loading...

تـــو لَـــــی ( دوست شــنـاســی )

پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.

طاهر مهدوی بازدید : 3 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)
.
راهکار گذر از تحریم‌ها؛
آنچه هیئت پارلمانی ایران به روس‌ها گفت 
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

راهکار گذر از تحریم‌ها؛ آنچه هیات پارلمانی ایران به روس‌ها گفت - ایرنا

در این نشست که با حضور کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو برگزار شد، ابراهیم رضایی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه و دیمیتری واسیلنکو رئیس گروه دوستی با ایران در شورای فدراسیون روسیه بر توسعه مناسبات دوجانبه تأکید کردند.
در این نشست، برخی اعضای شورای فدراسیون روسیه ضمن تمجید ایستادگی و مقاومت ملت ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه، به تحریم‌های غرب علیه روسیه اشاره و بر بهره‌مندی از تجارب ایران در این عرصه تأکید کردند.
رضایی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه و نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: تجربیات ایران در حدود چهار دهه مقابله با تحریم‌های ظالمانه غرب به آسانی به دست نیامده است اما ایران، آمادگی انتقال تجربیات خود در این عرصه به کشور روسیه است.
یوسف داوودی نماینده سراب در مجلس نیز گفت: مجلس شورای اسلامی پیش از این با تصویب قوانینی در حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان و مقابله به مثل با کشورهای وضع‌کننده و مجری تحریم‌ها، سعی در خنثی‌کردن تحریم‌ها و تبدیل آنها به فرصتی برای رشد و توسعه کشور داشته است.
سید البرز حسینی نماینده مردم خدابنده در مجلس هم خطاب به اعضای شورای فدراسیون روسیه حاضر در این نشست گفت که در رأس همه برنامه‌ها برای مقابله با تحریم‌ها، بهره‌گیری از ظرفیت درونی و مردم ایران بوده است و در این میان، همکاری کشورهای منطقه، می‌تواند مانع از به هدف رسیدن فشارهای غرب علیه ملت‌های منطقه شود و ملت‌های منطقه را در گذر از مشکلات فرارو یاری دهد.
غلامعلی کوهساری نماینده مردم آزادشهر، رامیان و فندرسک در مجلس نیز در این نشست گفت: تحریم علیه هر کشور آزاد و مستقلی که بخواهد در جهان از حق و حقوق خود دفاع کند، محکوم است. وی یادآور شد: تحریم‌ها موجب ایجاد فرصت‌هایی برای کشورهای تحت تحریم برای تکیه بر توانمندی‌های داخلی خواهد شد.
قدرت‌الله حمزه شلمزاری نماینده مردم اردل و فارسان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مجلس و دولت ایران برای خنثی‌‌سازی تحریم‌ها به صورت جهادی پیگیر تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت و پشتیبانی از تولید و رفع موانع آن، تولید دانش بنیان و اشتغال‌آفرینی هستند و در این مسیر گام برمی‌دارند.
در این نشست، اعضای هیئت دوستی پارلمانی ایران و روسیه از مجلس شورای اسلامی، با اشاره به وجود برخی مشکلات و معطلی‌ها در ورود شهروندان ایرانی در قالب‌های تجار، دانشجو و گردشگر به خاک روسیه، رفع این مشکلات را خواستار شدند.
واسیلنکو رئیس گروه دوستی با ایران در شورای فدراسیون روسیه نیز با بیان اینکه احترام زیادی برای شهروندان ایران قائل هستیم، قول پیگیری برای رفع این مشکل در مجموعه‌های مرتبط در کشور روسیه را مطرح کرد.
موضوع فلسطین و ضرورت پایان کشتار مردم مظلوم غزه توسط ماشین کشتار رژیم صهیونیستی از دیگر مباحث مطرح در این نشست بود.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه در این باره گفت:‌ یکی از موضوعاتی که ملت‌ها از دولت‌ها جلوتر هستند، مسئله موضوع حمایت از مردم مظلوم فلسطین است، در شرایطی که صهیونیست‌ها در بزرگ‌ترین زندان روباز جهان به نام غزه، آب، غذا و دارو و دیگر امکانات حیاتی را بر مردم غزه قطع کرده‌اند و به جای آن بمب و گلوله روانه این سرزمین‌ می‌کنند.
رضایی با ابراز خرسندی از نزدیکی مواضع ایران و روسیه در موضوع فلسطین گفت: اخیرا آقای پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در تماس تلفنی با آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد مواضع ما و ایران درخصوص زمینه شکل‌گیری حوادث اخیر در غزه، یکسان است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با قدردانی از مواضع انسانی و بشردوستانه روسیه در موضوع فلسطین اظهار داشت: شما در کنار مظلومانی ایستادید که 75 سال است صهیونیست‌ها به پشتوانه آمریکایی‌ها بر آنها ظلم می‌کنند.
نماینده مردم دشتستان در مجلس با بیان اینکه زمان آن فرارسیده است که اقدام عملی علیه وحشی‌گری و آدم‌کشی صهیونیست‌ها صورت گیرد، یادآور شد: برخی کشورها، سفارت‌خانه‌های اسرائیل را بسته‌اند و برخی هم سفارت‌خانه‌های خود را در سرزمین‌های اشغالی تعطیل کرده‌اند و در روابط اقتصادی خود با اسرائیل تجدیدنظر کرده‌اند.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه در ادامه تداوم همکاری‌های دو کشور در زمینه استقرار صلح و ثبات در سوریه را خواستار شد.
در این نشست، شماری از اعضای شورای فدراسیون روسیه نیز به طرح دیدگاه‌های خود در زمینه توسعه مناسبات با ایران پرداختند.
«ابراهیم رضایی» رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه با همراهی شماری از اعضای این گروه دوستی چهارشنبه به منظور گفت‌وگو و رایزنی با مقامات سیاسی و پارلمانی روسیه و بنا به دعوت رسمی «ولادیمیر واسیلیف» رئیس فراکسیون «روسیه واحد» و رئیس گروه دوستی پارلمانی روسیه و ایران در دومای دولتی به مسکو سفر کرده است.
به گزارش فارس، گروه دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی در این سفر نشست‌های جداگانه‌ای با گروه‌های دوستی پارلمانی روسیه با ایران در دومای دولتی و شورای فدراسیون روسیه داشت. دیدار با نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و کشورهای آفریقایی و معاون وزیر امور خارجه روسیه و برگزاری نشست با اعضای کمیته صنعت و تجارت دومای دولتی، برخی دیگر از برنامه‌های این هیئت در سفر به مسکو بود.
طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)
.
واکنش رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به قطعنامه پارلمان اروپا علیه ایران:
 لابی صهیونیسم پشت‌پرده قطعنامه اروپا
علیه ایران حامیان جنایات اسرائیل باید محاکمه شوند
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی- عکس خبری تسنیم | Tasnim

وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با ایرنا در واکنش به قعطنامه پارلمان اروپا علیه ایران بیان کرد: در بحبوحه حوادث ناگوار غزه و در زمانی که تعداد شهدای بی‌گناه فلسطینی، اعم از مردان، زنان و کودکان به دست رژیم کودک‌کش صهیونیست به بیش از چهارده هزار نفر رسیده است، سکوت مرگباری بر برخی نهادهای مسئول در اروپا، از جمله پارلمان اروپا، حاکم است.
وی ادامه داد: متأسفانه برخی نمایندگان پارلمان اروپا با اتخاذ موضعی منفعلانه و غیرانسانی، سعی در تحریف واقعیات و جابه‌جایی ستمگر و ستمدیده دارند.
جلال‌زاده با اشاره به دفاع برخی اعضای پارلمان اروپا از کشتار بی‌رحمانه مردم غزه توسط صهیونیست‌ها گفت: برخی از اعضای این نهاد رویکردی مشمئزکننده و تبعیض‌آمیز از خود نشان داده و تا آنجا پیش رفته‌اند که از ابراز تاسف و تاثر از جان باختن غم‌انگیز هزاران انسان بی‌گناه و غیرنظامی در غزه خودداری می‌کنند.
دفاع بی‌وقفه اروپایی؛ عامل جسارت صهیونیست‌ها در ارتکاب به جنایات جنگی
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دفاع بی‌وقفه آنها از رژیم کودک‌کش صهیونیست، تنها به جسارت و سبعیت این رژیم در ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان و ارتکاب نسل‌کشی و جنایات جنگی می‌افزاید.
لابی صهیونیسم پشت‌پرده تصویب قطعنامه علیه ایران
جلال‌زاده با اشاره به تلاش لابی صهیونیسم برای تصویب قطعنامه حقوق بشری علیه ایران گفت: لابی صهیونیسم که شاهد کاهش نفوذ خود در سراسر جهان است، با فشار بر نمایندگان پارلمان اروپا و در تلاشی مذبوحانه برای منحرف کردن توجهات از جنایات شنیع ارتکابی در غزه، به حربه نخ‌نمای تصویب قطعنامه به بهانه نقض حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران متوسل شده است.
وی تصریح کرد: مجلس ‌شورای اسلامی از پارلمان اروپا و سایر نهادهای اروپایی می‌خواهد که با اتخاذ نگاهی انسانی و خردمندانه از همدستی با اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی فاصله گرفته و استانداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر را کنار بگذارند. مجلس‌ شورای اسلامی از پارلمان اروپا و سایر نهادهای اروپایی می‌خواهد که با اتخاذ نگاهی انسانی و خردمندانه از همدستی با اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی فاصله گرفته و استانداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر را کنار بگذارند.
جلال زاده با اشاره به تکرار اتهامات بی‌اساس علیه سپاه پاسداران در قطعنامه پارلمان اروپا  اظهار داشت: تکرار طرح اتهامات واهی و مداخله‌جویانه علیه مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صرفا بیانگر احساس عجز و ناتوانی و نیز افشا‌کننده ماهیت و جهت‌گیری‌های افرادی است که از اقدامات ثبات‌ساز سپاه پاسداران در مقابله با تروریسم، ناامنی و تجزیه‌طلبی بازیگران دولتی و غیردولتی دچار سرخوردگی و ناامیدی شده‌اند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: قطعا برخی از سران کشورهای اروپایی با حضور خود در کنار رژیم صهیونیستی و با حمایت‌های همه‌جانبه خود از این رژیم کوک کش و همچنین سکوت و بعضا همراهی اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا از جنایات ضد حقوق بشری اسرائیل نشان دادند که دیگر چیزی به نام حقوق بشر وجود ندارد.
حامیان اسرائیل باید در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه شوند
وی در پایان با اشاره به حمایت‌های اروپا از جنایات صهیونیست‌ها در غزه تصریح کرد: قطعا حامیان جنایات اسرائیل بایستی در دادگاه‌های بین‌المللی به جرم حمایت از زیرپاگذاشتن اصول اولیه حقوق انسان‌ها در غزه محاکمه شوند.
در قطعنامه پارلمان اروپا علیه ایران که با ۵۱۶ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۲۷ رای ممتنع به تصویب رسید، آنچه «سیاست گروگان‌گیری از سوی ایران» نامیده شده محکوم و از اتحادیه اروپا خواسته شده که یک راهبرد مشترک را برای مقابله با این سیاست ادعایی از طریق تشکیل یک گروه ضربت اتخاذ کند.
در قطعنامه یادشده قانون‌گذاران اروپایی با طرح مطالب مداخله‌جویانه در امور داخلی ایران، آزادی محکومان امنیتی را خواستار شدند.
گفتنی است که تصمیمات پارلمان اروپا پیشنهادی محسوب می‌شود و اتخاذ تصمیم‌ نهائی با شورای اروپاست. شورای اروپا هم درخصوص مواردی نظیر این مورد بر مبنای اجماع و نه اکثریت، تصمیم‌گیری می‌کند. در واقع قطعنامه‌های پارلمان اروپا سندی غیر الزام‌آور است و نمی‌تواند شورای اروپا را ملزم به اجرای آن کند.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران پیشتر نسبت به تحرکات ضدایرانی اروپا به ویژه علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان نهاد نظامی رسمی کشورمان هشدار داده بود. مقامات کشورمان با بیان اینکه سپاه پاسداران یک نهاد نظامی رسمی کشور بشمار می‌رود، هشدار داده‌اند که تحریم آن اقدامی غیرقانونی است.
طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 آذر 1402 نظرات (0)

.

خبر هائی از اسلام ستیزان جنایتکار 

۱۴۰۲/۰۹/۰۴

اسرائیل در جنگ غزه غافلگیر شد اما هرگز نتوانست غافلگیر کند
 
در حالی که رژیم صهیونیستی در عملیات طوفان الاقصی به شکل بی‌سابقه‌ای غافلگیر شد، در مقابل نتوانست گزینه‌ای برای غافلگیر کردن مقاومت غزه داشته باشد.
در این زمینه وبسایت فرارو با فهرست کردن برخی شکست‌های بزرگ رژیم صهیونیستی در جنگ غزه نوشت: ناپلئون بناپارت می‌گوید: «سعی کنید با دشمن خود به مدت طولانی نجنگید. زیرا وی عملا تمامی حیله‌هایتان را فرا می‌گیرد و تدابیر خاص و مؤثری را علیه شما می‌اندیشد». انعکاس عینی این موضوع را در میدان‌های جنگ غزه، پس از وقوع حادثه هفتم اکتبر و آغاز حملات گسترده ارتش اسرائیل به نوار غزه می‌توان مشاهده کرد. اسرائیل و دولت‌های غربی متحد آن همواره عادت کرده بودند که با اتکا به جریان‌های رسانه‌ای و اهرم‌های تبلیغاتی فراگیر خود، در بحبوحه یک بحران بین‌المللی که پایِ منافع آن‌ها در آن به نحوی بارز و برجسته در میان است، به نحوی از کلیتِ روند تحولات، روایت‌سازی کنند که جدای از اقناع گسترده افکار عمومی بین‌المللی، زمینه‌های لازم برای مشروعیت بخشی به اقدامات غیرقانونی و نامشروعشان نیز فراهم شود.
اساسا بر همین پایه، شاهد آن بوده‌ایم که گروه‌های مقاومت فلسطینی و کلیت محور مقاومت در منطقه غرب آسیا، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی را روی اهرم رسانه و تبلیغات انجام داده و می‌دهند. معادله‌ای که سبب شده اکنون شاهد باشیم در بحبوحه جنگ غزه، دیگر این اسرائیل نیست که مسائل و تحولات جنگی را روایت می‌کند و جبهه مقابل نیز صداهای قابل توجهی را برای روایت تحولات مذکور دارد.
اساسا همین قدرتِ جدیدِ ایجاد شده نیز سبب شده تا مثلا ادعاهای مختلف مطرح شده اسرائیلی‌ها در مدت اخیر نظیر اقدام نیروهای حماس در سربریدن کودکان ساکن در اراضی اشغالی و یا تجاوز به زنان صهیونیست از سوی آن‌ها و همچنین سازماندهی مرکز فرماندهی جنبش حماس در فضای زیر بیمارستان شفای غزه، خیلی زود هدفِ افشاگری قرار گیرد و دروغ بودن ادعاهای اسرائیل در این حوزه‌ها، پیش چشمِ افکار عمومی بین‌المللی قرار گیرد.
جالب اینکه مثلا در مورد آنچه سربریده شدن کودکان ساکن در اراضی اشغالی به دست نیروهای مقاومت ادعا شده بود، کار به جایی رسید که خبرنگار شبکه سی ان ان رسما از مخاطبان بین‌المللی به دلیل انتشار این خبر عذرخواهی کرد.
در نمونه‌ای دیگر، ارتش اسرائیل در قالب کارزار نظامی خود علیه نوار غزه، با شوک‌های قابل توجهی رو به رو شده است تاکنون حدود 400 خودروی زرهی و ‌تانک ارتش اسرائیل در جریان حمله زمینی به نوار غزه آسیب دیده یا منهدم شده است. نکته جالب اینکه اسرائیلی‌ها قبل از حمله زمینی خود به نوار غزه، مانور گسترده‌ای را با محوریت توان ‌تانک‌ها و خودروهای زرهی خود انجام می‌دادند و تاکید داشتند که با تکیه بر این ادوات، می‌توانند پیشروی‌های مؤثر زمینی را در نوار غزه ثبت کنند.
با این حال، شناخت مقاومت فلسطین از موضوع و درنظرگرفتن تمهیدات لازم برای آن در قالب انهدام خودروهای زرهی با «راکت‌های ضدزره یاسین»، شوک جدی را به ارتش اسرائیل وارد کرد. موضوعی که حتی نشریات و تحلیلگران نظامی رژیم اسرائیل نیز به آن اشاره داشته‌اند. ارتش اسرائیل به دلیل وارد آمدن آسیب‌های جدی به یگان ‌تانک‌های مرکاوا، برای جلوگیری از خسارات بیشتر، اقدام به وارد کردن‌ تانک‌های قدیمی‌ترِ به میدان‌های جنگ غزه کرد.
جدای از همه این‌ها، یکی از نکاتی که بسیاری از ناظران و تحلیلگران نظامی در مدت اخیر به آن اشاره داشته‌اند، تلفات پایین نیروهای جنبش حماس در بحبوحه نبرد با اسرائیل بوده است. از این رو، این‌طور به نظر می‌رسد که تئوریسین‌ها و فرماندهان نظامی حماس به خوبی مدل جنگاوری ارتش اسرائیل را مطالعه کرده‌اند و خود را برای سناریوهای مختلف در قالب جنگ با این ارتش و دور ماندن از آسیب‌های احتمالی در این جنگ، آماده کرده‌اند.
همه این موارد سبب شده یکی از به اصطلاح پیشرفته‌ترین ارتش‌های دنیا، پیشروی‌های بسیار کُندی را در میدان‌های جنگ غزه به ثبت برساند و چشم اندازهای روشنی نیز پیش روی تحرکات آتی نظامی آن نباشد. جالب اینکه حتی در بحبوحه جنگ شاهدیم اسرائیل به آتش‌بس موقتی تن می‌دهد که در قالب آن، تا حد زیادی اصول مد نظر حماس لحاظ شده است.
از این رو، باید اذعان کرد که اسرائیل عملا با بحرانی رو به رو شده که ناپلئون بناپارت مدت‌ها قبل نسبت به آن هشدار داده بود: سعی کنید با طرف متخاصم خود به مدت طولانی نجنگید. زیرا وی تمامی نیرنگ و فریب‌های شما را یاد می‌گیرد!
 
