loading...

تـــو لَـــــی ( دوست شــنـاســی )

پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.

طاهر مهدوی بازدید : 2 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)
.
رهبر انقلاب در دیدار هزاران نفر از بسیجیان:
 جغرافیای سیاسی منطقه تغییر کرده است اما نه به نفع آمریکا 
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح چهارشنبه در دیدار هزاران نفر از بسیجیان سراسر کشور، منطق امام خمینی(ره) در ایجاد بسیج را «مقاوم‌سازی حداکثری ایران در مقابل تهدید‌ها و خطرات» خواندند و با تبیین شاخصه‌های فرهنگ و تفکر بسیجی و بیان توصیه‌های مهم کاربردی، تأکید کردند: پیش‌بینی و بشارت امام درباره تشکیل هسته‌های مقاومت جهانی محقق شده و طوفان خاموش‌ناشدنی الاقصی، شکل‌دهی یک جغرافیای جدید سیاسی در منطقه غرب آسیا را تسهیل کرد که آمریکازدایی و ایجاد دوگانه «مقاومت و تسلیم» به جای دوگانه‌های جعلی و تحمیلی، و تسریع در حل مسئله‌ فلسطین، مهم‌ترین خصوصیات این جغرافیای جدید سیاسی است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در آغاز سخنانشان در این دیدار که به طور همزمان برای حوزه‌های مقاومت بسیج در سراسر کشور پخش می‌شد، بسیج را یادگار گرانبهای امام خمینی برشمردند و افتخار امام به بسیجی بودن را نشان‌دهنده شأن عظیم بسیج دانستند.
وجود بسیج برای «دفاع همه‌جانبه مادی و معنوی از هویت ملی، امنیت ایران و منافع ملت»کاملا ضروری است
ایشان، دوراندیشی امام در تشخیص نیاز مبرم کشور به یک نیروی عظیم مردمی را منطق تشکیل بسیج خواندند و گفتند: منطق حداکثرسازی امکان مقاومت کشور در مقابل همه خطرات و تهدیدها، امروز و در آینده هم مستحکم و جاری است و وجود بسیج برای «دفاع همه‌جانبه مادی و معنوی از هویت ملی، امنیت ایران و منافع ملت»، کاملا ضروری است.
رهبر انقلاب کارنامه بسیج در ۴۴ سال اخیر را نشانه دقیق بودن هدف‌گذاری امام در ایجاد این نهاد مردمی دانستند و افزودند: عملکرد سرنوشت‌ساز و پیروزی‌آفرین بسیج در دفاع مقدس، نمونه‌ای روشن از دوراندیشی امام بود.
ایشان در تبیین جایگاه بسیج در مکتب امام به دو جمله امام راحل استناد کردند و گفتند: بسیج در نگاه امام لشکر مخلص خدا و مدرسه عشق است. رهبر انقلاب، استفاده امام از تعبیر لشکر را نشان‌دهنده وجه رزمی بسیج خواندند و گفتند: رزمندگی یعنی ترکیب قدرت «مادی و جسمانی»، قدرت «روحی و اراده و شجاعت» و قدرت «فکری» یعنی تدبیر و ترفند جنگی.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در تبیین «لشکر مخلص خدا» نیز گفتند: این جمله امام یعنی بسیج و بسیجی، خالصانه برای خدا می‌رزمد و در رزم، مظهر اشدّاء است.
ایشان، استفاده امام خمینی از تعبیر مدرسه عشق را برای بسیج، نشانه این حقیقت دانستند که بسیج «با عشق به خدا و معنویت و مردم»، در مسیر حق حرکت می‌کند و عشق واقعی را تعلیم می‌دهد و تدریس می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی عملکرد بسیج را تجلی این مفاهیم برشمردند و گفتند: بسیج در دفاع مقدس با قله‌های درخشانی چون سردار سلیمانی، صیاد شیرازی، همت، بابایی، شیرودی، همدانی و صدها سردار دیگر کاری کارستان کرد که این حرکت در دفاع از حرم و میدان‌های دیگر هم ادامه داشت.
شهید فخری‌زاده و مرحوم کاظمی آشتیانی دو بسیجی عرصه علم و دانش که مرزهای علم را در کشور جابه‌جا کردند
ایشان با اشاره به حضور نمایان بسیج در میدان‌های محبت و خدمت و تلاش از جمله در عرصه‌های سازندگی، سلامت، بلایای طبیعی و علم و پژوهش، شهید فخری‌زاده و مرحوم کاظمی آشتیانی (موسس پژوهشگاه رویان) را دو بسیجی عرصه علم و دانش خواندند که مرزهای علم را در کشور جابه‌جا کردند.
جمع کثیری از ملت بسیجی هستند بدون اینکه در سازمان بسیج عضو باشند
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با بیان مفهوم وسیعی از بسیج تأکید کردند: بسیج بیش از اینکه یک سازمان باشد، یک فرهنگ و تفکر است و هر فردِ صاحب این فرهنگ و تفکر ولو در سازمان بسیج نباشد،‌ یک بسیجی است و با این توصیف، جمع کثیری از ملت بسیجی هستند بدون اینکه در سازمان بسیج عضو باشند.
خصوصیات مهم فرهنگ بسیجی
رهبر انقلاب سپس به تبیین خصوصیات مهم فرهنگ بسیجی پرداختند. مردمی بودن، داشتن تعهد و احساس مسئولیت، بی‌اعتنا نبودن به مسائل جاری و آینده کشور، درک معنای انقلاب، انقلابی بودن، نظم‌ناپذیر نبودن، قانون‌گریز نبودن و هنجارشکن نبودن از جمله ویژگی‌هایی بود که ایشان در تشریح فرهنگ بسیجی به‌کار بردند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: بسیجی البته ممکن است به مطلبی یا شخصی یا واقعیتی معترض باشد اما این اعتراض را با هنجارشکنی بیان نمی‌کند تا با دشمن مخرج مشترک پیدا نکند.
پرهیز از کارهای نمایشی و بدون محتوا و ویترینی، یاری افراد ضعیف، مواجهه با ظالم، دوری از کبر و غرور، پرهیز از طلبکاری از انقلاب و کشور و ملت، تکلیف‌گرایی، پرهیز از صرف امکانات و توانایی‌های سازمانی برای منافع شخصی و امانت‌‌داری از دیگر خصوصیاتی بود که رهبر انقلاب برای تبیین ویژگی‌های فرهنگ بسیجی برشمردند.
فرهنگ بسیجی خدمت به همه مردم است فراتر از دین و قومیت و سلیقه سیاسی مردم
ایشان در نکته‌ای مهم گفتند: فرهنگ بسیجی -همچنان که در کمک به مردم در بلایای طبیعی شاهد بودیم- خدمت به همه مردم است؛ فراتر از دین و قومیت و سلیقه سیاسی مردم.
امام خمینی(ره) مظهر همه ویژگی‌های فرهنگ بسیجی
ایشان امام خمینی را مظهر همه ویژگی‌های فرهنگ بسیجی نامیدند و گفتند: امام همیشه خود را بدهکار مردم و پایین‌تر از آنها می‌دانست و لحظه‌ای از عمر خود را در جهت تأمین منافع خود صرف نکرد.
هسته‌های مقاومت در حال تغییر سرنوشت منطقه هستند
«جنبه فراملی و فرامرزی» خصوصیت برجسته دیگر بسیج بود که حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای درباره آن گفتند: بشارت امام بزرگوار درباره «تشکیل هسته‌های مقاومت جهانی» امروز در منطقه محقق شده و هسته‌های مقاومت در حال تغییر سرنوشت منطقه هستند که یک نمونه آن، همین طوفان‌الاقصی است.
ایشان با اشاره به نقشه شکست‌خورده آمریکایی‌ها برای تغییر نقشه جغرافیای سیاسی غرب آسیا، خاطرنشان کردند: آنها چند سال قبل در قضیه لبنان گفتند به دنبال تشکیل «خاورمیانه جدید» بر اساس نیازها و منافع نامشروع خودشان هستند که البته ناکام ماندند.
آمریکا به دنبال نابود کردن حزب‌الله بود اما حزب‌الله بعد از جنگ ۳۳ روزه بیش از ۱۰ برابر گذشته قوی‌تر شد
ایشان با برشمردن نمونه‌های شکست آمریکا در ایجاد نقشه جدید منطقه گفتند: آمریکا به دنبال نابود کردن حزب‌الله بود اما حزب‌الله بعد از جنگ ۳۳ روزه، بیش از ۱۰ برابر گذشته قوی‌تر شد. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای ناکامی آمریکا در بلعیدن عراق از طریق ایجاد حکومت آمریکایی و حاکم کردن یک ژنرال آمریکایی یا یک رئیس غیرنظامی آمریکایی و حتی یک عراقی وابسته به آمریکا را در مقاطع پس از اشغال، یکی دیگر از جلوه‌های شکست تشکیل خاورمیانه جدید خواندند و افزودند: در عراقی که آنها به دنبال بلعیدن آن بودند، امروز هسته‌های مقاومت در قضیه فلسطین وارد شده‌اند. رهبر انقلاب، شکست آمریکایی‌ها در تسلط بر سوریه از طریق عوامل نیابتی آن مانند داعش و النصره را نمونه دیگری از ناکامی آنها دانستند و گفتند: یک برنامه دیگر آنها در طرح خاورمیانه جدید، تمام کردن مسئله فلسطین به نفع رژیم غاصب بود به‌گونه‌ای که چیزی به نام فلسطین باقی نماند، اما همان طرح خائنانه دو دولتی هم که قبلاً تصویب کرده بودند، محقق نشد و موقعیت و پیشرفت امروز فلسطین و حماس و جهاد اسلامی و سایر گروه‌های مقاومت قابل مقایسه با ۲۰ سال قبل نیست. ایشان در نوعی جمع‌بندی، تأکید کردند: البته جغرافیای سیاسی منطقه در حال دگرگونی است اما نه به نفع آمریکا بلکه به نفع جبهه مقاومت.
خصوصیات نقشه جدید و در حال شکل‌گیری غرب آسیا
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با برشمردن خصوصیات نقشه جدید و در حال شکل‌گیری غرب آسیا گفتند: خصوصیت اول غرب آسیای جدید، «آمریکازدایی یعنی نفی سلطه آمریکا بر منطقه» است که البته این به معنی قطع روابط سیاسی کشورها با آمریکا نیست بلکه به معنی زائل شدن قدرت و تسلط سیاسی آمریکا است و همان‌گونه که می‌بینیم برخی کشورهای صد در صد تابع هم در حال زاویه گرفتن با آمریکا هستند.
طوفان‌الاقصی اگرچه علیه رژیم صهیونیستی بود اما در جهت آمریکازدایی است با استمرار آن، جدول سیاست‌های آمریکا در منطقه محو خواهد شد
ایشان از جمله اقدامات سال‌های دور و نزدیک آمریکا برای تسلط بر منطقه را تقویت رژیم صهیونیستی و تشویق کشورها به ارتباط با آن خواندند و افزودند: یک نشانه واضح و آشکار آمریکازدایی از منطقه، حادثه عمیقاً تاریخ‌ساز طوفان‌الاقصی است که اگرچه علیه رژیم صهیونیستی بود اما در جهت آمریکازدایی است؛ زیرا جدول سیاست‌های آمریکا را در منطقه به‌هم ریخته و با استمرار آن، جدول سیاست‌های آمریکا در منطقه محو خواهد شد.
به هم ریختن دوگانه‌های جعلی و تحمیلی در منطقه
«بهم ریختن دوگانه‌های جعلی و تحمیلی در منطقه» خصوصیت دیگر غرب آسیای جدید است که رهبر انقلاب با اشاره به آن گفتند: دوگانه‌های «عرب و غیر عرب»، «شیعه و سنّی» و افسانه هلال شیعی، رنگ باخته که نمونه واضح آن در قضیه فلسطین است چرا که در طوفان الاقصی و قبل از آن، بیشترین کمک را به فلسطینیان شیعیان عرب و غیر عرب کرده‌اند.
امروز جریان مقاومت یک جریان واضح در منطقه است
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: در مقابل آن دوگانه‌های تحمیلی، دوگانه جدیدی به نام «مقاومت و تسلیم» بر منطقه حاکم شده است و امروز جریان مقاومت یعنی تسلیم نبودن در برابر «زورگویی، زیاده‌خواهی و دخالت‌های آمریکا»، یک جریان واضح در منطقه است.
ایشان «حل مسئله فلسطین» را خصوصیت دیگر غرب آسیای جدید و در حال شکل‌گیری دانستند و افزودند: مسئله فلسطین به توفیق الهی به سمت حل شدن یعنی تشکیل حاکمیت فلسطینی در همه سرزمین فلسطین در حال حرکت است. رهبر انقلاب با اشاره به طرح و منطق دنیاپسند، قابل قبول و متمدنانه جمهوری اسلامی برای فلسطین یعنی همه‌پرسی از همه فلسطینی‌ها، گفتند: غیر از اشغالگران، همه فلسطینی‌ها چه ساکنان فلسطین چه ساکنان کشورهای همسایه و اردوگاه‌ها و مناطق دیگر باید بتوانند برای اداره فلسطین نظر دهند البته برخی می‌گویند رژیم صهیونیستی زیر بار این طرح نمی‌رود اما باید این اراده به آن تحمیل شود و اگر این طرح دنبال شود که ان‌شاءالله دنبال خواهد شد و اگر هسته‌های مقاومت، اراده و عزم خود را به طور جدی دنبال کنند، این هدف محقق خواهد شد.
نظر جمهوری اسلامی به دریا ریختن کسی نیست بلکه این است که باید دولتی با نظر مردم فلسطین تشکیل شود
ایشان با اشاره به انتساب یک نظر دروغ به جمهوری اسلامی ایران از زبان برخی‌ها در دنیا مبنی بر به دریا ریختن یهودیان و صهیونیست‌ها برای حل مسئله فلسطین، گفتند: نظر جمهوری اسلامی به دریا ریختن کسی نیست بلکه این است که باید دولتی با نظر مردم فلسطین تشکیل شود و درباره این‌گونه افراد نیز همان دولت تصمیم بگیرد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه حادثه مهم و بی‌نظیر طوفان‌الاقصی باعث نزدیک شدن اهداف و تسهیل راه شده است، گفتند: رژیم صهیونیستی که اعصابش از این طوفان تکه پاره شده، برای خاموش کردن آن دست به بمباران بیمارستان و مدرسه و جمعیت‌های مردمی و کشتن کودکان کرد که البته با این جنایت‌ها نتوانسته و نخواهد توانست طوفان‌الاقصی را از بین ببرد.
ایشان با اشاره به ناکامی رژیم صهیونیستی در همه اهداف خود در این جنگ، تأکید کردند: این شکست با عصبانیت و وحشی‌گری‌ها جبران نمی‌شود بلکه این‌گونه اقدامات باعث بی‌آبرویی بیشتر رژیم صهیونیستی و آمریکا و حتی بی‌آبرویی فرهنگ و تمدن غرب شده است.
فرهنگ غرب بی‌آبرو شد
ایشان با تقبیح موضع‌گیری یکی از سران غربی در زمینه توجیه جنایت‌های رژیم صهیونیستی با عنوان «دفاع از خود»، گفتند: فرهنگ و تمدن غربی این است که اسم به شهادت رساندن ۵ هزار کودک فلسطینی و استفاده از بمب فسفری را دفاع از خود می‌گذارند؛ بنابراین فرهنگ غرب هم در این قضیه بی‌آبرو شد.
رهبر انقلاب، فجایع ۵۰ روز گذشته را فشرده‌‎ ۷۵ سال جنایت صهیونیست‌ها در فلسطین خواندند و افزودند: کشتار و آواره کردن مردم اعم از زن و کودک و شهرک‌سازی با ویران کردن خانه‌ها و مزارع فلسطینیان از جمله جنایت‌های مستمر اشغالگران در این ۷۵ سال بود که همه آن جنایت‌ها را به صورت فشرده در این ۵۰ روز نیز انجام دادند.
طوفان‌الاقصی خاموش‌شدنی نیست
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای همچنین تأکید کردند: طوفان‌الاقصی خاموش‌شدنی نیست و ان‌شاءالله این وضع نیز ادامه نخواهد یافت.
بخش پایانی سخنان حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به بیان توصیه‌های کاربردی به سازمان بسیج و همه بسیجیان اختصاص داشت. بصیرت‌افزایی، داشتن ابتکار عمل در مسائل مهم، پرهیز از بازی در زمین دشمن، امیدواری مستمر به آینده با تکیه بر پیشرفت‌های حقیقی کشور در شدیدترین تحریم‌ها و فشارها، پرهیز از غرور، قدردانی نعمت بسیجی بودن و آن را امانت گران‌بهای خدا دانستن، توکل همیشگی بر پروردگار، جذب «نیروهای طراح» در کنار نیروهای عملیاتی و اهمیت دادن بیشتر به تدبیر و فکر و طراحی، از جمله توصیه‌های ایشان به بسیج و بسیجیان بود. رهبر انقلاب همچنین‌ پرهیز از دوقطبی‌های کاذب را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: برخی اظهارات در فضای مجازی و جدا کردن مردم تحت عناوینی مانند «طرفدار این یا آن»، واقعا جای گله دارد؛ کسانیکه دین و مبانی و انقلاب و ولایت فقیه را قبول دارند، با هر اختلاف سلیقه برادرهای شما هستند و نباید دچار دودستگی شد.
در ابتدای این دیدار سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین ضمن بیان گزارشی از آخرین اقدامات این سازمان در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و علمی؛ «جهاد تبیین»، «جهاد خدمت» و «جهاد امیدآفرینی» را ۳ رویکرد اصلی بسیجیان برشمرد و بر آمادگی این نیرو برای مقابله با هرگونه تهدید علیه کشور و مبارزه با جنایات رژیم صهیونیستی تأکید کرد.
طاهر مهدوی بازدید : 2 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)
.
رئیسی در جلسه هیئت دولت:
دولت به‌دنبال انتخاباتی پرشور، رقابتی، سالم و امن است    
۱۴۰۲/۰۹/۰۸
رئیسی: دولت به‌دنبال انتخاباتی پرشور، رقابتی، سالم و امن است :: نورنیوز
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه چهارشنبه هیئت دولت، با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، بر نقش هیئت‌های اجرائی و نظارت در رقابتی بودن و همچنین میزان مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو تأکید و تصریح کرد: دولت به‌دنبال انتخاباتی پرشور، رقابتی، سالم و امن است و در موضوع تأیید صلاحیت‌ها نیز معتقد است اصل بر صلاحیت است مگر آنکه دلیل معتبری بر عدم صلاحیت فرد وجود داشته باشد.
وی در ادامه ضرورت امیدآفرینی واقعی در جامعه با اقدامات دولت، وضع قوانین مناسب در مجلس و داوری‌های صحیح در قوه قضائیه را یادآور شد و تصریح کرد: گزارش‌های بسیار خوب رئیس سازمان انرژی اتمی از توسعه نیروگاه‌های اتمی برای رفع نیازهای کشور در بخش‌های مختلف‌، اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای برقی کردن ناوگان حمل‌ونقل شهری، حل مشکل خلیج گرگان و خالی شدن صف انتظار مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی از جمله اقدامات امیدوارکننده و شایسته تقدیر در این زمینه است که باید با قوت ادامه یابد.
رئیس‌جمهور با اعلام خبر ارائه لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تبیین دلالت‌های لایحه بودجه امسال در عدالت اقتصادی و اجتماعی تأکید کرد.
رئیسی همچنین از دستگاه‌های اجرائی خواست با پیش‌بینی دقیق و بموقع معیشت مردم و ملزومات آن از غافلگیری و عملکرد انفعالی در مقاطع خاص و ضروری جلوگیری کنند. وی در ادامه با اشاره به جنایات صهیونیست‌ها در غزه و حمایت و مشارکت دولت آمریکا در قتل‌عام مردم مظلوم فلسطین، هرگونه تلاش آمریکا برای دخالت در تصمیم‌گیری برای آینده غزه را به شدت محکوم و تصریح کرد: آینده غزه به دست مردم این منطقه و به واسطه دولت قانونی برآمده از آرا مردم آن یعنی حماس رقم خواهد خورد، و هر اقدام دولت آمریکا در این رابطه محکوم به شکست است.
رئیس‌جمهور در ابتدای جلسه همچنین به مناسبت 15 جمادی الاول سالروز ولادت امام سجاد(ع) بنا بر برخی روایت‌ها، به بیان سیره عملی این امام همام پرداخت و تمسک به صحیفه سجادیه را در موفقیت امور بسیار مؤثر عنوان کرد.
پیش از سخنان رئیس‌جمهور، وزیر راه و شهر‌سازی از بهره‌برداری از دو طرح بزرگ متروی پرند و نهضت ملی مسکن در این منطقه با حضور رئیسی خبر داد و گفت‌: با بهره‌برداری از این طرح‌ها روزانه تا 14 هزار مسافر با متروی پرند جابه‌جا خواهند شد و 4 هزار و 380 واحد مسکونی نهضت ملی مسکن نیز تحویل مردم خواهد شد.
وزیر راه و شهر‌سازی همچنین از رشد ترانزیتی کشور طی 8 ماه گذشته به 28.5 درصد خبر داد و افزود: این رشد نشانگر اثرگذاری سفرهای رئیس‌جمهور و مذاکرات دوجانبه با کشورهای همسایه در میدان اقدام و عمل است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور نیز در گزارشی از توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان، از امضای 21 قرارداد با فولاد مبارکه و 5 قرارداد با شرکت ملی مس به ارزش 860 میلیارد تومان و همچنین امضای  21 قرارداد در بخش هوشمند‌سازی کشاورزی و زیست‌فناوری به ارزش 800 میلیارد تومان خبر داد.
راه‌اندازی خط تولید کاتالیست نانو ساختار، خبر دیگر دهقانی فیروزآبادی در جلسه بود که محصولی مهم و با اهمیت در صنایع پالایش است و دستیابی به این تکنولوژی فرصت 40 درصدی کاهش قیمت، و یک میلیارد دلاری ظرفیت صادرات برای کشور ایجاد کرده است.
وزیر اقتصاد و امور دارایی از کاهش مدت زمان رسیدگی به شکوائیه‌های مالیاتی خبر داد و افزود: پیرو دستورات مؤکد رئیس‌جمهور در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی، رویه‌های گذشته اصلاح و با اعمال نفوذ در رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی مقابله شده و مدت زمان رسیدگی به شکوائیه‌های مالیاتی از 400 روز به 60 روز کاهش یافته است.
رئیس سازمان انرژی اتمی نیز از آغاز تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای خبر داد و گفت‌: تا پایان دولت به همت متخصصان صنعت هسته‌ای کشور دو نیروگاه جدید به مدار خواهد آمد.
کسب مجوز بین‌المللی مرجعیت ای.پی‌سی‌پی که هفته قبل با تلاش دو ساله سازمان ملی بهره‌وری در حوزه فنی و دیپلماسی اداری برای اولین بار به مدت چهار سال به جمهوری اسلامی ایران تعلق گرفت خبر رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در جلسه بود. «ای.پی.سی.پی» نهاد صدور گواهینامه بین‌المللی متخصصین بهره‌وری است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اعلام افتتاح نخستین خط تولید اتوبوس برقی در شرکت ایران‌خودرو دیزل از پیوستن ایران به کشورهای تولیدکننده خودروی برقی در جهان خبر داد و گفت: دستیابی به فناوری تولید وسایل حمل‌ونقل برقی دارای مزایای اقتصادی و زیست محیطی گسترده‌ای برای کشور خواهد داشت، به نحوی که صدهزار تاکسی برقی سالانه حداقل بیست و یک همت، چهار هزار اتوبوس برقی سالانه دو و نیم همت و دویست هزار موتورسیکلت سالانه پنج همت و در مجموع بیست و نه هزار میلیارد تومان برای دولت و کشور صرفه‌جویی مالی خواهد داشت و علاوه‌بر این نقش مهمی در بهداشت و سلامت جامعه، کاهش آلودگی هوا، رفع آسیب‌های زیست محیطی و بهبود کیفیت زندگی مردم ایفا خواهد کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از رشد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در بخش سلامت خبر داد و گفت‌: در دولت مردمی استفاده از ظرفیت شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در بخش سلامت رشد 35 درصدی داشته است و تجهیز بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها توسط این شرکت‌ها صورت می‌گیرد. در حال حاضر هزار و سیصد و نود شرکت دانش‌بنیان و فناور در بخش سلامت فعالیت دارند، پانزده مرکز رشد و پانزده پارک علم و فناوری در یک سال اخیر در این زمینه فعال شده‌اند و 40 درصد تجهیزات پیشرفته پزشکی و 99 درصد داروهای مورد نیاز کشور به تولید داخلی رسیده‌اند.
نگاه تحولی رئیس‌جمهور برای رفع آسیب‌های اجتماعی
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه بررسی آسیب‌های اجتماعی انگیزه دغدغه‌مندانه، شناخت مسئله و احصاء تخصصی و روشمند راهکارها را لازمه مقابله مؤثر با آسیب‌های اجتماعی دانست و بر نظارت ویژه بر چگونگی اجرای راهکارها به‌عنوان ضمانت اجرائی آنها تاکید کرد.
وی همچنین با بیان اینکه رفع آسیب‌های اجتماعی با رویه‌های گذشته و اقدامات معمول امکان‌پذیر نیست بر ضرورت بازنگری در فرآیند تصمیم تا اقدام و عمل در این حوزه تأکید و تصریح کرد: لازمه جبران عقب‌ماندگی‌های گذشته، حرکت تحولی توأم با کار جهشی و جهادی است.
رئیس‌جمهور همچنین وزیر کشور را مکلف کرد میزان اثربخشی و کارآمدی قوانین مربوط به مقابله با آسیب‌های اجتماعی را بررسی کند تا در صورت لزوم نسبت به اصلاح آنها اقدامات لازم صورت گیرد.
رئیسی طرح نهضت سلامت اجتماعی در کشور را از جمله مهم‌ترین برنامه‌های دولت در جهت رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بر شمرد و تحقق آن را نیازمند کار جهادی دانست. وی در ادامه با اشاره به اهمیت مردمی‌‌سازی مقابله با آسیب‌های اجتماعی، بهره‌گیری از کارکرد و ظرفیت‌های کم‌نظیر مساجد را در راستای رفع آسیب‌های اجتماعی خواستار شد.
رئیس‌جمهور همچنین با بیان اینکه همه دستگاه‌های اجرائی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی دارای سهم، نقش و ماموریت هستند و سیاست‌های نظام و دولت برای مقابله با این آسیب‌ها باید اولویت دستگاه‌های مذکور باشد، سازمان اجتماعی کشور را مکلف نمود که پیگیری جدی انجام وظایف دستگاه اجرائی را در رفع آسیب‌های اجتماعی از آنها مطالبه‌گری کرد.

 

طاهر مهدوی بازدید : 2 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)

.

کشف توپ و آرپی‌جی از قاچاقچیان مسلح در کرمان

  ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

وزارت اطلاعات - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
در عملیات سربازان گمنام امام عصر(عج) علیه قاچاقچیان مسلح در کرمان علاوه ‌بر کشف بیش از 600 کیلوگرم مواد مخدر یک قبضه توپ، یک قبضه آرپی‌جی و تعداد ۹۳۶ فشنگ جنگی کشف و ضبط شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان به نقل از اداره‌کل اطلاعات استان کرمان، تحرکات گروهی از قاچاقچیان مسلح مواد مخدر که از افغانستان وارد ایران شده بودند، در شهرستان کرمان مورد شناسایی و اشراف اطلاعاتی قرار گرفت.
 با اقدام عملیاتی در چهارم آذرماه ۱۴۰۲، محل نگهداری مواد مخدر، تسلیحات و مکان مورد استفاده قاچاقچیان در حاشیه محور ارتباطی کرمان- ماهان کشف شد.
در عملیات سربازان گمنام امام عصر(عج) علیه قاچاقچیان مسلح، محموله مواد مخدر مشتمل بر ۴۶۱ کیلوگرم تریاک،
۱۰۶ کیلوگرم حشیش و ۵۷ کیلوگرم شیشه به همراه یک قبضه توپ ۱۴.۵ میلیمتری، یک قبضه آرپی‌جی، دو فروند موشک آرپی‌جی و تعداد ۹۳۶ فشنگ جنگی کشف و ضبط شد.

 

طاهر مهدوی بازدید : 1 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)

.

آیین رونمایی از خودروی شهید دکتر محسن فخری‌زاده برگزار شد 

 ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

جزئیات جدید از عملیات ترور شهید فخری زاده / مالک خودروی نیسان منفجر شده چه کسی بود؟ - خبرآنلاین

چهارمین همایش ادبی «فخر ایران» و آیین رونمایی از خودروی شهید دکتر محسن فخری زاده با حضور خانواده شهدای هسته‌ای در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.
حجت‌الاسلام آقاجانپور، ریاست عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم ضمن بیان برخی ویژگی‌های اخلاقی شهید فخری زاده گفت: گمنامی یکی از ویژگی‌های بارز شهید بود. او چنان گمنام بود و می‌خواست گمنام بماند که یک فیلم بیست دقیقه‌ای هم از او وجود ندارد. پس از شهادتش به دنبال عکس‌ها و فیلم‌هایی از او بودند تا او را بشناسانند و به سختی پیدا شد. تواضع از دیگر ویژگی‌های ایشان بود. وقتی با ایشان ملاقات داشتی، دست به سینه مقابل دیگران می‌ایستاد.
برخی می‌گفتند دوران موشک گذشته در حالی‌که اگر کشوری نتواند از خود دفاع کند دشمنان با چکمه‌های خود گلوی آن ملت را می‌فشارند
به گزارش تسنیم، وی افزود: شهید فخری‌زاده برای کشور تولید قدرت کرد. شهید فخری زاده شهید عرصه علم و فناوری و پیشرفت بود. دشمنان نمی‌توانستند ایران قوی را ببینند و تحمل کنند. آنهائی که می‌گفتند ما نیازی به سلاح نداریم، آنهائی که می‌گفتند دوران موشک گذشته و نیازی به آن نداریم، امروز می‌فهمند اگر کشوری نتواند از خود دفاع کند، دشمنان با چکمه‌های خود گلوی آن ملت را می‌فشارند. قرآن می‌فرماید «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّة»؛ تا می‌توانید ساز و برگ مقابله با دشمن را فراهم کنید. سپاه حق آنچنان قدرت ‌یابید که «تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّكُم»؛ دشمنان خدا و شما بترسد.
حجت‌الاسلام آقاجانپور خاطرنشان کرد: وقتی طوفان الاقصی راه افتاد، برای اولین بار پس از 75 سال گوشه‌ای از جبهه مقاومت وارد سرزمین‌های صهیونیستی شدند و تن سران کشورها به لرزه افتاد.
امیر سرتیپ سهرابی، جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز در چهارمین همایش ادبی «فخر ایران» و آیین رونمایی از خودروی شهید دکتر محسن فخری زاده گفت: ما برای اینکه این فخر ایران همیشه جلوی چشم ملت ایران باشد، یک رونمایی انجام می‌دهیم تا جوانان ما افتخار بکنند و احساس غرور به چنین دانشمندی بکنند. دانشمند ما گمنام بود و هنوز هم کوشش‌های بسیار ایشان گمنام و محرمانه است.
کم کم آثار خودش را در آینده نشان خواهد داد.
وی افزود: چند وقت قبل از شهادتشان به دفترشان رفتیم، در آن جلسه یک سؤالی پرسیدم. گفتم ما کجا هستیم در حوزۀ لیزر؟ لبخندی زد و گفت خیلی از آنها عقب نیستیم. سؤال کردم خیلی زمان برده مشکل کجاست؟ عامیانه گفت مشکل اینجاست که در بحث لیزر، هم سلاح و هم هدف متحرک است. هرکه بر این مشکل فائق بیاید، او جلوتر است. امثال شهید فخری زاده قدرت ملی ما را افزایش داده‌اند. ما در آینده به مرور اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده از افتخارات این شهید بزرگوار را نمایان می‌کنیم تا ملت ما و جوانان ما به این دانشمند افتخار کنند.
همچنین، سردار محمد قاسم ناظر، رئیس باغ موزه ملی انقلاب و دفاع مقدس در این مراسم بیان داشت: شهید فخری‌زاده معنای واقعی «مجاهدت فی سبیل الله» را تبلور بخشید و هر فرجامی جز شهادت شایسته او نبود. ۴ سال قبل در این روز، استکبار جهانی و پایگاه نظامی رژیم تروریست آمریکا با ترور این دانشمند فرهیخته و مسئول پدافند هسته‌ای، بار دیگر چهره کریه و رو به زوال خود را نشان داد.
وی افزود: این ترور عمق ترس و استیصال دشمنان مرعوب و سرسپردگان داخلی و خارجی را از پیشرفت‌های چشمگیر کشور در دستیابی به مدارج بالای علم و فناوری صنایع نوین نشان داد.
به گزارش فارس، سردار ناظر اظهار داشت: اگر چه ترور این دانشمند بزرگ تلخ و ضربه‌ای سنگین به مجموعه دفاعی کشور محسوب می‌شد؛ اما رژیم غاصب صهیونیستی باید بداند راهی که شهید فخری‌زاده آغاز کرد، با همت و تلاش جوانان فرهیخته و انقلابی هرگز متوقف نمی‌شود. درخت تنومند نظام جمهوری اسلامی با خون شهیدان وطن روز به روز محکم‌تر شده و دشمنانش هر روز بیش از دیروز به سمت اضمحلال و نابودی پیش می‌روند.
خودروی شهید فخری‌زاده در معرض دید عموم قرار گرفت 
رئیس باغ موزه ملی انقلاب و دفاع مقدس اعلام کرد: خودروی شهید فخری‌زاده به عنوان سند مظلومیت، اقتدار و سربلندی سربازان جمهوری اسلامی ایران در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت تا همگان بدانند این انقلاب تا زمان ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هر روز پربارتر خواهد شد.
در این مراسم برخی از شعرای آیینی اشعاری در تکریم شهید فخری زاده خواندند. همچنین از کتاب «فخر ایران» با گردآوری محمدمهدی عبداللهی با حضور فرزند شهید فخری زاده رونمایی شد. این کتاب شامل اشعار شاعران برجسته کشور در وصف شهید دکتر فخری زاده است. 
در ادامه این مراسم از خانواده شهدای هسته‌ای تجلیل شد. در پایان همایش نیز از خودروی شهید فخری‌زاده که در آن هدف عملیات تروریستی واقع گردید، رونمایی شد.
شهید فخری‌زاده جمعه هفتم آذر سال 1399 در بلوار مصطفی خمینی شهر آبسرد دماوند هدف عملیات تروریستی صهیونیست‌ها قرار گرفت که منجر به شهادت این دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشورمان شد.