 
بی‌بی‌سی: رأی‌دهندگان آمریکایی می‌گویند مقامات آمریکایی زیادی پیر هستند
 
«رای‌دهندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا اشتراکات زیادی ندارند، اما در یک موضوع توافق دارند: بسیاری از آنها معتقدند که مقامات آمریکایی بیش از حد پیر و سالخورده‌ هستند».
نومیا اقبال و الکس لدرمن خبرنگاران بی‌بی‌سی در واشنگتن در تحلیلی نوشتند: درباره سن جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و دونالد ترامپ، رقیب احتمالی او در انتخابات بعدی، زیاد صحبت شده. بایدن روز دوشنبه ۲۰ نوامبر ۸۱ ساله شد تا مسن‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا باشد، و آقای ترامپ هم الان ۷۷ سال دارد. اما آنها پیرترین نامزدها در رای‌گیری‌های سال آینده آمریکا نخواهند بود. نانسی پلوسی ۸۳ ساله می‌گوید در انتخابات آتی باز هم نامزد مجلس نمایندگان خواهد شد، و چاک گرسلی ۹۰ ساله مسن‌ترین سناتور آمریکایی است.
گفته کوین مانگر، استاد دانشگاه و نویسنده کتاب «شکاف سنی: چرا نسل 
پر زاد و ولد هنوز بر سیاست و فرهنگ آمریکا تسلط دارد»، سنای امروز با میانگین سنی ۶۵ سال، از همیشه پیرتر است.
او گفت: «انتظار داریم که این افراد در سنین ۵۰ یا ۶۰ سالگی باشند. کاملا معقول است که آدم‌هایی باتجربه کشور را اداره کنند. اما موضوع الان به این دلیل داغ شده که افراد بالای ۸۰ سال دارند آمریکا را اداره می‌کنند و این یک موقعیت منحصربه‌فرد است.»
مانگر می‌گوید: بالا رفتن سن مقامات سیاسی در زمان حاضر دلایل مختلفی دارد. بسیاری از آنها حاضر نیستند قدرت را رها کنند و نبود محدودیت دوره خدمت در بعضی مقام‌ها ماندن در قدرت را برای آنها امکان‌پذیر کرده است. ما در واقع شاهد پیامدهای دوره‌های هستیم که با وقایع مشخص تاریخی و سنت‌های سیاسی آمریکایی تشدید شده است.»
دایان فاینستاین، سناتور دموکرات که چندی پیش در سن ۹۰ سالگی درگذشت، با درخواست‌های بسیاری برای کناره‌گیری به‌دلیل نگرانی از وضعیت سلامتی‌اش رو‌به‌رو بود. همان نگرانی‌ها اکنون درباره میچ مک‌کانل،‌ رهبر ۸۱ ساله اقلیت جمهوری‌خواه در سنا مطرح است. او در جریان دو نشست خبری، دوبار در میان صحبت‌هایش برای مدتی طولانی خشکش زد و سکوت کرد. همین باعث شد که سؤالاتی درباره سلامتی او مطرح شود. نتیجه پژوهش مرکز تحقیقات پیو نشان می‌دهد که ۷۹ درصد آمریکایی‌ها خواهان تعیین محدودیت سنی برای مقام‌های فدرال و تغییر نسل آنها هستند.
 
 
هراس غرب از گسترش جنگ در صورت فشار علیه برنامه هسته‌ای ایران
 
خبرگزاری فرانسه می‌گوید: ایران برنامه هسته‌ای خود را گسترش داده و از همکاری با آژانس کاسته اما، قدرت‌های غربی از ترس تشدید تنش‌های خاورمیانه، تمایلی به سخت‌گیری در قبال تهران ندارند.
در حالی کاهش همکاری‌های ایران، کمترین واکنش ایران به بدعهدی‌های آمریکا و تروئیکای اروپایی در توافق هسته‌ای بوده است، فرانس‌پرس در گزارشی نوشت: 
«گزارش محرمانه آژانس‌، نشان‌می‌دهد غنی‌سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی به سطح تسلیحاتی ۶۰درصد، نزدیک شده است. این در شرایطی است که حذف شماری از بازرسان و امتناع از نصب مجدد تجهیزات نظارتی در مراکز اتمی‌اش، چالش‌های تازه‌ای را برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران ایجاد می‌کند.»
خبرگزاری فرانسه می‌افزاید: قدرت‌های غربی در هراس از تشدید تنش‌های خاورمیانه، در شرایطی که جمهوری اسلامی برنامه هسته‌ای خود را به‌پیش می‌برد و همزمان همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش داده است، تمایلی به سخت‌گیری علیه جمهوری اسلامی ندارند.
بر اساس این گزارش، در شرایطی که شورای حکام آژانس می‌گوید: اقدامات اخیر ایران، مرزهای بی‌سابقه‌ای را جابه‌جا کرده است، اما از ارائه قطعنامه الزام‌آور نیز خودداری کرده است.
یک دیپلمات ارشد در جمع‌بندی بن‌بست کنونی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: وضعیت بسیار تیره و تار است، اما واقعیت این است که هیچ علاقه‌ای برای تحریک جمهوری اسلامی به واکنش در شرایط جنگ در خاورمیانه وجود ندارد.
فرانس‌پرس اذعان کرد: شکست برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی و به‌دنبال آن، پیشبرد برنامه هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی، وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.
بر اساس این گزارش، در بحبوحه تشدید تنش میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان مورد حمایت جمهوری اسلامی، به نظر می‌رسد هدف از رویکرد محتاطانه قدرت‌های غربی، جلوگیری از تشدید تنش‌های منطقه‌ای و سرریز شدن احتمالی درگیری‌ها است. از زمان حمله حماس در ۷ اکتبر و متعاقب آن حمله هوائی و زمینی اسرائیل به غزه، نگرانی‌هایی در مورد یک درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر به‌وجود آمده است. آژانس در گزارش خود که چهار روز قبل منتشر شد، اعلام کرده بود: مذاکرات با تهران در مورد دو موضوع مهم، نصب تجهیزات کنترل و بازرسی بیشتر در تاسیسات هسته‌ای و دریافت پاسخ‌های قانع‌کننده در مورد کشف آثار اورانیوم در دو تأسیسات هسته‌ای ایران، بدون پیشرفت به پایان رسیده است. ایران در واکنش به این گزارش عنوان کرد که سؤالات آژانس بر اساس اسناد ساختگی و غیرمعتبر طرح شده و این کشور هیچ تعهدی برای پاسخگویی به آنها ندارد.
در همین حال یورونیوز در گزارشی ضمن طرح این سؤال که چرا قدرت‌های غربی در مقابل تهران منفعل هستند؟ نوشت: ایجاد ممنوعیت فعالیت شماری از بازرسان هسته‌ای سازمان ملل متحد، فعال نبودن دوربین‌های نظارتی در مراکز هسته‌ای و افزایش ذخایر اورانیوم نزدیک به درجه تسلیحاتی، سه موضوع مهم در پرونده هسته‌ای ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. با وجود این، قدرت‌های غربی از ترس تشدید تنش‌ها در خاورمیانه از اقدام عملی در برابر فعالیت هسته‌ای ایران خودداری می‌کنند. یک دیپلمات بلندپایه وضعیت پرونده ایران در آژانس را این‌گونه خلاصه می‌کند: «غم‌انگیز است، اما واقعیت این است که در حال حاضر هیچ‌ فردی نمی‌خواهد ایران را به واکنش در برابر جنگ اسرائیل و حماس وادار کند.»
در نشست شورای حکام آژانس که این هفته در وین برگزار شد، آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا اگرچه عدم همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کردند اما از ارائه قطعنامه انتقادی خودداری کردند. با این حال بنا به گفته لورا هولگیت، سفیر آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به شکل بی‌سابقه‌ای از محدودیت‌ها عبور کرده است. فرانسه هم نگرانی خود را از عملکرد «غیرقابل توجیه» ایران اعلام کرد.
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از آنکه قدرت را در این کشور در دست گرفت تلاش کرد تا از طریق گفت‌وگوها در وین به احیای برجام کمک کند اما این روند از تابستان ۲۰۲۲ به بن‌بست رسید. تهران در ماه سپتامبر تصمیم گرفت از ورود شماری از بازرسان ممانعت کند. این در حالی بود که این کشور نصب دوباره دوربین‌های نظارتی در مراکز هسته‌ای‌ را به تعویق می‌انداخت.
کلسی داونپورت، کارشناس انجمن کنترل تسلیحات گفت: «اکراه شورای حکام آژانس قابل درک است. این موردی است که ژئوپلیتیک بر موضوع منع گسترش تسلیحات غلبه می‌کند.» غرب از گسترش جنگ غزه به اسرائیل و لبنان، نگران است.
اذعان خبرگزاری فرانسه و یورونیوز به هراس قدرت‌های غربی از گسترش جنگ در صورت سخت‌گیری علیه برنامه هسته‌ای ایران در حالی است که برخی محافل مرعوب یا مأمور غرب، روایتی خلاف واقعیات ارائه کرده و با لحنی غرب‌هراسانه ادعا کرده‌اند باید مراقب دام غرب برای کشاندن ایران به میدان جنگ بود. این محافل در گذشته نیز در حالی مدعی بودند می‌خواهند سایه جنگ را از سر کشور دور کنند که بیشترین تهدید و ناامنی و تخریب و تحریم و ترور، در دوره مدیرت آنها رخ داد و اگر درایت نظام در برخورد قاطع با تهدید‌های فزاینده دشمن نبود، امروز به جای گرفتاری دشمنان ایران با جنگ و بحران‌های متعدد، کشور ما باید گرفتار جنگ و ناامنی می‌شد. اما همین حالا رسانه‌های غربی اذعان می‌کنند که دولت‌های متبوع آنها، نگران باز کردن جبهه‌ای جدید و لو در حد فشار علیه برنامه هسته‌ای ایران هستند.
 
 
نتانیاهو ناتوان از ادامه جنگ نگران فروپاشی کابینه و زندان است
 
«نتانیاهو دچار سرگردانی در جنگ شده، چرا که نه می‌تواند به آتش‌بس دائم تن دهد و دست خالی از غزه بیرون بیاید و نه برایش راحت است همین‌طور جنگ را ادامه دهد».
روزنامه اصلاح‌طلب آرمان درباره تحلیل فوق نوشت: در حالی که اسرائیل بلاتکلیف است، نتانیاهو سرگردان است. آمریکا به نفعش نیست جنگ غزه را گسترش دهد. از آن طرف قضیه، اسرائیل در غزه گیر افتاده و به دلایل مختلفی از جمله فشار فضای بین‌المللی افکار عمومی کاملا به ضرر آنها جریان پیدا می‌کند.
از طرفی خانواده‌هایی که فرزندان‌شان به اسارت گرفته‌ شده‌اند نتانیاهو را تحت فشار قرار گذاشته‌اند و دلیل اینکه نتانیاهو در اظهاراتی بعد از اعلام آتش‌بس چهار روزه گویا قصد دارد جنگ را متوقف نکند به‌خاطر این است که اگر این جنگ متوقف شود نتانیاهو سرنوشت بسیار غم‌انگیزی خواهد داشت و کابینه‌اش سقوط می‌کند و حتما به دادگاه کشیده خواهد شد و احتمالا به زندان می‌ر‌ود. چرا که این حادثه‌ای که روز هفتنم اکتبر اتفاق افتاد ضربه جبران‌ناپذیری به نتانیاهو و حزب لیکود وارد کرد و آنهائی که از حامیان نتانیاهو بودند از این حادثه راضی نیستند.
لذا نتانیاهو دچار یک سرگردانی در جنگ غزه شده چرا که نه می‌تواند به یک آتش‌بس دائم تن دهد و دست خالی از غزه بیرون بیاید و نه برایش راحت است همین‌طور که جنگ را در شمال با ویرانی آغاز کرد، در جنوب هم همین کار را انجام دهد. لذا فضای بین‌المللی بسیار به زیان اسرائیل ادامه پیدا می‌کند و هم دولت‌های غربی و هم غیرغربی و فضای بین‌المللی و درونی، مخالف اسرائیل است. آنچه تاکنون مشخص شده اینکه نتانیاهو در جنگ غزه گرفتار شده و هم فشار خانواده‌ها و هم فشار حزبی روی او بسیار است. در فضای غربی هم دل خوشی از نتانیاهو ندارند. لذا یک درهم‌پیچیدگی و بلاتکلیفی در اسرائیل رخ داده که نمی‌دانند به کدام سمت‌وسو حرکت کنند.
آرمان در تحلیل دیگری به قلم زیباکلام (که سابقه جانبداری از اسرائیل داشت) نوشت: در ایران رسانه‌ها آتش‌بس را پیروزی حماس اعلام کرده‌اند. در این معنا که اسرائیل مجبور شده است آتش‌بس را بپذیرد در حالی که اسرائیلی‌ها اعلام کرده بودند به هیچ وجه حاضر به پذیرش هیچ‌گونه آتش‌بسی نیستند تا آزادی کامل همه اسراها و نابودی کامل حماس! از این بابت قطعا دولت نتانیاهو کابینه جنگی وی و جریانات تندروی درون دولت نتانیاهو مجبور شده‌اند که تن به عقب‌نشنی بدهند. آنچه مسلم است در این بیش از یک و ماه نیم گذشته و به‌رغم حملات بسیار شدید علیه غزه 
چه به‌صورت بمباران و چه بعد به‌صورت اعزام تانک و نیروی رزمی به غزه و تحمیل بیش از 14هزار شهید که بسیاری از آنها زنان و کودکان هستند به فلسطینی‌ها.  واقعیت آن است که نظامیان و سیاسیون دستِ ‌راستی اسرائیل نتوانسته‌اند به دو هدف اولیه و اصلی خود یعنی نابودی حماس و آزادی اسراها دست یابند. آتش‌بس به تعبیری نوعی پیروزی برای حماس به حساب می‌آید و اگر نگفته باشیم شکست، اما شاهد خرد شدن غرور نظامیان اسرائیل بودیم. نظامیان اسرائیلی یعنی مجبور شدند چیزی را بپذیرند که باورش را نداشتند.
طاهر مهدوی بازدید : 5 شنبه 04 آذر 1402 نظرات (0)
.
سرلشکر باقری: امروز بسیج مأمن
و گره‌گشای مردم مظلوم فلسطین شده است
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۳
سرلشکر باقری: امروز بسیج مأمن و گره‌گشای مردم مظلوم فلسطین شده است |  خبرگزاری فارس
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی تأکید کرد: امروز با گذشت ۴۴ سال از غرس نهال بسیج شاهد هستیم که با نفوذ تفکر و فلسفه خود خارج از جغرافیای ایران عزیز، مأمن و قرارگاه گره‌گشای ملت‌های مسلمان منطقه به ویژه ملت مظلوم و مقاوم فلسطین شده است.
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج و چهل و چهارمین سالروز تأسیس بسیج مستضعفین پیامی صادر کرد.
به گزارش فارس، در این پیام آمده است: پنجم آذرماه هر سال یادآور «تشکیل بسیج مستضعفین» به فرمان معمار کبیر انقلاب و بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) است و از جلوه‌های انکارناپذیر الطاف الهی و برکات انقلاب اسلامی و نقطه عطف درخشانی در تاریخ میهن اسلامی به شمار می‌رود. امروز با گذشت ۴۴ سال از غرس نهال بسیج، درخت سترگ و تنومندی را شاهد هستیم که سایه‌سار وجودش فراتر از میدان‌های سازندگی رفع محرومیت‌ها و کم‌برخورداری‌ها و مواجهه موفق با حوادث غیرمترقبه و مشکلات و معضلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، با نفوذ تفکر و فلسفه خود خارج از جغرافیای ایران عزیز، مأمن و قرارگاه گره‌گشای ملت‌های مسلمان منطقه به ویژه ملت مظلوم و مقاوم فلسطین شده است.
سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: بسیج تبلور جوهره حرکت جوانان انقلاب و شیفتگان اعتلای وطن برای پاسخ به نیاز‌های انقلاب، نظام و میهن اسلامی با تفکر جهادی و انقلابی است. بسیج در حافظه تاریخی این سرزمین برای ملت شریف و نجیب ایران منشأ خیر و برکت و خدمات ارزنده است و برای همیشه در تاریخ میهن اسلامی ماندگار و پیشران بروز و ظهور بالندگی نسل‌های جوان مسئولیت‌پذیر جامعه در پاسخ به الزامات و مقتضیات ایران قوی و شایسته خواهد بود.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ابراز داشت: اینجانب ضمن گرامیداشت یاد، نام، خاطره و آرمان‌های بلند شهیدان بسیجی، فرا رسیدن چهل و چهارمین سالروز تأسیس «سازمان بسیج مستضعفین و ارتش ۲۰ میلیونی» را به اقشار مختلف ملت ایران به ویژه فرمانده دانشمند و عالیقدر کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و آحاد فرماندهان، مسئولین و بسیجیان صادق، مخلص، شجاع و فعال در این سازمان؛ تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم و با قدردانی و سپاس از مجاهدت‌های سرنوشت‌ساز آنان، دوام توفیق بسیج عزیز در راه تحقق ایران قوی را از درگاه خدای قادر متعال طلب می‌کنم.