 

طاهر مهدوی بازدید : 2 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)
.
به مناسبت سالروز شهادت دکتر «مجیـد شـهریاری»:
دانشمند شهیدی که «غیرممکن‌ها» را «ممکن» کرد   
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

تصاویر/ دانشمند شهید دکتر مجید شهریاریسختگیری علمی در سیره شهید مجید شهریاری

شهید مجید شهریاری از جمله دانشمندان هسته‌ای ایران به شمار می‌رود که با طراحی موساد، همکاری اطلاعاتی و عملیاتی منافقین در هشتم آذر ۱۳۸۹ خورشیدی به شهادت رسید. شهریاری را که به عنوان طراح تئوریک ساخت نسل جوان راکتورهای هسته‌ای می‌شناسند. 
آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری، چندی پس از شهادت شهید شهریاری خطاب به خانواده این شهید فرمودند: «شهادت دکتر شهریاری، آبرویی داد به جامعه علمی کشور. شهادت همچنین شخصیت برجسته و مورد قبولی، به دشمن نشان داد که در محیط علمی جمهوری اسلامی، این‌جور شخصیت‌ها و انگیزه‌هایی وجود دارد.»
بی‌شک توفیقات فراوانی که امروز جمهوری اسلامی ایران در مسیر صنعت هسته‌ای به دست آورده مرهون مجاهدت‌های علمی و جهادی دانشمندان این صنعت است. نوابغی که علم و معنویت را با هم درآمیختند و ایران اسلامی را به قله دانش هسته‌ای رساندند.
به مناسبت سالروز شهادت مجید شهریاری دانشمند هسته‌ای در این نوشتار با بیان اجمالی زندگی و دستاوردهای علمی این شهید والامقام، به سخنان و روایت‌های دیگران درباره شخصیت وی و چگونگی و اهداف این‌گونه ترورها خواهیم پرداخت.
شهید مجید شهریاری در زنجان چشم به جهان گشود. او تحصیلات ابتدائی و دبیرستان را در زادگاهش و دوره کارشناسی و ارشد خود را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گذراند و دوره دکتری خود را در رشته مهندسی هسته‌ای به پایان رسانید. چندماه پس از شهادت شهید شهریاری، خلاصه‌ای از سوابق علمی و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی وی به دستخط این شهید والامقام منتشر شد که او در این یادداشت عنوان کرده که در کنکور کار شناسی ارشد مهندسی هسته‌ای با کسب رتبه برتر در دانشگاه شریف پذیرفته شد. در این متن آمده است: اینجانب در کنکور سراسری سال ۱۳۶۳ با کسب رتبه دوم در سهمیه مربوطه در رشته الکترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شده و پس از فراغت تحصیل در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای شرکت کرده و با کسب رتبه اول تحصیلات خود را از سال ۱۳۶۹ در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کردم. در سال ۱۳۷۱ نیز دوره کار شناسی ارشد خود را به پایان رساندم و با توجه به کسب رتبه اول در دوره مذکور با استفاده از آیین‌نامه دانشجویان رتبه اول، در دوره دکتری علوم و تکنولوژی هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شدم. تحصیلات دوره دکتری خود را نیز در سال ۱۳۷۷ به پایان رسانده و از آبان ۱۳۷۷ نیز به عنوان عضو هیئت علمی در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به کار شدم.
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در کتاب گذری در تاریخ به بررسی زندگی و نقش شهید مجید شهریاری در غنی‌سازی انرژی هسته‌ای کشورمان پرداخته است. او درباره مجید شهریاری می‌گوید: شهریاری دانشجوی بسیار استثنایی و شاگرد ممتازی بود. درست در همان زمان سازمان انرژی اتمی با کمک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوره‌ای را برای کارشناسان خود برگزار کرد و از بعضی استادان از جمله از بنده درخواست شد که در این دوره تدریس داشته باشم. در آن دوره آموزشی از شهریاری خواستم که تمرین‌ها را برای دانشجویان حل کند. البته بعدها خودش استاد برجسته این درس شد. از همان ابتدا که شهریاری دانشجوی من بود، متوجه استعداد بالا و ویژگی‌های خاص او شده بودم. تز کارشناسی ارشد شهید شهریاری با من بود. جالب است که بگویم ادامه آن کاری که در آرژانتین انجام داده بودم را به ‌عنوان تز به ایشان دادم. اولین قدم در شبیه‌سازی قلب رآکتور بود، اما خیلی مقدماتی. وقتی به ایران آمدم این نرم‌افزار و پروژه را به شهید شهریاری دادم. برای تز مقطع کارشناسی ارشد این پروژه را برای او تعریف کردم و خواستم که آن را توسعه دهد و تبدیل به یک نرم‌افزار شبیه‌ساز رآکتور کند به‌گونه‌ای که با حرکت میله‌های کنترل رآکتور بتوان تغییر قدرت رآکتور را روی نمایشگر کامپیوتر دید. شبیه‌سازی که شهریاری انجام داد تقریباً می‌توان گفت، جزو اولین شبیه‌سازهایی است که به‌صورت نرم‌افزاری در کشور انجام شد. او ادامه دهنده فعالیت تحقیقاتی بنده در آرژانتین بود. شهید شهریاری ذهن منظم، منطقی و شفافی داشت. پیش‌فرض‌ها و ورودش به مسئله همواره درست بود.
شهیدشهریاری در دانشگاه امیرکبیر درس‌هایی همچون فیزیک عمومی و پایه، فیزیک راکتور و دینامیک راکتورهای هسته‌ای را تدریس می‌کرد و در همین ارتباط چهار کتاب مرتبط با حوزه کاری خود تألیف کرد و چندین مقاله بین‌المللی در زمینه مهندسی هسته‌ای در مجلات معتبر به چاپ رسانده است. کارگاه آموزشی آشنایی با کدهای محاسباتی راکتورهای هسته‌ای از جمله دوره‌هایی بود که شهید شهریاری آن را در سطح وسیعی برگزار کرد. یکی از طرح‌های مهم شهیدشهریاری، بررسی طراحی‌های تئوریک مربوط به ساخت نسل جدید راکتورهای هسته‌ای است که انعکاس زیادی در بزرگ‌ترین مراکز علمی جهان داشت. این دانشمند هسته‌ای از جمله کارشناسان ارشد در زمینه مبارزه با کرم رایانه‌ای استاکس نت نیز بود. او با همراهی مسعود علیمحمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران به عنوان مشاوران ایران در راه‌اندازی پروژه سِزامی نقش بسزایی داشتند. شهیدشهریاری در دوره دانشیاری، استاد راهنمای ۱۷ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۵ دانشجوی دکتری بوده که در همین زمینه ۲۱ مقاله تخصصی در مجلات علمی- پژوهشی به چاپ رسانده‌اند. همچنین در ۲۴ کنفرانس بین‌المللی درباره مباحث هسته‌ای به ایراد سخنرانی پرداخته‌ و مجری ۵ طرح پژوهشی نیز بوده است.
شهیدمجید شهریاری از برجسته‌ترین و ممتازترین دانشمندان صنعت هسته‌ای ایران شناخته می‌شود که در طول خدمت خود به نظام جمهوری اسلامی و مشاغل اجرائی که بر عهده داشت، خدمات ارزنده‌ای را از خود به یادگار گذاشته است. او در مقطعی نماینده دانشگاه شهید بهشتی در امور اجرائی بود و با سازمان انرژی هسته‌ای همکاری داشت. عضویت در انجمن هسته‌ای ایران، مدیر گروه کاربرد پرتوها، عضویت در شورای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، عضویت شورای فناوری دانشگاه، عضویت در کمیته تخصصی فنی و مهندسی هیئت ممیزه، مشاور جمهوری اسلامی ایران در پروژه سزامی و برگزارکننده چهار کمیته علمی و کارگاه آموزشی از دیگر مشاغل اجرائی به شمار می‌رود که شهید شهریاری در مقاطع مختلف عهده‌دار آنها بوده است.
آنهائی که شهید شهریاری را می‌شناسند، خوب می‌دانند که غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم و بسیاری پیشرفت‌های علمی ایران در علوم‌ هسته‌ای مرهون تلاش‌های این شهیدوالامقام است که اگر نبود امروز این پیشرفت‌ها در مباحث علمی کشور حاصل نمی‌شد. طیف گسترده‌ای از سران رژیم صهیونیستی، رؤسای موساد و سیا تا گماشته‌های آنها، همگی می‌دانستند که وجود شهیدشهریاری و نبوغ او در زمینه هسته‌ای و علم فیزیک تا چه انداره برایشان خطرناک است. به طوری که در مناسبت‌های مختلفی اعتراف کردند که ترور شهید شهریاری اقدامی غیرجنگی برای توقف پیشرفت ایران بوده است.
دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی پس از شهادت این دانشمند هسته‌ای خاطراتی را از زبان شاگردان و دوستان این شهید گردآوری کرده است. در قسمتی از این اثر که به نقل از دوست دوران دانشجویی شهید شهریاری است، می‌خوانیم: می‌خواستیم بین دو رشته امتحان دهیم. برای این کار حتماً باید درس ترمودینامیک را پاس می‌کردیم. همراه مجید از یکی از دوستان خواستیم که درس ترمودینامیک را به ما درس دهد. قبول کرد و سه روز به ما درس داد. بعد از امتحان، نمره مجید چهار نمره بیشتر از آن دوستی بود که به ما درس داد. او به شوخی به مجید گفت اینها را من به تو یاد دادم! چطور بیشتر شدی!؟ 
یکی دیگر از همکاران بسیار نزدیک این دانشمند شهید نقل می‌کند: در زمینه‌هایی فعالیت کرد که دشمن نسبت به آن حساس بود، مانند شبیه‌سازی نوترونی، اندازه‌گیری تابش‌های هسته‌ای و دسترسی به نرم‌افزارهای محاسبات شبیه‌سازی هسته‌ای. نه‌تنها خود ایشان در این زمینه‌ها فعالیت می‌کرد بلکه با پشتیبانی نیروی ایمان دانشجوی دکتری تربیت کرد و بدون سفر به خارج از کشور دیگران را نیز در این زمینه‌ها هم مسلط کرد و نهایتاً جان خود را در این راه قرار داد.  دستگاه ‌ام آی سیکس انگلیس به شدت تلاش می‌کرد از شهید شهریاری و افراد مرتبط با ایشان تخلیه تلفنی به عمل بیاورد و در نهایت آن‌ها به این نتیجه رسیده بودند که این شهید بزرگوار در تحکیم پایه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران مؤثر است اما چون نتوانستند وابسته و خسته‌اش کنند از نظر فیزیکی حذفش کردند.
فریدون عباسی درباره شهید شهریاری روایت می‌کند: مجید شهریاری باسوادترین مرد هسته‌ای ایران، شاگرد آیت‌الله جوادی آملی در تفسیر قرآن بوده است، من چند روز پیش از ترور ایشان که به اتاقش در دانشگاه رفتم، با ذوق به من گفت که تفسیر یک سوره دیگر هم از طرف آیت‌الله جوادی آملی تمام شد. 
در بحث‌های علمی هم ایشان خیلی شاخص بود؛ یعنی واقعا بر علوم تسلط داشتند و در رشته‌های دیگر هم وارد می‌شدند. 
قدرت عجیبی در جذب و گردآوری افراد با تخصص‌های مختلف برای پیشبرد پروژه‌های گوناگون داشت. 
کتاب شهریار سرزمین من عنوان مجموعه‌ای از زندگینامه شهید شهریاری است که شامل خاطراتی از دوران کودکی، نوجوانی و شهادت او می‌شود و به همت حوزه هنری زنجان روانه بازار نشر شده است. نقش مادر و همسر شهید در این مجموعه پررنگ و سعی شده تا نکات ریز رفتاری و اعتقادی شهید را در لابه‌لای نوشته‌ها مشاهده کنیم.
ترور شهید شهریاری، دیری نپایید که جای خود را در رسانه‌ها باز کرد و چند روز پس از ترور، بانیان آن در بخش فارسی سایت رسمی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی اعتراف کردند که به این عمل شنیع دست زده‌اند. 
ماجرای این لو دادن را سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در پایان گفت وگوهای هسته‌ای ژنو این‌طور توضیح داد: چند روز پس از این ترور، سایت رسمی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی رسما اعلام می‌کند این اقدامی غیرجنگی برای ممانعت از دستیابی ایران به فناوری هسته‌ای بود. صهیونیست‌ها البته پس از آنکه متوجه این گاف شدند، مطلب را از روی سایتشان برداشتند و این‌گونه توجیه کردند که ما صرفا گمانه‌زنی کردیم، نه اینکه به ترور اعتراف کنیم. چند هفته قبل از این اقدام، رئیس سرویس امنیتی یکی از کشورهای اروپایی، به صراحت اعلام کرد که ما می‌خواهیم با اقدامات امنیتی اطلاعاتی مانع پیشرفت هسته‌ای ایران شویم.
به نقل از ایرنا؛ افسر سابق سیا در یادداشتی در پایگاه خبری «آی‌آرآی سنتر» اذعان کرد در هشتم آذر ۱۳۸۹ سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی با همکاری گروهک منافقین اقدام به ترور «مجید شهریاری» دانشمند هسته‌ای ایران کردند. وی ترور شهریاری را اقدامی ننگین و شرم‌آور از طرف موساد جهت دخالت و صدمه زدن به برنامه تحقیقاتی و صلح‌آمیز هسته‌ای ایران توصیف کرد و نوشت: شهریاری در میان چهار دانشمندی که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ از سوی تروریست‌ها ترور شدند، برترین بود. شهید شهریاری در توسعه تحقیقات قدرت هسته‌ای ایران پیش‌رو بوده و در جهان نیز به خاطر مهارتی که در فیزیک کوانتوم و جابه‌جایی نوترون داشت، شهرت یافته بود.
خبرگزاری آمریکایی NBC نیز فوریه ۲۰۱۲ به نقل از یکی از فرماندهان ارتش آمریکا، به دست داشتن سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی در ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان اذعان کرد و نوشت که «مأموران موساد، اعضای گروهک تروریستی منافقین را برای ترور افراد مشخصی آموزش می‌دهند و واشنگتن به طور کامل در جریان عملیات‌های محرمانه قرار دارد». همچنین خبرگزاری آلمانی اشپیگل نیز در ۲۰۱۱ میلادی به نقل از منابع آگاه فاش کرد، موتورسوارانی که با چسباندن بمب مغناطیسی به اتومبیل افراد موردنظر اقدام به ترور می‌کنند. همگی به وسیله موساد آموزش دیده‌اند. شهید شهریاری نیز به این صورت شهید شد.

 

طاهر مهدوی بازدید : 7 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)

.

مرحمت فرموده ما را مس‌کنید! 

  ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

حسین شریعتمداری پاسخگویی پناهیان را به اتهامات فساد حساب نشده خواند
۱- در یکی از محفل‌های شعر و ادب، از شاعری خواستند که شعری بخواند. شاعر پشت تریبون رفت و پرسید: شعر نو بخوانم یا شعر کهن؟ گفتند شعر کهن بخوان. پرسید مثنوی باشد یا غزل؟ گفتند غزل را بیشتر می‌پسندیم. پرسید عاشقانه باشد یا عارفانه؟ گفتند؛ عارفانه باشد. پرسید از مشرب عرفای سلف باشد یا عارفان معاصر؟ گفتند؛ از عارفان معاصر. پرسید از ایران باشد یا عراق و‌... حاضران در محفل که به تنگ آمده بودند گفتند؛ برای امروز همین اندازه کافی است بقیه را به فرصت دیگری موکول کن! 
۲‌- اردیبهشت ماه سال جاری و در حالی که پدیده پلشت بی‌حجابی در میان برخی از خانم‌ها -عده‌ای اندک به عنوان مأموریت و اکثریت قابل توجه‌ای از روی بی‌اطلاعی- شکل گرفته بود، لایحه‌ای با عنوان «‌عفاف و حجاب‌» که از سوی دستگاه قضائی تهیه شده و توسط دولت تغییراتی در آن داده شده بود به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. در آن هنگام با بررسی متن لایحه مذکور و بررسی ابعاد آن، در یادداشتی با عنوان «‌لایحه عفاف یا گسترش بی‌حجابی‌»؟! آورده بودیم «‌نگاهی به مفاد این لایحه و مقایسه مواد پیشنهادی آن با قوانین موجود، این تلقی را به دنبال دارد که انگار لایحه یاد شده نه برای مقابله با بی‌حجابی، بلکه با هدف (ولو ناخواسته‌) حذف موانع قانونی موجود و زمینه‌سازی برای گسترش این پدیده زشت و پلشت تهیه شده است‌»! مستندات و پرسش‌هایی که در آن یادداشت آورده بودیم از سوی مسئولان محترم بی‌جواب ماند! و در همان حال پدیده بی‌حجابی به گسترش خود ادامه می‌داد! 
۳- یک ماه و چند روز بعد در یادداشتی با عنوان «‌بازی دو‌سر باخت در لایحه عفاف‌» بار دیگر با ارائه شواهد و مستنداتی تازه‌تر به خطر رو به گسترش بی‌حجابی پرداختیم و در بخشی از یادداشت مورد اشاره آورده بودیم که «‌شماری از مسئولان و دوستان دلسوز از یادداشت قبلی کیهان گلایه کردند که تند رفته‌اید! و حال آن که یادداشت مورد ‌اشاره با استناد به متن لایحه عفاف نوشته شده بود‌» و آورده بودیم «‌امروزه اما، هرچند لایحه یاد‌شده هنوز به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است ولی انتشار متن لایحه می‌تواند و البته توانست به این تلقی دامن بزند که گویا اراده چندانی برای پیشگیری از پدیده عفت‌سوز و خانواده‌برانداز کشف حجاب، وجود ندارد! 
۴ - یک هفته بعد در یادداشت دیگری خطاب به مسئولان محترم سه قوه نوشته بودیم «... بر فرض که تهیه و تدوین قانون تازه‌ای برای حجاب ضرورت داشته باشد! سؤال این است چرا مادام که قانون جدید به تصویب نرسیده است، این پدیده پلشت و خسارت‌آفرین به حال خود رها شده و برای پیشگیری از آن به قوانین موجود عمل نمی‌شود؟ آیا این بی‌توجهی مصداق صریح قانون‌شکنی و «‌ترک فعل‌» نیست؟! بدیهی است که هست‌»‌!
۵‌- اوایل تیرماه ۱۴۰۲‌، آقایان رئیسی و اژه‌ای، رؤسای محترم قوه قضائیه و مجریه در اظهاراتی که می‌توانست امیدوار‌کننده باشد، اعلام کردند برای مقابله با بی‌حجابی معطل تصویب لایحه عفاف و حجاب نمی‌شوند و از قوانین موجود برای مقابله با این پدیده عفت‌سوز و خانمان‌برانداز استفاده خواهند کرد. و صد البته از این تصمیم که به صراحت اعلام شده بود، در عمل خبری نشد! و نزدیک به ۷ ماه است که لایحه عفاف و حجاب در مجلس شورای اسلامی می‌چرخد و‌... مقابله با پدیده پلشت بی‌حجابی که به فرموده حکیمانه و مستند رهبر معظم انقلاب، هم حرام شرعی و هم حرام قانونی است در انتظار تصمیم مسئولان محترم! خاک می‌خورد و زنان و دختران مظلومی که اکثر آنها در بی‌خبری از عواقب خانواده‌برانداز و خانمان‌سوز کشف حجاب به دام افتاده‌اند، به حال خود رها شده‌اند! اکثریت چشم‌گیری که به قول حضرت آقا، اگر بدانند حقیقت ماجرا چیست، از آن دست می‌کشند.
۶- و بالاخره تا کی باید منتظر تصویب نهائی قانون جدید عفاف و حجاب بود؟! و با کدام توجیه قانونی و منطقی و اسلامی مادام که قانون یاد شده از تصویب نهائی نگذشته است (که ظاهراً آش دهان‌سوزی هم نیست‌) از اجرای قوانین موجود خود‌داری می‌شود؟! لا‌اقل برای پیشگیری از پدیده خانمان‌سوز و خانواده‌برانداز کشف حجاب به قوانین موجود عمل کنید. طلای قانون جدید پیشکش، مرحمت فرموده ما را مس کنید!
حسین شریعتمداری
طاهر مهدوی بازدید : 2 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)
.
آیت‌الله جنتی در جلسه شورای نگهبان:
 اجرای صحیح قانون اساسی به مطالبه عمومی تبدیل شود  
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

آیت الله جنتی: نمایندگان مجلس در جهت رفع مشکلات مردم گام بردارند - تسنیم

آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در ابتدای جلسه این شورا با اشاره به سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، از خداوند متعال درخواست کرد تا به همه توفیق درس‌آموزی از سیره آن حضرت را عطا فرماید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، وی در ادامه بیان کرد: حضرت زهرا (س) در دوره کوتاه زندگی‌شان الگویی متعال از زندگی فردی و اجتماعی مبتنی بر ارزش‌های الهی به یادگار گذاشتند که بارزترین وجه آن، استقامت در راه دفاع از حق بود.
دبیر شورای نگهبان همچنین با اشاره به فرارسیدن سالروز تصویب قانون اساسی گفت: قانون اساسی، حاصل تلاش‌های مجاهدان مؤمنی است که آرمان‌شان تحقق جامعه‌ای مبتنی بر ارزش‌های الهی بود. وی خاطرنشان کرد: قانون اساسی علاوه‌بر اینکه نحوه اداره کشور را مشخص کرده، هدف متعالی‌تر را که سعادت جامعه بشری است با تکیه بر ارزش‌های الهی دین اسلام، ترسیم کرده است.
آیت‌الله جنتی عنوان کرد: بخش زیادی از عداوت‌های دشمنان انقلاب اسلامی ناشی از ترس آنها از نگاه جهانی قانون اساسی است. خوشبختانه نه تنها دسیسه‌های دشمنان به نتیجه نرسیده، بلکه اکنون ارزش‌هایی مانند دفاع از مظلومان و مقابله با استکبار در حال گسترش است.
وی در همین رابطه به اعتراضاتی که در روزهای گذشته در سراسر جهان در واکنش به جنایت‌های رژیم صهیونیستی صورت گرفت، اشاره کرد و گفت: این اعتراضات نشان‌دهنده گسترش نگاه جهانی قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران است.
دبیر شورای نگهبان در پایان تاکید کرد: ابعاد مختلف قانون اساسی باید توسط رسانه‌ها و نهادهای آموزشی به جامعه معرفی شود تا اجرای صحیح این قانون به مطالبه عمومی تبدیل گردد.

طاهر مهدوی بازدید : 9 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)
.
امیرعبداللهیان:
ژست‌های دموکراتیک رژیم اسرائیل طنز تلخ تاریخ معاصر است  
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸
امیرعبداللهیان: ژست‌های دموکراتیک رژیم اسرائیل طنز تلخ تاریخ معاصر است - ایرنا
«حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی تفصیلی با شبکه خبری المیادین، به بررسی تازه‌ترین تحولات منطقه، جهان و ایران پرداخته است.
وی در این باره که آیا جمهوری اسلامی یکی از طرف‌های مذاکرات منتهی به آتش بس بوده است، عنوان کرد:
طبعا، حماس و مقاومت تصمیم گیرنده‌اند. اما از ساعات اولیه طرح موضوع امکان ایجاد آتش‌بس بشردوستانه ما با دوستانمان در قطر به شکل مستمر در این خصوص گفت‌وگو کردیم و گفتیم از هر تصمیمی که حماس بگیرد حمایت می‌کنیم و آن را محترم می‌شمریم، اما ۴۷ روز جنگ علیه غزه، نشان داد که اسرائیل از طریق جنگ نمی‌تواند اسرایش را آزاد کند. درخصوص وضعیت اسرای فلسطینی و اسرائیلی باید از طریق گفت وگو و دیپلماسی نوعی توافق صورت گیرد. همان طور که امروز شاهدیم آمریکا و اسرائیل قادر نیستند که حماس را در غزه نابود کنند. حماس جنبشی آزادی بخش و مشروع است و در فلسطین هم باقی خواهد ماند. پیروز این جنگ، ملت فلسطین و مقاومت هستند. تا امروز بازنده اصلی این جنگ آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده‌اند.
وزیر امورخارجه ایران در پاسخ به سؤالی درباره تهدید ایران توسط آمریکا عنوان داشت: ما مسئله پوشیده‌ای در این رابطه نداریم. آمریکا از روزهای اول هجوم وحشیانه رژیم صهیونیستی به غزه چندین پیام فرستاد. یکی از موضوعات مورد اهتمام آمریکا، توصیه ایران به خویشتنداری بود. این درخواست اول آمریکا از ایران بود. موضوع دوم این است که آمریکا در پیام‌هایش تأکید می‌کند که ایالات متحده به دنبال توسعه دامنه جنگ نیست. تقریبا در همه این پیام‌ها آمریکا از ایران می‌خواهد که به گروه‌های موجود در عراق و سوریه و یمن و منطقه توصیه کند که دست به اقدامی علیه اسرائیل و پایگاه‌های آمریکایی نزنند. اگر امروز در عراق و سوریه گروه‌هایی هستند که طبق تشخیص و تصمیم خود علیه آمریکا عمل می‌کنند، آنها برای این کار از ما کسب اجازه نمی‌کنند. آنان تحت فرماندهی ایران نیستند. ما به صراحت گفتیم که ایران هیچ گروه یا مجموعه نیابتی در منطقه ندارد. 
سکاندار دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی و تهدیدهای وزیر اسرائیلی در مورد حمله به غزه با استفاده از سلاح هسته‌ای عنوان داشت: جامعه جهانی باید به طور ویژه بر دو موضوع متمرکز شود. موضوع اول، خلع سلاح اتمی رژیم جنگ‌طلب صهیونیستی. خصوصا این که این رژیم قصد و اراده استفاده از سلاح اتمی را دارد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید به طور جدی وارد این پرونده شود و رژیم اشغالگر اسرائیل را خلع سلاح اتمی نماید. موضوع دوم که به برقراری امنیت و ثبات در منطقه غرب آسیا کمک می‌کند، این است که دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جنایات جنگی این رژیم و محاکمه افرادی که در طی این جنگ مرتکب جنایات شدند و غیرنظامیان را هدف قرار دادند، تشکیل شود تا درسی برای سایر مجرمین باشد.
یکی از مسئولان غربی به من گفت که نوه‌اش از او پرسیده که «پدربزرگ، چه توضیحی برای آنچه در غزه و اوکراین در حال وقوع است، وجود دارد؟» او گفت که به دلیل تناقض موجود در رفتار ما در غرب درخصوص اوکراین و غزه و استانداردهای دوگانه، از پاسخ دادن به این سؤال درماندم.
وجود بحران‌های جدیدی مثل جنگ در اوکراین هیچ گاه بحران‌های عمیق و تاریخی و زخم‌های قدیمی در جهان را به فراموشی نخواهد سپرد
وی در پاسخ به این سؤال که آیا فکر نمی‌کنید که عملکرد شرکای بین‌المللی شما در جریان این جنگ ناامیدکننده بوده است؟ خاطرنشان کرد: آنچه که در روز ۷ اکتبر اتفاق افتاد، به جهانیان و نظریه پردازان روابط بین‌الملل و علوم سیاسی در جهان ثابت کرد که وجود بحران‌های جدیدی مثل جنگ در اوکراین، هیچ گاه بحران‌های عمیق و تاریخی و زخم‌های قدیمی در جهان را به فراموشی نخواهد سپرد. زخم فلسطین یک زخم تاریخی است که با هیچ طرح آمریکایی تاکنون حل نشده است. چین و روسیه هم تاکنون اساسا هیچ ورود فعال و نتیجه بخشی به پرونده فلسطین نکرده‌اند ما از مواضع چین و روسیه در وتوی قطعنامه‌هایی که با ابتکار آمریکا قرار بود در شورای امنیت به تصویب برسد، قدردانی کردیم. اما مطالبه ما از چین، روسیه و دیگر کنشگران بین‌المللی این است که واقعیات را ببینند و ماهیت و پیامدهای اشغال را بشناسند. ریشه وضع کنونی در منطقه ۷ اکتبر نیست. بلکه ۷۵ سال اشغالگری اسرائیل است.
 اسرائیل در ۷۵ سال گذشته نشان داده است که جز زبان قدرت زبان دیگری را نمی‌فهمد
امیرعبداللهیان در ارتباط با این سؤال که آیا به عنوان نماینده ایران به فلسطینیان توصیه خواهد کرد که به دنبال راه‌حل دوکشوری نباشند و راه‌حل کشور واحد را در پیش گیرند، عنوان داشت: اولا، رژیم اسرائیل سال‌ها و دهه‌ها رؤیای از نیل تا فرات را در سر می‌پروراند و دنبال می‌کرد. در سال‌ها و ماه‌های اخیر بر اساس مدارک موثق موجود اسرائیل ایده کوچ اجباری ساکنان غزه به صحرای سینای مصر و کوچ اجباری ساکنان کرانه- از طریق شهرک سازی‌های گسترده- به بخش‌هایی از اردن و تشکیل دولت واحد فلسطینی در بخش‌هایی از اردن و مصر را دنبال می‌کرد. آقای رئیس‌جمهور السیسی در نشست بین‌المللی قاهره به صراحت با آن مخالفت کرد و گفت که فلسطینی‌ها باید در سرزمین خود بمانند، اما تا این لحظه نیز رژیم اسرائیل به دنبال کوچ اجباری است. همین الان در غزه سیاستی را دنبال می‌کند که گام تکمیلی آن با کوچاندن ساکنان از شمال غزه به جنوب غزه و در گام بعدی از جنوب غزه به داخل صحرای سینای مصر است.ثانیا، اسرائیل در ۷۵ سال گذشته نشان داده است که جز زبان قدرت، زبان دیگری را نمی‌فهمد. ثالثا، در طول تاریخ، اشغال پدیده پایداری نبوده و نیست. نمی‌توان به یک سرزمین اشغال شده و قدرت اشغالگر مشروعیت بخشید.
دکتر امیر عبداللهیان در ارتباط با دیدگاه ایران به کنشگری نسل جدید در سراسر جهان در ارتباط با محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه عنوان داشت: طبعا امروز بار دیگر مسئله فلسطین تبدیل به یک موضوع بین‌المللی شده است. جنایات و نسل کشی ۴۶ روز گذشته اسرائیل علیه غزه و کرانه و همراهی مستقیم، علنی و آشکار آمریکا با اسرائیل در این جنایات آثار سنگین فراوانی را بر منطقه و بر عرصه بین‌المللی برجای خواهد گذاشت. تردید نکنید که موضوع فلسطین پس از جنایات گسترده اخیر اسرائیل در غزه با قبل از آن تفاوت بسیار زیادی خواهد داشت. این‌گونه نخواهد بود که از فردا بتوان گفت تعداد معدودی از دولت‌ها و ملت‌ها با فلسطین هستند بلکه طیف گسترده‌ای از مردم، نخبگان، افکار عمومی و دولت‌ها نسبت به حمایت از حقوق حقه مردم فلسطین حرکت کردند. کشتن ۶ هزار کودک و چند هزار زن هیچ مفهومی جز نسل کشی ندارد. آثار آن در عرصه بین‌المللی و پرونده فلسطین شدیدا به نفع فلسطین و به ضرر رژیم اسرائیل و حامیان آن است.
آمریکا تا دیر نشده مسیر خود را از این نسل کشی جدا کند و باخت نتانیاهو و جنایات او را بیش از این به پای خود ننویسد
به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان این گفت‌و‌گو با المیادین خاطرنشان کرد: من مایلم از طریق برنامه شما به آمریکا بگویم که تا دیر نشده مسیر خود را از این جنایات و نسل‌کشی جدا کند و باخت نتانیاهو و جنایات او را بیش از این به پای خود ننویسد. بخشی از آنچه در هفتم اکتبر گذشت، نتیجه تندروی‌های دولت افراطی و شخص نتانیاهو است. آن‌ها خود باید تاوان این رفتار را بدهند. اگر آمریکا مایل است تاوان رفتار نتانیاهو را بدهد، این انتخابی است که باید پیامدهای آن را هم بپذیرند. من بار دیگر تأکید می‌کنم آتش بس کنونی یک فرصت سیاسی برای دوری منطقه از جنگ را فراهم کرده است و آمریکا باید بین استمرار این وضعیت و دوری منطقه از جنگ و یا ادامه یک وضعیت بدتر در منطقه دست به انتخاب بزند. اگر آمریکا طبق پیام‌هایی که به ایران داده، به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست، باید گزینه نخست را انتخاب کند، در غیر این صورت چنانچه مسیر حمایت بی‌چون و چرا از ادامه نسل‌کشی اسرائیل را انتخاب کند، باید تبعات سخت آن را هم متحمل شود.
 
 
باقری در دیدار با رئیس‌ مجلس ملی سنگال عنوان داشت
ایران و سنگال ظرفیت توسعه روابط سیاسی و اقتصادی را دارند
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران- دکتر علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه: استفاده از سیاست خارجی در بازی‌ سیاسی داخلی جفا به منافع ملی است
علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در ادامه سفر خود به داکار، با آماده مامه جوب رئیس ‌مجلس ملی سنگال دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این ملاقات، معاون وزارت 
امور خارجه اظهار داشت: ابتکار برگزاری نشست دوره‌ای صلح و امنیت آفریقا نشان از اهتمام سنگال به بازیابی هویت آفریقایی و تحکیم استقلال کشورهای آفریقایی دارد.
وی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور و ظرفیت‌های کشورمان در زمینه‌های مختلف، خواستار تداوم و توسعه روابط در تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی شد.
باقری با اشاره به نقش و اهمیت همکاری‌های پارلمانی کشورهای اسلامی خواستار به‌کارگیری این ظرفیت در رابطه با احقاق حقوق مردم فلسطین و توقف جنایات رژیم صهیونیستی در غزه شد.
در این دیدار، معاون وزارت امور خارجه کشورمان، دعوت رئیس ‌مجلس شورای اسلامی از همتای سنگالی خود برای سفر به تهران را به وی ابلاغ کرد.
مامه جوب نیز ضمن تشکر از حضور معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست مجمع صلح و امنیت آفریقا گفت: دو کشور به دلیل مشترکات فرهنگی همواره دارای روابط مناسبی بوده داشته و خواستار توسعه روابط با ایران در زمینه‌های کشاورزی، انرژی، صنایع و معادن هستیم.
سپس وی با اشاره به ریاست سنگال بر کمیته استیفای حقوق فلسطین در سازمان ملل گفت: مواضع داکار بر حمایت از ملت فلسطین ثابت و پایدار است.
به گزارش ایرنا، وی ضمن تشکر از دعوت همتای ایرانی خود ابراز امیدواری کرد، در اولین فرصت به جمهوری اسلامی ایران سفر کند.


 

 

کنعانی خطاب به گروسی: 
 جایگاه مستقل مدیرکل آژانس را زیر سؤال نبرید

ایران در امنیت مرزهای خود با افغانستان اقدام جدی صورت می‌دهد| سفر گروسی به تهران ادامه مسیر دیپلماسی برای حل و فصل اختلافات بود - پایگاه خبری و تحلیلی دیار عیار |

 
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی اخیرا در مصاحبه با «فرانس ۲۴» با اذعان بر اینکه ایران تسلیحات اتمی ندارد، گفته بود که «ایران قابلیت‌های هسته‌ای خاصی دارد که مایه نگرانی است».
در همین خصوص ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه هشتم آذرماه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات اخیر رافائل گروسی در مصاحبه‌اش با این شبکه فرانسوی گفت، از مدیرکل آژانس انتظار می‌رود با رعایت بیطرفی و حفظ حرفه‌ای‌گری، در مصاحبه‌های خود به نحوی صحبت کند که بیطرفی وی و جایگاه مستقل مدیرکل آژانس زیر سؤال نرود و به کشورهای مغرض برای سوءاستفاده سیاسی از آژانس فرصت داده نشود.
وی همچنین یادآور شد البته در مورد مطالب مرتبط با اظهارات آقای گروسی، پیش‌تر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد آژانس طی یادداشتی که در این سازمان ثبت و توزیع شده، توضیحات لازم را ارائه کرده است.
به گزارش فارس، نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در پاسخ به گزارش‌ها برجامی و پادمانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایرانی یادداشت توضیحی منتشر کرد. در این یادداشت بار دیگر با اعلام اینکه تمامی مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران به آژانس اعلام و توسط آن راستی‌آزمایی شده، بر انتظار ایران از این سازمان برای ارائه گزارش‌های خود درباره فعالیت‌های راستی‌آزمایی در ایران براساس اصول بیطرفی، حرفه‌ای و به صورت عینی تأکید شده است.
نمایندگی ایران در این یادداشت توضیحی همچنین متذکر شده که گرچه جمهوری اسلامی ایران هیچ تعهدی برای پاسخگویی به سؤالات آژانس بر اساس اسناد ساختگی و غیرمعتبر ندارد، با این حال، به صورت داوطلبانه در راستای همکاری، تمام اطلاعات لازم، اسناد پشتیبان و دسترسی‌های درخواستی آژانس را فراهم کرده است.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی چندی پیش هم در گزارش خود ابراز نگرانی کرده و گفته بود که به نظر می‌رسد ایران اجرای بیانیه مشترک ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) درخصوص نصب مجدد تجهیزات نظارتی آژانس را متوقف کرده است. گروسی در این گزارش فصلی همچنین مدعی شده بود که اقدام ایران در جلوگیری از فعالیت چند بازرس با تجربه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌گونه‌ای انجام شده که در توانایی آژانس برای انجام فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخلال جدی ایجاد می‌کند. 
به گزارش فارس، این اظهارات غیرسازنده گروسی در حالی صورت می‌گیرد که همکاری ایران با آژانس همچنان ادامه دارد و در همین خصوص نیز سخنگوی دستگاه دیپلماسی ناصر کنعانی روز دوشنبه ششم آذرماه نیز در پاسخ به سؤالی به تداوم همکاری ایران با آژانس اشاره و عنوان کرد که همکاری ایران با آژانس تحت‌الشعاع اظهارات غیرسازنده دیگر طرف‌ها قرار نخواهد گرفت.
 
ایروانی: 
در هیچ اقدامی علیه نیروهای نظامی آمریکا
در سوریه یا جاهای دیگر دست نداشته‌ایم
سفیر ایران: اعضای شورای امنیت از سوء‌استفاده از تحریم‌ها به عنوان سلاح خودداری کنند - ایرنا
 
 امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد سه‌شنبه هفتم آذر ماه در سخنانی درباره وضعیت خاورمیانه و سوریه در نشست شورای امنیت سازمان ملل با بیان اینکه بحران انسانی در سوریه همچنان وخیم است، اظهار داشت: مردم سوریه از چالش‌های اقتصادی عمیقی رنج می‌برند.
ایروانی یادآور شد: به‌رغم تلاش‌های سازمان ملل و شرکای بشردوستانه آن برای ارائه کمک‌های ضروری به نیازمندان، تأثیر مستمر تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی به‌ویژه تحریم‌های غیرقانونی توسط ایالات متحده، بار عظیمی را بر دوش مردم سوریه از جمله زنان و کودکان وارد می‌کند.
وی با ذکر این نکته که یک نگرانی قابل توجه تخصیص ناکافی بودجه فعلی برای پاسخ بشردوستانه سوریه است که بسیار کمتر از نیازهای واقعی است، خاطرنشان کرد: این کمبود شدید توانایی سازمان ملل را برای ارائه کمک‌های لازم به نیازمندان به شدت مختل می‌کند. 
این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه کمک‌های بشردوستانه و طرح‌های بازسازی در سوریه نباید به عنوان ابزاری برای اعمال فشار سیاسی بر دولت سوریه مورد استفاده قرار گیرد، یادآور شد: مهم است که اطمینان حاصل شود که ارسال بیطرفانه و غیرسیاسی کمک‌های بشردوستانه به تمام مناطق سوریه اقدامی حیاتی برای حفظ جان انسان‌ها است.
ایروانی همچنین گفت که ایران از تصمیم دولت سوریه در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳ برای تمدید مجوز اعطا شده به سازمان ملل متحد و آژانس‌های تخصصی آن برای استفاده از گذرگاه‌های «باب السلمه» و «الراعی» به مدت سه ماه دیگر استقبال می‌کند و افزود: ایران بر اهمیت حمایت از انتقال کمک از طریق سازوکارهای ارسال کمک تأکید می‌کند که از حمایت کامل دولت سوریه برخوردار است و نشان‌دهنده رویکردی پایدار و سازنده است که می‌تواند به طور قابل توجهی وضعیت انسانی در سوریه را بهبود بخشد. 
سفیر و نماینده دائم ایران با ذکر این نکته که فقدان پاسخ قاطع شورای امنیت، موجب وقاحت رژیم اسرائیل برای ادامه تجاوزات خود به خاک سوریه شده، عنوان کرد: رژیم اسرائیل علاوه‌بر جنایات خود علیه مردم غزه، به اقدامات تروریستی و تجاوزکارانه خود در داخل خاک سوریه ادامه داده و عمداً غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار می‌دهد.
محکومیت حمله به فرودگاه دمشق
وی اضافه کرد: ایران اقدامات شنیع تروریستی رژیم اسرائیل، به ویژه حملات هوائی اخیر به فرودگاه غیرنظامی دمشق در ۲۶ نوامبر را که خسارات شدیدی به تاسیسات ضروری فرودگاه وارد کرد و اختلال قابل توجهی در عملکرد آن ایجاد کرد، به شدت محکوم می‌کند. ما از شورای امنیت می‌خواهیم که نقض فاحش حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توسط اسرائیل را محکوم کند.
وی همچنین گفت که به دلیل وضعیت غزه، آمریکا علی‌رغم ابراز نگرانی از سرریز تنش در سوریه، سعی در سوءاستفاده از این وضعیت و افزایش تنش و بی‌ثباتی سوریه دارد. 
سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل با بیان اینکه همچنان معتقدیم که راه‌حل اساسی برای بحران سوریه باید از راه‌های دیپلماتیک و سیاسی دنبال شود، افزود: در این زمینه، ما بر اهمیت از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی به عنوان یک سازوکار مؤثر برای پیشبرد روند سیاسی تأکید می‌کنیم. وی ادامه فعالیت این کمیته را حیاتی خواند و افزود: نقش سازمان ملل متحد باید حمایتی باشد و کل فرآیند تحت رهبری و مالکیت سوریه باشد.
حمایت از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان
این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت که ایران از فرمان قانونی اخیر رئیس‌جمهوری عربی سوریه که دومین فرمان عفو عمومی در کمتر از یک سال گذشته است، استقبال می‌کند، اظهار داشت: ایران از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان حمایت می‌کند.
ایروانی پرداختن به چالش‌های متعدد پیش روی پناهندگان سوری را مستلزم ایجاد زیرساخت‌های حیاتی خواند و افزود: سازمان ملل متحد، به ویژه کمیساریای عالی پناهندگان، نقشی اساسی در این تلاش ایفا می‌کنند. ما از تعامل و گفت‌وگوی سازنده بین دولت سوریه با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در رسیدگی به این موضوع استقبال و حمایت می‌کنیم.
وی در ادامه بر تعهد تزلزل ناپذیر ایران به ادامه کمک با هدف کاهش رنج مردم سوریه تأکید کرد و افزود: معتقدیم که پرداختن به پیامدهای بحران سوریه نیازمند رویکردی جامع و تعهد سیاسی واقعی است. این تعهد باید مستلزم پایان دادن به تجاوزات مکرر و سیستماتیک اسرائیل، پایان دادن به اشغال خاک سوریه، خروج غیرقانونی نیروهای خارجی از خاک سوریه، لغو سریع و بدون قید و شرط اقدامات قهری یکجانبه و حمایت فعال از روند سیاسی تحت رهبری و مالکیت سوریه باشد.
ایروانی همچنین اتهامات بی‌اساس ایالات متحده علیه ایران در این نشست را قاطعانه رد کرد و این اتهامات بی‌اساس را بخشی از تلاش عمدی ایالات متحده برای منحرف کردن توجه از نقض جدی حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد در جمهوری عربی سوریه خواند و تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیروهای نظامی آمریکا در سوریه یا جاهای دیگر دست نداشته است.
وی با ذکر این نکته که ایران همواره به تعهدات خود برای ارتقای صلح و امنیت در منطقه پایبند بوده است، عنوان کرد: ایالات متحده باید اقدامات غیرقانونی خود در سوریه را متوقف کند، به اشغال غیرقانونی خود پایان دهد و به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که همه کشورهای عضو را ملزم به حمایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌کند، عمل کند.
به گفته ایروانی چنین اقداماتی برای ارتقای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار مهم است.
به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی در پایان قاطعانه ادعاهای غیرمستند مطرح شده توسط نماینده بریتانیا را نیز رد کرد.
طاهر مهدوی بازدید : 18 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)

.

فرماندهان نیروی دریایی ارتش با رهبر انقلاب دیدار کردند

   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا ظهر امروز در دیدار فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان در نیروی دریایی ارتش به‌خصوص ظرفیت این نیرو برای کمک به اجرای سیاست‌های اقتصاد دریا محور، بر لزوم کشف ظرفیت‌های جدید به‌منظور افزایش اقتدار نظام و کشور و همچنین ایجاد نشاط و امید در جامعه تأکید کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که به مناسبت ۷ آذر روز نیروی دریایی ارتش برگزار شد، ۷ آذر را یک روز تاریخی و فراموش نشدنی خواندند و افزودند: این روز باید به‌عنوان روز فداکاری نیروی دریایی ارتش معرفی شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشرفت‌های نیروی دریایی ارتش از ابتدای انقلاب تاکنون را چشمگیر و غیرقابل باور خواندند و گفتند: در سال‌های اول انقلاب حضور نیروی دریایی ارتش فراتر از آب‌های سرزمینی غیرقابل تصور بود اما اکنون نیروی دریایی ارتش با قدرت و صلابت سفر ۳۶۰ درجه به دور دنیا انجام می‌دهد و با سربلندی به کشور باز می‌گردد.
ایشان افزودند: یک روزی تصور نمی‌شد که نیروی دریایی ارتش امکان حضور در دریای خزر داشته باشد
اما اکنون در سواحل دریای خزر ناوشکن ساخته و در آنجا به آب انداخته می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر ارتقای بیش از پیش توان و آمادگی‌های رزمی نیروی دریایی ارتش با استفاده از ظرفیت‌های این نیرو خاطرنشان کردند: یکی از ظرفیت‌های نیروی دریایی ارتش که می‌تواند موجب ایجاد امید و نشاط در میان جوانان شود، زمینه سازی برای امکان بازدید اردوهای راهیان پیشرفت از کارخانه‌ها و توانمندی های این نیرو است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: باید تلاش شود تا نیروی دریایی ارتش یک نیروی راهبردی، به صورت جامع باشد.
در این دیدار امیر دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش ضمن ارائه گزارشی از توانمندی‌ها و فعالیت‌های این نیرو، از ابلاغ سیاست‌های توسعه دریا محور تشکر و قدردانی و بر آمادگی نیروی دریایی ارتش برای کمک به اجرای این سیاست‌ها تأکید کرد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش، گسترش حوزه نفوذ در دریا و تکیه بر فناوری و دانش را دو سیاست اصلی این نیرو در جهت تقویت مؤلفه‌های قدرت نظام برشمرد.

 

طاهر مهدوی بازدید : 2 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)

.

سردار فرحی :

ورود قریب‌الوقوع جنگنده پیشرفته سوخو 35 و

بالگرد تهاجمی میل 28 به سازمان رزم نیروهای مسلح

    ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
صادرات دفاعی در سال ۱۴۰۱ سه برابر رشد کرد/ هموار شدن مسیر فناوری‌های برتر در دولت سیزدهم - ایرنا

سردار فرحی جانشین وزیر دفاع در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم از قطعی شدن ورود بالگرد هجومی میل۲۸، جنگنده سوخو۳۵ و هواپیمای آموزشی یاک۱۳۰ به ایران خبر داد.
سردار سیدمهدی فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم از قطعی شدن ورود بالگرد هجومی میل28، جنگنده سوخو35 و هواپیمای آموزشی یاک130 به سازمان رزم نیروهای مسلح خبر داد.
وی با اعلام این خبر گفت: در حوزه هوایی، ورود هواپیمای آموزشی یاک130، جنگنده سوخو35 و بالگرد میل28 به کشور قطعی شده است و فرآیند آن در حال انجام است.
سردار فرحی ادامه داد: سال گذشته نظام نوآوری دفاعی توسط وزیر دفاع ابلاغ شد و این ابلاغ خیلی اثربخش بود اما به این معنا نیست که ما در همه حوزه‌ها به بالاترین فناوری رسیده‌ایم، در برخی حوزه‌ها جزو چند کشور برتر هستیم و در برخی حوزه‌ها مسیر بلوغ را طی می‌کنیم، در این مسیر باید برای تکمیل توان دفاعی علاوه‌بر توسعه توانمندی‌های درون‌زا از راه‌های میانبر نیز استفاده کنیم که یکی از این حوزه‌ها، حوزه فناوری هوائی است.
جانشین وزیر دفاع ادامه داد: در حوزه بالگرد ما قابلیت‌های خوبی داریم به همین دلیل از لحاظ کمیت در منطقه برترین هستیم اما ارتقای کیفی بالگردها در دستور کار قرار گرفته است. در این حوزه ده‌ها پروژه تعریف شده است که برخی از آنها مانند پرواز در شب،‌ ارتقای سامانه‌های اویونیک و سامانه‌های موشکی انجام شده است. امروز شرکت پنها (شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران) با وضعیت سی سال گذشته خود بسیار متفاوت است و فکر می‌کنم نیروهای مسلح از فرآیندی که در این مجموعه طی می‌شود، راضی هستند.
27 دی‌ماه 1401 «ایگور لویتین» دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه در دیدار با «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان از آمادگی شرکت‌های روسی برای «تولید مشترک بالگرد» با ایران خبر داد.
به گزارش تسنیم، پیش از این هم امیر مجتبی روحانی مدیرعامل پنها (پشتیبانی و نوسازی هلی‌کوپتری ایران) از تبدیل شدن ایران به قطب منطقه‌ای تعمیر بالگردهای شرقی خبر داده بود.

 

طاهر مهدوی بازدید : 7 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
پس از آزمایش «دی.اِن.اِی» و تعیین هویت:
پیکر مطهر ۸ تن از شهدای مدافع حرم به کشور بازگشت 
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

بازگشت پیکر مطهر ۸ شهید مدافع حرم به کشور + عکس

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اداره ایثارگران کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای از شناسایی و بازگشت پیکر مطهر هشت تن از شهدای مدافع حرم به میهن اسلامی خبر داد.
در بخشی از اطلاعیه این اداره آمده است: با تلاش شبانه‌روزی گروه تفحص تعاون رزم ایثارگران سپاه و نیروی قدس برای تفحص و کشف پیکر مطهر شهدا، با الطاف خداوند متعال هویت پیکر مطهر هشت شهید مدافع حرم از استان‌های تهران، گلستان، کرمانشاه، قزوین و گیلان از طریق تطبیق نمونه DNA در مرکز ژنتیک نور دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله سپاه شناسایی و تأیید شده و به میهن اسلامی بازگشته است.
پیکر مطهر این شهدای عزیز برای طواف و زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) عازم مشهد مقدس خواهد شد و پس از طواف در ضریح مطهر امام هشتم توسط خادمان آن آستان مقدس به زادگاه خویش رهسپار خواهند شد.
همچنین مراسم‌های تشییع و خاک‌سپاری پیکر مطهر شهدا در استان‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد.
شایان ذکر است اخبار مربوط به کشف و تأیید هویت پیکر مطهر شهدای مدافع حرم صرفاً از طریق ایثارگران کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اطلاع ملت شهیدپرور ایران خواهد رسید.
اسامی شهدای مدافع حرم تازه شناسایی شده به این شرح است:1-شهید مهدی ذاکرحسینی از تهران2 ـ شهید علی آقاعبداللهی از تهران3‌ـ شهید حسن اکبری از تهران4 ـ شهید سید مصطفی صادقی از تهران5 ـ شهید رضا عباسی از کرمانشاه6 ـ شهید غلامعلی تولی از گرگان7‌ـ شهید محمدرضا یعقوبی کیاسه از گیلان8 ـ شهید الیاس چگینی از قزوین.

طاهر مهدوی بازدید : 3 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
فرمانده سپاه فجر فارس:
تلاش خالصانه و کسب رضایت مردم موفقیتی قابل تقدیر است
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

فرمانده سپاه فجر فارس: اجرای پروژه‌های محرومیت زدایی در ۱۱ عرصه استان پیش بینی شده است - ایرنا

فرمانده سپاه فجر فارس در این دیدار ضمن تبریک هفته بسیج به شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر و مدیران شهری، گفت: گستردگی کلان‌شهر شیراز و اجرای پروژه‌های متنوع و عظیم عمرانی حاصل تلاش شهرداری و شورای شهر است که چهره شیراز را روز‌‌به‌روز بهتر کرده و در جامعه اُمیدآفرینی می‌کند.
سردار یدالله بوعلی خاطرنشان کرد: تلاشی که خالصانه و برای کسب رضایت عامه مردم باشد موفقیت قابل تقدیر برای مسئولان مدیریت شهری است.
سردار بوعلی با تأکید بر آمادگی سپاه فجر برای هم‌افزایی هر چه بیشتر با مدیریت شهری در زمینه محرومیت‌زدایی، گفت: هدف مشترک ما حل مشکلات مردم است و همان‌طور که در دوره اخیر شاهد بودیم هر جا با تفکر بسیجی و جهادی وارد عرصه محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی شده‌ایم برای مردم شیراز مایه برکت، افزایش رفاه و ایجاد نشاط بوده است. سید ابراهیم حسینی رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این دیدار، ضمن گرامیداشت هفته بسیج، از تلاش‌ها و مجاهدت‌های بسیجیان در عرصه‌های مختلف خدمت‌رسانی به مردم قدردانی و با بیان اینکه بسیج، بهترین الگو در مدیریت جامعه است گفت: امروز نه تنها در داخل کشور؛ بلکه در تمام دنیا، اندیشه بسیجی و مدیریتی بسیج خود را نشان می‌دهد. شهردار شیراز نیز با گرامیداشت هفته بسیج و سالروز تشکیل بسیج مستضعفین با بیان اینکه امرور شاهد حضور بسیج و تفکر بسیجی در همه اقشار هستیم، اظهار کرد: امروز علاوه‌بر مأموریت بسیج در صیانت از کشور، شاهد حضور و تفکر بسیجی در همه اقشار هستیم.
محمدحسن اسدی با بیان اینکه روح و فرهنگ بسیج به عنوان مهم‌ترین تفاوت ‌ما با سایر کشورهایی است که نیروی مردمی دارند، گفت: روحیه ایثارگری بسیج مردمی کشور نقطه برجسته ملی ما با دیگر نقاط دنیاست.

طاهر مهدوی بازدید : 1 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
سردار شیرازی:
کشورهای صادرکننده تجهیزات نظامی خواستار تسلیحات ایرانی هستند
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

نقل‌قول‌خبر/محمد شیرازی رئیس دفتر فرمانده کل قوا

سردار محمد شیرازی، رئیس دفتر فرمانده معظم کل قوا در مراسم صبحگاه بسیجیان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در حالی که هنوز چند ماهی بیشتر از عمر انقلاب اسلامی نگذشته بود، امام خمینی(ره) در فرمانی با دستور تشکیل بسیج مستضعفین، خواستار ایجاد ارتش 20 میلیونی شد؛ از این روی باید بسیج را یادگار امام راحل دانست.
وی ادامه داد: بسیج از بدو تشکیل تاکنون در عرصه‌های مختلف به کمک انقلاب اسلامی و مردم عزیز کشورمان آمده و توانمندی خود را به نمایش گذاشته است.
به گزارش تسنیم، رئیس دفتر فرمانده معظم کل قوا گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، رژیم طاغوت چنان وضعیتی را ایجاد کرده بود که جوانان کشورمان دچار ناامیدی شده بودند و به واسطه چنین شرایطی، «ما نمی‌توانیم» را باور کرده بودند؛ لذا جوانان هیچ امیدی که بتوانند اقدامی در مسیر پیشرفت کشور انجام دهند، نداشتند.
سردار شیرازی افزود: این شرایط و این باور حتی در بدنه ارتش هم رسوخ یافته بود زیرا در سال‌های اولیه جنگ تحمیلی، تعدادی از فرماندهان ارتش خدمت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که آن زمان رئیس‌جمهور بودند، رسیدند و عنوان کردند که هواپیما‌های جنگی کشورمان به دلیل تحریم و نیازی که به تعویض برخی قطعات هواپیما‌ها وجود دارد، مدت کمی قادر به پرواز خواهند بود؛ اما ایشان در پاسخ به این اظهارات، از فرماندهان خواستند که به توانمندی‌های داخلی اتکا کنند و این‌گونه شعار «ما می‌توانیم» عملی و محقق شد.
وی با اشاره به اینکه باور به توانمندی داخلی باعث شد تا با دست خالی در جنگ هشت ساله تحمیلی پیروز شویم، عنوان کرد: زمانی ما در حوزه دفاعی، نیازمند‌های خود را به ناچار از کشور‌های دیگر تأمین می‌کردیم، اما امروز بعد از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی در این بخش به سطحی از توانمندی دست یافته‌ایم که بعضاً کشور‌های صادرکننده تسلیحات پیشرفته به سراغ ما می‌آیند و از ما تقاضای خرید‌ تجهیزات نظامی دارند.
رئیس دفتر فرمانده معظم کل قوا اضافه کرد: این نشانه توانمندی و ظرفیت مردم عزیز و دین مبین اسلام است؛ زیرا جوانانی داریم که تا پای جان برای امنیت، آرامش و رفاه مردم ایستاده‌اند. امروز به چنان موفقیت‌هایی دست یافته‌ایم که می‌توانیم آسمان‌ها را فتح کنیم زیرا دانشمندان بزرگی داریم که کار‌های بزرگی را به سرانجام رساندند.

طاهر مهدوی بازدید : 1 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نداجا در گفت‌وگو با کیهان به مناسبت روز نیروی دریایی مطرح کرد:
حضور دائمی و مقتدرانه در اقیانوس‌ها اولویت نیروی دریایی است 
۱۴۰۲/۰۹/۰۷
 
سیدحسین جعفری
هفتم آذر سالروز نیروی دریایی و حماسه‌ای است که دریادلان این نیرو در نابودی نیروی دریایی عراق در سال اول دفاع مقدس (عملیات مروارید) داشتند، به عنوان اولین سؤال کمی در این خصوص بفرمایید.
هفت آذر سال 1359 یعنی ۶۸ روز بعد از شروع جنگ تحمیلی نیروی دریایی با یک‌سری عملیاتی که از قبل شروع شده بود توانست پایان حضور نیروی دریایی بعثی را در صحنه دریا رقم بزند. به این شکل که در طول هشت سال دفاع مقدس هیچ‌گاه نتوانستند در حوزه دریا حضور داشته باشند حتی در حد یک قایق. دیگر حضور را نداشتند. نکته‌ای که درخصوص عملیات مروارید حائز اهمیت است این است که در هفت آذر نه فقط توان دریایی نیروی دریایی بعثی به‌طور کامل منهدم شد یعنی دوسومش کامل غرق شد، (آن یک‌سوم هم صدمه جدی دید و نمی‌توانست فعالیتی داشته باشد) بلکه شاهرگ اقتصادی آن نیز قطع شد. این نکته‌ای مهم‌تر است و ارزش این عملیات به همین خاطر است، به دلیل اینکه سکوهای اصلی صادرات نفت رژیم بعث البکر و العمیه بود، این به طور کامل منهدم شد و چون در دریا هم بود امکان ترمیم هم نداشت. به این دلیل که برای ترمیم باید یک توانی می‌داشت که از آن محافظت و دفاع کند، لذا هم بازوی دفاعی این رژیم در دریا به طور کامل قطع شد، هم بازوی اقتصادی آن نابود شد و بیشترین ضربه‌ای که خورد در این حوزه اقتصادی بود و اگر عده‌ای از کشورها به کمکش نمی‌آمدند قطعا خیلی زودتر از آن زمان شکست مفتضحانه‌ای می‌خورد و پیروزی نه فقط در این حد که ما در مرزهای خودمان مستقر شویم بلکه در سطحی که حتی بتوانیم آن را تحت فشار قرار بدهیم و در طول تاریخ دیگر هیچ‌گاه به این فکر نیفتد، اتفاق می‌افتاد. این درس بزرگی است. لذا هفت آذر نقطه عطف دیگری می‌شود که همه دشمنان علنا در میدان می‌آیند و به رژیم بعث کمک می‌کنند علیه نظام مقدس ما و مردم و کشور ما.
شما خاطره‌ای از آن روزها به یاد دارید؟
آن زمان ما جوان‌تر بودیم. شور و حال این بود که ما هم در صحنه برویم. ولی تدبیر رده‌های مافوق این بود که شما باید فعلا باشید و کارهای خودتان را انجام دهید. آن موقع شیرین‌ترین لحظه این بود که اعلام شد که طی این عملیات بازوی دریایی رژیم بعث به طور کامل قطع شد. در جریان صداوسیما و رسانه‌ها آن موقع بحث دریایی هم خیلی جلوه‌گر نبود و به طور فرهنگی جا نیفتاده بود. شاید آن عزیزانی که در حاشیه دریا زندگی می‌کردند متوجه‌تر بودند، خب در عمق همه جنگ را در مرز می‌دیدند اما اینکه در دریا این اتفاقات افتاده و ارتباطات قطع شده یعنی چه؟ آن موقع این حماسه خیلی بازگو نشد. چون کشور درگیر جنگ بود ذهن‌ها بیشتر به آن سمت می‌رفت. این بخش که به تصویر بکشند یا آن صحنه‌ها را بازگو کنند متاسفانه اتفاق نیفتاد و بعد هم در ادامه ماموریت‌های نیروی دریایی به طور درست بیان نشد. بعد‌تر حضرت آقا جمله‌ای را در این خصوص فرمودند و تقدیر کردند که آن روز هم نیروی دریایی خوب درخشید و در ادامه فرمودند همه ماجرای ناوچه پیکان را می‌دانند اما اسکورت کشتی‌های نفتکش را کسی خیلی مطلع نیست. خوب است که روی این تبلیغات شود و به مردم منتقل شود. که در آن روزها چه اتفاقی افتاد و نیروی دریایی چگونه عمل کرد؟
امیر، جنابعالی فرمانده اولین ناوگروهی بودید که از کانال سوئز وارد مدیترانه شد و از کنار سواحل سرزمین فلسطین اشغالی عبور کرد. خاطره‌ای از آن سفر دارید برای ما بیان کنید.
آن زمان ما می‌خواستیم از سوئز وارد مدیترانه شویم. کانال سوئز چون در داخل خاک کشور مصر است علی‌القاعده مصر باید طرف صحبت باشد در فاز نهائی که آن زمان داشتیم و وارد مدیترانه می‌شدیم یک ایستگاهی بود و چندبار صدا زد. نیروهای ناو جواب دادند که شما کی هستید؟ او (نیروهای رژیم صهیونیستی) خودش را معرفی کرد، دیگر من خودم بیسیم را گرفتم گفتم این چیزی که شما می‌گویید ما نه روی نقشه می‌بینیم نه پشت نقشه. ما نمی‌فهمیم شما کی هستی. لذا به شما پاسخ نمی‌دهیم و ارتباط را قطع کردیم.
ارتباط قطع شد. در ارتباطات دریایی یک کانال بین‌المللی هست که همه روی آن کانال می‌توانند همدیگر را صدا بزنند مجددا شروع کرد به صدا زدن بر روی این کانال، با این لحن که ناوگان رزمی در حال عبور‌، خودت را معرفی کن. من حقیقتا چون نزدیک بیسیم هم بودم، عصبانی شده بودم و خیلی محکم به او گفتم خفه‌شو. به زبان انگلیسی داد زدم.(shut up) این روزها، یاد آن زمان می‌افتم، از خودم کمی ترسیدم که آن‌قدر محکم این را گفتم. دیگر کلا ارتباط قطع شد و ما در طول مدتی هم که در مدیترانه بودیم نه صدایی از آنها دیگر شنیدیم و نه حضوری از آنها دیدیم که شناوری داشته باشند یا یگان پروازی داشته باشند که حدود ما بیاید. اصلا.
نیروی دریایی ایران از زمانی که به صورت مدرن تشکیل شد تقریبا محلی بود. یک نیروی دریایی بود که در آب‌های سرزمینی ایران بود ولی در سالیان پس از انقلاب اسلامی نیروی دریایی ارتش به تدریج در یک روند قابل توجه به یک نیروی دریایی راهبردی تبدیل شد. در حوزه تجهیزات هم ما پیشرفت خاصی در این نیروی داشتیم، دلیل این اهمیت نیروی دریایی در سالیان پس از انقلاب و پیشرفتی که بین همه یگان‌های نیروهای مسلح نمود و پیشرفت و جلوه بیشتری در سطح افکار عمومی داشته از نظر شما چیست؟
نیروی دریایی اساسا محدود به مرز نیست. مرز ما را محدود و محصور نمی‌کند. شروع ماموریت ما بعد از مرزها است. یعنی بعد از آب‌های سرزمینی که شما اشاره فرمودید عملا ماموریت ما شروع می‌شود. در طول هشت سال دفاع مقدس اسکورت کشتی‌های نفتکش و نظامی خودش یک پیامی برای جامعه داشت و همگان متوجه شدند که اگر نیروی دریایی قوی باشد و خارج از مرزها فعالیت داشته باشد می‌تواند موجبات اقتدار نظام و مردم کشور را فراهم کند. 
مهم‌تر از این، تاکید فرمانده معظم کل قوا است ایشان در زمانی که مقام ریاست‌جمهوری بودند و بعد هم که به عنوان مقام ولایت و فرماندهی کل قوا هدایت را به عهده گرفتند تاکید ویژه‌ای به حوزه دریا و اقتدار دریایی داشتند. تمام تاکید ایشان این بود که امنیت دریایی باید به‌گونه‌ای برقرار شود که اقتصاد دریایی هم رشد خودش را داشته باشد و توسعه کشور را بارها در کلام‌شان به توسعه دریایی محور کشور گره می‌زدند، در طی سال‌های زیادی علی‌رغم تاکیداتی که حضرت آقا داشتند این بحث شاید خیلی خوب جا نیفتاده بود. لذا در سال 88 اگر اشتباه نکنم حضرت آقا به صراحت فرمودند نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است. و فرامین و بیانات ایشان، بار نیروی دریایی را کاملا سنگین‌تر و مشخص‌تر کرد که اصلا جای ما کجاست، ایشان فرمودند که نیروی دریایی نیرویی، سیاسی- بین‌المللی، علمی و نظامی است. یا در فرازی فرمودند که نیروی دریایی می‌تواند در سیاست خارجی به دستگاه دیپلماسی کمک کند. ما چون اساسا در محیط بین‌الملل قرار می‌گیریم لذا رشدی که شما به آن اشاره فرمودید لازمه کار ما هست چون نیروی دریایی پیشانی همه توانمندی‌های کشور است. یعنی شما اگر در دریا اقتدار نظامی داشته باشید این موضوعی صرفا نظامی نیست چون در عرصه نظامی اقتدار علمی و آموزشی و صنعتی‌ات نیز بیان می‌شود یعنی اینها را مردم می‌بینند اقتدار فنی‌ات بیان می‌شود یعنی در دریا حتما تجهیزات بر لبه دانش حرکت می‌کند نقطه مهمش اینجاست یعنی شما بر لبه فناوری حرکت می‌کنی. باید بر لبه فناوری باشد. اقتدار فرهنگی را می‌توانی داشته باشی. اقتدار دینی را می‌توانی داشته باشی. اقتدار امنیتی را می‌توانی داشته باشی. اقتدار سیاسی می‌توانی داشته باشی. اقتدار بین‌المللی می‌توانی داشته باشی و همه اینها را شما کنار هم بگذارید. اینکه شما در دریا حضور دارید و می‌توانید امنیت را برقرار کنید این خودش یک وزنه بسیار سنگین برای کشور و یک ارزش بسیار بزرگی است و امروز به‌خاطر همین اقتدار در دریا بارها و بارها جمهوری اسلامی ایران و نظام مقدس مردم ما مورد تقدیر سازمان‌های بین‌المللی قرار گرفته‌اند در عرصه دریا ما امنیت را به‌گونه‌ای برقرار کردیم که نه فقط برای خودمان بلکه همه از آن بهره‌مند هستند. ما نه فقط به کشتی‌های خودمان کمک‌رسانی انجام می‌دهیم اگر یک کشتی هر که می‌خواهد باشد در دریا، به جز کشتی‌هایی که پرچم‌شان برای ما ناشناخته است بقیه آنهائی که عضو رسمی سازمان ملل هستند و شناخته‌شده هستند ما حتما به‌ آنان کمک‌رسانی می‌کنیم. این یک وجهه بین‌المللی برای نظام و مردم کشور است.
امیر ایرانی، نظریه‌پردازان علم روابط بین‌الملل و ژئوپلیتیک‌، دریا را به واسطه فرصت حضور جهانی‌، عامل جهانی شدن قدرت می‌دانند جمهوری اسلامی و نیروی دریایی چه برنامه‌ای برای حضور مداوم بین‌المللی در آب‌های آزاد و اقیانوس‌ها دارد؟ ناوگروه 75 و ناوگروه 86 این حضور را داشتند ولی برنامه‌ای در نیروی دریایی هست برای اینکه حضور مداوم باشد و نیروی دریایی یک حضور بین‌المللی متداوم داشته باشد؟
قطعا این جزو برنامه‌ها و اولویت‌هایمان است که یک حضور دائمی و مقتدرانه در آب‌های آزاد و اقیانوس‌ها داشته باشیم یعنی یک ناوگروه‌هایی در آینده هر لحظه در اقیانوس‌ها مستقر باشند اما تا آن زمان که ملزوماتش آماده شود و تجهیزاتش باید به میدان بیاید ما حضور را حفظ خواهیم کرد. یعنی اینکه ناوگروه 86 را مثال زدید، قطعا ناوگروه‌های دیگری برنامه‌ریزی می‌شود و در همه اقیانوس‌ها حضور پیدا خواهند کرد چون حضور ما خیلی می‌تواند پیام‌رسان باشد و واقعیت‌های نظام ما و کشور ما را شفاف نشان دهد، نه آن چیزی که آنها دارند می‌گویند یا دشمنان دارند از راه رسانه‌شان استفاده می‌کنند و در جوامع دیگر تزریق می‌کنند. 
یعنی به نوعی یک نوع دیپلماسی عمومی دریایی را داریم.
اگر ما در دریا حضور داریم دید و بازدید از کشورهای مختلف داریم. آنجا فرهنگی ایرانی اسلامی کامل ارائه می‌شود و آنها می‌بینند. دیپلماسی عمومی اتفاق می‌افتد.
در حال حاضر، برنامه جدیدی برای اعزام ناوگروه هست؟
بله صددرصد، ان‌شاءالله به زودی انجام می‌شود.
نیروی دریایی در حوزه امدادرسانی به سایر کشورها و همچنین فناوری‌های جدید در شناورها و کشتی‌های نظامی جنگی به خصوص در حوزه زیردریایی‌ها و ناوها و تسلیحات جدید‌، چه برنامه‌ای دارد؟ 
ما در دریا با اعزام ناوگروه 86 این را به همه جهان نشان دادیم که حضور ما یک حضور کاملا حرفه‌ای و براساس اصول حقوقی بین‌الملل و کاملا براساس اصول روابط بین‌الملل هست کاملا براساس حضور بشردوستانه است وقتی ما حضور پیدا می‌کنیم هر کشتی که کمکی بخواهد با دل و جان برایش انجام می‌دهیم هر کشوری کمکی بخواهد یا درخواستی داشته باشد ما آماده‌ایم، چون ممکن است یکی گرفتار طوفان می‌شود یکی درگیر زلزله می‌شود یکی آتش‌فشان می‌آید به هر حال کشور‌ها ممکن است در حالت اضطرار قرار بگیرند این ظرفیت توانمندی همراه ما هست که در لحظه در آن محدوده باشیم برای امدادرسانی و کمک‌رسانی برویم.
ما الحمدلله در حوزه‌های اصلی دیگر حتی در حوزه‌های تحرک و پیشرانه و تسلیحاتی در آن لبه فناوری هستیم. یعنی آن بخش توان بالای تکنولوژی این‌جا بهره‌برداری می‌شود.
در حوزه ساخت ناوهای هواپیمابر و ناوهای تناژ سنگین نیروی دریایی چه برنامه‌ای دارد؟
ما در دو بخش داریم حرکت می‌کنیم یکی بحث شناورهای ناوی سنگین است در قالب ناوشکن‌های سنگین که امیدوارم بتوانیم اولین فروندش را به زودی عملیاتی کنیم و به دریا بفرستیم. در کنارش پایگاه‌های شناوری است که برای اینها ما یک تغییر کاربری در اینها ایجاد کردیم چون مستحضر هستید که در نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، به عنوان ناودسته پهپادبر مفهوم‌سازی و عملیاتی‌سازی شد. این اولین‌بار بود این اتفاق رقم خورد و ما به آن سمت بیشتر داریم حرکت می‌کنیم که ان‌شاءالله در همان ابعادی که شما مطرح می‌کنید ان‌شاءالله یک ناو پهپادبر داشته باشیم که بسیار شرایط ویژه‌ای خواهد داشت.
امیر، چه پیامی برای دشمنان ایران در خشکی و دریا دارید با توجه به تحولات اخیری که در منطقه اتفاق افتاده است؟
قطعا دشمن پیام ما را در ناوگروه 86 گرفته. ما تلاش‌مان این هست که منطقه به آرامش کامل برسد. و این آرامش هم حتما با مشارکت کشورهای منطقه است دشمن هم این را می‌داند که اگر این اتفاق مبارک به زودی خواهد افتاد کشورهای منطقه که عمدتا هم مسلمان هستند کنار هم و دست به دست هم قرار بگیرند.
لذا قطعا پیام ما این هست که با این کارهای سخیفی که انجام می‌دهند و با این نسل‌کشی که انجام می‌دهند، این آرزو را قطعا به گور خواهند برد که بخواهند فاصله‌ای بین مسلمانان بیندازند ممکن است مقطعی موفق شوند اما در نهایت چون پیوند ریشه‌ای است دوباره اینها همراه همدیگر و قطعا کنار یکدیگر قرار می‌گیرند چون این خواست مردم است نه خواست بنده به عنوان یک نظامی این خواست مردم منطقه است امروز می‌خواهند زیر سایه اسلام و در کنار هم با آرامش زندگی کنند اقتصادشان را بچرخانند به دنیا هم احترام می‌گذارند اما انتظار دارند دنیا هم به‌شان احترام بگذارد نه اینکه با کشت و کشتار و توهین رو‌به‌رو شوند.
پیامی برای ناوگروه‌های آمریکایی که حضورشان در مدیترانه و در منطقه ما بیشتر شده دارید؟
وقتی به درون خود آنها رجوع کنید قطعا به این شکل حضور رضایت ندارند چون امروز آنها در همین سطح سنجیده می‌شوند و مخاطب هستند و درباره آنها ارزیابی می‌شود با معیار آرمان‌های انسانی، برخلاف آنچه که صحبت می‌کنند در عمل در کنار آدمکش‌ها قرار گرفتند در کنار کودک‌کش‌ها قرار گرفتند و به‌خاطر اینکه حضورشان به نوعی می‌خواهد حمایت از این اقدامات بسیار سخیف داشته باشد لذا جایگاه‌شان تنزل پیدا کرده قطعا پیام من برای آنها این است که جایگاه انسانی خودشان را حفظ کنند و به عنوان یک نیروی دریایی که می‌تواند تامین‌کننده امنیت مردم و ملت خودش باشد بهتر است برود به آن آرمان‌های انسانی فکر کند و به آن سمت برود و اگر هم قرار هست به منطقه بیایند برای صلح و برای احترام به مردم منطقه بیاید. 
اینکه ما امروز شاهد باشیم که آنها علیه مردم مظلومی که توانمندی آنچنانی ندارند و با دانش خودشان با توان صنعتی و فنی خودشان حداقل تجهیزات را برای دفاع دارند بیایند با این سازوبرگ وارد این میدان شوند به نظرم نشانگر این است که توانایی و اقبال‌شان دیگر خیلی پایین آمده است.
تهدیدهایی هم دارند انجام می‌دهند. چه پیامی در برابر این تهدید‌ها دارید؟
خب بالاخره ما ایرانی‌ها اینکه آنها همچون اراذل در کوچه راه می‌روند و در موقعی که کسی نیست عربده می‌کشند را زیاد تجربه داریم از این صحنه‌ها زیاد دیدیم. لذا اینها فقط یک سروصدا دارند اینکه تهدیدشان بخواهد عملی شود می‌دانند آن موقع شرایط فرق می‌کند. قطعا با مردم منطقه طرف خواهند شد و حتما ما به عنوان عضوی از مردم منطقه پاسخ محکمی به آنها خواهیم داد و خودشان هم این را کاملا می‌دانند اگر نمی‌دانستند به گونه دیگری رفتار می‌کردند و حواس‌شان هم به نظرم جمع هست که خیلی دست از پا خطا نکنند چون قطعا ما در طول 8 سال دفاع مقدس‌، هم بعد از آن‌، هم مردم‌مان و هم نیروهای مسلح‌مان نشان دادند هر جا که حق باشد و دعوت شویم با سر و جان می‌رویم و برای حق جان می‌دهیم.
امیر ایرانی؛ در حوزه استفاده از ظرفیت نخبگان هم در کادر رسمی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هم در بحث نخبه وظیفه‌ها نیروی دریایی چه برنامه‌هایی داشته و چه فعالیت‌هایی در حوزه استفاده از نخبگان انجام داده.
ما کارمان به دو بخش تقسیم می‌شود یک بخش نخبگانی هستند که علاقه‌مند هستند به ساختار و سازمان ارتش بپیوندند و همکاری داشته باشند که به استخدام درمی‌آیند و امتیازات و امکاناتی که تدارک دیده شده در اختیارشان قرار می‌گیرد و از آنها متناسب با حوزه نخبگی‌شان استفاده می‌شود و به‌کارگیری می‌شوند. یک بخشی هم عزیزانی هستند که به عنوان نخبه وظیفه شناخته می‌شوند در این حوزه هم ما در دو سال گذشته چه پایور و چه وظیفه یک رشد خیلی خوبی داشتیم. نگاه‌مان اساسا در نیروی دریایی براساس فرمان فرمانده کل قوا است و چه در حوزه عزیزان نخبه و چه در مراکز دانشگاهی و در شرکت‌های دانش‌بنیان، عزیزان وظیفه هم متناسب با مسئله‌ای که ما برایشان تعریف می‌کنیم، پروژه‌ها و برنامه‌های مسئله‌محور به آنها واگذار می‌شود و آن عزیزان مسئله را برای ما حل می‌کنند آن پروژه‌ها هم تنوع خیلی زیادی بین ما دارد. ما در حوزه رسانه‌ای نیز از ظرفیت‌های مختلف استفاده کرده و می‌کنیم.
به عنوان آخرین سؤال‌، اگر نکته خاصی مدنظرتان هست برای خوانندگان روزنامه کیهان بیان کنید.
برای خوانندگان و کسانی که اقبال به سمت روزنامه کیهان دارند، اول اینکه کیهان به نظرم در همه این سال‌ها و دهه‌های اخیر جزو روزنامه‌های درجه یک کشور بوده و همیشه سعی کرده مطالبی را به مردم منتقل کند که مبنا و اساسش واقعیت است و مضافا بر آن واقعیت‌نگری که داشته رعایت انصاف را هم داشته رعایت اخلاق را هم داشته اما برای خوانندگان عزیز روزنامه شما خواهشم از آنها این است که خیلی به کلام حضرت آقا دقت کنند و خواهشم از روزنامه کیهان این است که در هر نسخه و شماره فرازی از بیان آقا را در هر حوزه‌ای بیاورند، برای من چون دریایی هستم اخیرا سیاست‌های دریایی حضرت آقا ابلاغ شد ان‌شاءالله آن بخشی که روزنامه کیهان ثبت و ضبط کرد عزیزان به دقت دنبال کنند و ان‌شاءالله ما بتوانیم از همین ظرفیت استفاده کنیم و کشورمان را به اوج اقتدار بیشتر برسانیم. 
از شما کمال تشکر را برای این گفت‌و‌گوی صمیمانه داریم.