 

طاهر مهدوی بازدید : 21 شنبه 04 آذر 1402 نظرات (0)
.
دریادار ایرانی:
در روزهای آینده شناورها و تجهیزات بسیار پیشرفته
به یگان نیروی دریایی ارتش الحاق می‌شود 
۱۴۰۲/۰۹/۰۳

دریادار ایرانی : ائتلاف‌ جدید دریایی به‌زودی شکل می‌گیرد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در روزهای آینده شاهد الحاق شناورها و تجهیزات بسیار پیشرفته به یگان نیروی دریایی ارتش خواهیم بود که مجهز به پیشرفته‌ترین و به‌روزترین تسلیحات و سامانه‌ها هستند.
امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری برای تشریح برنامه‌های هفت آذر، روز نیروی دریایی ارتش طی سخنانی اظهار داشت: هفتم آذر یادآور عملیات غرورآفرین مروارید است که آن، توان دریایی رژیم بعث عراق از بین رفت و این رژیم دیگر نتوانست از دریا صادرات داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: امروز فرزندان شما در نیروی دریایی ارتش با ایجاد راهبردهای درست توانسته‌اند با وجود تحریم‌ها و فشارها در مسیر ایجاد ایران قوی گام برداشته و در دریاهای آزاد حضور مقتدرانه یافته و منافع ایران اسلامی را تأمین کنند.
به گزارش مهر، فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ایران عزیز با رویکرد بشردوستانه توانسته در آب‌های آزاد حضور یافته و در تأمین امنیت تجارت دریایی و مقابله با دزدان دریایی موفق عمل کند.
امیر ایرانی با اشاره به آخرین دستاوردهای نیروی دریایی ارتش، بیان داشت: در روزهای آینده شاهد الحاق شناورها و تجهیزات بسیار پیشرفته به یگان نیروی دریایی ارتش خواهیم بود که مجهز به پیشرفته‌ترین و به‌روزترین تسلیحات و سامانه‌ها هستند.
وی اظهار داشت: بر خود فرض می‌دانم به عنوان سرباز ولایت تشکر ویژه‌ای از مقام معظم رهبری مدظله العالی داشته باشم، زیرا بی‌شک با ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور با همراهی اراده جدی سران محترم سه قوه قطعاً فصل جدیدی از تغییر رویکرد اقتصاد بری به اقتصاد بحری صورت خواهد گرفت و گامی اندیشه‌ای و عملی برای احیای اقتصاد کشور خواهد بود. معتقدم اجرای صحیح این سیاست‌ها در مسیر تمدن‌سازی دریایی ایران اسلامی نقش بسیار مهمی خواهد داشت و همرزمانم آمادگی هرگونه مشارکت و نقش‌آفرینی در این عرصه مهم را دارند و امیدواریم مجلس انقلابی و دولت مردمی از ظرفیت‌های بالقوه موجود در این نیروی راهبردی استفاده کنند.
طاهر مهدوی بازدید : 3 شنبه 04 آذر 1402 نظرات (0)
.
حزب‌الله کارنامه جنگی‌اش را منتشر کرد؛
از انهدام 40 پادگان تا تخلیه 43 شهرک صهیونیستی
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۳

حمله حزب‌الله به پادگان نظامیان صهیونیست در جنوب لبنان - خبرگزاری مهر |  اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

مرکز اطلاع‌رسانی حزب‌الله لبنان گزارشی خواندنی را از تلفات و خسارات ارتش رژیم صهیونیستی در عملیات‌های نیروهای مقاومت لبنان از آغاز تا روز چهارشنبه گذشته منتشر کرده است، که مطابق با آن حداقل 40 پایگاه نظامی اسرائیل منهدم و تخلیه 43 شهرک صهیونیستی نیز کاملا تخلیه شد‌ه‌اند. 354 نظامی صهیونیست نیز هدف قرار گرفته‌اند.
مرکز اطلاع‌رسانی مقاومت اسلامی لبنان روز پنجشنبه (2 آذر؛ 23 نوامبر) گزارشی از تلفات انسانی و خسارات مالی واردشده به ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی طی عملیات‌های حزب‌الله علیه مناطق اشغالی شمال فلسطین در بازه زمانی هشتم اکتبر (16 آذر) تا ۲۲ نوامبر (1 آذر) جاری را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، در عملیات‌های نیروهای مقاومت ۴۰ پایگاه نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی طی ۲۷۵ عملیات هدف قرار گرفته و منهدم شدند. همچنین طبق آمار ارائه‌شده از سوی این مرکز، در این عملیات‌ها ۱۵ موقعیت استقرار نظامیان رژیم صهیونیستی هدف نیروهای مقاومت قرار گرفت و بیش از ۳۵۴ نظامی صهیونیست کشته و زخمی شدند. افزون بر این، طی ۴۶ روز از عملیات‌های نیروهای مقاومت، پنج شهرک واقع در شمال اراضی فلسطین اشغالی هدف نیروهای مقاومت قرار گرفتند و در نتیجه این عملیات‌ها ۴۳ شهرک با ۷۰هزار شهرک‌نشین ساکن آن در این منطقه تخلیه شدند. در پی عملیات دنباله‌دار مقاومت اسلامی لبنان رژیم صهیونیستی همچنین در این بازه زمانی متحمل خسارات مالی سنگینی به تجهیزات و مهماتش شد، از جمله اینکه ۲۱ دستگاه خودروی زرهی آن در عملیات‌های مقاومت هدف قرار گرفته و منهدم شدند. آن‌طور که ایسنا نوشته است، همچنین سه فروند پهپاد ارتش این رژیم توسط نیروهای مقاومت رهگیری و سرنگون شده و ۱۷۰ دستگاه دوربین، ۴۷ دستگاه رادار، ۷۷ سامانه ارتباطی، ۲۱ دستگاه پارازیت و ۳۵ سامانه اطلاعاتی نیروهای دشمن صهیونیستی هدف حملات نیروهای مقاومت قرار گرفته و منهدم شدند.
شدیدترین حملات حزب‌الله از آغاز جنگ
حزب‌الله لبنان روز پنجشنبه نیز چندین حمله موشکی به پایگاه‌های ارتش رژیم صهیونیستی در مناطق شمالی فلسطین اشغالی انجام داد. رسانه‌های این رژیم، با اذعان به شلیک ۵۰ موشک به منطقه الجلیل، حملات امروز را شدیدترین و گسترده‌ترین حملات از زمان آغاز عملیات طوفان الاقصی دانستند. مقاومت لبنان از شلیک موشک به منطقه اشغالی الجلیل خبر داد. در پی شلیک موشک از لبنان، صدای انفجارهایی در این منطقه اشغالی شنیده شدند. رادیوی ارتش رژیم صهیونیستی ساعتی بعد اذعان کرد، نزدیک به ۵۰ موشک به شهرک‌های واقع در منطقه الجلیل شلیک شد و این شدیدترین حمله از ابتدای جنگ بود.
انهدام ۳ پایگاه ارتش رژیم صهیونیستی
مقاومت اسلامی لبنان عصر روز پنجشنبه با صدور سه بیانیه جداگانه از حمله به سه پایگاه ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی خبر داد. حزب‌الله لبنان اعلام کرد که ساعت ۱۳ و ۵۰ دقیقه بعدازظهر پنجشنبه به وقت محلی، پایگاه نظامی رویسات العلم واقع در مزارع شبعا را با سلاح مناسب هدف قرار داده است که در نتیجه آن، شماری نفر از نظامیان صهیونیست زخمی شدند. حزب‌الله با صدور بیانیه‌ای دیگر، اعلام کرد که ساعت ۱۴ و ۲۷ دقیقه به وقت محلی پایگاه جل العلام را هدف قرار داده که زخمی شدن چند نفر از نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی منجر شد. در بیانیه سوم حزب‌الله آمد که عصر پنجشنبه با استفاده سلاح مناسب، پایگاه رامیا را به شکل دقیق هدف قرار داده است.
هلاکت ۴ نظامی صهیونیست
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شهاب‌نیوز، حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از رصد دقیق شهرک المناره در شمال فلسطین اشغالی و ورود ۴ نظامی اسرائیلی به خانه‌ای در این شهرک، مجاهدان مقاومت اسلامی این خانه را با موشک‌های هدایت‌شونده هدف قرار داده و تخریب کردند و هر ۴ نظامی اسرائیلی کشته شدند. طبق این بیانیه بیش از ۲۲ عملیات حزب‌الله علیه اماکن و شهرک‌های رژیم صهیونیستی از صبح پنجشنبه تا زمان صدور این بیانیه انجام شده که بیشترین تعداد عملیات در جبهه جنوب لبنان از زمان آغاز عملیات در جبهه شمالی اراضی اشغالی است. همچنین از صبح پنجشنبه نیروهای حزب‌الله لبنان با شلیک گسترده موشک مواضع نظامیان صهیونیست به ویژه پیاده‌نظام دشمن را هدف قرار دادند.
تشییع باشکوه پیکر عضو حزب‌الله
خبر دیگر آن‌که رسانه‌های لبنانی تصاویری از تشییع باشکوه شهید «عباس محمد رعد» فرزند «محمد رعد»، رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت لبنان در پارلمان این کشور، منتشر کردند. شهید عباس محمد رعد چهارشنبه‌شب در حمله هوائی تروریست‌های صهیونیست به جنوب لبنان به همراه ۴ مبارز دیگر حزب‌الله به شهادت رسید.
آرامش شکننده در جنوب لبنان
روز جمعه (در زمان تنظیم این گزارش) منابع از حکم‌فرما شدن آرامش بر جنوب لبنان در پی آغاز آتش‌بس انسانی موقت میان رژیم صهیونیستی و جنبش حماس خبر دادند. آن‌طور که ایسنا نوشته است، خبرنگار روسیاالیوم گزارش داد که در پی ۴۹ روز از حملات مداوم رژیم صهیونیستی به نوار غزه؛ آرامش شکننده‌ای بر جنوب لبنان با آغاز اجرای آتش‌بس موقت حکم‌فرما شده است. آرامش در جنوب لبنان و در طول روستاهای نوار مرزی در سایه عدم پرواز هواپیماهای جاسوسی رژیم صهیونیستی ادامه دارد. منابع اعلام کردند که نیروهای بین‌المللی یونیفل خودروهای گشت‌زنی را در طول مرزهای جنوبی لبنان به حرکت درآوردند.
شکایت به شورای امنیت
همچنین خبر می‌رسد که لبنان اعلام کرد که نمایندگی دائمی این کشور در سازمان ملل از رژیم صهیونیستی به شورای امنیت شکایت و اعلام کرده این رژیم خبرنگاران را عمدا هدف قرار می‌دهد. وزارت امور خارجه لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح این شکایت به‌دنبال ارتکاب جنایت جدید رژیم صهیونیستی در قتل عمدی «فرح عمر»، روزنامه‌نگار و «ربیع المعماری»، عکاس شبکه المیادین و نیز «حسین عقیل»، شهروند لبنانی صورت گرفت.
حملات بی‌امان 
مقاومت اسلامی عراق در بیانیه‌ای مسئولیت حمله موشکی به پایگاه آمریکایی «کونیکو» در خاک سوریه را برعهده گرفت. به گزارش ایسنا، مقاومت اسلامی عراق روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پایگاه اشغالگران آمریکایی در میدان نفتی کونیکو در شرق سوریه را هدف حمله موشکی خود قرار داد. در این بیانیه آمد که در این حمله موشکی، اهداف موردنظر به شکل مستقیم هدف قرار گرفته‌اند. همچنین مقاومت اسلامی عراق شامگاه پنجشنبه ۲ پایگاه ارتش آمریکا در خاک عراق را هدف حمله قرار داد. شبکه المیادین گزارش داد که پایگاه‌های آمریکایی عین‌الاسد واقع در غرب عراق و همچنین پایگاه الحریر واقع در فرودگاه اربیل (مرکز اقلیم کردستان عراق) هر کدام ۲بار در یک ساعت اخیر هدف حمله قرار گرفتند. مقاومت اسلامی عراق پنجشنبه‌شب اعلام کرد که پایگاه اشغالگران آمریکا در میدان نفتی العمر را مستقیما هدف حمله پهپادی قرار داد. مقاومت اسلامی عراق در بیانیه خود تأکید کرد که حمله خود به پایگاه آمریکا در میدان نفتی العمر را در پاسخ به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه انجام داده است. گروه مقاومت اسلامی الظافرین عراق اعلام کرد که از فاصله بسیار نزدیک برج‌های پایگاه اشغالگران آمریکایی در عین‌الاسد را به واسطه 7-RPG هدف قرار داده و به سمت نیروهای پیاده نظام آمریکایی آتش گشوده است. این گروه مقاومت همچنین شهادت یکی از مجاهدان خود به نام «جعفر الصادق احمد الطائی» را اعلام کرد. همچنین منابع خبری از حمله هوائی آمریکا به منطقه‌ای در دیرالزور واقع در شمال‌شرقی دیرالزور (شرق سوریه) خبر دادند. جنگنده‌های آمریکا عصر پنجشنبه، منطقه حدفاصل میان ارتش سوریه و نیروهای قسد و آمریکا را هدف قرار دادند. المیادین گزارش داد که این بمباران اولین حمله آمریکایی‌ها به منطقه حدفاصل بین ارتش سوریه، شبه‌نظامیان قسد و نیروهای آمریکایی است. بر اساس این گزارش، بمباران آمریکا در شمال‌شرق دیرالزور تلفات جانی نداشت و خسارات آن به خسارات مادی در منطقه محدود شد.
اعلان جنگ علیه آمریکا 
دبیرکل جنبش النجباء ضمن فراخوان همگانی برای اعلان جنگ و اخراج اشغالگران از عراق، تأکید کرد که مقاومت در میدان به وعده‌های خود عمل خواهد کرد. دبیرکل جنبش النجباء ضمن فراخوان همگانی برای اعلان جنگ و اخراج اشغالگران از عراق، تأکید کرد که مقاومت در میدان به وعده‌های خود عمل خواهد کرد. دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء در پیام مهمی اعلام کرد: «پس از جنایت آمریکای اشغالگر و ریختن خون پاک دلیرمردان مقاومت اسلامی عراق که با دست‌پروردگان داعشی آنها مبارزه می‌کردند، اینک اعلان جنگ و اخراج ذلت‌بار آمریکا از عراق بر همگان واجب است.»
شیخ «اکرم الکعبی» تصریح کرد: «از امروز به بعد دیگر هیچ عذری از هیچ‌کس پذیرفته نیست و همه دست‌اندرکاران سیاسی باید در راستای پایان دادن به توافق شوم با اشغالگران، اقدام واضح و جدی انجام دهند. بسنده کردن به موضع‌گیری صرف و اقدامات ظاهری از قبیل طرح شکوائیه یا محکومیت لفظی و محفوظ دانستن حق پاسخ، کافی نیست. هیچ‌یک از این اقدامات با اقتدار و حاکمیت ملی عراق تناسب ندارد؛ آن‌هم در قبال یک جنایتکار بین‌المللی که دادرسی‌ها را زیر پا می‌گذارد.»
وی در همین زمینه ادامه داد: «نمی‌توان هیچ شکلی از اَشکال حضور آمریکا را پذیرفت؛ چه نیروهای رزمی و چه مستشار یا تکنیسین. حضور آمریکایی‌ها در کشور ما، حضور خصمانه دولتی متکبر به‌شمار می‌رود که با عراق، دشمنی ویژه دارد و به شکل عام با ارزش‌ها و اصول انسانی در تضاد است.» الکعبی در پایان تأکید کرد: «آنها به سزای جنایات خود خواهند رسید و بی‌شک مقاومت اسلامی عراق در میدان به عزم و وعده‌های خود جامه عمل خواهد پوشاند.»

 

طاهر مهدوی بازدید : 4 شنبه 04 آذر 1402 نظرات (0)

.

زهرا (س) بانوی فرشته ‏صفت

۱۴۰۲/۰۹/۰۳

مرتضی مطهری - دانشنامه‌ی اسلامی

در احاديث ما رسيده است كه كامل‌ترين زن‌هاى جهان چهار زن هستند كه دوتاى اينها در امم پيشين بوده‌‏اند، يكى همين زن فرعون، كه مى‌گويند نام او آسيه بوده است و ديگرى مريم مادر عيسى مسيح‌(ع)... در قرآن این دو زن فوق‏ العاده تقديس شده‌‏اند.
دو زن در اسلام هستند كه در عالي‌ترين سطح‌ها قرار گرفته‌‏اند؛ يكى جناب خديجه دختر خويلد، همسر بزرگوار پيغمبر اكرم(صلى‌الله عليه‌ و آله)، ديگر حضرت زهراى مرضيه، صديقه طاهره(س) كه از اين چهار زن افضل آنها ايشان هستند.
باتوجه به اينكه كار پيغمبر هيچ‏وقت حساب ‏نشده و از روى احساسات بى‌منطق بشرى نيست، اگر ما رفتار پيغمبر را با حضرت زهرا در نظر بگيريم و سخنان پيغمبر را- كه‏ «ما ينطق عن الهوى إن هو إلا وحي يوحى‏‌»(نجم/3-4)- درباره حضرت زهرا در نظر بگيريم‌، كافى است تا بفهميم حضرت زهرا به چه كمالى از انسانيت رسيده است.
علاقه رسول اكرم(ص) به زهرا(س) اعجاب‌‏آور است. پيغمبر كه گزاف حرف نمى‌‏زند مى‌فرمايد:«فاطمة انسية حوراء»؛ فاطمه يك انسان بهشتى است.(مثل اينكه ما مى‏‌گوييم يك انسان فرشته‌‏صفت، كه هم انسان است و هم فرشته، هم فضائل انسان را دارد و هم فضائل فرشته را)
مجموعه آثار استاد شهيد مطهرى
(آشنایی با قرآن ج8)‌، ج‏27، صص: 492-490
با تلخیص و ویرایش