 

 

طاهر مهدوی بازدید : 1 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
در دومین جلسه کارگروه تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور مطرح شد:
ساخت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر
پس از ۵ سال وقفه و با سه هزار نیروی کار
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

فردا - مخبر: توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای حرکتی در راستای رسیدن به ایران قوی است - صاحب‌خبردولت به دنبال نیروگاه ۲۰ هزار مگاواتی برق هسته ای

محمد مخبر در این جلسه احداث نیروگاه‌های اتمی را گامی مهم و ضروری در جهت تامین برق پایدار کشور دانست و گفت: توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای حرکتی در راستای رسیدن به ایران قوی است و همه دستگاه‌ها باید پشتیبانی‌های لازم را برای تحقق این برنامه انجام دهند.
وی خاطر نشان کرد: احداث ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه برق اتمی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، از مؤلفه‌های اقتدار کشور و مصداق بارز اثرگذاری توسعه صنعت هسته‌ای در ارتقا خدمت رسانی به مردم و تامین برق مورد نیاز کشور است.
معاون اول رئیس‌جمهور افزود: علاوه‌بر این احداث نیروگاه برق اتمی از جهت تامین سلامت، امنیت غذایی، امنیت دارویی، ارتقاء علمی در کشور دارای نقش و اهمیت فراوان است و به لحاظ اقتصادی نیز اثرات مثبت و سازنده‌ای برای کشور دارد چرا که طبق گزارش‌های ارائه شده هر نیروگاه هزار مگاواتی اتمی می‌تواند حدود یک میلیارد یورو در سال صرفه‌جویی اقتصادی در مصرف سوخت‌های فسیلی داشته باشد. 
مخبر بر لزوم تدوین طرحی جامع جهت احداث
۲۰ هزار مگاوات نیروگاه اتمی مبتنی بر آمایش سرزمین تاکید کرد و افزود: لازم است وزارتخانه‌های نیرو و سازمان انرژی اتمی جلساتی مشترک برگزار و طرحی جامع برای احداث ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه اتمی تدوین کنند به نحوی که تمامی جوانب و ابعاد مختلف آن بر حسب نیازها و اولویت‌های کشور مشخص باشد و از اجرا و تحقق این هدف‌گذاری در میان مدت اطمینان خاطر پیدا کرده و بتوانیم دانش فنی لازم را برای ساخت نیروگاه‌های آینده در داخل کسب کنیم.
وی ادامه داد: به طور کلی توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و احداث نیروگاه‌های اتمی اقدامی ضروری،‌ پرفایده و سودمند برای کشور است و در اولویت‌های دولت سیزدهم قرار دارد چرا که با آزادسازی سوخت‌های فسیلی می‌تواند ضمن بازگشت سرمایه‌گذاری درآمدهای ثانویه بسیاری نیز برای کشور به همراه داشته باشد.
در این جلسه که وزرای نیرو و ‌امور اقتصادی و دارایی نیز حضور داشتند،‌ رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی از روند پیشرفت مصوبات جلسه گذشته و وضعیت آغاز به کار ساخت واحدهای دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر در مهرماه سال جاری پس از ۵ سال رکود مطلق ارائه و تاکید کرد هم اکنون سه هزار نیرو به‌صورت شبانه‌روزی در حال کار بر روی پروژه هستند.
گفتنی است پس از بحث و تبادل نظر درخصوص مسائل مطروحه، ‌تصمیماتی در راستای تامین اعتبارات مورد نیاز، رفع موانع پیش روی و تسریع در ساخت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر و همچنین برنامه‌ریزی برای گسترش ظرفیت خطوط انتقال برق تا زمان افتتاح واحدهای مذکور اتخاذ شد.
پروژه واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر در حال پیشرفت است
الکسی لیخاچف روز سه‌شنبه در نهمین نشست بین‌المللی پریماکوف در مسکو، به موضوع پیشرفت بلوک‌های جدید نیروگاه هسته‌ای بوشهر اشاره داشت ولی توضیحات بیشتری در این باره ارائه نکرد.
پیش از این، معاون امور بین‌الملل شرکت دولتی روس اتم ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ در سخنانی در کنفرانس بین‌المللی «همکاری‌های روسیه – ایران در جهان در حال تغییر» گفته بود: با وجود مشکلات ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، به قرارداد ساخت واحد دوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر پایبند هستیم و اطمینان داریم که این واحد را احداث خواهیم کرد.
نیکولای اسپاسکی افزود: واحد دوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر با ظرفیت تولید یک هزار مگاوات برق بر اساس طراحی روسیه و نسل +۳ (به علاوه سه)، پاسخگوی مطالبات بین‌المللی پس از حادثه فوکوشیما است.
در نهمین نشست پریماکوف که دوشنبه ششم آذرماه ۱۴۰۲ با موضوع «افق‌های پسا جهانی‌سازی» در مسکو آغاز به کار کرد، ۸۰ مهمان خارجی از ۳۱ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده‌اند و شکل‌گیری جهان چندقطبی را مورد بحث قرار می‌دهند.
قرائت پیام ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، آغازگر این نشست ۲ روزه بود.
به گزارش ایرنا، نشست بین‌المللی پریماکوف هر ساله با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران برجسته در حوزه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل در مسکو برگزار می‌شود. این نشست به یاد یوگنی پریماکوف دیپلمات مشهور، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه پیشین روسیه نام‌گذاری شده است. نهمین دوره این نشست، سه شنبه هفتم آذرماه به کار خود پایان می‌دهد.

طاهر مهدوی بازدید : 1 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:
 راه شهید فخری‌زاده با جهش چند برابری ادامه دارد
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

وزارت دفاع: راه شهید فخری‌زاده با جهش چند برابری ادامه دارد | خبرگزاری فارس

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد شهادت شهید محسن فخری زاده، تاکید کرد: راه ایشان روز به روز با همت، غیرت و اراده فولادین شاگردان او و مدیران انقلابی و جهادی با قدرت، سرعت و شتاب بیشتری با جهش چند برابری در پژوهش و تحقیقات، تحول ساختاری و جذب نیروی انسانی کارآمد و متعهد و به‌کارگیری تجهیزات روز دنیا ادامه یافته است.

در این بیانیه آمده است:
بسمه تعالی
من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا
سه سال از ترور ناجوانمردانه دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی شهید دکتر محسن فخری‌زاده گذشت. شهیدی که در مسیر مجاهدت فی‌سبیل‌الله برعهد خود با امامین امت و با ملت تا آخرین لحظات عمر پر برکتش پایبند بود و در نهایت با افتخار و سری افراشته به خیل همرزمان شهیدش پیوست و این میثاقی است ناگسستنی که مردان مخلص خدا با خون پاک خویش آن را امضا نموده‌اند. شهید دکتر محسن فخری‌زاده نمونه برجسته دانشمندی مسلمان، متعهد، متدین، متواضع، مقتدر، فکور، جسور، خلاق و پرچمدار نوآوری و نواندیشی علمی است که با اندیشه‌ای به غایت جهان شمول در پی عبور از محدودیت‌ها و کمبودها بود و‌ تلاش نمود تا الگویی ماندگار، عملی، پیشرو و پیش‌برنده را به جامعه علمی معرفی و آن را تسری دهد.
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: وجود ارزشمند شهید فخری‌زاده هم در دوران حیات گوهربار و گرانبهای خود برای کشور به ویژه عرصه علم و فناوری‌های پیشرفته دفاعی پر خیر بود و‌ هم بعد از شهادت نیز خون پاک شهید منشا و مبدا ثمرات فراوانی شد و راه ایشان روز به روز با همت، غیرت و اراده فولادین شاگردان او و مدیران انقلابی و جهادی با قدرت، سرعت و شتاب بیشتری ادامه یافته به طوری که تداوم راه این شهید والامقام با جهش چند برابری در پژوهش و تحقیقات، تحول ساختاری و جذب نیروی انسانی کارآمد و متعهد و به‌کارگیری تجهیزات روز دنیا به وضوح قابل مشاهده است و امروز بخش مهمی از دستاوردهای شگرف این مسیر نورانی محقق شده و بخش مهم دیگر نیز در مسیر نهائی تحقق است. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضمن محکومیت این اقدام بی‌شرمانه رژیم غاصب صهیونیستی بار دیگر شهادت این اسوه عملی و علمی را به پیشگاه امام زمان (عج)، رهبر معظم انقلاب و مردم غیور و همیشه در صحنه ایران اسلامی تبریک و تسلیت گفته و اعلام می‌دارد که در راه رسیدن و‌ شکافتن مرزهای دانش‌های پیشرفته دفاعی در چارچوب رهنامه بازدارندگی و خودباوری دفاعی و حفظ کیان میهن اسلامی‌مان و تولید قدرت و امنیت از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

طاهر مهدوی بازدید : 1 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
سردار پاکپور:
 عملیات طوفان‌الاقصی سیستم فرماندهی و کنترل اسرائیل را نابود کرد
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

طوفان‌الاقصی سیستم فرماندهی و کنترل رژیم صهیونیستی را نابود کرد

سیستم فرماندهی و کنترل اسرائیل را نابود کرد.
سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دومین همایش فرماندهان و مسئولین دفاتر نمایندگی ولی فقیه که در دانشگاه علوم و فنون نظامی امیرالمؤمنین‌(ع) نزسا برگزار شد، بخشی از عوامل شکل‌گیری طوفان‌الاقصی را تشریح کرد و گفت: این عملیات علاوه‌بر اینکه پرده از شکاف‌ها و ضعف‌های پنهان نگه داشته شده رژیم صهیونیستی کنار زد، سیستم فرماندهی و کنترل اسرائیل را نابود کرد.
به گزارش فارس، وی با استناد به سخنان وزیر امور خارجه آمریکا که در جریان طوفان‌الاقصی با عجله و سراسیمه خود را به اسرائیل رساند و اذعان کرد که سیستم فرماندهی و کنترل اسرائیل از بین رفته است، افزود: این وضعیتی بود که در طوفان‌الاقصی اتفاق افتاد و آمریکا تلاش کرد با همه توانمندی‌های خود نوعی تنفس مصنوعی را برای نجات رژیم صهیونیستی ایجاد کند.فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه تا قبل از طوفان‌الاقصی قامت نظامی رژیم صهیونیستی به عنوان دارنده بالاترین اشراف اطلاعاتی در دنیا معرفی شده بود، گفت: در عملیات اخیر حماس، قدرت عملیاتی رژیم صهیونیستی غافلگیر و فرو‌ریخت و این غافلگیری در ابعاد اطلاعاتی، زمانی و مکانی دیده شد. سردار پاکپور، تعرض و تجاوز مکرر صهیونیست‌ها به مسلمانان فلسطین و مسجدالاقصی، تنگ کردن محاصره غزه و اجرای سناریوی مرگ تدریجی ساکنان آن، قرار داشتن تعداد زیادی از اسرای فلسطینی در دست رژیم صهیونیستی و غیره را از عوامل شکل‌گیری طوفان‌الاقصی برشمرد و تصریح کرد: جنگ اخیر، نکات و آموزه‌های فراوانی را هم برای ما به همراه داشت که در معادلات دفاعی آن را مورد توجه قرار داده و هیچ وقت شرایط را برای خود عادی تصور نکرده و نخواهیم کرد و همواره برنامه‌ها و نقشه‌های دشمن را رصد می‌کنیم.

طاهر مهدوی بازدید : 1 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
در گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با الجزیره مطرح شد:
 التماس آمریکا و غرب به حزب‌الله در 28 پیام:
لطفاً خویشتنداری کنید  
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

مصاحبه مهم امیرعبداللهیان با الجزیره

وزیر امور خارجه گفت: آمریکا در سال ۲۰۰۶ و تحولات پس از آن در مورد لبنان تلاش زیادی کرد، در درجه اول برای نابودی و حذف حزب‌الله در لبنان و سپس برای خلع سلاح حزب‌الله در لبنان، لیکن هیچ یک از این آرزوها به مرحله عمل نرسید و امروز حزب‌الله یکی از قوی‌ترین نیروهای مقاومت در منطقه است.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در روزهای گذشته با شبکه خبری الجزیره در خصوص تحولات منطقه و مسئله فلسطین گفت‌گو کرد.
وزیر خارجه کشورمان در ابتدای این گفت‌و‌گو ضمن تقدیر از شبکه الجزیره برای پوشش خبری جنایات صهیونیست‌ها در غزه، عنوان داشت: رژیم اسرائیل بدون حمایت کامل آمریکا قادر نبود چنین جنایاتی را برای چندمین بار علیه فلسطین مرتکب شود. مسئولیت آنچه که در ۶ هفته گذشته شاهد بودیم به طور مستقیم متوجه آمریکا و جنایتکاران جنگی رژیم اسرائیل است.
وی افزود: این تجاوز و جنایات باید متوقف شود و این آتش‌بس موقت باید تبدیل به یک آتش‌بس دائم شود، در غیر این صورت منطقه با شرایط جدیدی مواجه خواهد شد و رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها باید تبعات سخت هرگونه عدم توقف پایدار جنایات جنگی اسرائیل را بپذیرند.
امیرعبداللهیان درباره نقش آمریکا در این جنگ خاطرنشان کرد: اسرائیل از ادامه و توسعه جنگ استقبال خواهد کرد، اما در صورتی این وضعیت مورد استقبال اسرائیل خواهد بود که مثل شش هفته گذشته نظامیان آمریکا و همه بخش‌های امنیتی، سیاسی و رسانه‌ای آمریکا به صورت کامل در کنار رژیم جعلی اسرائیل قرار داشته باشند. ما از طریق واسطه‌هایی مطلع شدیم که در ۱۰ روز گذشته دولت آمریکا و کاخ سفید به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این‌گونه ادامه دادن به حمایت از اسرائیل حتی به نفع سیاستمداران آمریکا و کاخ سفید نیست و آمریکا اکنون اراده لازم را برای توقف جنایات جنگی رژیم اسرائیل و رسیدن به یک آتش‌بس پایدار، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، جلوگیری از کوچ اجباری و احترام به حقوق فلسطینیان دارد.
آمریکایی‌ها همواره در پیام‌ها تأکید کرده‌اند که به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستند
امیرعبداللهیان در ادامه اظهار داشت: ما پیام‌هایی را در شش هفته گذشته از آمریکا از طریق دیپلماتیک، به طور مشخص از طریق سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع ایالات متحده آمریکاست، دریافت کردیم. آمریکایی‌ها همواره در پیام‌ها تاکید کرده‌اند که به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستند. البته ما در پاسخ به آنها اعلام کردیم که اگرچه شما می‌گویید به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستید اما با قرار گرفتن در کنار رژیم اسرائیل و ارسال گسترده سلاح و امکانات از همه پایگاه‌های آمریکایی در منطقه به سوی رژیم اسرائیل و تل‌آویو عملا شدت و دامنه جنگ را گسترش داده‌اید. طبعا گسترش دامنه جنگ در منطقه در هفته‌های گذشته بخشی از واکنش طبیعی نیروهای مقاومت در منطقه علیه این اقدام یکجانبه و حمایت کامل نظامی آمریکا از حملات اسرائیل و کشتار و قتل عام زنان و کودکان فلسطینی بود.
هر اقدام رژیم صهیونیستی علیه امنیت جمهوری اسلامی ایران با پاسخی پشیمان‌کننده مواجه خواهد شد
وی درباره تهدید صهیونیست‌ها به ترور فرماندهان مقاومت اسلامی و پاسخ ایران به این تهدیدات عنوان داشت: ما با صدای بلند همواره در حمایت از فلسطین و مقاومت سخن گفته‌ایم. البته برای موضوع فلسطین راه‌حل سیاسی و دموکراتیکی را در سازمان ملل متحد به ثبت رسانده‌ایم. طبعاً هر اقدام رژیم صهیونیستی علیه امنیت جمهوری اسلامی ایران با پاسخی پشیمان‌کننده مواجه خواهد شد.
سکاندار دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سؤالی درباره طرح
دو کشوری تصریح کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت واحد فلسطینی در سراسر سرزمین تاریخی و مادری فلسطینیان به پایتختی قدس شریف حمایت می‌کنیم. راهکار سیاسی ایران مبتنی بر برگزاری رفراندومی بین ساکنان اصیل فلسطین- شامل یهودیان، مسیحیان و مسلمانان- و تعیین سرنوشت از طریق رفراندوم است. ما معتقدیم این مردم اصیل فلسطین هستند که باید تصمیم بگیرند. وقتی از مردمان اصیل فلسطین سخن می‌گوییم، علاوه‌بر مسلمانان و مسیحیان، به حقوق مردمان یهودی اصیل فلسطینی نیز توجه داریم. طبعاً جمهوری اسلامی ایران به انتخاب، رأی و نظر مردمان اصیل فلسطین احترام خواهد گذاشت.
هنوز 90 درصد توان و تسلیحات مقاومت وارد نشده است
امیرعبداللهیان افزود: علی‌رغم گذشت ۶ هفته از تجاوزات گسترده صهیونیست‌ها علیه غزه، و در حالی که آنها اعلام می‌کردند هدفشان نابودی حماس است، حماس در غزه استقرار و بر آن کنترل و اشراف دارد. من شب گذشته با آقای شیخ اسماعیل هنیه در دوحه گفت‌وگو داشتم و روز قبل از آن در بیروت با گروهی از رهبران جهاد اسلامی و حماس دیدار داشتیم آنها اطمینان دادند که تاکنون تنها حداکثر ۱۰ تا ۱۲ درصد از امکانات تسلیحاتی که در درون غزه در اختیار دارند و نیروهای مقاومتی که در اختیارشان هست را وارد صحنه مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی و تجاوز زمینی رژیم صهیونیستی در غزه کردند و حدود ۹۰ درصد از توان، نیروی انسانی و تسلیحات هنوز در اختیارشان هست.
التماس غربی‌ها به حزب‌الله
وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: تنها در ۶ هفته گذشته بیش از ۲۸ بار آمریکا و برخی کشورهای غربی به حزب‌الله پیام دادند و گفتند: «لطفاً خویشتنداری کنید و مانع توسعه جنگ علیه رژیم اسرائیل شوید.» پس آینده غزه را مردم فلسطین رقم خواهند زد. آینده فلسطین را مردم فلسطین تعیین خواهند کرد.
دیوان بین‌المللی کیفری اجازه ندهد مرتکبین جرایم بین‌المللی بی‌کیفر بمانند
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه‌هایی به رئیس و دادستان دیوان بین‌المللی کیفری، بر ضرورت تسریع در رسیدگی این دیوان به پرونده فلسطین و محاکمه جنایات اخیر در غزه تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به بمباران وحشیانه غزه و تجاوز زمینی به آن از سوی رژیم صهیونیستی و شهادت بیش از ١۴٠٠٠ نفر از مردم بیگناه و مجروح شدن بیش از ٣٢٠٠٠ انجامیده است، آنها را مصداق ارتکاب جرایم خطیر بین‌المللی از قبیل جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی دانسته است.
امیرعبداللهیان حمایت برخی از کشورها از رژیم غاصب صهیونیستی را موجبات قلدری و ادامه سبعیت و خشونت این رژیم در ارتکاب جنایات بین‌المللی در کمال آرامش و بی‌کیفر مانی دانست و بر تعهد حقوقی دیوان بین‌المللی کیفری در انجام وظایف خود مبنی بر تعقیب مرتکبین این جنایات برای پایان بخشیدن به بی‌کیفری تاکید کرد.
وزیر امور خارجه با اشاره به رسیدگی پرونده فلسطین نزد دیوان، اقدام دیوان بین‌المللی کیفری در این رابطه را آزمونی برای استقلال و بیطرفی قضائی آن دانسته و افزوده است که اکنون زمان آن است که دیوان تصمیم بگیرد که در برابر فشار و منافع برخی از قدرت‌ها مقاومت کند یا با عقب‌نشینی در این مسیر اجازه دهد که بی‌رحمی‌های ارتکابی توسط رژیم اشغالگر بی‌کیفر باقی بماند.
امیرعبداللهیان در این نامه افزوده است که از دیوان بین‌المللی کیفری انتظار می‌رود که اجازه ندهد مرتکبین جرایم خطیر بین‌المللی بی‌کیفر مانده و با تبعیت از وظیفه اصلی‌اش که در اساسنامه رم بر آن تاکید شده است، با اجتناب از استانداردهای دوگانه و عدالت گزینشی و سیاسی‌کاری، تعقیب قضائی کارآمد مرتکبین جنابات خطیر بین‌المللی را تضمین کند.
وزارت امور خارجه در راستای اجرای قانون مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت مصوب مجلس شورای اسلامی (اردیبهشت 1399) و همچنین در راستای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و شهدا و مجروحین غزه، فعالیت‌های دیپلماتیک، بین‌المللی و حقوقی خود را ادامه می‌دهد.
نشست هم‌اندیشی وزرا و مدیران فعلی و سابق وزارت امور خارجه
نشست هم‌اندیشی با حضور وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان، وزرا و معاونان سابق و جمعی از مدیران ارشد وزارت امور خارجه عصر دوشنبه ۶ آذرماه در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
در این هم‌اندیشی که علاوه‌بر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، منوچهر متکی، علی‌‌اکبر صالحی و محمدجواد ظریف وزرای سابق، جمعی از معاونان ادوار سابق و فعلی و تعدادی از مدیران ارشد وزارت امور خارجه شرکت داشتند، ابعاد مختلف تحولات جاری فلسطین و راه‌های حمایت بیشتر سیاسی، حقوقی و بین‌المللی از مردم مظلوم اما صبور و مقاوم غزه و کرانه غربی در مقابله با تجاوز ظالمانه رژیم صهیونیستی مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر قرار گرفت.
حاضران همچنین نتایج تجاوز ۴۸ روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه را شکست راهبردی بزرگ‌تر از عملیات طوفان الاقصی برای این رژیم در ابعاد مختلف دانسته و با تأکید بر اینکه رژیم صهیونیستی در این تجاوز وحشیانه همه جنایات چهارگانه اصلی بین‌المللی شامل جنایت تجاوز، نسل‌کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت را علیه شهروندان فلسطین مرتکب شده است، راه‌های پیگرد حقوقی و کیفری جنایتکاران صهیونیست در مجامع بین‌المللی از جمله دیوان کیفری بین‌المللی را به عنوان مطالبه قاطبه کشورها و ملت‌های جهان مورد مشورت و رایزنی قرار دادند.
به گزارش فارس، حاضران در نشست با تقدیر از مواضع و هدایت داهیانه رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای و نیز تأیید رویکرد و اقدامات دولت و دستگاه دیپلماسی در خصوص تحولات جاری فلسطین، حمایت گسترده جهانی اعم از دولت‌ها و ملت‌ها از مسئله فلسطین را نشانه انزجار و نفرت جهانی از رژیم غاصب صهیونیستی و درک بهتر و عمیق‌تر جهانیان از ماهیت حقیقی این رژیم و تهدید آن علیه بشریت و صلح و امنیت جهانی ارزیابی کردند.
رایزنی تلفنی وزرای خارجه ایران و سوئیس درباره غزه
وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان دوشنبه شب ششم آذرماه در پاسخ به تماس تلفنی ایگنازیو کاسیس وزیر امور خارجه سوئیس در خصوص تحولات فلسطین و مناسبات دوجانبه با وی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به  برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در سطح وزرای خارجه در روز چهارشنبه تأکید کرد، توقف پایدار حملات علیه غزه و کرانه (دستیابی به استمرار آتش‌بس)، لغو محاصره انسانی، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه شامل دارو، غذا، سوخت و جلوگیری از کوچ اجباری ساکنان غزه و کرانه باختری از اولویت‌ها است و دستیابی به این اهداف مورد اجماع بین‌المللی نیز هست.
وزیر امور خارجه سوئیس نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن ابراز نگرانی در خصوص وضعیت جاری در فلسطین و سرزمین‌های اشغالی، آزادی اسرا، حمایت از غیرنظامیان، ارسال کمک‌های بشردوستانه و جلوگیری از تشدید درگیری‌ها را مهم خواند.
وی با اشاره به رایزنی‌های انجام شده از سوی کشورش در جهت حفاظت از جان غیرنظامیان، رعایت حقوق بشردوستانه و تلاش برای آتش‌بس انسان‌دوستانه، ابراز امیدواری کرد با نگاه به آینده، دور جدیدی از آتش‌بس آغاز شود.
طرفین با اشاره به اهمیت توسعه مناسبات دو کشور بر دیدار با یکدیگر با هدف گسترش همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کردند.

باقری: آفریقا نیاز به قیم ندارد

ایران آنلاین » غربی‌ها دیگر نمی‌توانند برای حقوق بشر مرثیه‌سرایی کنند

علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه که برای شرکت در نهمین نشست مجمع صلح و امنیت آفریقا به سنگال سفر کرده است، دوشنبه ششم آذر ۱۴۰۲ در نخستین روز این نشست دو روزه و در پنلی با حضور معاونان وزرای خارجه فرانسه، آلمان و ترکیه شرکت کرد و طی سخنانی به ارائه دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال صلح و امنیت در آفریقا پرداخت.
وی با بیان اینکه نظم بین‌المللی کنونی با وجود همه پیچیدگی‌ها از ضعف‌ها و چالش‌های متعددی رنج می‌برد تا حدی که به اذعان همگان استمرار حیات این نظم میسر نیست و بدون شک این نظم فروخواهد پاشید، گفت: در حال حاضر در دوران گذار به نظم جدید هستیم. در این میان باید تأکید کرد که در نظم جدید باید آفریقا جایگاه واقعی خود را باز یابد.
باقری با ذکر این نکته که نقطه ضعف اصلی نظم رو به افول کنونی بی‌عدالتی مشهودی است که در تار و پود این نظم نهادینه شده است، یادآور شد نظمی که بر پایه عدالت بنا نشده باشد، قطعا پایدار نخواهد ماند. 
نظم کنونی برآمده از اعمال زور چند قدرت
وی گفت: در نظم کنونی همه بازیگران از جمله آفریقایی‌ها در آن نقش مؤثری ندارند، لذا تحمیلی بودن نظم کنونی از جمله نقاط ضعف برجسته آن به شمار می‌رود. به عبارت دیگر نظم کنونی حاصل مشارکت همگان بر اساس ظرفیت‌ها و شایستگی‌های خود نیست، بلکه برآمده از اعمال زور چند قدرت از جمله آمریکا و صرفاً تامین‌کننده منافع نامشروع آنها است. 
این دیپلمات ارشد ایرانی با تأکید بر اینکه همه بازیگران مؤثر به‌ویژه آفریقایی‌ها باید تلاش کنند تا با ایفای نقش مؤثر به سهم شایسته خود در نظم آتی جهانی دست یابند، خاطرنشان کرد: هر نظمی که در آن آفریقا سهم شایسته نداشته باشد، نظم پایدار نخواهد بود. براین اساس همه کسانی که می‌خواهند تا هرچه زودتر به نظمی پایدار و فراگیر در گستره جهانی دست یابند، نباید در برابر ایفای نقش مؤثر و کسب سهم شایسته آفریقا در آن مانع تراشی کنند.
باقری یادآور شد: در عین حال آفریقایی‌ها نیز نباید منتظر اقدام دیگران باشند، بلکه خود باید در مواجهه با بی‌عدالتی‌ها و ظلم بایستند تا بتوانند سهم شایسته خود را در این نظم به دست آورند.  
وی همچنین گفت: در این میان آفریقایی‌ها باید به این واقعیت توجه داشته باشند که برای دستیابی به این هدف باید از ظرفیت‌های چندجانبه‌گرایی در دوران گذر استفاده کنند، چرا که امروز امنیت، صلح، پیشرفت و توسعه در گرو وابستگی به آمریکا و یا یک قدرت غربی دیگر نیست.
آنچه این روزها در غزه جاری است فراتر از نقض حقوق بشر است
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته غربی‌ها به بهای جان و منافع  آفریقایی‌ها صاحب منابع و قدرت و پیشرفت شدند و به قیمت ناامنی در آفریقا، امنیت خود را تضمین کردند، خاطرنشان کرد: ولی امروز با آگاهی ملت‌ها و دولت‌های آفریقایی ادامه چنین وضعی میسر نیست و دیگر غربی‌ها نمی‌توانند در سرزمین‌های آفریقایی، انسان و حقوق بشر را نابود کنند و در همان حال، در ساختمان‌های مجلل نهادهای بین‌المللی برای انسان دلسوزی و برای حقوق بشر مرثیه‌سرایی کنند. 
وی در ادامه سخنان خود به وضعیت غزه اشاره کرد و افزود: آمریکا و چند قدرت غربی با حمایت از اشغالگر و متجاوز اجازه نمی‌دهند ملت فلسطین به حقوق اولیه خود دست یابند. آنچه این روزها در غزه جاری است فراتر از نقض حقوق بشر است، چرا که صهیونیست‌ها وجود بشر در غزه را با سلاح‌ها، امکانات و حمایت‌های آمریکا و چند قدرت غربی به مسلخ می‌برند و برای حفظ نظم ظالمانه کنونی کودکان و زنان بی‌گناه فلسطینی را با فجیع‌ترین وضعیت به قتل رسانده و خانه‌های آنها را با پیشرفته‌ترین بمب‌ها نابود می‌کنند.
باقری خاطرنشان کرد: پیشرفته‌ترین سلاح‌های آمریکا و چند کشور غربی دیگر در غزه فقط با این هدف به کار گرفته شد تا اجازه ندهند مردم فلسطین از حقوق اولیه خود برخوردار شوند.
معاون وزیر خارجه گفت: نسل‌کشی دیروز غربی‌ها در آفریقا و نسل‌کشی امروز صهیونیست‌ها در فلسطین ثابت می‌کند که در نگاه غربی‌ها چیزی که ارزش ندارد هویت، موجودیت و حقوق انسانی است.
هرگاه سخن از نسل‌کشی است پای غربی‌ها در میان است
به گفته وی با نسل‌کشی می‌توان در مسیر استیفای حقوق یک ملت وقفه ایجاد کرد، ولی نمی‌توان انتظار ایجاد و حفظ یک نظم پایدار را داشت. البته این نکته را نمی‌توان از نظر دور داشت که چرا هرگاه سخن از نسل‌کشی است، پای غربی‌ها در میان است!
آمادگی ایران برای کمک به توسعه و ثبات در آفریقا
این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که نمی‌توان برای کسب منفعت عده‌ای خود برتربین، منافع عظیم دیگر ملت‌ها را به تاراج برد‌، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که نظم پایدار و فراگیر بدون نقش‌آفرینی مؤثر آفریقا دست‌یافتنی نیست. ایران آمادگی دارد تا با همه ظرفیت‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی خود، کنار مردم آفریقا و همراه دولت‌های آفریقایی برای توسعه، پیشرفت، ثبات، صلح و آرامش در آفریقا تلاش کند.
وی با ذکر این نکته که کسب سهم شایسته آفریقا در نظم جدید بین‌المللی در گرو ایستادگی در برابر رویه‌ها و قواعد ظالمانه‌ای است که صرفاً تامین‌کننده منافع نامشروع آمریکا و چند قدرت غربی دیگر است، خاطرنشان کرد: از این رو نباید اجازه داد تا در موضوعات مختلف بین‌المللی مانند حقوق بشر، تروریسم، عدم اشاعه و مانند آن روایت‌های ظالمانه چند قدرت غربی به کرسی بنشیند.
باقری ادامه داد: اگر آفریقا می‌خواهد استیفای حقوق خود در عرصه جهانی را تضمین کند باید از هر حرکتی که به دستیابی دیگر ملت‌ها به حقوق خود کمک می‌کند، حمایت کند. بر این اساس حمایت از حقوق مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خود و جلوگیری از استمرار اشغال سرزمین فلسطین و ممانعت از استمرار تجاوز به حقوق مردم فلسطین گامی مؤثر در فرآیند کسب سهم شایسته آفریقا در نظم جدید جهانی است. 
این دیپلمات ارشد ایرانی با ذکر این نکته که صلح، امنیت، توسعه و پیشرفت، حق آفریقا است و این حق صرفاً با ایفای نقش مؤثر دولت‌های آفریقایی حاصل خواهد شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در این مسیر از هرگونه تدبیر، سیاست و اقدام آفریقایی حمایت می‌کند، چرا که بر این باور است که تأمین منافع ملت‌های مستقل چه در غرب آسیا و چه در کل آفریقا به هم پیوسته است و از این رو باید در یک تلاش دسته‌جمعی از جمله در قالب سازوکارهای چندجانبه‌گرایی مانند اتحادیه آفریقا، بریکس و سازمان همکاری ‌شانگهای صدا و موضع واحدی در برابر یکجانبه‌گرایی کنونی داشته باشیم.
به گزارش فارس، باقری تصریح کرد: دنیا باید بداند آفریقا یک بازیگر بالغ و رشید است و نیاز به قیم ندارد. دنیا باید بداند بدون سهم شایسته آفریقا هیچ نظمی پایدار نخواهد بود.

 

رضا نجفی:
 سازمان منع سلاح‌های شیمیایی استفاده
از این سلاح‌ها در غزه را بررسی کند  

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران- رضا نجفی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در بیست و هفتمین کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی در لاهه، ۷

رضا نجفی  معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه  دوشنبه ششم آذرماه در بیست و هشتمین نشست کنفرانس سالانه دولت‌های عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی، به تشریح جنایات این رژیم علیه مردم بی‌دفاع فلسطین و کشتار بیش از ۱۵۰۰۰ نفر از مردم فلسطین و به ویژه زنان و کودکان و بمباران خانه‌ها، مدارس، مساجد، بیمارستان‌ها و کلیساها پرداخت و خواستار بررسی و تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و نهادهای بین‌المللی در رابطه با استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی به ویژه عامل اعصاب توسط این رژیم در غزه شد.
نجفی با اشاره به ارتکاب جنایت‌های چهارگانه اصلی بین‌المللی شامل نسل‌کشی، جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و جنایت تجاوز توسط رژیم اسرائیل، اعلام کرد که این جنایات مسئولیت بین‌المللی این رژیم و حامیان آن را رقم زده و عاملان و مباشران باید به دست عدالت سپرده شوند.
وی همچنین با اشاره به درخواست وزیر میراث رژیم اسرائیل برای استفاده از بمب هسته‌ای علیه غزه، این موضوع را ثابت‌کننده ماهیت خطرناک سلاح‌های کشتارجمعی از جمله سلاح‌های شیمیایی این رژیم علیه صلح و امنیت منطقه خاورمیانه برشمرد و بر اهمیت جهانشمولی کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و پیوستن بدون هیچ‌گونه پیش شرط و تاخیر این رژیم به این سند به منظور دستیابی به یکی از ستون‌های اصلی کنوانسیون تأکید کرد.
معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه که در راس هیئتی به لاهه هلند رفته با اشاره به توازن در حقوق و تعهدات کشورهای عضو در کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و ارتقای تجارت آزاد مواد شیمیایی وفق اهداف و مقصود کنوانسیون، خواستار برچیده شدن چنین اقدامات غیرقانونی، مغایر با مفاد کنوانسیون و محدود‌کننده تجارت مواد شیمیایی و استفاده صلح‌آمیز از علم شیمی، شد.
وی چنین اقدامات غیرقانونی را مخل توسعه اقتصادی و تکنولوژیکی کشورهای هدف این اقدامات و ناقض حقوق بشر شهروندان این کشورها خواند.
نجفی مشکلات شدید جانبازان شیمیایی ایران را نتیجه تحریم داروهای مورد نیاز آنان توسط کشورهای غربی اعلام و آنها را قربانیان دوباره اقدامات یکجانبه این کشورها دانست.
این دیپلمات ارشد ایرانی اقدامات کشورهای غربی را نه تنها غیرقانونی و ناقض کنوانسیون، همچنین غیراخلاقی و غیرانسانی خواند.
نجفی رویکرد کشورهای غربی درخصوص پرونده شیمیایی سوریه را مورد انتقاد قرار داد و تأکید کرد که فشارها و تصمیمات سیاسی نه تنها کمکی به پرونده شیمیایی سوریه نمی‌کند، بلکه وضعیت این پرونده را پیچیده‌تر می‌کند. 
معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افزود: رویگردانی از سنت حسنه اجماع در تصمیم‌گیری‌های سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و تحمیل تصمیمات به روش رأی‌گیری با اکثریت نسبی شکننده در راستای دستیابی به اهداف  سیاسی تنگ‌نظرانه برخی کشورها، باعث از بین رفتن اعتبار تصمیمات سازمان و تضعیف اجرای مؤثر کنوانسیون شده است. 
وی همچنین خواستار بازگشت دولت‌های عضو به سنت حسنه اجماع به منظور جلوگیری از شکاف بیشتر بین اعضا و حفظ ماهیت فنی سازمان و سیاسی شدن فضای این نهاد شد.
نجفی همچنین با اشاره به برگزاری موفق یازدهمین دوره بین‌المللی ابعاد پزشکی کمک و حفاظت در برابر سلاح‌های شیمیایی در مهرماه سال جاری و شرکت ۲۵ نفر از متخصصان بین‌المللی و برگزاری برنامه‌های میدانی و معاینه قربانیان سلاح‌های شیمیایی کشور در این دوره، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین دوره‌هایی به منظور ایجاد ظرفیت برای اعضای سازمان در درمان قربانیان سلاح‌های شیمیایی تأکید کرد.
به گزارش فارس، بیست و هشتمین نشست کنفرانس دولت‌های عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی از شش آذر در مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه شروع شده و تا ۱۰ آذر ادامه خواهد داشت.