طاهر مهدوی بازدید : 12 شنبه 04 آذر 1402 نظرات (0)
.
حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی،خطیب جمعه تهران:
دولت در ایجاد ارتباط جهانی و جذب کشورها
برای مقابله با استکبار سرآمد بود  
۱۴۰۲/۰۹/۰۳

صدیقی: پاسخ مردم ایران به توطئه‌های آمریکا «نه» است - ایسنا

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی، در خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه بسیج یعنی حامی مظلوم، خصم ظالم، عاشق خدمت و عاطفه نسبت به گرفتاران که تحمل دیدن مظلومیت مظلوم و فقر فقیر را ندارد، بیان داشت: این روحیه ایران را در ۴۴ سال گذشته در مسیر خود قرار داده و امروز از مرزها عبور کرده است. 
وی خاطرنشان کرد: طوفان الاقصی همان آرمان انقلاب اسلامی ایران است که در برابر متجاوز غاصب ایستادگی می‌کند و می‌داند که کار با مذاکره و حرکت انفعالی و دفاعی پیش نمی‌رود.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه انتفاضه تا به حال موضع دفاعی داشت، اما این بار موضعی تهاجمی گرفت، اظهار داشت: شاهد بودیم در یک نیمروز و تنها یکی از گروه‌های مقاومت به تعبیر مقام معظم رهبری توانستند اسرائیل را ضربه فنی کنند.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی با بیان اینکه حماس در یک حمله برق آسا پوچ بودن رژیم صهیونیستی و حامیان آن را به عالم نشان داد، به تظاهرات در آمریکا و اروپا علیه رژیم صهیونیستی و در حمایت از مقاومت اشاره کرد و گفت: به فضل خدا نابودی اسرائیل نزدیک است و افول آمریکا را هم ان‌شاءالله شاهد خواهیم بود.
اسرائیل دیگر محلی امن برای صهیونیست‌ها نیست
وی بیان داشت: این روزها چند ابتکار عمل را شاهد بودیم. از جمله استفاده حماس از موشک‌های برکان که تا به حال از آنها استفاده نکرده بود. همچنین استفاده گروه‌های مقاومت عراق از موشک‌های بالستیک در مقابله با شیطان بزرگ و از طرف دیگر توقیف کشتی متعلق به شرکت اسرائیلی توسط یمن و تظاهرات‌های مختلف در حمایت از مقاومت غزه در کشورهای جهان که همه اینها نشان می‌دهد اسرائیل دیگر محلی امن برای صهیونیست‌ها نیست.
امام جمعه موقت تهران ضمن تشکر از رهبری پیامبرگونه، جامع‌نگر، فرزانه و دوراندیش مقام معظم رهبری در حمایت از مظلومان غزه، گفت: همچنین از ملت انقلابی و ولایی تشکر دارم و از حرکت جهادی و دیپلماسی بی‌سابقه‌ دولت در این زمینه سپاسگزاریم.
حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی، خاطرنشان کرد: شاهدیم که رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه آن‌چنان تحرک سریع و حساب شده‌ای داشتند و در حمایت معنوی، سیاسی و تبلیغاتی از مظلومان غزه کم نگذاشتند. دولت ما در ایجاد ارتباط جهانی و جذب کشورها برای مقابله با استکبار سرآمد بود.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه بسیج یک شجره طیبه و نهال مبارک است، بیان داشت: در روحیه بسیجی عشق به خدا و رهبری وجود دارد که به آن گرما می‌بخشد و این روحیه تمدن ساز، امیدآفرین و خدمت‌رسان است؛ بنابراین هر زمان که خطر، فتنه و آشوبی بوده است بسیج تربیت شده قرآن، حضورِ نقش‌آفرین داشته است و هیچ‌گاه به خاطر جوسازی‌ها عقب‌نشینی نمی‌کند و دست از اجرای فرمان ولی‌فقیه خود بر نمی‌دارد.
رئیس سازمان بسیج ادامه داد: برنامه‌ها و طرح‌های عمرانی، طرح‌های مربوط به برطرف کردن تنش‌های آبی در روستاها و رساندن آب شرب به روستا، ساخت مسکن برای محرومین و بازسازی و ساخت مسکن در محلات حاشیه برخی شهرها، احداث راه‌های روستایی و جاده‌های بین مزارع، احداث نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک ایجاد واحدهای تولیدی کوچک و زود‌بازده، ایجاد شغل برای افراد فاقد شغل به‌خصوص جوانان عزیز، تأسیس صندوق‌های قرض‌الحسنه در مساجد به صورت مردم‌پایه برای رفع مشکلات و کارگشایی از مشکلات مردم محلات، مانع‌زدایی از واحدهای تولیدی به‌خصوص واحدهای متوسط و کوچک، بالا بردن بهره‌وری در میزان سطح در کشاورزی در سراسر کشور، اعزام گروه‌های پزشکی جهادی به مناطق محروم و دایر کردن میزهای خدمت از جنبه‌های مهم و اساسی این رویکرد محسوب می‌شود.
سردار سلیمانی با اشاره به جهاد امیدآفرینی نیز تصریح کرد: در موضوع جهاد امیدآفرینی، همه اقشار بسیج به‌ویژه بسیج دانشجویی، دانش‌آموزی، فرهنگیان، اساتید، طلاب و روحانیون، جامعه پزشکی، کارگری، عشایری و همه اقشار ۲۲گانه با برنامه‌های وسیع و گسترده‌ای در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی و فناوری، سبک زندگی، فضای مجازی و اقتصاد مقاومتی در حال تلاش هستند تا در کنار مردم عزیز در جهت رفع مشکلات بر اساس راهکارهای جهادی و میان‌بر نقش‌آفرینی کرده تا بتوانند مسیری امیدبخش و نشاط‌برانگیز را در جامعه محقق کنند.
سردار سلیمانی: شبکه گسترده‌ای از فعالان روشنگری در عرصه جهاد تبیین سازماندهی شده‌اند
سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به مناسبت هفته بسیج گفت: هفته بسیج را که یادآور صدور فرمان تاریخی امام راحل و عظیم‌الشأن مبنی بر تشکیل شجره طیبه الهی بسیج است را به شما نمازگزاران عزیز تبریک عرض می‌کنم‌.
وی افزود: اجازه می‌خواهم از شما که بخشی از پیام امام عظیم‌الشأن که در دوم آذر ماه سال ۶۷ به مناسبت صدور فرمان تشکیل بسیج طلبه و دانشجو صادر شد، را قرائت کنم.
به گزارش فارس، رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به پیام مذکور، بیان داشت: حضرت امام(ره)در این پیام می‌فرمایند، تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.
سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: بسیج در بیش از سه دهه‌ای که پس از دوران دفاع مقدس پشت سر گذاشته، توسعه پیدا کرد و اعتلا و تکامل آن همچنان ادامه دارد.
وی اظهار داشت: با صدور بیانیه گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۲۳ بهمن سال ۱۳۹۷ دوره جدیدی پیش روی ملت ایران و بسیج این ملت، آغاز شد. در دوره جدید که براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب ملت بزرگ ایران می‌بایستی سه مرحله مهم و اساسی از مراحل پنج‌گانه تکامل انقلاب اسلامی یعنی تحقق دولت اسلامی، جامعه اسلامی و ورود به مرحله تمدن نوین اسلامی را پی‌ریزی و محقق گرداند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین افزود: بسیج به عنوان تشکیلات انقلاب اسلامی و مجموعه‌ای مردمی و خدمتگزار و پیش‌رونده برنامه اعتلای خود را تنظیم کرد و با تأیید رهبر معظم انقلاب به عنوان بسیج گام دوم در سراسر کشور، این برنامه را در مسیر تحقق و پیاده‌سازی قرار داد.
سردار سلیمانی با بیان اینکه مساجد بایستی بار دیگر کانون جوشان فعالیت جوانان و نوجوانان عزیز شود و در قالب کارگروه‌های تخصصی برای تحقق محلات مردم‌سالار ظرفیت‌سازی شود، گفت: این کار خوب و بزرگ بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم در حال حاضر در ۲۲ هزار مسجد آغاز شده است. این موضوع مهم می‌تواند نقش تشکیلاتی بسیج و پیش‌روندگی بسیج را برای خدمتگزاری به ملت بزرگ ایران محقق کند.
وی بیان داشت: جهاد خدمت که امروزه خوشبختانه در پیروی از رهنمودهای رهبر حکیم به فرزانه انقلاب اسلامی به عنوان یک گفتمان جدی در کشور مورد توجه واقع شده است، با بهره‌گیری از ۵۲ هزار گروه جهادی در سراسر میهن اسلامی در چارچوب برنامه‌های محرومیت‌زدایی، سازندگی، پیشرفت و آبادانی و اقتصاد مقاومتی در حال عملیاتی شدن و اجراست.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه سه رویکرد مهم و اساسی اعم از جهاد خدمت، جهاد امیدآفرینی و جهاد تبیین، رویکردهایی است که در بسیج بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مورد توجه است، تأکید کرد:‌ در این راستا، برای تحقق این رویکردها در سراسر کشور برنامه‌ریزی‌های وسیعی انجام شده و با مجموعه‌ها و بخش‌های مختلف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هماهنگی و هم‌افزایی شده تا ملت بزرگ ایران به‌خصوص جوانان و نوجوانان بتوانند از ابعاد مهم و تأثیرگذار این رویکردها استفاده کنند.
وی بیان داشت: شبکه گسترده‌ای از فعالین تبیین و روشنگری در مجموعه‌های مختلف به عنوان بسیجیان صاحب سبک و دانش‌ سازماندهی شدند و برنامه‌های توانمندسازی بسیار قابل توجهی نیز برای آنها پیش‌بینی شده است. در حال حاضر با استفاده از رسانه‌ها و فضای مجازی در حال تبیین و روشنگری هستند.
سردار سلیمانی با اشاره به سند اعتلای این نهاد، تصریح کرد: در این برنامه، بنابراین است که با استفاده از همه استعدادهای مردمی فراهم کردن بستر حضور نوجوانان و جوانان در پایگاه‌های مقاومت مساجد تحقق بیانیه گام دوم از محلات آغاز شود. مساجد به عنوان محور اصلی این حرکت و مردم به عنوان نقش‌آفرینان این میدان لحاظ شده‌اند و این برنامه امروز در حال حاضر در بیش از ۲۲ هزار محله در سطح کشور در حال اجراست.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: اگر بتوانیم با میدان‌داری مردم عزیز و پیش‌قراولی جوانان عزیز و با استفاده از همه ظرفیت‌های ملی، استانی، شهرستانی و محلی این سازماندهی جدید را به خوبی محقق کنیم، تحقق همه جنبه‌های مردم‌سالاری اسلامی و به یک معنای دیگر تحقق دولت اسلامی در مسیر عینی‌ شدن و عملیاتی‌شدن قرار خواهد گرفت.