ایروانی:

برنامه‌های موشکی و فضائی‌ ایران خارج از محدوده

و صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است

محکومیت اتهامات بی‌اساس رژیم صهیونیستی از سوی سفیر ایران در سازمان ملل

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت با اعلام اینکه هیچ فعالیتی مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ انجام نداده‌ایم، برنامه‌های موشکی و فضائی‌ ایران را خارج از محدوده و صلاحیت این قطعنامه و پیوست‌های آن خواند.
ادعای صهیونیست‌ها مبنی بر اینکه پرتاب ماهواره نور ۳ به فضا نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است، واکنش جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشت.
در همین خصوص سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک امیرسعید ایروانی در پاسخ به نامه نماینده رژیم اسرائیل خطاب به رئیس شورای امنیت که در آن ادعا شده بود پرتاب ماهواره نور ۳ به فضا توسط ماهواره بر قاصد نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد (۲۰۱۵) است، به رئیس شورای امنیت سازمان ملل و همچنین دبیرکل این سازمان آنتونیو گوترش نامه نوشت.
ماهواره «نور ۳» که یک ماهواره‌ سنجشی و شناسایی است، چهارشنبه پنجم مهر ماه با موفقیت پرتاب شد. این ماهواره با سرعت ۷.۶ کیلومتر بر ثانیه و ۵۰۰ ثانیه پس از پرتاب در مدار ۴۵۰ کیلومتری قرار گرفت. این ماهواره و ماهواره‌بر هر دو در سازمان تحقیقات سپاه طراحی و ساخته شده است. در این نامه ادعای نامه نماینده رژیم صهیونیستی کاملاً بی‌اساس خوانده و اعلام شده که ایران هرگز هیچ‌گونه فعالیت مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت انجام نداده است.
در نامه ایروانی عنوان شده است: ایران بارها و بارها به صراحت اعلام کرده که تمامی فعالیت‌های مربوط به برنامه‌های موشکی و فضائی‌اش کاملاً مطابق با حقوق مشروع این کشور تحت قوانین بین‌المللی است. علاوه‌بر این، ایران همواره تأکید کرده که برنامه‌های موشکی و فضائی‌اش خارج از محدوده و صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) و پیوست‌های آن است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه مذکور یادآور شده است: هدف رژیم اسرائیل از طرح چنین ادعای بی‌پایه‌ای روشن است و آن منحرف کردن توجه از موضوع فوری است که در حال حاضر تمرکز جامعه بین‌المللی را می‌طلبد: جنایات فجیعی که این رژیم آپارتاید علیه مردم فلسطین در نوار غزه در حال ارتکاب است.
وی در این نامه متذکر شده است که به نظر می‌رسد متهم کردن ایران به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه چیزی بیش از تلاش مذبوحانه رژیم اسرائیل برای فرار از پاسخگویی نسبت به جنایات جنگی، نسل‌کشی و جنایات علیه بشریتی باشد که در فلسطین اشغالی مرتکب می‌شود است. ایروانی در این نامه از جامعه بین‌المللی، به‌ خصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته تا رژیم صهیونیستی را به خاطر جنایت‌هایش پاسخگو کند.
به گزارش فارس، سپاه پاسداران پیش از این نیز ماهواره‌های «نور ۱» و «نور ۲» را توسط ماهواره‌بر قاصد به فضا پرتاب کرده است.
به گزارش فارس، در پی پرتاب این ماهواره، روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی نوشت: پرتاب ماهواره نور ۳ بخشی از موفقیت‌های فناوری جدید است که ایران از آن برای نشان دادن توانایی‌های خود استفاده می‌کند.

طاهر مهدوی بازدید : 0 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)
.
روزی نامه های غرب گدای ...

  ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

خبری که روزنامه‌های زنجیره‌ای سانسور کردند - مشرق نیوز

جنگ بر سر ریاست فرضی با هدف کنار گذاشتن روحانی

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی با عنوان «ائتلاف شاید؛ لیدری نه» نوشت: «شاید بتوان حسن روحانی را یکی از مهم‌ترین این افراد در نظر گرفت که درصدد تاثیرگذاری بر انتخابات‌های مجلس و خبرگان رهبری است. تحرکات و اظهارنظرهای اخیر او ناظر بر همین امر است که او دنبال تاثیرگذاری سیاسی در جامعه و به ویژه جریانات سیاسی هم نظر است. اتفاقا اگر بخواهیم به قضیه نیک بنگریم و تحرکات روحانی را رصد کنیم به وضوح مشخص است که او می‌خواهد در یک همگرایی جریانی با اصلاح‌طلبان آنها را با خود وارد بازی انتخابات کند و اگر با توجه به شرایط حاضر خاتمی چندان تمایلی به کنشگری سیاسی در جهت خط‌دهی به اصلاح‌طلبان را ندارد اما حسن روحانی این نقش را در میان اصلاح‌طلبان به‌دست گیرد. چه اینکه دیدارهای چند وقت اخیر وی با احزاب اصلاح‌طلب از جمله کارگزاران سازندگی را می‌توان در همین مسیر تحلیل و قلمداد کرد. اخیرا نیز وی گفته باید اصلاح‌طلبان را راضی کنیم بیایند  اما پرسش مهم اینجاست که اساسا نوع مواجهه اصلاح‌طلبان با روحانی چگونه است. پاسخ این است که اصلاح‌طلبان به روحانی و حزب متبوعش صرفا به چشم یک متحد و مؤتلف استراتژیک می‌نگرند نه یک چهره اصلاح‌طلب که بتواند لیدری آنها را بر عهده گیرد. هر چند که هنوز هم اصلاح‌طلبان به جهت عملکرد روحانی و دولتش که به قرائت آنها سرمایه اجتماعی این جریان نیز به جهت آن عملکردها ریزش پیدا کرد انتقاداتی دارند و همین امر نیز باعث می‌شود که روحانی نتواند در این جریان سیاسی به‌عنوان یک لیدر اصلاح‌طلب این جریان را نمایندگی کند.»
جالب توجه است علاوه ‌بر اینکه این نظر در طیف مدعیان اصلاحات راجع به حسن روحانی مطرح می‌شود، در روزهای اخیر هم طی یک نظرسنجی که منتشر شد، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به نسبت حسن روحانی چهار برابر محبوبیت بیشتری داشت.

طلبکاری عجیب پس از صفر کردن رشد اقتصادی و فروش نفت!
روزنامه اعتماد در ادامه بهانه‌جویی‌ها مدعی شد آمار رشد اقتصادی اعلام شده با کیفیت نیست.
این روزنامه نوشت: مرکز آمار ایران، اطلاعات مرتبط با میزان تولید ناخالص داخلی در تابستان امسال را منتشر کرده که حاوی نکات جالبی است. گزارش این مرکز حاکی از این است که بخش بزرگی از رشد اقتصادی تابستان امسال متکی به فروش «نفت» و البته بخش «خدمات» بوده. در عین حال، دو بخش کشاورزی و صنعت شرایط سختی را در تابستان امسال تجربه کرده‌اند. در تابستان امسال تنها رشد اقتصادی بخش «نفت و گاز» نسبت به فصل بهار بالاتر بوده است. نرخ رشد اقتصادی بخش نفت و گاز بالاترین رشد اقتصادی میان سایر اجزای اقتصاد ایران در دومین فصل سال جاری به شمار می‌رود. به طوری که مسئول 3.4 واحد از رشد 7.1 درصدی است. خدمات هم که 54 درصد اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد، با 7.5 درصد رشد باعث 4 واحد درصد رشد در کل اقتصاد ایران شده است.
اعتماد می‌افزاید: مصرف خانوارها دربرگیرنده هزینه خانوار بابت خوراکی و نوشیدنی‌ها، پوشاک و کفش، مسکن، بهداشت، حمل‌ونقل و ارتباطات، تفریح و فرهنگ، هتل و رستوران و... می‌شود. این شاخص در شش ماهه اول امسال 7.5 درصد رشد کرده در حالی که در شش ماه اول سال گذشته 9.3 درصد رشد کرده بود. بنابراین تقریبا دو درصد پایین‌تر از نیمه اول سال گذشته شده است. این مسئله می‌تواند گویای تهدید سطح رفاه خانوارها باشد که پس از حذف ارز ترجیحی در اردیبهشت ماه امسال و اثر شدید آن بر قدرت خرید خانوارهای ایرانی این‌گونه خود را نشان داده است.
این روزنامه همچنین نوشت: چرا رشد اقتصادی در تابستان امسال کیفیت ندارد؟ چون متکی به نفت و فروش آن به مشتریان چینی و با تخفیف‌های بالا بوده، چون عددهای رشد در بخش صنعت بسیار پایین است. رشد بخش کشاورزی در تابستان امسال که فصل برداشت محصول است، منفی 3.2 درصد بوده است. رشد گروه صنایع شامل صنعت، تامین آب، برق، گاز و ساختمان منفی 0.5 درصد بوده. اما مثلا بخش واسطه‌گری خدمات مالی که عمدتا بانک‌ها و کارگزاری‌ها و مؤسسات مالی در آن مشغولند نزدیک به 17 درصد رشد کرده است.
درباره تحلیل روزنامه اعتماد، چند نکته شایان یادآوری است. نخست این که گردانندگان روزنانه مذکور در هشت سال دولت روحانی و مجیزگویی مطلق آن دولت، نه یادشان بود رشد اقتصادی را به «با کیفیت» و «بی‌کیفیت» تقسیم کنند و نه حتی دلیلی می‌دیده‌اند که اعتراف کنند معدل رشد اقتصادی آن هشت سال 6 دهم درصد (نزدیک به صفر بوده) است!
ثانیا در دولت قبل هم فروش نفت در محاسبه رشد اقتصادی لحاظ می‌شد و با این وجود آن رکورد عجیب و غریب «6 دهم درصد» را بر جا گذاشتند علت روشن این است که اقتصاد را کاملا با برجام قفل کردند و پس از سرخوشی دروغین برجامی، به جایی رساندند که کسری بودجه 480 هزار میلیارد تومانی و بدهکاری 1500 هزار میلیارد تومانی را به ارث گذاشتند.
ثالثا دادن تخفیف برای فروش نفت هم سنت دولت آقای روحانی است و با این وجود چنان خام فریب‌های دولت آمریکا شدند که ناگهان خود را در حصار تحریم‌های دو برابر شده یافتند و رئیس سازمان برنامه و بودجه وقت اعلام کرد حتی یک قطره نفت هم نمی‌توانیم بفروشیم.
نکات بسیاری که فقط چند نمونه از آن عنوان شد، نشان می‌دهد که عملکرد دولت فعلی را باید با عملکرد بشدت منفی و مخرب دولت قبلی مقایسه کرد و فهمید که روند اقتصادی کشور با همه دست‌انداز‌ها و موانع به ارث رسیده از دولت برجام و دیگر هیچ، رو به رشد
و مثبت است. در عین حال باید توجه داشت که میراث تورمی بی‌سابقه، مانع از شتاب رشد اقتصادر در بخش‌های مختلف است اما در این‌باره هم امثال روزنامه اعتماد به جای ادا و اطوار طلبکاری، باید برای میراث تورمی 60 درصدی و هشت برابر کردن نقدینگی و رکورد‌های کسری تورم‌ساز شرمنده باشند. مخاطبان پیگیر می‌دانند که بهنگام حراج ده‌ها میلیارد دلار ذخائر ارزی توسط دولت قبل به قیمت 4200 تومان، محافلی مانند روزنامه اعتماد در حال تصویر‌سازی مثبت برای جهانگیری و روحانی (متهمان ماجرا) بودند و حال آن که همان ریخت و پاش‌ها و تولید کسری و تورم، ریل‌گذاری رشد اقتصادی منفی و کمبود منابع برای سرمایه‌گذاری و رشد و رونق اقتصادی بود. محافلی مانند روزنامه اعتماد، حکایت همان قاتلی را دارند که بیش از خانواده مقتول و قربانی، شیون و زاری می‌کنند!

جنجال رسانه‌ای مسموم در خدمت فراریان مالیاتی دانه‌درشت
دولت با چه منطقی میزان درآمدهای مالیاتی را در بودجه سال آینده نزدیک به 50درصد افزایش داده است؟ آیا این میزان رشد درآمدهای مالیات باعث فشار بیشتر بر مالیات‌دهندگان نمی‌شود؟
روزنامه همشهری ضمن طرح سؤال فوق، به برخی شبهات پاسخ داد و نوشت: قرار نیست مالیات زیاد از همه گرفته شود؛ چرا‌ که تمرکز دولت بر شناسایی دانه‌درشت‌ها، فراری‌ها و مالیات‌‌گریز‌هاست و البته قرار است که «مالیات ندهندگان» هم سال آینده دخل خودشان را بدهند؛ ازجمله اینکه به‌گفته سازمان امور مالیاتی یکی از بخش‌هایی که مالیات کافی نمی‌دهد، برخی اصناف هستند. نیمی از اصناف و مشاغل، مالیات‌شان صفر است و 40درصدشان هم سالانه کمتر از 20میلیون تومان مالیات می‌پردازند؛ یعنی 90درصد از اصناف و مشاغل کشور مالیاتی کمتر از 20میلیون تومان می‌پردازند و سهم‌شان از کل مالیات دولت فقط 5درصد است.
گذشته از اصناف، یکی از مطالبات مردم این است که دولت از بنیادها و نهادهای خاص هم مالیات بگیرد و فقط به‌دنبال گرفتن مالیات بیشتر از حقوق‌بگیران و دستمزدبگیران نباشد و از سوی دیگر سراغ کسانی برود که هر سال میلیاردها تومان درآمد دارند؛ تا جایی که 40درصد اقتصاد، معاف از مالیات است. حالا دولت سیزدهم در حال تغییر ریل است و می‌خواهد معافیت‌های غیرضروری را بردارد. قرار است در قالب اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم بخش مهمی از درآمدهای مالیاتی کشور در سال‌های آینده از محل اصلاح این معافیت‌های غیرضرور و غیرکارآمد محقق شود. به‌گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، این اقدام درآمد چندصدهزار میلیارد تومانی را به همراه خواهد داشت.
همشهری می‌افزاید: انتشار یک سند اولیه 45صفحه‌ای از لایحه بودجه سال آینده کافی بود که انتقادها به شیوه بودجه‌ریزی دولت و البته منابع پیش‌بینی شده افزایش یابد. براساس این سند قرار است جمع منابع عمومی بودجه دولت در سال آینده نسبت به امسال 18.2درصد رشد کند و نکته مهم اینکه دولت سقف منابع پیش‌بینی شده از محل فروش نفت و میعانات گازی را در قالب واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 11.6درصد کاهش داده و به جای آن به افزایش 41.9درصدی درآمدها دل بسته؛ به‌گونه‌ای که پیش‌بینی شده میزان درآمدهای مالیاتی در سال آینده با رشدی 49.8درصدی به 1132میلیارد تومان برسد. با این حال دولت می‌گوید: بودجه سال آینده باز هم با کسری تراز عملیاتی مواجه خواهد بود؛ هرچند که شکاف بین دخل و خرج کمتر شده است.
این روزنامه همچنین در تحلیل دیگری خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای مهم در اصلاح ساختاری بودجه، مسئله تمرکز بر درآمدهای مالیاتی و حرکت به سمت کاهش و حذف کسری بودجه عملیاتی است به این معنا که درآمدهای پایدار مالیاتی و گمرکی، بتواند همه هزینه‌های جاری کشور را پاسخ دهد و دیگر به نفت برای هزینه‌های جاری کشور نیازی نداشته باشیم.
در کنار موضوع کاهش بار مالیاتی از روی دوش تولید، موضوع تمرکز بر مبارزه با فرار مالیاتی و همچنین افزایش مؤدیان مالیاتی مورد پیگیری قرار گرفته است. در 7‌ماه ابتدای سال‌جاری با تقاطع‌گیری از داده‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی در اختیار، ۱۸ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی کشف و شناسایی شده است.
 رویکرد سازمان امور مالیاتی در حوزه سیاست‌گذاری، تمرکز بر اخذ مالیات از فعالیت‌های غیرمولد و مخرب اقتصادی، نظیر سوداگری در بازارهای مختلف است. هدف؛ کاهش جذابیت و همچنین افزایش ریسک این نوع فعالیت‌هاست. این نوع اقدامات اصلاحی به‌خصوص در سال 1403هم پیگیری خواهد شد.
اجرای کامل سامانه مؤدیان و تحقق پایگاه جامع اطلاعات مالی و تحقق نظام مالیاتی سامانه محور  از دیگر اصلاحات مهم مالیاتی در سال 1403است که در جهت تحقق آن، اقدامات متنوعی ازجمله تسهیل تکالیف مؤدیان مالیاتی و ایجاد مشوق برای پیوستن به سامانه مؤدیان درنظر گرفته شده است. با ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مالی و استقرار کامل سامانه مؤدیان، امکان به‌کارگیری از ظرفیت سیستمی برای شناسایی فراریان مالیاتی و شرکت‌های صوری فراهم خواهد شد.
آمارها نشان می‌دهد مالیات بیش از نیمی از اصناف و مشاغل برای عملکرد سال 1401صفر و مالیات 40درصد دیگر کمتر از 20میلیون تومان، برای یک سال، بوده است. در مقابل بررسی‌ها و واقعیت‌های آماری نشان می‌دهد افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق تمرکز بر دانه‌درشت‌ها حاصل شده است.
یادآور می‌شود در حالی که تمرکز دولت بر اخذ مالیات از دانه درشت‌ها و فراریان مالیاتی و همچنین سوداگری‌های ضد تولید است، برخی رسانه‌ها سعی دارند مردم عادی را موضوع مالیاتهای جدید جا بزنند. بدین ترتیب می‌توان احتمال داد که رسانه‌های مذکور با دانه درشت‌های فراری از مالیات هم کاسه هستند و برای همان‌ها فضا‌سازی می‌کنند.

طاهر مهدوی بازدید : 1 چهارشنبه 08 آذر 1402 نظرات (0)

.

خبر هائی از اسلام ستیزان جنایتکار 

۱۴۰۲/۰۹/۰۷

ضربه جنگ غزه به آمریکا اختلافات در کاخ سفید را شدت بخشید
روزنامه واشنگتن‌پست درباره چالش جنگ غزه برای مقامات کاخ سفید نوشت: این جنگ به طرز بی‌سابقه‌ای تیم جو بایدن را آشفته کرده و مقامات آمریکایی امیدوارند که این درگیری تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده ادامه نداشته باشد. جنگ غزه به بزرگ‌ترین بحران سیاست خارجی برای دولت بایدن تبدیل شده است.
واشنگتن پست در گزارش خود، از تشدید اختلافات در کاخ سفید خبر داده و می‌نویسد: در اوایل ماه نوامبر و زمانی که جنگ غزه وارد ششمین هفته خود شد، گروهی متشکل از حدود ۲۰ نفر از کارکنان کاخ سفید، درخواست کردند با مشاوران ارشد بایدن دیدار کنند. آنها می‌خواستند سه پرسش اصلی را با جف زینتز، رئیس دفتر کاخ سفید، آنیتا دان مشاور ارشد و جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید مطرح کنند: استراتژی دولت برای محدود کردن تعداد کشته‌های غیرنظامی در غزه چیست، پیامی که دولت در نظر دارد درباره این درگیری ارسال کند چیست، و دیدگاه کاخ سفید پس از جنگ برای منطقه کدام است؟
یکی از مقامات کاخ سفید که از محتوای این جلسه آگاه بود و نخواسته نامش فاش شود، گفت: مشاوران بایدن در این جلسه گفتند دولت باید مراقب باشد که اسرائیل را به طور علنی مورد انتقاد قرار ندهد تا بتواند در پشت صحنه بر سران اسرائیل تاثیر بگذارد و مقامات آمریکایی فشار بیاورند تا تلفات غیرنظامیان را به حداقل برساند.
واشنگتن پست افزود: جنگ اخیر اسرائیل و حماس بدون شک بزرگ‌ترین بحران سیاست خارجی دوران ریاست‌جمهوری بایدن است و این جلسه که خبر آن منتشر نشد، نشان می‌دهد چگونه کاخ سفید که به اجرای عملیات منضبط و یکپارچه افتخار کرده، دچار اختلاف شده است.
جنگ اسرائیل و حماس در غزه بیش از هر موضوع دیگری دولت آمریکا را آزار داده، زیرا کارکنان کاخ سفید را در برابر مسائل بسیار احساسی قرار داده است.
ایوو دالدر، مدیر اجرائی شورای امور جهانی شیکاگو که در زمان ریاست جمهوری اوباما به عنوان سفیر آمریکا در ناتو خدمت می‌کرد، گفت: «من فکر می‌کنم دولت از همان ابتدا متوجه شده بود که در بند قرار گرفته است.»
شکاف در داخل کاخ سفید تا حدی بین دستیاران ارشد قدیمی بایدن و مجموعه‌ای از کارکنان جوان‌تر با پیشینه‌های مختلف است. مشاوران ارشد بایدن گفته‌اند که این درگیری به جایگاه جهانی آمریکا آسیب رسانده است. با این که اظهارات بایدن در مورد مسئولیت اسرائیل برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامی و اجازه دادن به کمک‌های بشردوستانه مستقیم‌تر شده، او از درخواست برقراری آتش‌بس خودداری کرده است.
بسیاری در کاخ سفید از همان ابتدا از خطر سیاسی که این درگیری برای بایدن ایجاد می‌کند، آگاه بودند. بسیاری از مقامات، نگران هستند که هرچه درگیری طولانی‌تر شود، از نظر سیاسی و دیپلماتیک برای بایدن مضرتر شود. مقامات اسرائیلی گفته‌اند که این درگیری می‌تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد. مقامات آمریکایی امیدوارند که این درگیری به بجبوحه مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده کشیده نشود.

 

بی‌بی‌سی: بسیاری از اسرائیلی‌ها نتانیاهو را مقصر و ناتوان می‌دانند
برخی از اسرائیلی‌ها به بی‌بی‌سی گفته‌اند که درباره صلاحیت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای هدایت کشورشان، اختلاف‌نظر دارند.
به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی، شارف، فرمانده بازنشسته یکی از واحد‌های کماندویی در ارتش و از بنیانگذاران «برادران مسلح» بوده؛ گروهی از سربازان ذخیره که با اصلاحات دولت نتانیاهو برای تغییر عملکرد نظام قضائی مخالف بودند. این تغییرات، باعث شکاف شد و صدها هزار معترض را به خیابان‌ها کشاند. شارف می‌گوید «آنها نسبت به شکست دولت در جلوگیری از حملات خشمگین‌ هستند و می‌خواهند برای کمک هر چه در توان دارند به کار گیرند. زمان پرسش فرا خواهد رسید. زمانی برای پاسخگو کردن. اما اکنون نیاز به اتحاد و ترمیم داریم».
با این حال بعضی از اسرائیلی‌ها چنین صبری ندارند. بسیاری از آنها همین حالا خواهان پاسخگویی هستند، و توانایی نتانیاهو برای اداره کشور در این دوران پرمخاطره را زیر سؤال برده‌اند. نتانیاهو سه هفته پس از آغاز جنگ نوشت که درباره نیت حماس برای حمله به او «هشدار داده نشده بود. بالعکس، برآورد همه مقام‌های امنیتی، این بود که حماس هراسیده و در پی دستیابی به یک توافق است». این پیام بلافاصله با واکنش‌های شدید رو‌به‌رو شد. نتانیاهو متهم شد که در حین جنگ، انگشت اتهام را به سوی نهادهای امنیتی نشانه گرفته است. او پس از چند ساعت ضمن عذرخواهی این پیام را پاک کرد. با این حال لطمه واردشده پا برجا بود. بسیاری در اسرائیل گمان کردند نتانیاهو در تلاش است با سلب مسئولیت از خود، از پیامدهای بعدی‌ شانه خالی کند.
ایال والدمن که از این پیام منزجر شده بود معتقد است نتانیاهو باید بی‌درنگ کناره‌گیری کند. این کارآفرین می‌گوید نتانیاهو حتی از داخل حزب خودش با انتقاد رو‌به‌رو شد. والدمن بنیانگذار شرکت ملانوکس می‌گوید: ما صلح خواهیم کرد، اما اول باید حماس را نابود کنیم و در جنگ پیروز شویم». اما او معتقد است نتانیاهو شایسته نخست‌وزیری نیست.
نتانیاهو که در بین هواداران پر و پا قرصش به «شاه بی‌بی» شهرت دارد، با شش دوره نخست‌وزیری بیش از هر شخص دیگری در تاریخ اسرائیل، نخست‌وزیری را در دست داشته است. او در پی انتخاب دوباره در نوامبر ۲۰۲۲، با برقراری یک ائتلاف، راست‌گراترین دولت تاریخ اسرائیل را تاسیس کرد.
انشل ففر، خبرنگار روزنامه ‌هاآرتص می‌گوید نتیجه آن انتخابات در واقع وضعیت رایج را بیش از پیش آشکار کرد. «در اسرائیل و جامعه یهودی یک جنگ داخلی فرهنگی یا هویتی بین آنچه که عده‌ای آن را بخش لیبرال یا بازتر جامعه اسرائیل می‌دانند با بخش مذهبی‌تر و افراطی‌تر آن در جریان است. این موضوع تازه‌ای نیست. اما نتانیاهو در جهت نیل به اهداف سیاسی‌اش به این اختلافات دامن زد».
سارا‌ هائتسنی-کوهن، رهبر جنبش «اسرائیل من»، یک سازمان غیردولتی طرفدار صهیونیسم معتقد است اسرائیلی‌ها در حال حاضر نباید بر نتانیاهو تمرکز کنند. «دولتی که مثل دولت پیشین نتانیاهو از اقبال عمومی برخوردار نباشد، توانایی رهبری این جنگ را ندارد. او ناموفق بود و باید به فعالیت سیاسی‌اش پایان دهد».
بر اساس نظرسنجی‌ روزنامه معاریو، حدود ۸۰ درصد از اسرائیلی‌ها معتقدند نتانیاهو باید مسئولیت شکست امنیتی که در پی حمله حماس آشکار شد را برعهده بگیرد. چنین یافته‌هایی با تجربه بیشتر رهبران در شرایط جنگی در مغایرت است. به‌طور مثال محبوبیت جورج بوش در هفته‌های بعد از حملات ۱۱ سپتامبر روند صعودی داشت. بر اساس یک نظرسنجی دیگر معاریو، حدود نیمی از شرکت‌کنندگان در پاسخ به این سؤال که آیا ارتش باید بلافاصله دست به یک حمله زمینی همه‌جانبه بزند یا خیر، معتقد بودند بهتر است چنین حمله‌ای را به تعویق بیندازد.
هاداس کالدرون که در جریان حمله هفتم اکتبر حماس جان به در برد. اما پسر و دختر او که چند خانه آن‌سو‌تر با پدرشان بودند، در جریان حمله حماس گروگان گرفته شدند. او از دولت خواست: «عملیات نظامی را متوقف کنید. امروز تنها هدف ما خارج کردن و نجات کودکان و گروگان‌ها است. بی‌هیچ ملاحظه‌ای درباره اینکه طرف مقابل کیست، با او برای آزادی گروگان‌ها مذاکره کنید».

 
 ابراز نگرانی گروسی درباره برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی در مصاحبه با «فرانس ۲۴» گفت «ایران تسلیحات اتمی ندارد اما قابلیت‌های هسته‌ای خاصی دارد که مایه نگرانی است». 
وی در اشاره به موضوعات باقیمانده ادعایی گفت: سؤالات زیادی حول برنامه هسته‌ای ایران ایجاد شد و ما همان‌طور که باید، در تلاش بوده‌ایم با ایران برای حل آنها همکاری کنیم که می‌گویم موفقیت ترکیبی بوده، در برخی موارد توانستیم و در برخی موارد نتوانستیم. در حال حاضر در نقطه‌ای هستیم که همچنان علامت سؤال‌های مهمی وجود دارد که باز هستند و البته در تلاش برای کار هستیم. 
گروسی در ادامه ادعاهایش گفت: ما سازمانی بین‌المللی هستیم که به راه‌حل‌های دیپلماتیک برای مسائل اعتقاد دارد اما این‌جا وضعیتی داریم که در جایی که دوست داشتیم باشد، قرار ندارد. 
وی در ادامه سخنانش از ایران خواست همکاری کاملی با آژانس داشته باشد و در اشاره به اظهارات مقام‌های ایرانی درباره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران گفت: ما به همه باور داریم اما همه چیز را راستی‌آزمایی می‌کنیم و باید این کار را بکنیم...پس آنچه می‌گوییم این است که درِ تاسیسات خود را باز کنید و با آژانس در سطحی که باید همکاری کنید. 
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیراً هم در گزارشی ابراز نگرانی کرده بود که به نظر می‌رسد ایران اجرای بیانیه مشترک ماه مارس در خصوص نصب مجدد تجهیزات نظارتی آژانس را متوقف کرده است. گروسی در این گزارش فصلی همچنین مدعی شد که اقدام ایران در جلوگیری از فعالیت چند بازرس با تجربه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گونه‌ای انجام شده که در توانایی آژانس برای انجام فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخلال جدی ایجاد می‌کند. 
نمایندگی ایران در آژانس در پاسخ به این ادعاها، با اعلام اینکه تمامی مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران به آژانس اعلام و توسط آن راستی‌آزمایی شده، عنوان کرد «در نامه‌ای به مدیرکل موافقت خود را با انتصاب ۸ بازرس جدید پیشنهادی اعلام کرده‌ایم».
ایران در یادداشت توضیحی خود افزود: اگرچه هیچ تعهدی برای پاسخگویی به سؤالات آژانس بر اساس اسناد ساختگی و غیرمعتبر ندارد، با این حال، به صورت داوطلبانه در راستای همکاری، تمام اطلاعات لازم، اسناد پشتیبان و دسترسی‌های درخواستی آژانس را فراهم کرده است.
به گزارش فارس، ایران بار دیگر بر اهمیت و ارزش همکاری گسترده با آژانس تأکید و اعلام کرد: این همکاری سازنده نباید به دلیل منافع سیاسی کوته‌بینانه تضعیف شود. بر این اساس، آژانس مسئولیت دارد که عقلانیت لازم را در پرداختن به چنین موضوعاتی به شکل مجدانه نشان دهد تا از مخدوش شدن تصویر بزرگ‌تر در مورد همکاری بین ایران و آژانس جلوگیری شود. اصولاً اطلاعات نامعتبر، جعلی و ساختگی نباید مبنای راستی‌آزمایی قرار گیرد.

 

طاهر مهدوی بازدید : 8 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور ترکیه
رئیسی: تصمیم‌گیری درباره آینده غزه در اختیار مردم
آن بوده و دخالت آمریکا در این زمینه محکوم به شکست است 
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶

سفارت جمهوری اسلامی ایران - نیکوزیا - آیت‌الله رئیسی در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور ترکیه: اعلام آمادگی کشورمان برای اجابت فوری نیازهای امدادی ترکیه

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه یک‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، روابط دو کشور را دوستانه، تاریخی و مبتنی بر حسن همجواری، ارزش‌های دینی و منافع مشترک دو ملت توصیف کرد و تقویت و ارتقای سطح همکاری‌ها و مناسبات تهران–آنکارا را در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حائز اهمیت دانست.
وی ایران و ترکیه را دو کشور مهم و تاثیرگذار در جهان اسلام برشمرد و ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های مشترک دو کشور الگویی از تعاملات میان کشورهای اسلامی باشد.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلفنی با تاکید بر اینکه آمریکا قاتل مردم غزه است، هرگونه دخالت آمریکایی‌ها نسبت به آینده غزه را ادامه جنایات این کشور در حق فلسطینیان توصیف کرد.
رئیسی با اشاره به همدستی و مباشرت آمریکایی‌ها در جنایات هولناک رژیم صهیونیستی و قتل‌عام مردم مظلوم غزه، ‌بر رسوایی و بی‌اعتباری دولت آمریکا نزد افکارعمومی ملت‌ها تاکید کرد و گفت‌: مردم غزه به واسطه حماس به عنوان دولت مشروع، قانونی و برآمده از آرای عمومی این منطقه، باید برای آینده غزه تصمیم بگیرند و آمریکایی‌ها حق هیچ‌گونه دخالت و تصمیم‌گیری برای مردم غزه را ندارند و هرگونه اقدام آنها در این زمینه محکوم به شکست است.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به روابط خوب و سازنده تهران-آنکارا، بر تلاش برای ارتقای این روابط به سطح ممتاز و استثنائی تاکید کرد.
اردوغان همچنین بر آمادگی کشورش برای برگزاری نشست شورای‌عالی همکاری میان دو کشور تاکید کرد.
قدردانی از خودکفایی در تولید کاغذ و راه‌اندازی بزرگ‌ترین سامانه نظارت مردمی در هوشمند‌سازی توزیع نان
دویست و پنجاه و یکمین جلسه هیئت دولت عصر یک‌شنبه به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی برگزار شد و رئیس‌جمهور پس از شنیدن گزارش برخی وزرا از حوزه  ماموریتی خود ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده، در جهت تسریع در تکمیل اقدامات صورت گرفته و به نتیجه رسیدن طرح‌ها دستوراتی صادر کرد.
رئیسی در جلسه هیئت دولت با استقبال از گزارش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره غلبه کشور بر تحریم فرهنگی و خودکفایی در تولید کاغذ، بر تداوم تلاش‌ها و پیگیری این روند تا حصول نتیجه قطعی در این زمینه تاکید کرد.
وی گزارش وزیر اقتصاد و امور دارایی درباره راه‌اندازی بزرگ‌ترین سامانه نظارت مردمی در هوشمند‌سازی توزیع نان را از جمله اقدامات  خوب دولت در تنظیم‌گری بخش آرد و نان و گامی اثرگذار در بهینه‌‌سازی ثروت کشور دانست.
رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به گزارش وزیر ورزش و جوانان از دیدار قهرمانان مدال‌آور کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی، آقای کیومرث‌هاشمی را مکلف کرد با تشکیل اتاق اندیشه‌ورزی  متشکل از متخصصان ورزشی، ورزشکاران باسابقه و اساتید دانشگاهی این حوزه نکات مورد اشاره رهبر انقلاب در این دیدار را بررسی و برای تصمیم‌گیری در شورای عالی ورزش آماده کنند.
 تقدیر از لایروبی خلیج گرگان به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم این استان مردمی‌‌سازی و  همچنین میدان دادن به خیرین در امر فرهنگی از دیگر نکاتی بود که رئیس‌جمهور در این جلسه ناظر به گزارش مسئولان مربوط به آنها اشاره کرد.
در این جلسه همچنین آقای بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گزارشی از اقدامات دو سال و نیم گذشته کمیته امداد نسبت به توانمند‌‌سازی محرومین و کمک به خودکفایی آنها ارائه کرد.
رئیسی در ابتدای جلسه ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت هفته بسیج،‌ «اخلاص»، «عمل صالح» و‌ «زمان‌شناسی» را از جمله ویژگی‌های بسیجیان برشمرد و با اشاره به نقش‌آفرینی و اقدامات اثرگذار این نهاد در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی، تصریح کرد‌: امروز که گفتمان بسیج در قالب گفتمان مقاومت در سطح منطقه و جهان اسلام گسترش یافته است، پیروزی مقاومت اسلامی فلسطین در جنگ اخیر غزه را می‌توان متاثر از گفتمان بسیج و غلبه گفتمان مقاومت بر اشغالگری دانست.
وی با بیان اینکه جنبش مقاومت حماس پس از 45 روز جنایت‌گری، بمباران و حملات بی‌امان صهیونیست‌ها، امروز با در اختیار گرفتن مدیریت صحنه و ابتکار عمل، صهیونیست‌ها را مجبور به پذیرش آتش‌بس و شروط خود کرده افزود: ‌بی‌تردید پیروزی نهائی ملت فلسطین با غلبه بر اشغالگران و نابودی رژیم صهیونیستی بزودی رقم خواهد خورد.
در ابتدای این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری جشن خودکفایی در تولید کاغذ و غلبه کشور بر تحریم فرهنگی خبر داد و گفت‌: در زمان آغاز به کار دولت تولیدکاغذ 5 هزار تن بود که با اهتمام دولت نسبت به مقوله تولید این رقم اکنون به 80 هزار تن رسیده است.
وزیر راه و شهر‌سازی نیز با اشاره به آغاز طرح توسعه فرودگاه حضرت امام خمینی(ره)، این طرح را نگین صنعت هوائی کشور و بزرگ‌ترین طرح این صنعت پس از پیروزی انقلاب اسلامی معرفی کرد و گفت‌: این پروژه در راستای کلان پروژه ایران راه و به عنوان یکی از اولویت‌های دولت وارد فاز اجرائی شده و هدف از اجرای آن تبدیل کردن فرودگاه امام(ره)به یکی از ‌هاب‌های اصلی ترانزیتی منطقه است که از جمله آرزوهای دیرینه صنعت هوائی کشور بوده است.
وزیر اقتصاد و امور دارایی نیز در گزارشی به رونمایی از بزرگ‌ترین سامانه نظارت مردمی در بخش توزیع نان اشاره کرد و گفت‌: عملکرد یک سال و نیم گذشته این طرح حاکی از صرفه‌جویی قابل توجه و جلوگیری از هدر رفت و قاچاق آرد بوده به نحوی که میزان مصرف آرد یارانه‌ای امسال به‌رغم افزایش مصرف نان از سوی مردم،  به میزان مصرف 5 سال پیش رسیده که معادل 27 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی برای دولت در این بخش داشته است.
در ادامه وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات از بروز رسانی نقشه پوششی کشور پس از
20 سال با بهره‌گیری از داده‌های ماهواره خیام خبر داد و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور نیز گزارشی از نحوه برگزاری آزمون استخدامی فراگیر یازدهم ارائه داد که بر اساس این گزارش از متقاضیان برای استخدام چهار هزار و 423 نفر در سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان بهزیستی، سازمان سنجش، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و دانشگاه فرهنگیان ثبت‌نام به‌عمل خواهد آمد ‌و آزمون آن نیز روز 8 دی ماه برگزار خواهد شد.
 
گزارش وزیر ورزش و جوانان از دیدار جامعه ورزشی کشور و قهرمانان مدال‌آور با رهبر معظم انقلاب و پیگیری نکات مطرح شده از سوی ایشان به‌ویژه در زمینه اشتغال و مسکن ورزشکاران مدال‌آور، گزارش وزیر میراث فرهنگی و گردشگری از آغاز به کار مجمع خیرین میراث فرهنگی با حضور 150 نفر از سرمایه‌گذاران‌، کارآفرینان و چهره‌های شاخص و برجسته این حوزه برای مرمت و باز‌سازی ابنیه تاریخی و همچنین گزارش رئیس سازمان محیط زیست از تحقق وعده رئیس‌جمهور به مردم استان گلستان در لایروبی خلیج گرگان از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه هیئت دولت بود.
تشریح تدابیر و اقدامات دولت برای مدیریت ناترازی‌های به‌جا مانده از قبل
جلسه رصد شرایط اقتصادی کشور با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و اعضای تیم اقتصادی دولت برگزار شد.
در این جلسه مهندس جواد اوجی وزیر نفت با توجه به ورود به فصل سرما گزارشی از شرایط انرژی ارائه کرد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه امسال نسبت به سال قبل 30 میلیون متر مکعب بیشتر گاز تولید خواهد شد، تاکید کرد: با وجود بهبود شرایط تولید اما به دلیل کم‌کاری‌های گذشته همچنان با ناترازی در این عرصه مواجه هستیم و موضوع صرفه‌جویی در مصرف همچنان در دستور کار وزارت نفت قرار دارد.
اوجی با اعلام ضرورت صرفه‌جویی همه مراکز و خانواده‌ها و اصلاح موتورخانه‌های پرمصرف افزود: این آمادگی وجود دارد تا طبق روال سال قبل، موتورخانه‌های تمام مجتمع‌های مسکونی، به منظور کاهش مصرف انرژی به صورت رایگان بهینه‌‌سازی شوند.
وزیر نفت درباره تدابیر در نظر گرفته شده برای شرایط ناترازی گازی هم گفت: در این شرایط اولویت تامین سوخت برای مصارف خانگی است و در صورت نیاز برای صنایع و نیروگاه‌ها سبد سوختی جایگزین در نظر گرفته شده است.
وی تلاش برای افزایش بیشتر تولید و اصلاح الگوی مصرف را دو راهکار عملی برای پیشگیری از ناترازی دانست و افزود: افزایش تولید امسال در صنعت نفت نتیجه سرمایه‌گذاری‌های دو سال اخیر دولت در میدان پارس جنوبی، فشارافزایی و توسعه برخی میادین بوده است.

 

طاهر مهدوی بازدید : 3 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
معاون حقوقی رئیس‌جمهور:
 فروپاشی ادعای کرسنت در پرونده جریمه 32 میلیارد دلاری ایران
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۶

محمد دهقان به سمت معاون حقوقی رئیس جمهور منصوب شد - تسنیم

 بعد از اعلام خبر محکومیت ۲.۴ میلیارد دلاری ایران در بخش اول پرونده کرسنت در مهرماه سال ۱۴۰۰ و احتمال جریمه چند ده میلیارد دلاری در بخش دوم این پرونده، شنبه هفته جاری معاون حقوقی رئیس‌جمهور محمد دهقان از فروپاشیدن ادعای شرکت کرسنت در بخش دوم این پرونده خبر داد.
به نظر می‌رسد ضعف تیم حقوقی ایران در گذشته، منجر به محکومیت ایران در بخش اول پرونده شده است اما معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت فعلی می‌گوید: عدم پیگیری صحیح پرونده می‌توانست ایران را با یک جریمه 32 میلیارد دلاری مواجه کند اما الان اساس پرونده کرسنت فروپاشید.
با توجه به تحقق ۹۲ درصدی درآمد فروش نفت ایران در بودجه ۱۴۰۱، محکومیت ایران در بخش دوم پرونده کرسنت می‌توانست رقمی معادل کل درآمد نفتی ایران از فروش ۱.۴ میلیون بشکه نفت خام با قیمت ۷۰ دلار در سال گذشته را از بین ببرد که این اتفاق نیفتاد.
معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره اقدامات دولت سیزدهم در بخش دوم پرونده کرسنت، به تغییر سرداور ایرانی به دلیل خیانت، برکنار شدن وکیل خارجی، تغییر داور ایرانی به دلیل عدم اشراف و برخی اتهامات و عزل داور کرسنت طرف اماراتی اشاره کرد که منجر به موفقیت ایران برخلاف بخش اول این پرونده شده است.
ماجرای قرارداد کرسنت چه بود؟
قرارداد کرسنت قراردادی برای فروش روزانه 15 میلیون متر مکعب از گاز ترش میدان سلمان است، که در سال 1381 و در زمان وزارت بیژن نامدار زنگنه در دولت هفتم بین شرکت کرسنت پترولیوم و شرکت ملی نفت ایران به مدت 25 سال منعقد شد. طبق این قرارداد، قرار بود شرکت کرسنت، گاز ایران را تحویل گرفته به امارات صادر کند.
مهم‌ترین انتقاد وارده به قرارداد کرسنت مربوط به «شیوه قیمت‌گذاری گاز ایران» بود به گونه‌ای که قیمت گاز صادراتی همبستگی فرمولی بسیار کمی با قیمت جهانی نفت داشته بود. طبق این قرارداد، قیمت گاز ایران«به صورت ثابت و نه شناور با قیمت جهانی نفت» برای 7 و 18 سال از عمر این قرارداد به ترتیب با نفت 18 و 40 دلاری تعیین شده است، درحالی‌که در زمان موعد قرارداد قیمت نفت 24 دلار بر بشکه و پیش‌بینی‌ها از رسیدن قیمت به بشکه‌ای 100 دلار حکایت می‌کرد.
با وجود ایرادات کارشناسی متعدد به این قرارداد، اما طبق گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس مالک شریعتی وجود چهار حلقه فساد در این قرارداد، منجر به حساسیت نهادهای نظارتی و ارجاع این قرارداد به دادگاه بین‌المللی شد به گونه‌ای که اقدامات اجرائی این قرارداد در دولت هشتم نیز انجام نشده و متوقف ماند.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس عنوان می‌کند، گروه ایرانی که در قرارداد کرسنت فساد کردند شامل آقای یزدان‌پناه یزدی و فرزند یکی از مسئولین ارشد نظام بود که در این قرارداد سالانه 3.2 میلیون دلار پورسانت گرفته‌اند و اصلا منافع‌شان این بود که قیمت گاز ایران در قرارداد کرسنت پایین بسته شود. جالب اینکه در مفاد قرارداد کرسنت آورده شده است که مفاد این قرارداد باید برای مسئولین جمهوری اسلامی ایران محرمانه باشد.
به گزارش فارس، حسن روحانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی در نامه‌ای در آذرماه سال 1381 به محمد خاتمی رئیس‌جمهور وقت این‌گونه می‌نویسد: فروش گاز به امارات از طریق واسطه (شرکت کرسنت)، عقد قرارداد طولانی (25 ساله) با یک شرکت غیرمعتبر که در سنوات قبل نیز عملکرد ضعیفی داشته است و در میدان مبارک حقوق ایران را نادیده گرفته است، قیمت و شرایط قراردادی در مقایسه با سایر قراردادهای منطقه بسیار نامطلوب است.
طاهر مهدوی بازدید : 3 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
سردار فدوی :
خروج یک میلیون شهرک‌نشین از مناطق اشغالی بعد از طوفان‌الاقصی
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶

سردار فدوی: فناوری‌هایی داریم که کسی خبر ندارد و آمریکایی‌ها زمانی متوجه می‌شوند که آن‌ها را به کار ببریم | خبرگزاری فارس

جانشین فرمانده‌ کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در درون صهیونیست‌ها یک تصویری ایجاد کرده بودند که این‌جا امن‌ترین جا برای یهودیان است. یک تحلیلگر اسرائیلی بعد از واقعه 15 مهر گفت یکی چیزی در ذهن‌ها رفت که اینجا جای ماندن نیست. گفته می‌شود حدود یک میلیون نفر از آن مناطق رفته‌اند، چراکه تمام کسانی که در این سرزمین هستند چند تابعیتی هستند و به فکر افتادند از جایی که آمدند به همان‌جا برگردند، چون امن‌تر است.
سردار علی فدوی، جانشین فرمانده‌ کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در افتتاحیه همایش بین‌المللی «طوفان الاقصی و غزه، روایت‌ها و واقعیت‌ها» که در دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی برگزار شد، با بیان اینکه ما باید پشتیبان مظلومین بوده و با ظالمین مبارزه کنیم، تصریح کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این دستور دین که مستقیما توسط امام(ره) به ما ابلاغ شده را به‌عنوان برنامه مسلم خود قرار داد و اثرات این معرفت به دلدادگان انقلاب اسلامی منتقل شد و خیلی سریع رشد پیدا کرد.
جبهه مقاومت گسترش پیدا خواهد کرد
به گزارش تسنیم، وی خاطرنشان کرد: جبهه مقاومت در نقاط مختلف گسترش پیدا کرده است، در سوریه، عراق، یمن و... همین‌طور هم گسترش پیدا خواهد کرد.
سردار فدوی با اشاره به اینکه فلسطینیان بیش از 200 شهید در 6 ماه اخیر دادند و مطلع شدند برنامه جدی را برای مردم فلسطین دارند، گفت: برای همین اقدام پیشدستانه انجام دادند که اگر هم مصیبتی بر آنها وارد می‌شود لااقل با دستاورد باشد.
جانشین فرمانده‌ کل سپاه اظهار داشت: اقدام پیش‌دستانه 15 مهر برای این بود که مطمئن بودند جبهه باطل و حزب شیطان پیروزی ندارد و حزب خدا غالب است. قطعا دستاوردهای تاکتیکی و عملیاتی زیادی وجود دارد که خود را نشان می‌دهد. چند صد نفر از همه موانعی که ساخته بودند عبور کردند. حدود صد میلیارد و دویست میلیون دلار در این 40 کیلومتر مرز فلسطین هزینه کرده بودند که فروریخت. فلسطینیان تعداد زیادی از صهیونیست‌ها را اسیر گرفتند.
وی گفت: در درون صهیونیست‌ها یک تصویری ایجاد کرده بودند که این‌جا امن‌ترین جا برای یهودیان است. یک تحلیلگر اسرائیلی بعد از واقعه 15 مهر گفت یکی چیزی در ذهن‌ها رفت که اینجا جای ماندن نیست. گفته می‌شود حدود یک میلیون نفر از آن مناطق رفته‌اند، چراکه تمام کسانی که در این سرزمین هستند چند تابعیتی هستند و به فکر افتادند از جایی که آمدند به همان‌جا برگردند، چون امن‌تر است.
سردار فدوی خاطرنشان کرد: خداوند متعال فرموده اگر شما به تکالیف کمی که بر عهده شما هست عمل کنید، مابقی با من است. نه‌اینکه نتیجه مهم نباشد بلکه خدا نتایج را مشخص می‌کند. ما باید مواظب قسمت اول یعنی تکالیفی که بر دوش ما هست باشیم؛ در همه امور خصوصاً امور سختی مثل جنگ که حتی برایش باید جان داد.
جانشین فرمانده‌ کل سپاه گفت: یمنی‌ها هم هواپیمای آمریکا را زدند و هم کشتی زده و گرفتند و هم شهرک‌نشینان صهیونیست را زدند. ما الان بعضی از صوت‌های صهیونیست‌ها را شنیدیم که جزع و فزع می‌کنند و این خیلی روشن است در چه وضعیتی قرار دارند. نتوانستند در این 50 روز یک تصویر نشان دهند که یک سرباز حماس را اسیر گرفته یا کشته باشند. بعد از آن نیز فیلم بازی کرده و صحنه‌سازی کردند که مثلا اسیر گرفته‌اند. این حجم‌تانک، خودروی زرهی و تجهیزات آنها مورد اصابت قرار گرفته؛ این یعنی قواعد قرآنی که خدا مشخص کرده، خدشه‌ناپذیر است.
سردار فدوی همچنین در حاشیه این همایش با اشاره به جنگ رسانه‌ها در جنایات رژیم صهیونیستی گفت: میزان مظلومیت مردم غزه، جنایات رژیم صهیونیستی و مقاومت مردم فلسطین طوری بود که سلطه و سیطره رسانه‌های غرب را شکست داد. بعضی از مواردی که 75 سال با رسانه تصویرسازی کرده بودند با تصویر درستی که در جنگ اخیر ارائه شد فرو ریخت.
روند حمایت از جریان مقاومت ادامه دارد
وی با بیان اینکه هیمنه ارتشی را که شکست ناپذیری برای آن تصویرسازی کرده بودند، فرو ریخت، گفت: حتی یک نفر را نمی‌توانند نشان دهند که از رزمندگان کشتند و اسیر کردند در حالی‌که رزمندگان فلسطین، ژنرال صهیونیستی و افسران بلندمرتبه را اسیر کردند که هنوز هم مبادله نشده است. لذا صهیونیستها به لحاظ راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی شکست خوردند.
جانشین فرمانده‌ کل سپاه تصریح کرد: حمایت از جریان مقاومت به دست ایران صورت گرفته و این روند ادامه دارد.
طاهر مهدوی بازدید : 16 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
سردار تنگسیری:
نیروهای دریایی ارتش و سپاه
به قدرتی پیش‌رونده و بازدارنده تبدیل شده‌اند 
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۶

سردار تنگسیری: ۲ موشک جدید هواپایه سپاه در آینده رونمایی می‌شود | خبرگزاری فارس

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن هفتم آذرماه روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: نیروهای دریایی ارتش و سپاه با مشت‌های آهنین و در هم تنیده خود تحت فرماندهی ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، به قدرتی پیش رونده و بازدارنده در ابعاد مختلف در منطقه تبدیل شده‌اند.
 
به گزارش فارس، در این پیام آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
 وَلَیَنصُرَنَّ اللَّـهُ مَنْ یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّـهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ.
 برادر عزیزم، امیر دریادار شهرام ایرانی
فرمانده محترم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
 سلام علیکم؛
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
هفتم آذر ماه یادآور رشادت‌های رزمندگان غیور، دلاور و قهرمان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای صیانت و نگهبانی از کیان ایران اسلامی در مرز‌های دریایی کشور عزیزمان است که مایه عزت و بالندگی انقلاب اسلامی شده است. امروز نیروی دریایی «ارتش جمهوری اسلامی ایران» و «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» با مشت‌های آهنین و در هم تنیده خود تحت فرماندهی ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، به قدرتی پیش رونده و بازدارنده در ابعاد مختلف در منطقه تبدیل شده است که با انجام رسالت خطیر خود در گذار پیچ تاریخی جهان برای دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی همه مدعیان ابرقدرتی در دریا را به کرنش و استیصال کشانده‌ است.
سردار تنگسیری خاطرنشان کرد: بی‌تردید سیادت دریایی امروز ایران اسلامی تنها از راه وحدت و همدلی در این مسیر مقدس، اقیانوس‌های ناآرام را در پیشگاه عظمت ملت بزرگ ایران اسلامی رام و آرام خواهد نمود. ما سبز پوشان دوشادوش همرزمان شجاع دریادل و دلیرمان، لحظه‌ای از مسیر تولید قدرت و پیشرفت باز نخواهیم ایستاد و بر خدا توکل خواهیم کرد و از هیچ قدرتی غیر از ذات الهی هراسی نداریم. اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دریادل عملیات مروارید و دیگر شهدای آن نیروی شجاع و مقتدر، این روز را به جنابعالی، آحاد کارکنان و خانواده‌های محترم و صبور آن نیرو تبریک عرض نموده و عزتمندی و سربلندی روزافزون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در ظلّ توجّهات حضرت ولی‌عصر (عج) و تدابیر حکیمانه فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) را از درگاه خداوند سبحان مسئلت می‌نمایم.
طاهر مهدوی بازدید : 28 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح:
ناوشکن دیلمان به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ملحق شد 
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۶

ناوشکن دیلمان» به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ملحق شدناوشکن ایرانی دیلمان به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ملحق شد - وزارت کشور

دستاورد دیگری از توانمندی علمی بومی در اوج تحریم‌ها با تفکر جهادی و عملکرد انقلابی رونمایی شد. این دستاورد، ساخت ناوشکن «دیلمان» و الحاق آن به ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که دیروز با حضور سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش و دیگر مقامات لشکری و کشوری در بندر انزلی برگزار شد.
«دیلمان»، پنجمین فروند از ناوشکن‌های پروژه موج و از کلاس جماران، تحت نظارت نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مجموعه صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده است.
به گزارش مهر، این ناوشکن تمام ایرانی مجهز به انواع تجهیزات و سامانه‌های دفاعی و رزمی ساخته شده در داخل کشور بوده، قابلیت دریانوردی طولانی دارد و توانایی جست‌وجو، کشف، شناسایی، رصد، مقابله و در صورت نیاز انهدام هرگونه تهدید هوایی، سطحی و زیر سطحی را دارا است.
عرشه پرواز با قابلیت نشست و برخاست بالگرد از ویژگی‌های مهم عملیاتی ناوشکن دیلمان است.
سرلشکر باقری: ساخت ناوشکن دیلمان با وجود 45 سال تحریم جای کمال افتخار و امیدواری دارد
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در آئین الحاق این ناوشکن با تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به‌ویژه شهدای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: حادثه هفتم آذرماه ۱۳۵۹ حادثه بزرگ و تعیین‌کننده در آینده نبرد در خلیج‌فارس بود که با مجاهدت نیروی دریایی ارتش، توان دریایی ارتش بعث عراق از بین رفت.
سرلشکر باقری با اشاره به رونمایی ناوشکن دیلمان، گفت: الحاق ناوشکن جمهوری اسلامی ایران دیلمان در ناوگان شمال و دریای خزر نماد توان دریایی کشور است.
وی بیان داشت: دریای خزر، دریای صلح و دوستی است و ما در این مراسم نیز پیام صلح و دوستی ملت ایران را به همه کشورهای همسایه اعلام می‌کنیم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: ملت ایران و نیروهای مسلح با اتکا به قدرت الهی، توانمندی ملی و بومی و خوداتکایی در جهت اجرای تدابیر فرمانده معظم کل قوا و ایجاد امنیت ناوگان‌های تجاری و مقابله با دشمنی‌ها و شیطنت‌های استکبار جهانی توانسته است بایستد و مقاومت کند و امنیت را برای کشور رقم بزند.
وی با بیان اینکه نیروهای مسلح کشورمان بازدارندگی پایداری را برای همه فعالیت‌های ملی فراهم کرده است، تاکید کرد: نیروی دریایی سهم مهمی در قدرت بازدارندگی پایدار دارد. جا دارد امروز از توانمندی نیروهای مسلح، صنایع دریایی، صنایع الکترونیک، صنایع هوافضا، صنایع دفاع و همه مجموعه‌های وزارت دفاع و شرکت‌های دانش‌بنیان در مراسم الحاق ناوشکن دیلمان به نیروی دریایی ارتش در بندر انزلی قدردانی کنیم، زیرا کار بسیار بزرگ و در سخت‌ترین شرایط اتفاق افتاده است.
سرلشکر باقری تصریح کرد: ما در سال‌های اخیر در اوج تحریم‌ها هستیم و البته نیروهای مسلح در تمامی این ۴۵ سال گذشته در تحریم آمریکا و همراهان مستکبر آن بوده است. این تحریم‌ها در اوج خود قرار گرفته است، لذا در چنین شرایطی ساخت یک ناوشکن که در لبه فناوری‌های جهانی قرار دارد و تمامی بخش‌های آن توسط صنعتگران دانشمند ایرانی ساخته شده است، جای کمال افتخار و امیدواری دارد و باید به همه جوانان بزرگی که این کار بزرگ را انجام داده‌اند، دست مریزاد گفت.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: این اتفاق پیرو مأموریت بزرگ نیروی دریایی در انجام گشت راهبردی در دور کره زمین بود که مورد قدردانی رهبر انقلاب قرار گرفت و نشان داد ناوشکن‌های ساخته دست جوانان میهن‌مان توانایی حضور در تمام نقاط جهان را با اقتدار و سربلندی دارند.
وی گفت: قدرت بازدارندگی در گرو توانمندی و آمادگی نیروهای مسلح است و نیروی دریایی با حضور در دریاها سهم مهمی را در این قدرت و بازدارندگی پایدار در برابر دشمنان برعهده ‌دارد. واقعیت دشمنان ما همان است که در غزه می‌بینیم؛ ظلم آشکاری که بر زن و کودک روا می‌دارند و آمریکای جنایتکار از آنان حمایت می‌کند و موازین حقوق بشری در مقابل این خوی جنایتکاری بازدارندگی ندارد.
سرلشکر باقری اظهار داشت: در کنار تجهیزات، سرمایه انسانی مؤمن و متعهد است که این تجهیزات را به کار می‌گیرد و به همین جهت من قدردان همرزمانم در نیروی دریایی ارتش هستم. جایگاه آموزش، مهارت و تمرین در آماده‌سازی این نیرو جایگاه والایی است و به لطف خداوند مراکز آموزش خوبی در نیروی دریایی ارتش وجود دارد و هرچه می‌توانیم باید رزمایش‌ها را انبوه‌تر و نزدیک‌تر به واقعیت نبردهای آینده اجرا کنیم. مهم‌تر از سلاح، آمادگی نیروی انسانی است و در کنار همه یافته‌های آموزشی ایمان، اعتقاد، روحیه و فداکاری است که می‌تواند از این تجهیزات که در ظاهر آهن و آتش هستند، سلاحی مناسب برای کشور فراهم کند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: لازم می دانم پیروزی ارزشمند مردم فلسطین بر صهیونیست‌ها را تبریک بگویم. همه جهان جمع شده است و یک رژیم غاصب را در فلسطین جاسازی کرده و ۷۵ سال به ظلم و جنایت پرداخته است، اما این مردم از ظلم و جنایت به ستوه آمده و تصمیم گرفتند در ۱۵ مهر ماه یک عملیات بدون نقص و با غافلگیری راهبردی را انجام دهند.
وی تصریح کرد: صهیونیست‌ها اعلام می‌کردند بدون نابودی حماس حاضر به پذیرش آتش‌بس نخواهند بود، اما به خاطر فشار عملیاتی حماس، مجبور به پذیرش آتش‌بس شدند اما ظرفیت عملیاتی حماس دست نخورده باقی مانده است و یک مورد هم نبود که مردم ستم دیده غزه لب به گلایه بگشایند، بلکه همواره در همه فشارها پرچم فلسطین و پرچم مقاومت را بر دوش می‌گیرند و شعار تداوم مبارزه تا آزادی قدس اشغالی را می‌دهند. وعده خداوند حق است و وارث زمین مستضعفان و صالحان خواهند بود و آن روز دیر نیست.
دریادار ایرانی: تنها راه آرامش مقاومت است
امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در آئین الحاق ناوشکن دیلمان با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به‌ویژه شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و شهدای مقاومت، خاطرنشان کرد: ناوشکن دیلمان با تجهیزات به روز و تسلیحات بالا می‌تواند با دریا مانی بالا در ارتقای سطح کیفی توان دریایی ناوگان شمال برای آموزش و پرورش نیروها و البته امداد و نجات عملکرد بسیار خوبی داشته باشد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: امروز منطقه در هندسه جهانی دچار التهاب است و تنها راه آرامش مقاومت است.
سرلشکر باقری: ما در دریای خزر تهدیدی را احساس نمی‌کنیم
سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین در حاشیه آئین الحاق ناوشکن دیلمان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ساخت این ناوشکن در شرایط تحریم کار بسیار سختی است و گفت: ساختن چنین ناوشکنی در شرایط تحریم به‌خصوص در چهار سال اخیر که اوج تحریم‌ها بود، کار بسیار بزرگی است. البته افتخار ما به جوانان تولید‌کننده بیش از افتخار کردن به خود ناو و هر تجهیزات دیگری است. ارزش اصلی این جوانان و دانشمندان ما هستند که با روحیه عالی شعار ما می‌توانیم را به عمل تبدیل کردند و این کار بزرگ را انجام دادند.
وی خاطرنشان کرد: ما در دریای خزر تهدیدی را احساس نمی‌کنیم و روابط بسیار گرم و صمیمی با همه کشورهای ساحلی داریم، اما به هر ترتیب امنیت حمل‌ونقل دریایی و آماده بودن برای هر حادثه غیرمترقبه‌ای و بازدارندگی در برابر هر بدخواهی ضرورت دارد که نیروهای مسلح آمادگی کامل را داشته باشند. در این جهت، تولید این ناوشکن کاملاً ضروری بود و بر همین اساس این ناوشکن ساخته و به آب انداخته شد و مأموریت‌های خود را به‌خوبی انجام خواهد داد.
سرلشکر موسوی:  الحاق ناوشکن دیلمان  در ناوگان شمال نماد اقتدار ایران اسلامی است
سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در حاشیه این آئین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خداوند را شاکریم که با تلاش و مجاهدت دانشمندان و کارکنان جوان صنایع دفاع و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز علمی و دانشگاهی ناوشکن تمام ایرانی دیلمان امروز به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ملحق شد و یک توان دریایی بسیار خوبی برای تأمین بهتر امنیت در منطقه ‌ایجاد شد. وی دریای خزر را دریای صلح و دوستی دانست و گفت: خدا را شاکریم که در دریای صلح و دوستی، شاهد الحاق ناوشکن جمهوری اسلامی ایران دیلمان در ناوگان شمال بودیم که این دستاوردها نماد اقتدار علمی و فناوری ایران اسلامی است که به برکت انقلاب اسلامی به دست آمده است. فرمانده کل ارتش ابراز داشت: از حضور سرلشکر محمد باقری، ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح در این مراسم باشکوه از طرف تمام خانواده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی تشکر می‌کنم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش:اقبال جهانی برای خرید شناورهای ایرانی بسیار است
همچنین، امیر دریادار ایرانی در حاشیه رونمایی از ناوشکن دیلمان در جمع خبرنگاران، اولین مأموریت دیلمان را مأموریت صلح و دوستی اعلام کرد و گفت: بازدید از کشورهای همسایه و تبادل آموزشی اولویت اول دیلمان است و البته در برقراری ایمنی دریانوردی و امنیت به طور مؤثر حضور پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: ما قطعاً از کلاس جماران، ناوشکن‌هایی در ناوگان جنوب در دست ساخت خواهیم داشت و به طور قطع تجهیزات و فناوری‌های به کار رفته در دیلمان بر روی شناورهای کلاس جماران که در حال دریانوردی هستند نیز انتقال داده شده و آنها نیز مجهز به این فناوری‌ها خواهند شد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: اقبال جهانی برای خرید شناورهای ایرانی بسیار است.
معاون هماهنگ‌کننده وزارت دفاع:ناوشکن دیلمان کاملا رادار‌گریز است که فناوری آن شاید در اختیار پنج کشور باشد
امیر دریادار مهدی خواجه امیری، معاون هماهنگ‌کننده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در حاشیه این آئین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ناوشکن دیلمان جمهوری اسلامی ایران از جمله پیشرفته‌ترین ناوشکن‌های کشور است که در کلاس موج به صورت کاملا بومی ساخته شده و دارای ویژگی‌های بسیار خوب بوده و نسبت به سایر ناوشکن‌های قبلی برتری دارد. 
وی یکی از ویژگی‌های ناوشکن دیلمان را بدنه آیرودینامیکی آن دانست که باعث شده کاملا رادار‌گریز باشد و تصریح کرد: دکل مخابراتی نیز قابلیت کشف، شناسایی و رهگیری انهدامی را به سیستم فرماندهی و کنترل هدایت می‌کند؛ این یکی از ویژگی‌های بسیار بارز و عالی ناوشکن مذکور بوده و شاید تکنولوژی آن را فقط پنج کشور داشته باشند که به صورت چهاروجهی است و هر وجه دارای سه بعد است.
امیردریادار خواجه امیری بیان داشت: از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد امکان سوخت‌گیری بیشتر همچنین حمل آب آشامیدنی اضافه‌تر بوده که باعث شده تاب‌آوری در دریا به مدت سه ماه افزایش پیدا کند.
معاون هماهنگ‌کننده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: سلاح‌هایی که در ناوشکن دیلمان پیش‌بینی شده، اعم از سطحی و زیر سطحی، همچنین ضد هوائی از جمله سلاح‌ها و تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته‌ای است که امیدواریم همان‌طور که مد نظر است همواره باعث بازدارندگی و برقراری امنیت بیش از پیش در این منطقه شود.

 

طاهر مهدوی بازدید : 1 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
مقدم‌فر:
باید نژادپرستی اسرائیل را به همه دنیا نشان داد
۱۴۰۲/۰۹/۰۶

حمیدرضا مقدم فر - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

 حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور فرمانده‌ کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در افتتاحیه همایش بین‌المللی «طوفان الاقصی و غزه، روایت‌ها و واقعیت‌ها» که در دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز برگزار شد، با یادآوری تلاش دشمن برای ساخت روایت‌های دروغین از میدان نبرد، خاطرنشان کرد: در همان اولین روزهای نبرد طوفان الاقصی دشمن یک‌بار دروغ بزرگ سر بریدن کودکان اسرائیلی را توسط یک خبرنگار و یک رسانه برای اولین‌بار مطرح و سعی کرد با تکیه بر آن، حماس را در دنیا به داعش تشبیه کند اما اصلاً‌ موفق نشدند و ورق در کوتاه‌ترین زمان برگشت و خودشان گفتند که خبرشان اشتباه بود.
این کارشناس سیاسی و رسانه در بخش دیگری از سخنان خود موفقیت بزرگ خبرنگاران جبهه حق در نبرد طوفان الاقصی را مدنظر قرار داد و گفت: این خبرنگاران در عده و عُده و تجهیزات، توان کمتری داشتند اما موفق بودند و دیدیم که نزدیک به 60 شهید خبرنگار تقدیم شد و این یعنی آنها کسانی بودند که حاضر شدند جانشان را برای جبهه حق فدا کنند و این فدا کردن جان برای روشن کردن واقعیت و حقیقت بود.
مقدم‌فر گفت: یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با آقای هنیه این بود که «شما و مردم فلسطین استقامت کردید پس طبق سنت الهی پیروز خواهید بود».
وی یکی از موضوعات مهم در زمینه روشنگری درباره رژیم صهیونیستی را پرداختن به صفت نژادپرستانه و آپارتاید آن عنوان کرد که در بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی هم وجود داشت.
این کارشناس سیاسی و رسانه ادامه داد: مسئله آپارتاید موضوعی است که در دنیا یک فهم و ادبیات مشترک درباره‌اش وجود دارد و همه آن را پدیده‌ای قبیح می‌دانند و این آپارتاید رژیم صهیونیستی با آپارتاید آفریقای جنوبی در گذشته هم متفاوت است.
مقدم‌فر افزود: در گذشته، در آفریقای جنوبی مسئله سیاه و سفید مطرح بود ولی در اینجا، صهیونیست‌ها هر قوم و نژاد و طایفه و زبانی غیر از خودشان را در حد حیوان می‌دانند و معتقدند فقط خودشان قوم برتر هستند.
وی گفت: تئودور هرتسل که پدر صهیونیست‌هاست، اصلاً مذهبی نبود و اینها هم نژادپرستی‌شان اصلاً‌ بر مبنای دین و مذهب نیست و برای همین است که بسیاری از یهودیان دنیا و علمای آنها، با صهیونیسم مخالف هستند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا تأکید کرد: امروز به‌واسطه اقدامات خبرنگاران و فعالان حاضر در جبهه حق، چهره اصلی این رژیم و از آن مهم‌تر، حامیانش برای دنیا مشخص شده است، سال‌ها پیش امام خمینی(ره) دراین‌باره روشنگری کرد ولی الآن دیگر همه ماهیت اسرائیل و حامیانش را می‌دانند و چهره واقعی لیبرال ‌دموکراسی که با یک روکش زیبا از خودش یک چهره قابل قبول ساخته بود، نمایان شده است و همه آن دست چدنی را که زیر مخمل پنهان شده بود، دیده‌اند.
طاهر مهدوی بازدید : 1 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
سرلشکر موسوی:
حاضریم برای ارائه کمک‌های درمانی به نزدیکی نوار غزه برویم
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۵

کمک‌های درمانی ایران برای مردم غزه - 26.11.2023, اسپوتنیک ایران

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده‌ کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه‌ پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ارتش طی سخنانی اظهار داشت: عملیات
طوفان‌الاقصی در 75 سال عمر رژیم صهیونیستی بی‌سابقه بود و نتایج بسیار حائز اهمیتی داشت که کاملاً صحت و دقت صحبت رهبر انقلاب درباره اینکه رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نخواهد دید تأیید کرد.
وی ادامه داد: دشمن سال‌ها تلاش می‌کرد موضوع فلسطین به فراموشی سپرده شود و بر همین اساس هم سیاست عادی‌سازی را در پیش‌ گرفته بود اما این عملیات موضوع فلسطین را به موضوع تراز اول جهان اسلام و بلکه دنیا بدل کرد و امروز شاهد هستید حتی در برخی کشورهای اسلامی بعضاً پرشورتر از کشورهای اسلامی این موضوع دنبال می‌شود. فرمانده‌کل ارتش تأکید کرد: در این عملیات آثار اضمحلال رژیم کاملاً مشخص شده است و طی آن رژیم به زانو در آمد و همه شروط مقاومت را پذیرفت. موسوی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی و حامیان آن در برابر یکی از شاخه‌های مقاومت مستأصل شده‌اند و این امر یک بار دیگر قدرت محور مقاومت را به همه دنیا نشان داد.
وی افزود: از سوی دیگر آمریکایی‌ها سعی داشتند با امپراطوری رسانه‌ای یک چهره طرفدار حقوق بشر از خود نشان دهند که با این واقعه چهره و ماهیت اصلی آنها برای جهان مشخص شد.
فرمانده‌کل ارتش ادامه داد: سردمداران آمریکا و برخی کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی طرفدار آپارتاید و نژادپرست هستند. مسئولین آمریکایی و فرانسه و آلمان و انگلیس و... وقتی از یک رژیم که با صدای بلند نژادپرستی را صدا می‌زند طرفداری می‌کنند،‌ یعنی خودشان هم نژادپرست هستند.
موسوی خاطرنشان کرد: در عملیات و جنگ اخیر هیچ دستاورد نظامی نصیب رژیم صهیونیستی نشد، این واقعه نشان داد به‌ معنای واقعی کلمه اسرائیل سست‌تر از خانه عنکبوت است.
وی تصریح کرد: آن سیستم اطلاعاتی و نظامی که آن همه برای آن تبلیغ می‌کردند به‌یک‌باره در برابر کسانی که در یک زندان بزرگ هستند و هیچ چیز به آنها نمی‌رسد شکست خورد و امروز هم مجبور شده است هم رسماً با حماس مذاکره کند و هم همه شروط آن را بپذیرد. فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: سیدحسن نصرالله به‌خوبی گفت که رژیم صهیونیستی سست‌تر از لانه عنکبوت است. گروه‌های مقاومت علی‌رغم نبودِ امکانات و تجهیزات توانستند رژیم صهیونیستی را به زانو دربیاورند و صهیونیست‌ها به ناچار تمامی شروط مقاومت را پذیرفتند.
سرلشکر موسوی همچنین با بیان اینکه ابتکار عمل در دست نیرو‌های حماس است، گفت: در مدت بمباران غزه، غربی‌ها تمامی توان خود را برای نابودی گروه‌های مقاومت به کار بردند و میلیارد‌ها دلار هزینه کردند؛ اما کاری از پیش نبردند و این حماس بود که شرایط آتش‌بس را به صهیونیست‌ها تحمیل کرد.
وی خاطرنشان کرد: هواپیما‌های ترابری آمریکایی دائم در حال ارسال تجهیزات به صهیونیست‌ها بودند و برخی کشورهای اروپایی نیز تسلیحات به این رژیم کودک‌کش ارسال می‌کردند؛ اما این کمک‌ها دستاوردی برای آنها نداشت و دنیا چهره واقعی جنایتکاران عالم را به خوبی شناخت.
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه صهیونیست‌ها تنها در مقابل یکی از شاخه‌های جبهه مقاومت شکست خوردند، افزود: صهیونیست‌ها بیش از 14 هزار انسان بی‌گناه را در زیر بمباران به شهادت رساندند؛ اما سرانجام در مقابل جبهه مقاومت تسلیم شدند و شرایط آتش‌بس را پذیرفتند که این قدرت جبهه مقاومت را به‌خوبی نشان داد.
سرلشکر موسوی با بیان اینکه جنایات صهیونیست‌ها در غزه هیچ‌گونه دستاورد نظامی برای آنها نداشت، تأکید کرد: دنیا متوجه شد که با فروکش کردن جنایات صهیونیست‌ها نباید محاکمه جنایتکاران صهیونیست را فراموش کرد و این موضوع باید دنبال شود.
وی خاطرنشان کرد: ما به داخل کشور و مجامع بین‌المللی اعلام کرده‌ایم حاضریم به نزدیکی نوار غزه برویم و کمک‌های درمانی لازم را به مردم غزه ارائه کنیم.
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تبریک هفته بسیج و با بیان اینکه بسیج یک تفکر است که محدود به یک سازمان نیست، اظهار داشت: بسیج راهگشای بسیاری از مشکلات است.
سرلشکر موسوی در پایان با بیان اینکه تفکر بسیج یعنی خدمت بی‌ریا و بی‌منت به مردم است، عنوان کرد: تفکر بسیج در یک کلمه، مدیریت و اقدام جهادی است.

طاهر مهدوی بازدید : 2 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
کدخدایی در یادداشتی درباره دیدار اخیر اعضای شورای نگهبان با رهبری نوشت:
 تحقق اراده مردم؛ عمق نگاه رهبر معظم انقلاب به موضوع انتخابات
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۵

توصیه رهبر انقلاب به شورای نگهبان در انتخابات ۸۸ چه بود؟/ کدخدایی: همه پرسی نمی‌تواند حلال تمامی مشکلات باشد | خبرگزاری فارس

در متن یادداشت عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با عنوان «تحقق اراده مردم؛ عمق نگاه رهبر معظم انقلاب به موضوع انتخابات» آمده است: اخیرا فرصتی مجدد فراهم شد تا دیدارها با رهبر معظم انقلاب اسلامی تازه شود. همان‌گونه که در خبرها بود، معظم‌له ضمن تاکید بر جایگاه شورای نگهبان، بر برگزاری پرشور انتخابات تاکید فرمودند و اینکه پرشور برگزار شدن انتخابات وظیفه‌ای است برای همگان.
کدخدایی همچنین خاطرنشان کرد: آنچه در خصوص این فرمایش معظم‌له دارای اهمیت است آن است که چرا ایشان بر ضرورت حضور پرشور مردم در انتخابات‌ها تاکید می‌کنند؟ جایگاه خواست و اراده‌ عمومی که مظهر آن در امر سیاست، در انتخابات ظهور و بروز می‌یابد در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب چیست؟ آیا اراده عمومی صرفا به‌ عنوان پشتوانه‌ سیاسی و اجتماعی برای حکومت دارای اهمیت است یا در عمق نگاه رهبر معظم انقلاب اراده عمومی در اداره‌ امور کشور جایگاهی تعیین‌کننده دارد؟
وی در ادامه افزود: در مقام تحلیل نکات بیان شده باید گفت بدیهی است در همه نظام‌های سیاسی موجود، انتخابات واجد ارزش حیاتی است؛ چرا که مظهر اقتدار ملی است. انتخابات در ایران پس از انقلاب اسلامی نیز تجلی خواست و اراده مردم بوده است و محل اتکای نظام اسلامی به مردم تلقی می‌شود، اما بازخوانی اندیشه‌های سیاسی رهبر معظم انقلاب بیانگر لایه‌ عمیق‌تری از جایگاه خواست مردم در اداره امور کشور ناشی از بنیان‌های نظریه‌ مردم‌سالاری دینی است. در این نگاه مردم‌سالاری تبلور یافته و رسمیّت پیدا کرده‌ در جمهوری اسلامی، یک طرح ناب و خالص دینی است که از سوی امام ‌خمینی(ره) مطرح شده است؛ طرحی که ترجمان مدل حکومتی دین‌بنیاد و مردم‌محور است؛ چه آنکه بر پایه آموزه‌های دینی، نقش مؤثر مردم در تشکیل، اداره و استمرار حکومت به‌رسمیت شناخته شده است و اتکا به پشتوانه مردمی از متن آموزه‌های اسلامی برخاسته است. البته از منظر معظم‌له در بنای آن نظم مدنی و سیاسی ایجاد شده توسط امام خمینی(ره) دو نکته‌ اساسی وجود دارد که به هم پیوند خورده است؛ یکی عبارت است از سپردن کار کشور به مردم از طریق مردم‌سالاری و از طریق انتخابات و دوم اینکه این حرکت و هرآنچه ناشی از حرکت مردم‌سالاری و سپردن کار به مردم است - باید در چارچوب شریعت اسلامی باشد. این کنش عظیم سیاسی و اجتماعی بسیار تعیین‌کننده است و اثرش امروز در کشور این است که مسئولانِ سطوح مختلف به‌وسیله‌ مردم انتخاب می‌شوند؛ مستقیم یا غیرمستقیم، که از افتخارات ملت ایران، اسلام، و جزو افتخارات شخص امام است. به بیان دقیق‌تر اصولا از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی، جمهوریت و اسلامیت دو روی یک سکه هستند و این همگامی در مردم‌سالاری‌ دینی متجلی می‌شود، نتیجه اینکه همه ارکان نظام اسلامی توسط مردم انتخاب می‌شوند و در این نقطه است که جمهوری اسلامی مفهوم پیدا می‌کند، نقطه‌ای که محل اتصال مردم و حاکمیت است و نمادی از مردم‌سالاری و آزادی خواهد بود.
سخنگوی سابق شورای نگهبان تصریح کرد: مبتنی بر همین رویکرد، رهبری معظم انقلاب در طول سالیان متعدد، مکررا بر اهمیت انتخابات و نقش آن در نظام سیاسی کشور تاکید نموده‌اند، که این امر نشان از عمق نگاه معظم‌له به انتخابات و اعتقاد واقعی ایشان به رای و اراده مردم است. انتخابات در نگاه ایشان یک امر تزیینی و آرایشی نیست، امری فرمالیستی نیست، بلکه انتخابات در نظام سیاسی ایران اسلامی نشأت گرفته از حق مردمی است که اسلام، آنان را بر سرنوشت خویش حاکم ساخته و بر این اساس، امری مستقل از نظام اسلامی نبوده و نیست. به تعبیر ایشان، انتخابات برای کسب قدرت نیست تا عده‌ای آن را در انحصار خود درآورده و دیگران را از آن منع کنند. اصولا در نگاه ایشان، انتخابات تبلور حضور مردم برای تعیین سرنوشت است، و تحقق این حق، امروز از گذرگاه انتخابات عبور می‌کند که به دلیل حضور پرشور مردم در هر دوره‌ای، علاوه‌بر بیمه کردن کشور در مقابل تهدیدات دشمنان، نشان از زنده بودن انقلاب اسلامی دارد. مضافا اینکه وسیله رشد و عزت ملی را نیز فراهم می‌کند. مبتنی بر همین رویکرد، ایشان بیان می‌دارند: «در کشور ما نیز انتخابات، فقط یک پدیده سیاسی نیست. انتخابات، مظهر حضور مردم، مظهر احقاق حق و مظهر توانایی و اقتدار ملی برای یک کشور است. حضور بیشتر مردم نشانه استحکام یک نظام است.»
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در ادامه اظهار داشت: در نگاه راهبردی ایشان حضور پرشور و فعال مردم در انتخابات به عنوان یک مسئله‌ تمدنی محسوب می‌شود و در مقابل، انتخابات ضعیف و کم‌نشاط را خواست و اراده دشمن تلقی کرده، همیشه انتخابات پرشور را سرمایه ملت می‌دانستند و آن را موجب ایجاد قدرت ملی و کانون وحدت ملی قلمداد کرده‌اند، چرا که «نظام ما نظامی است متّکی به ایمان‌ها و عواطف و علایق مردم. اساساً سرِّ شکست‌ناپذیری این نظام این است که به مردم متّکی است.»
کدخدایی همچنین افزود: با تکیه بر همین اعتقاد و باور قلبی، رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جاری بر راهبردهای اساسی انتخابات در قالب امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت تاکید فرمودند و در ملاقات اخیر نیز بر برگزاری پرشور، که عبارت اُخرای رقابت و مشارکت است، تاکید ورزیدند. بنابراین آنچه در این دیدار صورت گرفت تاکید مجددی بود بر بلندای نگاه ایشان که در ادوار مختلف بر آن تاکید نموده‌اند.
به گزارش ایسنا، عضو حقوق‌دان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اکنون با توجه به اهمیت انتخابات در جامعه ایرانی اسلامی  بر همه ما فرض است تا تلاش کنیم راه برگزاری انتخابات هموار شود و بدین‌وسیله تعیین حق سرنوشت به‌درستی و از مسیر رقابت بین نامزدها و احزاب و گروه‌ها جامه عمل بپوشد تا تصویری باشد از رابطه مردم و نظام سیاسی و تضمینی باشد برای تحکیم پایه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران و برای ما در شورای نگهبان و سایرین در دستگاه‌های دیگر فرض است تا تلاش کنیم این خواست به‌حق معظم‌له و تاکید چندباره ایشان اجرائی شود و انتخاباتی رقابتی و پرشور را شاهد باشیم. طبعا انتخابات پرشور از راه قانون‌محوری می‌گذرد، و نیز از مسیر مشارکت همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی در انتخابات، که با همدلی و اتحاد همه آحاد مردم در طول انتخابات حاصل می‌شود.»

 

طاهر مهدوی بازدید : 2 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)

.

بازدید رئیس قوه قضائیه از جدیدترین دستاورد‌های موشکی،

پهپادی، پدافندی و فضائی سپاه

۱۴۰۲/۰۹/۰۵

راز پیشرفت هوافضای سپاه از زبان فرماندهبازدید رئیس قوه قضاییه از نمایشگاه دستاورد‌های موشکی، پهپادی، پدافندی و فضایی سپاه

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای و جمعی از اعضای شورای عالی قوه قضائیه، روز یکشنبه از آخرین دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل نمایشگاه دائمی این نیرو بازدید کردند.
«از ایده تا محصول برای ایران قوی» نامِ نمایشگاهی است که در آن به‌روزترین و جدیدترین دستاورد‌ها و محصولات نظامی و دفاعیِ دانشمندان و متخصصان نیروی هوافضای سپاه پاسداران به نمایش گذاشته شده است.
رئیس قوه قضائیه و عضو شورای عالی امنیت ملی در جریان این بازدید، از نزدیک در جریان به‌روزترین دستاورد‌ها و تجهیزات نیروی هوافضای سپاه در حوزه‌های موشکی، پهپادی، پدافندی و فضائی قرار گرفت.
سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ابتدای این بازدید، ضمن خیرمقدم به رئیس قوه قضائیه و مقامات قضائی همراه وی، به توضیح و تشریح قابلیت‌های آخرین دستاورد‌های این نیرو از جمله موشک کروزهایپرسونیک «فتاح ۲»، سامانه پدافندی متحرک «مهران» و سامانه ارتقاء‌یافته «۹ دی» و همچنین پهپاد «شاهد ۱۴۷» پرداخت که اخیراً در محضر رهبر معظم انقلاب و فرماندهی معظم کل قوا رونمایی شده‌اند.
موشک کروز «پاوه» که دارای دقتی بی‌نظیر و بُردی شگفت‌انگیز است و همچنین موشک «خیبرشکن» که یکی از موشک‌های دوربرد نسل سوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و از «سوخت جامد» استفاده می‌کند و در فاز فرود قابلیت مانور برای عبور از سپر موشکی را داراست، از دیگر دستاورد‌هایی بودند که سردار حاجی‌زاده به ارائه توضیحاتی درخصوص آنها در نزد رئیس قوه قضائیه پرداخت.
در جریان این بازدید، رئیس قوه قضائیه سؤالاتی تخصصی را درخصوص میزان دقت موشک‌های هوافضای سپاه مطرح کرد که سردار حاجی‌زاده فرمانده این نیرو به ارائه جزئیات و تاریخچه این مهم به موجب دستور فرماندهی معظم کل قوا ناظر بر عطف تمرکز بر دقت موشک‌ها پرداخت.
رئیس قوه قضائیه و هیئت همراه، در ادامه از بخش مربوط به پهپاد‌ها نیز در نمایشگاه دستاورد‌های هوافضای سپاه بازدید به عمل آوردند که در جریان این امر، سردار حاجی‌زاده به ارائه توضیحاتی درخصوص قابلیت‌ها و مأموریت‌های هر کدام از پهپاد‌های به نمایش گذاشته شده پرداخت.
در این قسمت، پهپاد‌های غنیمتی نیز رخ‌نمایی می‌کردند که فرمانده نیروی هوافضای سپاه به ارائه مطالبی درباره آنها مبادرت ورزید.
بخش مربوط به «سکو‌های پرتاب»، «اجزا»، «رادارها» و «سامانه‌های پدافندی زمین به هوا» نیز از دیگر قسمت‌های بازدیدشده توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای عضو شورای‌عالی امنیت ملی و مقامات قضائی همراه وی در جریان این بازدید بودند.
بازدید از بخش مربوط به ماهواره‌بر‌ها نیز از جمله برنامه‌های دیروز بود؛ در جریان این امر، متخصصِ حوزه ماهواره‌برها، توضیحاتی مبسوط را درخصوص «ماهواره‌بر قائم» که نماد پیشرفت فضائی ایران است، به رئیس قوه قضائیه و مقامات قضائی همراه وی ارائه کرد.
سردار حاجی‌زاده در اثنای توضیحات خود درخصوص قابلیت‌های تولیدات موشکی و پهپادی سپاه به این مهم نیز اشاره کرد که پس از حصول نخستین موفقیت در حوزه دقت و بُرد دستاورد‌های نظامی، موفقیت‌های بعدی در نتیجه عنایات و فضل پروردگار متعال و همت و تخصص جوانان متعهد ایران اسلامی، به سرعت حاصل شدند.
سردار حاجی‌زاده با اشاره به سه ضلع اصلی در هوافضای سپاه، گفت: ما برای نیل به موفقیت در نیروی هوافضای سپاه، سه ضلعِ «تحقیقات»، «عملیات» و «تولیدات» را با هم پای کار آورده‌ایم و یکی از رسالت‌های خود را کادرپروری و فرمانده‌پروری تعیین کرده‌ایم.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: اکثر متخصصان ما در این نیرو، عناصر جوان و باانگیزه هستند که خود را سربازان گمنام نظام اسلامی می‌دانند و در نتیجه مجاهدت‌های آنان، امروز به مرحله بی‌اثر کردن تهدیدات دشمنان رسیده‌ایم حال آنکه یک دهه پیش به دنبال یافتن تهدیدات دشمنان بودیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در این اثناء، دستاورد‌ها و پیشرفت‌های دو دهه اخیر حوزه هوافضا را بسیار چشمگیر و در نتیجه‌ مجاهدت‌های نیرو‌های جوان و متخصص و مؤمن دانست که برای ایران اسلامی ارتقاء و بازدارندگی محسوس به همراه داشته است.
رئیس قوه قضائیه همچنین طی سخنانی در جمع تعدادی از مسئولان و متخصصان حوزه هوافضا، با بیان اینکه نیرو‌های مسلح ما در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی حرکت می‌کنند، اظهارداشت: نیرو‌های مسلح ما در حصول استقلال و قدرت بازدارندگی که امروز در بالاترین سطح از آن برخورداریم نقش کلیدی و محوری دارند.
وی بیان داشت: بنا به گفته سردار حاجی‌زاده و مشاهدات ما در این بازدید، اکثر متخصصان نیروی هوافضای سپاه، از جوانان در متوسط سنی ۳۰ تا ۳۵ سال هستند؛ جوانان مؤمن و متعهدی که سراسر وجود آنها عشق به اسلام و ایران و مردم و عزت کشور است؛ این بسیار مایه مباهات و افتخار است که در نتیجه مجاهدت‌های شبانه‌روزی این جوانان متدیّن و متخصص، امروز ایران اسلامی به قدرت بازدارندگی عظیمی نائل شده است؛ قدرتی که برای دشمنان رشک‌برانگیز است و خشم آنان را برانگیخته است.
عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: تاکید ما آن است که این دستاورد‌های برجسته و خیره‌کننده‌ حوزه هوافضا در مرئی و منظر عموم مردم به ویژه جوانان قرار گیرد تا حس غرور ملی و سرمایه اجتماعی و اعتماد به نفس در میان اقشار مختلف مردم به ویژه نسل جوان، فزونی یابد؛ بدون تردید ارزش و تأثیر این قبیل بازدید‌ها و نمایشگاه‌ها بعضاً از ده‌ها سخنرانی و فیلم در تزریق احساس غرور و شعف و خودباوری ملی بیشتر است.

طاهر مهدوی بازدید : 2 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
امیر سیاری:
ناوشکن دیلمان تجهیزات متناسب با فناوری روز دارد 
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵

باشگاه خبرنگاران جوان - امیر سیاری: ناوشکن دیلمان تجهیزات متناسب با فناوری روز دارد - صاحب‌خبرامیر سیاری: ناوشکن دیلمان تجهیزات متناسب با فناوری روز دارد - پایگاه خبری i361

معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت حضور نیروی دریایی در دریای خزر، گفت: ناوشکن دیلمان تجهیزات به‌روز و متناسب با فناوری روز دارد.
امیر دریادار حبیب الله سیاری در گفت‌و‌گو با ایسنا درباره امکانات جدیدترین ناوشکن نیروی دریایی به نام دیلمان که به زودی رونمایی خواهد شد، اظهار کرد: روز سی‌ام بهمن سال ۸۸ که ناوشکن جماران توسط رهبر انقلاب الحاق شد، ایشان فرمودند نمونه‌های بعدی ناوشکن‌ها باید از جماران برتر باشد. مفهوم این حرف این است که ناوشکن جدید باید از نظر سامانه سلاح و سایر تجهیزات بهتر از نسل قبلی باشد. دیلمان که یکی از محصولات پروژه موج است باید از نظر فناوری پیشرفته‌تر از نمونه‌های قبلی باشد یعنی دیلمان باید از سهند، دماوند و جماران بهتر باشد.
وی ادامه داد: ما باید از فناوری نوین و به‌روز استفاده کنیم تا توانمندی ناوشکن خود در نبرد سطحی، هوائی و زیردریایی را ارتقا دهیم و ناوشکن دیلمان از این نظر، تجهیزات به‌روز و متناسب با فناوری روز دارد.
به گزارش ایسنا، امیر سیاری درباره اهمیت به‌کارگیری دیلمان در دریای خزر، گفت: ما باید در دریای خزر توانمندی داشته باشیم زیرا در هر جا ما توانمندی داشته باشیم، منافع ملی خود را می‌توانیم حفظ کنیم. ما به اندازه کافی تجهیزات دریایی در جنوب داریم و نیاز است در دریای خزر هم ناوشکن و انواع تجهیزات داشته باشیم تا اقتدارمان را نشان دهیم و اگر اتفاقی افتاد، از منافع خود حفاظت کنیم. نمی‌توانیم بگوییم چون در یک مرز امنیت وجود دارد پس به نیروی نظامی نیازی نیست. نمی‌شود روی آینده حساب باز کرد و اگر پیش‌بینی خوبی از آینده نداشته باشیم، غافلگیر می‌شویم. ما باید آمادگی نظامی خود را در همه مرزهای زمینی، دریایی و هوائی حفظ کنیم.

طاهر مهدوی بازدید : 0 سه شنبه 07 آذر 1402 نظرات (0)
.
بی‌نشانی آن روز تربت زهرا (س) نشانه امروز بود  
۱۴۰۲/۰۹/۰۵

السلام علیک یا فاطمه الزهرا (س) یا بنت رسول الله (ص)

«زهرای ما(س)، آن روزها، بعد از رحلت رسول خدا(ص) و پیش از آنکه، خود نیز چشم از جهان فرو بندد و در جوار قرب الهی به پدر چشم انتظار خویش بپیوندد، بارها کوچه‌های مدینه را کاویده بود و به دیدن برخی از «خواص» رفته بود، فاطمه(س) با دلواپسی سفارش‌های رسول خدا(ص) را به آنان گوشزد کرده بود و عهدی را که با خدا بسته و اکنون بی‌محابا شکسته بودند، به یادشان آورده بود. اما، دلشوره فاطمه(س) که اصرار او را در پی داشت، پاسخی جز سکوت برخی از خواص را به دنبال نداشت و چنین بود که صدای فاطمه(س) در سکوت سنگین و سؤال آفرین آن روزها گم شد.

زهرای ما(س) می‌دانست که اگر مردم از ولایت علی(ع) دور شوند بی‌تردید به پذیرش ولایت حاکمان جور، مجبور می‌شوند. فاطمه(س) در محرومیت جهان اسلام از امامت علی(ع)، «فتنه جمل» را می‌دید، نعره مستانه معاویه در فریب صفین را می‌شنید، در «نهروان»، جهالت خوارج را می‌نگریست و در سحرگاه خونین نوزدهم رمضان سال چهلم هجری در محراب مسجد کوفه بر فرق شکافته علی(ع) می‌گریست، اشرافیت بر باد رفته را می‌دید که بار دیگر به میدان آمده، حسن(ع) را که از محرومیت مردم گرفتار در چنگال معاویه خون دل می‌خورد و سر مطهر حسین(ع) را می‌دید که در هنگامه خون و فریب اشراف بر نیزه می‌رود، یزید را می‌دید که سر بریده فرزند رسول خدا(ص) را پیش روی نهاده، بر لب و دندان او می‌زند و اجداد به هلاکت رسیده خود در «بدر» و «حنین» را به تماشای انتقام می‌خواند! و... مردم مظلوم را که در چنگال خونریز «بنی امیه» و «بنی عباس» گرفتارند و جماعت مسلمانان را که انگشت پشیمانی به دندان می‌گزند و دست حسرت بر پیشانی می‌زنند که کاش ولایت علی(ع) آن دوستدار محرومان و حامی مظلومان را پاس می‌داشتند تا ولایت حجاج بن یوسف‌ها و منصور دوانقی‌ها که خونریز و انسان‌ستیزند را به زور بر گرده خویش نمی‌داشتند.»
فاطمه(س)، این همه را می‌دید که آن همه دلواپس بود، واقعه‌ای که آن روزها اتفاق افتاده بود انحرافی بزرگ بود و بیراهه‌ای که برخی از خواص به هر علت- و از جمله قدرت‌طلبی، و آلودگی به چرب و شیرین دنیا و مخصوصاً تلاش برای بازگشت به زندگی اشرافی- در آن گام نهاده بودند، زاویه‌ای ۱۸۰ درجه با صراط مستقیم الهی و نقشه راهی که رسول خدا(ص) به وضوح و با صراحت ترسیم کرده بودند، فاصله داشت... و این دلشوره واقعی زهرای ما- سلام الله علیها- بود. غیر از این چه نگرانی دیگری می‌توانست زهرای مظلوم ما را تا آن اندازه به دلشوره اندازد؟
گفته‌اند و هنوز هم می‌گویند که دلشوره فاطمه از غصب فدک بود! و ما در این که فدک غصب شده بود سخنی نداریم ولی بدون کمترین تردیدی می‌توان گفت نسبت دادن دلشوره و نگرانی فاطمه زهرا(س) به غصب فدک، نمی‌تواند ریشه و علت نگرانی دختر پیامبر خدا(ص) با آن همه فضیلت بی‌نظیر و جایگاه برجسته آن حضرت باشد. در خبری موثق آمده است که ‌هارون‌الرشید، خلیفه عباسی، یکی از نزدیکان خود را نزد امام موسی کاظم علیه‌السلام فرستاد و از ایشان خواست محدوده «فدک» را مشخص کند تا آن را به فرزندان فاطمه سلام الله علیها بازگرداند و ماجرای نارضایتی دختر پیامبر خدا(ص) از حاکمان آن روز خاتمه یابد، آن امام بزرگوار در پاسخ خلیفه عباسی، حدود و مرزهای کشور اسلامی در آن روز را به عنوان حدود و مرزهای فدک یاد کرد.
تاریخ ‌نویسان و وقایع‌ نگاران در صدر اسلام برخی از کوچک‌ترین و کم اهمیت‌ترین رخدادهای آن روزها را با دقت و شرح جزئیات آن ثبت کرده‌اند که امروزه در دست و قابل مراجعه است. مثلاً این که خانه فلان سردار اسلام در کدام نقطه قرار داشت و فلان شخصیت صدر اسلام در کدام جنگ و حتی در کدام نقطه از میدان جنگ کشته شد و یا به شهادت رسید و یا فلان شخص با نیزه حمله می‌کرد یا با شمشیر و...
بنابراین آیا تعجب آور نیست که تربت پاک دختر پیامبر خدا(ص) با آن همه نقش برجسته‌ای که در اسلام داشته است و آن همه فضیلت و شأن والایی که از قول رسول خدا(ص) درباره آن حضرت نقل شده است «بی نشان» باقی بماند؟!
حالا به بخشی از زمزمه امیرالمؤمنین(ع) به هنگام دفن شبانه فاطمه زهرا(س) مراجعه می‌کنیم و در آن به وضوح می‌توانیم راز تربت بی‌نشان یا به بیان دیگر راز بی‌نشان ماندن تربت زهرای اطهر(س) را دریابیم؛
«ای رسول خدا... سلام من و دخترت را که به دیدار تو آمده و در جوار تو به خاک رفته، پذیرا باش... اکنون امانت به صاحبش رسیده، زهرا از کنار من دامن کشیده و نزد تو آرمیده است... بعد از او، آسمان و زمین زشت می‌نماید و اندوه دلم، هرگز نمی‌گشاید...
رفتن فاطمه، دلم را خسته و غصه‌ام را پیوسته کرد و چه زود جمع ما به پریشانی کشید... شکایت خود به خدا می‌برم و دخترت را به تو می‌سپارم. زهرا خواهد گفت که پس از تو چه ستم‌ها بر او روا داشتند... آنچه می‌خواهی از او بجوی و هرچه خواهی با او بگوی، تا راز دل نزد تو بگشاید و خون دلی که فرو داده است، برون آید...
ای پیامبر خدا... دخترت زهرا، پنهانی به خاک می‌رود و حال آنکه، هنوز چند روزی بیش، از رحلت تو سپری نشده و هنوز نامت از زبان‌ها نیافتاده است...
ای فاطمه!... اگر بیم آن نبود که ستمگران چیره شوند، برای همیشه در کنار مزارت می‌ماندم و در این ماتم بزرگ جوی اشک از دیده می‌راندم و...»
چرا فاطمه را شبانه به خاک می‌سپارند؟ چرا آثار و نشانه‌های ظاهری قبر او را از میان برمی‌دارند؟ و چرا علی(ع) بر بی‌نشانی تربت زهرای مرضیه(س) که سفارش خود او بود اصرار می‌ورزد و در نجوای غمزده خویش با رسول خدا(ص) از این بی‌نشانی خبر می‌دهد؟... در این ماجرا، «پرسش و پاسخ» به هم آمیخته و «جواب‌ها» در متن «سؤال‌ها» جای گرفته‌اند... و بی‌نشانی قبر فاطمه(س) یک «نشانه» است. زهرا(س) که پیامبر خدا(ص)، خشنودی او را خشنودی خدا دانسته بود، در بی‌نشانی مدفن خود، از اعتراض به آنچه که آن روزها بعد از رحلت رسول خدا(ص) در مدینه، مرکز حکومت اسلامی در جریان بود، خبر می‌دهد. اعتراض فاطمه(س) چه بود؟...
چند ده سال بعد، آنچه فاطمه(س) در آن روز دیده بود، برخی دیگر و شاید همگان نیز به وضوح دیده و شاهد وقوع آن بودند ولی آن روز خیلی دیر شده بود. اما، امروز، فاطمه عزیز! دیگر مانند آن روزها تنها نیستی. ملت‌های مسلمان با نشانه‌ای که تو با قبر بی‌نشان خود برجای گذاشته بودی، خوش به نشان آمده‌اند و بر خرمن و خرگاه دشمنان اسلام که تو دلشوره آن را داشتی آتشی خانمان سوز افکنده‌اند.
زهرای عزیز، آیا خیل عظیم مردان و زنان دلباخته‌ات را نمی‌بینی که در سوگ تو لباس عزا بر تن دارند و آیا همین مردم این دوره نبودند که با نام یا زهرا(س) بر دشمنان تاختند؟ به یقین امروز به وضوح می‌بینی که جوانان این مرز و بوم و همه جهان اسلام با شعار «کلنا عباسک یازینب(س)» بی ‌آن‌که در سر سودای سود و در دل غم بود و نبود دنیا را داشته باشند به حمایت از حریم اهل بیت(ع) و حرم زینب کبری سلام الله علیها برخاسته‌اند.
زهرای عزیز! امروز از فرزند تو فقط به یک اشاره و از امت به سر دویدن است، مگر نیست؟
حسین شریعتمداری
_______________________
* این یادداشت چند سال قبل با عنوان «آن شب غم گرفته» در کیهان منتشر شده بود که بازخوانی آن را در سالروز شهادت حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها بی‌مناسبت ندانستیم.

طاهر مهدوی بازدید : 23 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)
.
سرلشکر سلامی:
 دشمنان ایران به فروپاشی بسیار نزدیک شده‌اند 
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

سرلشکر سلامی: جمهوری اسلامی ایران لنگرگاه ثبات و امنیت منطقه است - ایرنا

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده ‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش شکوه اقتدار بسیج استان یزد بیان داشت: حضرت امام خمینی(ره) ما را از اسارت، بردگی و ذلت در زندان برده‌داری نوین و جاهلیت نوین مستکبران نجات داد و بزرگ‌ترین نهاد در خدمت‌رسانی به اسلام و مسلمین و محرومان را به نام بسیج مستضعفان بنا نهاد.
وی خاطرنشان کرد: بسیج نیرومندترین، پایان‌ناپذیرترین، شکست‌ناپذیرترین و نفوذناپذیرترین قدرت دفاعی روی زمین در طول زمان است.
امام خامنه‌ای در قلب میدان به‌صورت مستحکم با ثبات و با قدرت ایستاد
فرمانده ‌کل سپاه تصریح کرد: پس از امام خمینی(ره)، نائب و جانشین ایشان طی نزدیک به چهار دهه، در قلب خطرناک‌ترین توطئه‌های جهانی ایستاد؛ رهبر جانباز و ملهم از حکمت الهی که منطق استقامت و مقاومت را به ما یاد داد.
سرلشکر سلامی بیان داشت: هر روز خداوند بر این خیر کثیر می‌افزاید چرا که بسیج کوثر ولایت و خیر کثیر است و در واقع بسیج در عاشورای 61 هجری تشکیل شد؛ آن زمانی که در اوج تشنگی آب روی آب ریخته شد، آن زمان که مردی که مظهر غیرت و جوانمردی بود برای تشنگان حرم آب می‌آورد، همان زمانی که دست‌ها قطع می‌شد و سرها از بدن جدا می‌شد بسیج همان زمان تشکیل شد و این بسیج امتداد همان نسل است.
وی بسیج را قوی‌ترین نیروی دفاعی جهان اسلام دانست و گفت: این را نه بر اساس احساس بلکه بر اساس واقعیتی که روی زمین می‌گذرد بیان می‌کنم و هر کسی نسخه جمعیتی قوی‌تر و بزرگ‌تر از این واقعیتی که در ایران وجود دارد،  ارائه دهد.
به گزارش تسنیم، فرمانده ‌کل سپاه خاطرنشان کرد: اینکه اطراف ما این همه آتش می‌بارد اما ملت ایران در امنیت هستند و هرگز از جنگ در هراس و ناامنی نیستند و قلب‌هایشان آرام است به‌دلیل آن است که این سرزمین سرشار از رویش‌های بسیج است.
سرلشکر سلامی تصریح کرد: هر کسی به این سرزمین نگاه می‌کند، برق شمشیرهای بسیجیان چشمانش را کور می‌کند و به همین دلیل است که ما در اوج امنیت و آرامش قرار داریم.
وی خاطرنشان کرد: بسیجیان در برابر دشمن با تمام توان و ایمان جنگیدند و پس از آن در صحنه ماندند و دشمن از هر نقطه‌ای آمد راه توسط بسیج بر او بسته شد؛ تهاجم فرهنگی کرد تا جوانان ما را از مسجد، نماز و حجاب‌ گریزان کند و معصومیت و پاکی از رخسار نورانی جمعیت ما بگیرد و آلودگی فرهنگ غرب را بر جسم و جان آنان بنشاند و قلب‌های جوانان ما را در اختیار بگیرد و بر ذهن‌های آنها مسلط شود اما باز‌ هم به‌ برکت آگاهی‌افزایی‌های پیشوای انقلاب، بسیجیان ماندند و جوانان ما به مسجد رفتند، معتکف شدند، خدا را عبادت و از طاغوت اجتناب کردند و در وادی نور ماندند و به سرزمین ظلمت نرفتند.
فرمانده ‌کل سپاه تصریح کرد: جهان ثابت کرده است که هر ملتی به‌ وسعت و بزرگی رهبر و مکتبش بزرگ می‌شود و امروز ما در دامنه قله رفیعی ایستاده‌ایم که بر فراز آن نائب امام زمان(عج) ایستاده است و مجموعاً سلسله‌جبال استقامت اسلام را روی زمین به ‌تبعیت از ایشان شکل داده‌ایم.
سرلشکر سلامی گفت: مسلمانان می‌دانند در دنیایی که مستکبران هنوز هستند، راه سعادتشان از طریق شمشیرهای جهاد عبور می‌کند و این درسی است که غزه قهرمان به ما آموخت.
وی طوفان الاقصی را بی‌نظیر دانست و اظهار داشت: تاریخ بشریت چنین طوفانی را در سابقه ندارد و شکست اسرائیل بی‌سابقه و ثبت شده است و نشان می‌دهد که دشمنان ما به فروپاشی بسیار نزدیک هستند، نزدیک‌تر از چیزی که هم ما فکر می‌کردیم و هم آنان می‌اندیشیدند.
فرمانده ‌کل سپاه تصریح کرد: سخت‌ترین جنگی که مسلمانان به آن وارد شدند این جنگ غزه بود که در آن آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، اسرائیل و برخی منافقان که با او همراهی کرده و می‌کنند و ما آنان را می‌شناسیم، همه با هم شکست‌ خورده و افسرده شدند.
سرلشکر سلامی گفت: دشمن تصور کرده بود که می‌تواند با کشتن کودکان و زنان و نوزادان بیرق پیروزی خود را برافرازد و تنها تعریف آنها از پیروزی، مدفون کردن مردم بی‌دفاع زیر آوارها بود.
وی خاطرنشان کرد: اشتباه دیگر آنها این بود که از پشت دیوارها آن‌گونه که قرآن کریم می‌فرماید، اول از آن سوی دیوارها و قلعه‌های مستحکمی که ساخته بودند می‌جنگیدند ولی در نهایت اشتباه کردند و از پشت دیوارها خارج شدند و حائل بین خود و مجاهدان اسلامی را برداشتند و به این صورت صهیونیست‌ها به ‌دست خودشان از دیوارها عبور کردند و 1600‌تانک و نفربر زرهی را وارد میدان کردند.
فرمانده ‌کل سپاه اظهار داشت: آنها وقتی خودشان از فاصله نزدیک به فلسطینیان رسیدند دچار مشکل شدند و در حالی که آنها جوانان را نمی‌دیدند، جوانان آنها را می‌دیدند و جنگ بین‌ تانک‌ها و اشباح نامرئی آغاز شد و‌ تانک‌ها با فاصله نزدیک منهدم می‌شدند و تاکنون بیش از 300 دستگاه ‌تانک و نفربر منهدم شده است.
سرلشکر سلامی گفت: آنها پس از آن متوجه شدند که این راه بسته است و اگر ادامه پیدا کند مطمئناً به نابودی این ماشین جنگی می‌رسند، در شمال، حزب‌الله آنها را درگیر کرده بود، در کرانه باختری هم با مشکل مواجه بودند؛ به‌صورت شبانه‌روز بیدار بودند و فرسوده و مضطرب شدند چرا که آنها به‌گفته قرآن کریم اصحاب ترس هستند.
وی با بیان اینکه به ‌گفته قرآن کریم هر یک از اینها دلبسته زندگی و از مرگ گریزانند و می‌خواهند هزار سال عمر کنند بیان داشت: این به‌عکس فلسطینیان است که آرزوی شهادت را دارند.
سرلشکر سلامی اظهار داشت: امروز می‌بینیم رژیمی که در حال تاخت‌وتاز بود ناگهان متوقف شد، اگر آنها در حال پیروز شدن بودند خود را متوقف نمی‌کردند پس مشخص است که عجز، ناتوانی، و شکست امروز جزو ذاتی این قدرت شیطانی است و حالا باید از تکرار اشتباهاتشان جلوگیری کنند وگرنه بیشتر منهدم خواهند شد.
فرمانده‌ کل سپاه بیان داشت: ما مطمئن هستیم که فرزندان فلسطین پیروزند کما اینکه تاکنون هم پیروز بوده‌اند، آنها وقتی پیکر کودکان خود را در دست می‌گیرند خدا را شکر می‌گویند و چنین قومی هرگز در برابر دشمن شکست نمی‌خورند.
طاهر مهدوی بازدید : 10 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)

.

سیمای حضرت فاطمه‌(س) در قرآن

(پرسش و پاسخ)

سیمای حضرت فاطمه (س) در آیات قرآن کریم – خبرگزاری بین المللی شفقنا

پرسش:در قرآن کریم چه آیاتی در شأن حضرت فاطمه‌(س) نازل شده است؟
پاسخ:شخصیت والای حضرت فاطمه(س) نه تنها خود مبین و مفسر آیات قرآن است، و وجود او سندی زنده به عنوان پشتوانه عملی برای تایید مفاهیم آن کتاب آسمانی است، بلکه عملکرد و سیره نظری و عملی آن حضرت گاهی موجب نزول آیات قرآن نیز شده است. البته این آیات شریفه در شأن حضرت زهرا(س) به شکل‌های تنزیل (ظهور ابتدایی الفاظ و تبادر معنای آن به ذهن)، تفسیر (روشن ساختن مفهوم آیات و مراد پروردگار)، تاویل (برگرداندن لفظ از معنای ظاهری‌اش به معنای محتمل) و تطبیق (حمل آیه بر مصداق آن) گفتنی است که دانشمندان و مفسران اسلامی به این امر معترفند که برخی از آیات قرآن کریم در شأن اهل‌بیت(ع) و مقام و موقعیت آنها نازل شده است، و دلالت آنها بر اهل‌بیت(ع) از باب تفسیر است، نه تطبیق، و حضرت زهرا(س) نیز یکی از آن پنج نور پاک است، که در اینجا به ذکر برخی از اهم این آیات شریفه می‌پردازیم: 
1- آیه مباهله:
در این آیه مباهله حضرت فاطمه(س) تنها مصداق نساء زنان همراه پیامبراکرم(ص) برای مباهله بود. (آل‌عمران-61)
2- آیه تطهیر
در آیه تطهیر خداوند می‌خواهد پلیدی گناه را از اهل‌بیت(ع) دور فرماید و کاملا آن بزرگواران را پاکیزه کند. (احزاب- 33). این آیه شریفه در شأن امام علی(ع) حضرت فاطمه‌(س) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نازل شده است.
3- نزول سوره الدهر (الانسان)
سوره هل اتی یا الانسان در شأن امام علی(ع) و فاطمه(س) نازل شده است. آیاتی که تطبیق آن با حضرت زهرا(س) می‌باشد، از موارد تاویل به شمار می‌رود.
4- تفسیر آيه شریفه «مرج‌البحرین یلتقیان»
در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که هنگام نزول این آیه شریفه (رحمن- 19) خداوند فرمود: من خداوندم. دو دریا را فرستادم: علی‌ابن‌ابی‌طالب‌‌(ع) دریای علم، و حضرت فاطمه‌(س) دریای نبوت، و من خدایم که پیوند میان آن دو را برقرار کردم. (تفسیر علی‌ابن‌ابراهیم قمی، ج2، ص 344)
5- حقیقت و باطن لیله‌ًْ‌القدر
با استناد به روایات در تفسیر آیه شریفه «حم والکتاب المبین، انا انزلناه فی‌لیله مبارکه» وجود مقدس حضرت فاطمه‌(س) حقیقت و باطن لیله‌القدر است، و معرفت آن حضرت همطراز درک شب قدر معرفی شده است. (انسان و قرآن، آیت‌الله حسن‌زاده‌ آملی، ص 217) مانند این روایت که مردی نصرانی خدمت امام موسای کاظم(ع) شرفیاب شد و تفسیر باطن این آیات را جویا شد. «حم، سوگند به این کتاب روشنگر،  که ما آن را در شبی پر برکت نازل کردیم، ما همواره انذاردهنده بوده‌‌ایم! در آن شب هر امری براساس حکمت‌(الهی) تدبیر و جدا می‌گردد. (دخان 1 تا 4) امام در پاسخ فرمودند: «حم» محمد(ص) و «کتاب مبین» علی‌(ع) و «اللیله» فاطمه‌(س) است. (کافی، ج 2، ص 547)
آری شأن و مقام حضرت فاطمه‌(س) به حدی بالا است که پیامبراکرم(ص) می‌فرماید: فاطمه پاره‌تن من است. هر کس او را مسرور گرداند مرا مسرور کرده است، و هرکس مرا مسرورگرداند خدا را مسرور کرده است و هرکس او را اذیت کند مرا اذیت کرده است و هر کس مرا اذیت کند خدا را اذیت کرده است، و فاطمه‌(س) عزیزترین مردم در نزد من است. (امالی شیخ طوسی، ص24)
6- مصداق سوره کوثر
کلمه کوثر از کثرت به معنای خیر و کثیر و فراوان است. و مراد از آن نسل مبارک پیامبر(ص) است که دشمنان کینه‌توز او را ابتر می‌خواندند، و خداوند نسل کثیر و فراوانی را از طریق حضرت فاطمه‌(س) به آن حضرت عطا کرد. فخرراضی در تفسیر کبیر خود می‌گوید: چه نسلی با برکت‌تر از نسل فاطمه‌(س) که مثل باقر و صادق و رضا‌(علیهم‌السلام) از آن برخاسته است.

 

طاهر مهدوی بازدید : 6 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)
.
در گردهمایی پاسداران و بسیجیان
قالیباف: بسیج ستون اصلی برای اثبات کارآمدی
دین در اداره جامعه است
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

قالیباف: بسیج ستون اصلی اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه است - ایرنا

محمدباقر قالیباف، رئیس‌مجلس شورای اسلامی در گردهمایی بزرگ پاسداران و بسیجیان سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ با عنوان «بسیج امید ملت ایران» که در پادگان حضرت ولی‌عصر(عج) برگزار شد، گفت: گاهی سختی‌هایی ایجاد می‌شود که هم در فضای اجتماعی و هم در جریان انقلاب اسلامی
تأثیر می‌گذارد و گاهی بار منفی جدی هم دارد ولی این گرد و غبارها در نهایت فرو می‌نشیند و عظمت و بزرگی گوهر گران‌بهای انقلاب اسلامی نمایان می‌شود.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمود ما در نزدیکی‌های فتح قله هستیم؛ شاید برخی افراد که به مکتب قرآن و اهل‌بیت(ع) و سنت‌های الهی اعتقاد ندارند، چنین مطلبی را متوجه نشوند؛ مسیر انقلاب اسلامی این‌گونه است که آنهائی که سست ایمان هستند، از جمع جدا شده و براساس سنت‌های الهی و همان چیزی که در صدر اسلام رقم خورده، صف مؤمنان از صف کفار جدا خواهد شد تا جبهه حق پیروز شود و ما نیز باید با همان مبانی صدر اسلام به عظمت انقلاب و اسلام بنگریم.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف امام خمینی(ره) از همان ابتدای نهضت، ایستادگی در مقابل استکبار بود، گفت: امام راحل وقتی از همان سال‌های آغاز مبارزه با رژیم پهلوی در مقابل کاپیتولاسیون ایستاد، فرمودند که این دسیسه‌ها ریشه در توطئه رژیم صهیونیستی دارد و اسرائیل نیز دست‌نشانده آمریکا است؛ همان زمان هدف امام(ره) پایه‌گذاری اسلام سیاسی مبتنی بر مبانی مکتب مهدویت بود.
قالیباف با بیان اینکه مبانی حرکت امام(ره) برای منتظران واقعی است، افزود: منتظر واقعی کسی است که صالح مصلح باشد. بسیجیان، پاسداران، مؤمنان و قاطبه مردم ما از این دسته بوده و منتظران واقعی هستند.
وی گفت: در انقلاب ما فرهنگ مبارزه با کسانی وجود دارد که خوی حیوانی و شیطانی داشته و ظالم و جانی هستند و در مقابل جبهه حق ایستاده‌اند. این مسیر به برکت شهدا، رهبر معظم انقلاب و مردم مقاوم بدون یک لحظه تردید و یک لحظه عقب‌نشینی با عظمت و قدرت ادامه دارد؛ ما نه تنها از باورهای ایدئولوژیک، دینی و قرآنی خود دست برنداشته‌ایم بلکه منافع بزرگ استراتژیک و راهبردی در دنیا به دست آورده‌ایم.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هر یک از حوادث بین‌المللی از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و پس از انقلاب اسلامی با قبل از آن قابل قیاس نیست؛ اگر حوادث غزه را بررسی کنیم از سال ۱۹۴۸ میلادی تا سال ۱۹۷۹ که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی جنگ اسرائیل با کشورهای عربی و قومیت‌ها بود نه با باورهای دینی و امت اسلام و  با همه آزادیخواهانی که با ظلم مبارزه می‌کنند. نتیجه آن شد که روز به روز مسئله فلسطین ضعیف‌تر شد و کشورهای عربی در همه زمینه‌ها شکست خوردند و قراردادهایی نظیر کمپ دیوید و اسلو منعقد شد.
قالیباف بیان کرد: برخلاف تحلیل جامعه‌شناسان صهیونیست که می‌گفتند با گذشت هر دهه مسئله فلسطین به دلیل خروج نسل و دولت مستقر به فراموشی سپرده خواهد شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز شاهدیم که مبتنی بر فرمایشات امام خمینی(ره) برگرفته از مکتب الهی، چنان قدرتی در ملت فلسطین ایجاد شده که طی سال‌های اخیر شاهد جنگ ۳۳ روزه، جنگ اخیر غزه و اتحاد بین اهل سنت و تشیع هستیم.
وی ایجاد داعش برای اسلام‌هراسی را یکی از راه‌های مقابله غرب با این مکتب برشمرد و گفت: همه این مسائل را نسل جدید دیده است و پس از این نیز چنین اتفاقاتی تکرار خواهد شد ولی این تحولات اسلام سیاسی، عظمت دین، مکتب الهی و تفاوت بین عقلانیت ابزاری و عقلانیت متصل به وحی را نشان داد. این مسائل عظمت انقلاب و قدرت‌های مادی و معنوی را نمایان می‌کند.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در دنیایی که کسی به آمریکا چپ نگاه نمی‌کند، گروه‌های مقاومت طی همین ۵۰ روز گذشته چه بر سر پایگاه‌های آمریکایی آوردند و خودشان به تلفات و خسارات اذعان کردند و این قدرتی است که در منطقه و سطح جهان ایستاده است. همه اینها از برکت انقلاب اسلامی است. ما بدون شک یکی از بازیگران عرصه جهانی و منطقه‌ای هستیم. دوستان و دشمنان ما این مسئله را قبول دارند و این نشان‌دهنده عظمت انقلاب اسلامی است. البته باید بپذیریم آن‌چنان که در عرصه‌های بین‌المللی به موفقیت‌های بزرگ و خیره‌کننده رسیده‌ایم، در برخی مسائل داخلی مانند حوزه اقتصادی کارنامه قابل دفاعی نداریم.
قالیباف با بیان این که دشمنان ما کینه‌های خیبر و بدری با ما دارند و به اشکال مختلف آن را نشان خواهند داد، گفت: البته من این مسائل را تهدید نمی‌دانم و بارها گفته‌ام در انقلاب اسلامی موضوعی به نام تهدید نداریم و معتقدم هرچه پیش روی ما است، همه فرصت بوده و این فرصت‌ها را باید به دو بخش تقسیم کنیم؛ فرصت‌هایی که با ریسک همراه است و فرصت‌هایی که بدون ریسک است. و وظیفه ما استفاده از این فرصت‌ها است.
وی اضافه کرد: فرصت‌های همراه با ریسک هم در بعد مادی و هم در بعد معنوی ما را با جهش جلو می‌برد؛ موضوعی که همواره در انقلاب اسلامی بوده و این تعبیر شهید سردار سلیمانی است که می‌گوید فرصت‌های ما از دل تهدیدات بیرون می‌آید و اتخاذ چنین تصمیماتی دل در گرو فرهنگ قرآن و سنت‌های الهی و دل در گرو اعتماد به مردم دارد.
رئیس ‌مجلس شورای اسلامی با اشاره به این کلام رهبر معظم انقلاب در سالگرد رحلت امام خمینی(ره) که امام(ره) به خدا، خودش و مردم ایمان داشت، گفت: ما نیازمند به این سه ایمان هستیم. ما باید به بسیجی و پاسدار بودنمان افتخار کنیم. در فرهنگ بسیجی نباید مردم را به سیاه و سفید و خاکستری یا پایین و بالا طبقه‌بندی کنیم؛ چنین چیزی در فرهنگ اهل‌بیت(ع) و انقلاب اسلامی نیست و ما باید به مردم‌مان ایمان داشته باشیم و بدانیم که پای انقلاب و مبانی آن ایستادن سطوح مختلفی دارد اما ما باید همه مردم را مثل هم ببینیم.
قالیباف با ذکر خاطره‌ای از حضور خود در محضر رهبر معظم انقلاب در زمان فرماندهی نیروی انتظامی بیان کرد: رهبر انقلاب آن زمان به من فرمودند شما در جایی قرار دارید که مسئول امنیت مردم هستید و مکلفید امنیت را برای همه مردم تأمین کنید؛ همچنین عدالت را در امنیت رعایت کنید و فرقی بین افراد نگذارید. ایشان فرمودند باید مثل خورشیدی باشید که وقتی صبح طلوع می‌کند فارغ از اینکه افراد تا صبح عبادت خدا را کرده‌اند یا معصیت، نورش را بر همه می‌تاباند.
وی تاکید کرد: اگر امروز در حوزه‌های دفاعی، امنیتی و بین‌المللی در اوج اقتدار و افتخار قرار داریم یکی از دلایلش این است که دل در گرو فرمایشات امام(ره) و رهبر انقلاب داشته‌ایم. باید در مسائل داخلی نیز برای رفع مشکلات چنین رویکردی داشته و گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی باشیم.
قالیباف ادامه داد: رهبر انقلاب در یکی از سخنرانی‌های سال‌های اخیر خود در حرم امام خمینی(ره) تأکید داشتند که امام(ره)، امام تحول است؛ این تحول باید در نظام اداری، نحوه حکمرانی، آموزش و پرورش، اقتصاد و نظام بروکراسی کل بگیرد. اگر دست به دست هم دهیم و دسته‌بندی‌ها را در جبهه انقلاب کنار بگذاریم و با فرهنگ دفاع مقدس حرکت و برنامه هفتم را به درستی اجرا و ضعف‌ها را برطرف کنیم، می‌توانیم بر مشکلات اقتصادی غلبه کنیم.
رئیس ‌مجلس شورای اسلامی در پایان این نشست بار دیگر هفته بسیج را به بسیجیان دریادل تبریک گفت و عنوان کرد: ما فرزندان انقلاب یک رسالت داریم و آن اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه است که من همواره بر آن تأکید دارم و ستون اصلی این مسئله نیز بسیج است.
 
رئیس سازمان بسیج حقوقدانان: 
  هدف بسیج حقوقدانان مطالبه‌ حقوق عامه است
جامعه ما فقر حقوقی دارد

رییس سازمان بسیج حقوقدانان: امروز مبارزه با فساد جهاد اکبر است - ایرنا

رسول بهرامی‌پور، رئیس سازمان بسیج حقوقدانان کشور درباره وظایف و فلسفه تشکیل این نهاد عنوان داشت: سازمان بسیج حقوقدانان مجموعه‌ای پویا و فراگیر، متشکل از حقوقدانان بسیجی، مؤمن، معتقد، انقلابی و پای کار جهت نقش‌آفرینی در عرصه‌های تخصصی حقوقی و قضائی برای کمک به کارآمد سازی دستگاه‌های حقوقی، قضائی و تقنینی کشور است که در هر جایی که نیاز به حضور و نقش‌آفرینی آن‌ها باشد با صلابت ورود پیدا خواهند کرد. هدف و فلسفه وجودی سازمان بسیج حقوقدانان کمک به کارآمدی نظام حقوقی، قضائی و تقنینی کشور است که متناسب با این دستگاه‌های متناظری در کشور داریم از جمله قوه قضائیه با همه ارکانی که در اختیار دارد، بخش‌های مختلف قوه قضائیه و سازمان‌های مستقلی که در تابعیت قوه قضائیه وجود دارد. قوه مقننه و قانون گذاری کشور در بحث خلأهای حقوقی، شناسایی آسیب‌های حقوقی، کمک به تقنین مناسب در سطح کشور، این هم از مأموریت‌های دیگر ما و دستگاه‌های متناظر ماست.
بهرامی پور درباره عدم آگاهی جامعه نسبت به مسائل حقوقی اظهار داشت: ما معتقدیم امروز به شدت در جامعه ما فقر حقوقی وجود دارد و راه مبارزه با فقر حقوقی مردم و به عبارتی افزایش فرهنگ حقوقی در جامعه، بحث ارتقای اطلاعات حقوقی مردم است. در همین راستا خوشبختانه سال‌هاست که طرح آموزش همگانی حقوق را با استفاده از شبکه عظیم و گسترده حقوق‌یاران و حقوقدانان بسیجی و انقلابی در سطح کشور، در بستر مساجد، محلات و مراکز مختلف دنبال می‌کنیم که با استفاده از این شبکه بتوانیم معلومات حقوقی مردم را افزایش دهیم. نتیجه این کار کاهش حجم ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضائی، کمک به رفع اطاله دادرسی و کمک به کارآمدی نظام قضائی کشور است.
وی درباره فعالیت‌های این نهاد در حوزه آزادی زندانیان خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های بسیار خوبی که ما در جهت کمک به دستگاه‌های متناظر، در قوه قضائیه انجام دادیم، طرح احرار، نهضت آزاد سازی زندانیان و خدمات مؤمنانه به این جامعه آسیب پذیر، مددکاران و مددجویان زندان‌های سراسر کشور بوده است. ارائه خدمات و مشاوره‌های حقوقی، اعزام جهادی به سازمان زندان‌ها و زندان‌های سراسر کشور، کمک‌های مؤمنانه، بسته‌های معیشتی، ارائه خدمات وکالت رایگان، کارشناسی رایگان از جمله اقداماتی بوده که ما در راستای خدمت به زندانیان به عنوان یکی از اقشار آسیب پذیر جامعه انجام دادیم و معتقدیم آزادی یک زندانی کمک به یک نفر نبوده بلکه کمک به خانواده، بستگان و کمک به جامعه است.
رئیس بسیج حقوقدانان در ارتباط با موضوع مبارزه با فساد عنوان داشت: یکی از اهداف ما در سازمان بسیج حقوقدانان، بحث مطالبه‌گری حقوق عامه است. یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، اعتماد عمومی مردم نسبت به نظام و انقلاب است. هرکس در هر جایگاهی بخواهد اصل اعتماد عمومی مردم را خدشه دار کند، مردم عزیز، اقشار دلسوز و انقلابی و همچنین حقوقدانان بسیجی و انقلابی وظیفه دارند مقابله، ایستادگی، تبیین، روشنگری و مطالبه‌گری کنند. 
به گزارش مهر، بهرامی پور در پاسخ به سؤالی درباره برنامه‌های سازمان بسیج حقوقدانان کشور برای هفته بسیج اظهار داشت: ما در هفته مبارک بسیج دو برنامه محوری را دنبال می‌کنیم. اولاً بحث کمک به آزادسازی زندانیان در دو بخش صورت می‌گیرد. بیش از پانصد نفر از زندانیان واجد شرایط سراسر کشور با مشارکت بسیج حقوقدانان آزاد خواهند شد و حدود هفت هزار بسته معیشتی بین خانواده‌های نیازمند زندانیان سراسر کشور توزیع خواهد شد. دوماً بحث آموزش همگانی حقوق و ارتقای سواد حقوقی در جامعه در بستر مساجد و محلات بوده که توسط عزیزان در بسیج حقوقدانان سراسر کشور در این هفته دنبال خواهد شد.
طاهر مهدوی بازدید : 12 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)
.
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیامی به مناسبت هفته بسیج:
 تحرّک و رشد امروز کشور ما مرهون فرهنگ و تفکر بسیجی است  
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

پیام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت هفته بسیج | خبرگزاری بین المللی شفقنا

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در این پیام آمده است: انقلاب اسلامی ایران با حمایت و پشتیبانی عظیم مردمی به پیروزی رسید و مردم در استمرار و بقای آن تاکنون نقش بسزایی داشته‌اند. سخن امام خمینی -قدس سره-، راه و هدف او، توده‌های مردم را برای مبارزه همراه کرد و امروز بسیج به عنوان مردمی‌ترین‌، فرهنگ‌آفرین‌ترین و اقتدار‌آفرین‌ترین تبلورهای حضور مردم در حمایت از نظام اسلامی است. بسیج یک اندیشه وسیع و سبک زیستن است. بسیج در نام و شناسه و کارت و عضویت خلاصه نمی‌شود و در حقیقت هر کسی که برای عزت و اقتدار دین و کشور مجاهدت می‌کند یک بسیجی است و این عنوان برای همه‌ مجاهدان فی‌سبیل‌الله صدق می‌کند و در یک جغرافیا نمانده و نخواهد ماند. امروز نیز جبهه مقاومت بر اساس الگو و تفکر بسیجی در حال مبارزه با صهیونیزم جهانی است و راهپیمایی‌های گسترده آزادی‌خواهان جهان در حمایت از مظلومان و مجاهدان فلسطینی، حرکتی بسیج‌محور است.
در ادامه پیام یاد شده خاطرنشان شده است: امام بزرگوار ما بسیج را بر اساس یک اندیشه قرآنی بنا نهاد و این مجموعه پرثمر سال‌هاست که تحت هدایت‌های داهیانه فرمانده کل قوا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای -مدظله العالی- در راه قرآن، دین و کشور ایثار و فداکاری می‌کند. تحرّک و رشد امروز کشور ما مرهون فرهنگ و تفکر بسیجی است. بسیج طلبه و دانشجو، بسیج جامعه پزشکان، مهندسان، فرهنگیان، بسیج اقشار و... گرچه در عنوان، به صورت جدا دسته‌بندی می‌‎شوند؛ اما در نهایت محصولی واحد ارائه می‌کنند که همان پیشرفت و ارتقای عزت و عظمت ملت ایران است. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز بسیج را به آحاد ملت شریف ایران تبریک می‌گوید و با گرامیداشت نام و یاد شهدای این نهاد مقدس، بسیجیان عزیز را به استقامت در راه خدا و تقویت مستمر بنیه دینی و اخلاص دعوت می‌کند. سلاح بسیج در مبارزه و جهاد، ایمان و عمل صالح است که این سلاح باید هر روز مجهزتر و قوی‌تر گردد. زیرا که تقوا و عمل صالح یک عنصر انسان‌ساز، نیروبخش و عزت‌آفرین است.
طاهر مهدوی بازدید : 2 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)
.
راهکار فرمانده کل ارتش برای «جهش راهبردی در توسعه دریامحور» 
۱۴۰۲/۰۹/۰۴
سید عبدالرحیم موسوی (@sarlashgar_rahimmousavi) • Instagram फोटोहरू र भिडियोहरू
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور از سوی رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: توسعه دریامحور بدون قدرت دریایی مناسب نقص دارد.
وی گفت: دومین نکته این است که توسعه دریامحور متکی به سواحل است و بیشترین تمرکز جمعیتی هم در سواحل برای نیرو‌های دریایی است، بنابراین نیرو‌های دریایی تجربه زیادی درباره مسائل دریایی و دریانوردی و استفاده از دریا دارند.
فرمانده کل ارتش با بیان اینکه علم و دانشی که در نیرو‌های دریایی وجود دارد می‌تواند در خدمت توسعه دریامحور باشد، افزود: وقتی این اتفاق بیفتد یک جهش راهبردی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دفاعی در کشور اتفاق می‌افتد.
سرلشکر موسوی ادامه داد: از سال‌ها پیش نیروی دریایی ارتش و هم سپاه و البته نیروی دریایی ارتش بیشتر در سواحل عمان مستقر شدند و شهرک‌های بزرگی را ساخته‌اند و آماده هستند که وظایف خود را در این جورچین توسعه دریایی به‌خوبی اجرا کنند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز ۱۶ آبان ۱۴۰۲، در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی توسعه دریامحور را برای اقدام به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند.
به گزارش ایرنا، بر اساس این ابلاغیه، قوه مجریه موظف است با کمک مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه و با بسیج دستگاه‌های مسئول، برنامه جامع تحقق این سیاست‌ها را، شامل تقدیم لوایح، تصویب مقررات و اقدامات اجرائی لازم در مهلت شش ماهه ارائه کند.

 

طاهر مهدوی بازدید : 3 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)
.
سرلشکر صفوی: 
شهادت ۱۴ هزار نفر در غزه حقیقت حقوق بشر آمریکایی است
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

سرلشکر صفوی: باید قلمروهای دریایی و زمینی را به یکدیگر پیوند دهیم | خبرگزاری فارس

سردار سرلشکر سید یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در جمع بسیجیان استان البرز با اشاره به برنامه‌های هفته بسیج در سراسر کشور گفت: مانور اقتدار بسیجیان دلاور که امروز در استان‌های سراسر کشور در حال برگزاری است در حقیقت تضمین‌کننده اقتدار ملی و امنیت ملی ایران است.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس خاطرنشان کرد: اگر ایران امروز قدرتمند است عظمت و شوکت دارد، از وجاهت بین‌المللی برخوردار است، اگر رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای عزیز این‌گونه در مقابل ظالمین و جنایتکاران صهیونیستی در دفاع از مظلومان فلسطینی ایستاده‌اند، به پشتوانه ملت بزرگ ایران، اقتدار نیروهای مسلح و بسیجیان دلاور سراسر کشور است.
به گزارش مهر، وی افزود: در جنگ ۸ ساله دفاع مقدس بنده از ابتدا تا انتها در کنار برادران سپاهی، ارتشی و بسیجی بودم و به‌طور خلاصه نقش بسیج را در یک کلام برای شما می‌گویم، در آن شرایط نابرابر جنگ، رهبری حضرت امام خمینی(ره) و حضور بسیجیان، سرنوشت جنگ را تعیین کرد. فرماندهان ارتش و سپاه با تدبیر و شجاعت و حضور ۲ میلیون نیروی بسیجی داوطلب، توازن و برتری قوا را به نفع ایران تغییر دادند، بسیجیان ما خط‌شکن و پیروزی‌آفرین بودند. هر بسیجی ما به اندازه چند نفر عراقی شجاعت و ایمان داشت که در صحنه نبرد این شجاعت تعیین‌کننده بود.
سرلشکر صفوی با اشاره به تحولات و رخدادهای مهم کشور پس از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خاطرنشان کرد: امنیت کامل کشور بعد از جنگ به کمک شما بسیجی‌ها تأمین شد. من صرفاً قبل از جنگ را نمی‌گویم که در کردستان، سیستان و بلوچستان و شهرهای دیگر که فتنه‌هایی ایجاد شده بود شما چه کردید، بعد از جنگ هم ما با فتنه‌ها و مشکلاتی مواجه بودیم مانند همین فتنه سال ۱۴۰۱ که حضور شما بسیجیان در کنار نیروهای انتظامی مقتدر، امنیت و آسایش را برای این مردم تأمین کرد چون همه مردم ما می‌خواهند که ایران امنیت داشته باشد.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس افزود: حضور بسیج در کنار نیروهای مسلح ارتش، سپاه و فراجا، تمام تهدیدات و خطرات را برطرف کرد و امنیت پایدار را برای ایران به ارمغان آورد.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا به رسالت، وظیفه، مأموریت و اهداف بسیج در شرایط حاضر پرداخت و گفت: مهم‌ترین وظیفه هر بسیجی در هر مکانی که حضور دارد کسب فهم و یک تحلیل صحیح از محیط داخلی کشور شامل فرصت‌ها، تهدیدها، مشکلات کشور و راهکارهای حل آنها است و اینکه بسیج برای حل این مشکلات مردم و کشور، چه کمکی می‌تواند انجام دهد.
وی افزود: منظور من از محیط داخلی یعنی در سطح ملی، سطح استانی تا شهرستان‌ها که بسیجیان عزیز باید آن را بشناسند و در هر محلی که هستند برای حل مشکلات مردم به کمک مسئولان بروند.
سرلشکر صفوی با بیان اینکه بسیجیان باید محیط فراملی را هم بشناسند، تصریح کرد: مثلاً اینکه در افغانستان، در جمهوری آذربایجان و سایر همسایگان در منطقه غرب آسیا چه می‌گذرد؟ در محیط بین‌المللی چه تحولاتی دارد رقم می‌خورد؟
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در تحلیل روند محیط ملی، منطقه‌ای و جهانی خاطرنشان کرد: آنچه که در آینده ایران، منطقه غرب آسیا و جهان رخ خواهد داد کاملاً از آنچه که تاکنون رخ داده متفاوت خواهد بود.
سرلشکر صفوی با اشاره به تغییر و تحولات محیط ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: ما امروز شاهد نوعی تغییرات در نظام قدرت جهانی و شکل‌گیری قدرت‌های جدید بین‌المللی و منطقه‌ای هستیم و این تغییرات در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، تکنولوژی، فناوری‌های جدید، بروز و ظهور رهبران قدرتمند، لایق و کارآمد و ایستادگی در مقابل ظالمین جهانی مثل آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا بیان داشت: ایران یک قدرت منطقه‌ای است که نه تنها در معادلات منطقه‌ای بلکه در معادلات جهانی تأثیرگذار است. پشتوانه این قدرت حضور ملت بزرگ ایران در همه صحنه‌های مورد نیاز انقلاب اسلامی از جمله انتخابات آخر سال است.
وی با اشاره به شکل‌گیری جبهه مقاومت و تغییر توازن قدرت در منطقه غرب آسیا تأکید کرد: جبهه مقاومت با الگوگیری از بسیج ایران شکل گرفت. نتیجه خون شهدای دفاع مقدس آزادی راه کربلا شد و شما شاهد هستید که در ایام اربعین هر سال، چند میلیون نفر از ایران و کشورهای دیگر به کربلا می‌روند. این عظمت ناشی از باز شدن راه کربلا در نتیجه خون شهدای دفاع مقدس است.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با اشاره به جنگ غزه، گفت: طی چهل و چند شبانه‌روز گذشته شاهد اقدامات جنایتکارانه و نسل‌کشی اشغالگران رژیم نژادپرست و کودک‌کش صهیونیستی هستیم و از دیروز آتش‌بس اعلام شده است. ولی دیدید که این صهیونیست‌ها و ارباب بزرگشان آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای اروپایی از این چهل و چند روز جنگ و کشتن و شهادت ۱۴ هزار نفر از مردم عادی فلسطین و غزه که بیش از ۵ هزار نفرشان کودک بودند هیچ ابایی نداشتند. این در تاریخ فراموش نخواهد شد، این حقیقت حقوق بشر آمریکایی است.
سرلشکر صفوی با اشاره به اهداف اعلام شده توسط سران رژیم صهیونیستی در جنگ غزه، این رژیم را بازنده قطعی جنگ دانست و خاطرنشان کرد: آنها به رغم این همه جنایت و شهادت ۱۴ هزار نفر از مردم و زخمی کردن ۳۸ هزار نفر دیگر، هیچ دستاوردی به دست نیاورده‌اند. یادتان می‌آید که نتانیاهو گفت ما ریشه‌های حماس را خواهیم کند و غزه را با خاک یکسان می‌کنیم؟ آیا توانستند حماس را از بین ببرند؟ الان حماس حضور دارد و مردم غزه مقاومت کردند و ۲ میلیون نفر از مردم در یک سرزمین کوچک به وسعت حدود ۳۶۲ کیلومتر مربع، در برابر این نسل‌کشی ایستادگی کردند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به حمایت افکار عمومی جهان از مردم مقاوم فلسطین، گفت: تمام دنیا نه فقط مسلمان‌ها بلکه از ۵۰ ایالت آمریکا ۴۸ ایالت علیه صهیونیست‌ها راهپیمایی کردند. راهپیمایی در لندن را دیدید، در کشورهای اروپایی را دیدید. در اندونزی ۲ میلیون نفر راهپیمایی کردند در ایران نیز شاهد راهپیمایی میلیونی بودیم.
جنگ اخیر غزه موجب فروپاشی بنیان شعارهای فریبنده آمریکایی‌ها و غربی‌ها شد
سرلشکر صفوی تأکید کرد: شما بدانید این جنگ اخیر غزه موجب فروپاشی بنیان شعارهای آمریکایی‌ها و غربی‌ها مانند شعار حقوق بشر شد که ۲۰۰- ۳۰۰ سال با آن مردم دنیا را فریب دادند. وی افزود: شما دیدید وقتی یک نفری در ایران به هر دلیلی از دنیا رفت، چه فتنه‌ای به راه انداختند، حال ۱۴ هزار نفر شامل زنان و کودکان در فلسطین به شهادت رسیدند اما هیچ موضعی نگرفتند و از جنایتکار حمایت کردند و این یک آپارتاید است.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس خاطرنشان کرد: به فضل الهی ما در حال عبور از یک گردنه خطرناک هستیم، من تجربه ۴۵ ساله خودم را به شما می‌گویم. به فضل الهی و با عنایات حضرات ۱۴ معصوم علیهم‌السلام، ریل‌گذاری‌های پیشرفت در کشورمان انجام شده است و ما به سمت قله‌ها در حال حرکت هستیم، البته مشکلات و خطراتی داریم و هنر بسیجیان آن است که در صحنه‌های مورد نیاز انقلاب و ملت ایران، حضور تعیین‌کننده داشته باشند و برای هر مشکلی به کمک مسئولان راه حلی پیدا کرده و اقدام نمایند.
طاهر مهدوی بازدید : 3 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)
.
دریادار تنگسیری:
 سرعت شناورهای سپاه ۳ برابر شناورهای آمریکایی است 
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

علیرضا تنگسیری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه نیروی دریایی سپاه با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند اهداف خود را تا ۲ هزار کیلومتر به دقت مورد اصابت قرار دهد، گفت: شناورهای سپاه به دست متخصصان داخلی ساخته شده که در دنیا بی‌سابقه و بی‌نظیر است و سرعت این شناورها ۳ برابر سرعت شناورهای آمریکایی است.
دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اجتماع کاروان‌های راهیان نور دانش‌آموزی در یادمان شهدای عملیات والفجر هشت با اشاره به توانمندی‌های نیروی دریایی سپاه گفت: امروز با عنایت خداوند و دعای شهدا قدم‌های بلند در زمینه ساخت شناور برداشتیم که شناور شهید سلیمانی، شهید صیاد شیرازی و شهید حسن باقری نمونه‌ای از این دستاوردها هستند.
به گزارش فارس، وی ویژگی‌های منحصر به فرد این شناور را تاب‌آوری و سرعت آن بر شمرد و افزود: این شناورها به دست متخصصان داخلی ساخته شده که در دنیا بی‌سابقه و بی‌نظیر است و سرعت این شناورها سه برابر سرعت شناورهای آمریکایی است.
دریادار تنگسیری درباره موشک‌های دریا پایه اظهار داشت: قابلیت موشک‌های نیروهای دریایی سپاه در دنیا بی‌سابقه است و با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند اهداف خود را تا ۲ هزار کیلومتر به دقت مورد اصابت قرار دهند.
فرمانده نیروی دریایی سپاه خاطرنشان کرد: از جدیدترین دستاوردهای متخصصان این نیرو ساخت ۲ موشک هواپایه برای مقابله با پهپاد و موشک کروز با برد چهار کیلومتر و ۱۷ کیلومتر است که اکنون به مرحله تولید رسیده است و در آینده رونمایی خواهند شد.
وی تأکید کرد: ما روز به روز به قدرت خود خواهیم افزود و در ایجاد امنیت و پیشرفت مردم‌مان روز و شب نمی‌شناسیم و مردم عزیزمان بدانند که فرزندان این خاک برای اینکه چشم طمع دشمنان را کور کنند تا پای جانشان ایستاده‌اند.
متولی یادمان شهدای عملیات والفجر هشت در اروند کنار شهرستان آبادان، نیروی دریایی سپاه است که تا پایان سال ۱۴۰۲ هر هفته میزبان حضور دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور در قالب راهیان پیشرفت و راهیان نور دریایی است.

 

طاهر مهدوی بازدید : 1 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)

.

مراسم تشییع پیکر شهید استوار یکم «امیرحسین ابراهیمی»

مدافع امنیت در بیرجند 

۱۴۰۲/۰۹/۰۴

پیکر

مراسم تشییع پیکر شهید استوار یکم «امیرحسین ابراهیمی» با حضور مردم قدرشناس در بیرجند برگزار شد.
 به گزارش ایسنا، مراسم تشییع پیکر شهید استوار یکم امیرحسین ابراهیمی صبح دیروز در بیرجند برگزار شد و پیکر مطهر این شهید والامقام پس از تشییع باشکوه در گلزار شهدای این شهر آرام گرفت.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند بر پیکر این شهید فراجا نماز میت اقامه کرد.
استوار یکم «امیرحسین ابراهیمی» هشتم شهریور امسال در اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا و سوخت غیرمجاز (خودروهای شوتی) در محل پلیس‌راه سربیشه بر اثر برخورد خودروی شوتی مصدوم شد و پس از تحمل یک دوره بیماری در حالت کما، در روز چهارشنبه اول آذرماه به یاران شهید عرصه امنیت پیوست.
طاهر مهدوی بازدید : 2 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)

.

نامه کارگران به آیت‌الله جنتی درباره اشکالات مصوبات برنامه هفتم 

  ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

آیت‌الله جنتی: فقدان روحیه بسیجی، موجب زندگی ذلت‌بار است

به گزارش تسنیم، در این نامه آمده است: محضر مبارک حضرت آیت‌الله جنتی (دامت برکاته)، دبیر محترم شورای نگهبان، احتراماً، همان‌طور که مستحضر هستید، شورای محترم نگهبان از دیرباز تاکنون سازمانها و صندوق‌های بیمه‌گر اجتماعی و از جمله سازمان تأمین اجتماعی را از موارد شمول اصل 75 قانون اساسی دانسته و بر همین اساس، درخصوص مصوباتی که متضمن بار مالی (کاهش منابع و یا افزایش مصارف) برای سازمانها و صندوق‌های بیمه‌گر اجتماعی و به‌ویژه سازمان تأمین اجتماعی بوده است، به ‌استناد اصل 75 قانون اساسی ایراد وارد نموده است. خوشبختانه این رویه حقوقی صحیح و دقیق شورای محترم نگهبان از سوی مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی) نیز در قالب مفاد بندهای 3 و 4 سیاستهای کلی تأمین اجتماعی مورد تأیید واقع گردیده است و بدین اعتبار احکامی که دارای بار مالی تأمین‌شده و تضمین‌شده نباشند علاوه‌بر مغایرت با اصل 75 قانون اساسی (وفق رویه حقوقی متخذه شورای محترم نگهبان) به‌سبب مغایرت با سیاست‌های کلی ابلاغی مقام عظمای ولایت، با اصل 110 قانون اساسی نیز مغایر می‌باشند.
در نامه یادشده همچنین آمده است: علی‌رغم صراحت بند 3 سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی که ضمن تأکید بر «پایبندی به حقوق و رعایت تعهدات بین‌نسلی»، اشعار می‌دارد حق بیمه‌ها و اندوخته‌های بیمه‌ای سازمانهای بیمه‌گر «اموال متعلق حق مردم» می‌باشد در برنامه هفتم توسعه می‌خواهند وصول حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی را به سازمان امور مالیاتی واگذار نمایند.
در ادامه این نامه خاطرنشان شده است: به‌رغم صراحت مقدمه و بندهای 1 و 5 سیاستهای کلی تأمین اجتماعی مبنی بر لزوم شکل‌گیری «نظام همگانی تأمین اجتماعی» و ایجاد فراگیری «پوشش‌های سطح پایه برای آحاد جامعه» (جزء 3 بند 5) در برنامه هفتم توسعه و به اسم طرح استادشاگردی می‌خواهند بخش زیادی از شاغلین را محروم از پوشش بیمه اجتماعی سازند که این امر علاوه‌بر مغایرت با سیاستهای کلی تأمین اجتماعی و محروم‌سازی اقشار مولد و زحمتکش جامعه، باعث تشدید ناترازی مالی این سازمان خواهد شد و روند خدمات‌رسانی به ما مستمری‌بگیران را مختل خواهد ساخت.
انجمن صنفی کارگران ادامه داد: در جزء 5 بند 5 سیاستهای کلی تأمین اجتماعی آمده است؛ «حفظ قدرت خرید اقشار ضعیف جامعه از طریق متناسب‌سازی مزد شاغلین، مستمری بازنشستگان و مقرری بیکاران» ولیکن متأسفانه در برنامه هفتم هیچ حکمی برای متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی لحاظ نگردیده و نه‌تنها این قشر زحمتکش و مولد کشور و لشکریان پیشرفت کشور از منابع عمومی اختصاصی به بازنشستگان کارمندی محروم مانده‌اند بلکه با درج حکم مربوط به ممنوعیت تهاتر بدهی‌های بیمه‌ای دولت به سازمان تأمین اجتماعی با اموال دولتی عملاً راه را برای تأمین منابع لازم جهت پرداخت مستمری ما و متناسب‌سازی آن بسته‌اند.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: بر اساس تدبیر صائب و دقیق مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی) و به ‌موجب بند 4 سیاستهای کلی تأمین اجتماعی مقرر گردیده است که با پرداخت بموقع حق بیمه‌های جاری متعلقه دولت و نیز پرداخت سریع بدهی‌های بیمه‌ای سنواتی دولت «از ایجاد و انباشت بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی جلوگیری شود» ولیکن متأسفانه در برنامه هفتم توسعه حکم مشخص و عملیاتی و دارای ضمانت اجراء و زمان‌بندی مشخص تعبیه نگردیده است.
انجمن صنفی کارگران خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه بخش درمان سازمان تأمین اجتماعی بر اساس حق بیمه‌های بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران و بدون دریافت یک ریال از دولت شکل گرفته است در برنامه هفتم مصوب نموده‌اند که پزشکان سازمان تأمین اجتماعی روزی دوساعت از وقت اداری خود را صرف درمان بیمارانی نمایند که از سوی وزارت بهداشت معرفی می‌گردند این درحالی است که امکانات سازمان مزبور تکاپوی ارائه خدمات درمانی به صاحبان اصلی صندوق یعنی کارگران شاغل و بازنشسته را نمی‌نماید.
در نامه یاد شده همچنین خاطرنشان شده است: طرح مباحث فوق‌التوصیف در برنامه هفتم، باعث دل‌نگرانی و تشویش اذهان خیل عظیم چندین ‌میلیونی کارگران (بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی) گردیده و در این تشکل هر روز و هرساعت با مراجعات و تماس‌های مکرر بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران، مواجه شده‌ایم بر همین اساس از محضر حضرت‌عالی تقاضامندیم که دستورات مساعد و مقتضی لازم برای جلوگیری از نقض سیاستهای کلی تأمین اجتماعی به مبادی ذی‌ربط صادر فرمایید.

 

تعداد صفحات : 167

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