 

طاهر مهدوی بازدید : 2 شنبه 04 آذر 1402 نظرات (0)
.
سیدحسن نصرالله در دیدار امیرعبداللهیان:
شکست دشمن صهیونیستی قطعی است
  ۱۴۰۲/۰۹/۰۳

امیرعبداللهیان با سیدحسن نصرالله دیدار کرد - ایرنا

دبیرکل حزب‌الله لبنان در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان گفت: شکست دشمن صهیونیستی قطعی است.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در سفر به لبنان، با سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار در خصوص آخرین تحولات منطقه، لبنان و فلسطین و جنگ غزه و مسؤولیت همه طرف‌ها در این دوره تاریخی و سرنوشت‌ساز برای پشتیبانی از مسأله فلسطین و قدس شریف، تلاش‌های سیاسی جاری برای توقف حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و احتمالات و سناریوهای مطرح در این خصوص گفت‌وگو و تبادل نظر شد.
وزیر امور خارجه در این دیدار گزارشی از تحرکات و رایزنی‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های گذشته برای کمک به مردم فلسطین و توقف جنایات جنگی رژیم متجاوز صهیونیستی علیه غیرنظامیان در نوار غزه ارائه کرد و دستیابی به توافق در زمینه برقراری آتش‌بس انساندوستانه و تبادل اسرا را نتیجه مقاومت و پایداری ملت فلسطین و عجز و درماندگی رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت برشمرد. سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز در این دیدار با اشاره به ایستادگی وصف‌ناپذیر رزمندگان مقاومت ‌و مردم مقاوم فلسطین در نوار غزه ‌‌و کرانه باختری و تأکید بر آمادگى کامل مقاومت در جبهه‌های مختلف، پیروزی نهایی مقاومت و شکست دشمن صهیونیستی را قطعی خواند.
وزیر امور خارجه در پایان دیدارها و ملاقات‌های خود در لبنان و قبل از خروج از بیروت، به همراه هیأت همراه در روضة الشهیدین مزار شهدای مقاومت لبنان و شهدای اخیر حزب الله حضور یافت و با قرائت فاتحه، به روح بلند شهدای مقاومت ادای احترام کرد.
وی در ادامه این سفر بیروت را به مقصد دوحه ترک کرد. گفت‌وگو و تبادل نظر با مقامات قطری در خصوص تحولات فلسطین و روند تحولات غزه و نیز برخی موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای، از اهداف سفر وزیر امور خارجه به دوحه است. 
اگر رژیم اسرائیل جنگ را ادامه دهد شرایط متشنج‌تر خواهد شد
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز پنجشنبه دوم آذر ماه با «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.
امیرعبداللهیان با تشکر از حسن استقبال نخست وزیر و وزیر خارجه قطر و با اشاره به اینکه این چندمین دیدار ما در طول ۶ هفته اخیر است، از تلاش‌های ارزشمند امیر و نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در ارتباط با فلسطین و زمینه سازی برای آتش‌بس موقت انسانی در غزه تشکر کرد.
وزیر امور خارجه ضمن استقبال از آتش‌بس موقت در غزه گفت: در صورت اقدام رژیم اسرائیل به تداوم جنگ پس از این مرحله از آتش‌بس، شرایط در منطقه متشنج‌تر و واکنش‌ها گسترده‌تر خواهد شد.
امیرعبداللهیان افزود: اسرائیل بدون حمایت آمریکا قادر به ادامه جنگ نیست و آنچه در ۶ هفته گذشته علیه آمریکا در منطقه رخ داده، واکنش گروه‌های مقاومت در منطقه به اقدام آمریکا در حمایت از نسل‌کشی در فلسطین بوده و ربطی به ایران ‌نداشته است.
وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه حماس جنبش آزادیبخش و برآمده از متن ملت فلسطین است، اضافه کرد: حماس قابل حذف شدن نیست و آنها نباید فکر کنند که آنچه را که در طول بیش از یک‌ ماه و نیم جنگ نتوانستند به دست آورند، می توانند از طریق سیاسی به دست آورند.
شیخ محمد بن عبدالرحمن نخست وزیر و وزیر خارجه قطر نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و مشورت‌ها و همکاری‌های خوب و سازنده بین دو کشور ایران و قطر، از نقش محوری و تلاش‌های ارزنده ایران در کمک به دستیابی به نتیجه در موضوع توقف انسانی جنگ علیه غزه تشکر کرد. 
وی با اشاره به اینکه به مرحله خوبی رسیده‌ایم، افزود: اولویت اول، آتش‌بس است و تلاش ما این است که آتش‌بس موقت تمدید و جنگ و کشتار فلسطینی‌ها به طور کامل متوقف شود و مانع بازگشت مجدد به گزینه جنگ شویم. 
در این دیدار در خصوص برخی موضوعات دوجانبه و همکاری‌ مشترک در چارچوب کمک به تقویت امنیت منطقه‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر شد.
قدردانی هنیه از حمایت‌ها و تلاش‌های ایران برای تحقق آتش‌بس موقت
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفرش به دوحه پنجشنبه شب دوم آذر‌ماه با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و تعدادی از کادر رهبری سیاسی این جنبش دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار آخرین تحولات غزه و کرانه غربی فلسطین، روند آتش‌بس موقت و نیز راه‌های تقویت حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی از ملت فلسطین در زمینه‌های مختلف بشردوستانه، سیاسی، حقوقی و بین‌المللی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.
امیرعبداللهیان در دیدار با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، با تبریک مجدد پایداری، مقاومت و پیروزی ملت فلسطین و مردم صبور و مجاهد غزه گفت: پیامدهای عملیات طوفان الاقصی دنیا را تکان داد و گرچه خسارت‌های انسانی ملت فلسطین در نوار غزه بسیار زیاد، تلخ و ناگوار بود، اما ابعاد پیروزی و دستاورد ملت فلسطین بسیار بزرگ‌تر بود و موازنه‌های راهبردی را در ابعاد مختلف به نفع فلسطین و به ضرر رژیم غاصب، متجاوز و جنایتکار صهیونیستی تغییر داد.
وزیر امور خارجه با اشاره به ادعای اولیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه هدف از حمله به غزه نابودی حماس است، افزود: آمریکا و رژیم اسرائیل به رغم بیش از یک‌ماه و نیم تجاوز و جنگ ظالمانه و کشته و مجروح کردن ده‌ها هزار شهروند فلسطینی، کمترین دستاوردی را در حوزه نظامی‌کسب نکردند و مجبور به مذاکره غیرمستقیم با حماس برای آتش‌بس و آزادی اسرای خود شدند.
رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه ارزیابی همگان این است که رژیم اسرائیل و آمریکا در میدان نبرد چیزی به دست نیاوردند، خاطرنشان کرد: آنها با طراحی‌های سیاسی در پی آن هستند که آنچه را که در میدان و از طریق نظامی نتوانسته‌اند به دست آورند، از طریق سیاسی محقق کنند و البته این نیز یک رویایی است که قطعا تعبیر نخواهد شد و دیپلماسی مقاومتی جنبش حماس و گروه‌های مقاومت فلسطین این اقدامات و طراحی‌های سیاسی را خنثی و بی‌اثر خواهد کرد.
امیرعبداللهیان با تجلیل از مقاومت عزتمندانه و شجاعانه گروه‌های مقاومت و مردم غزه در برابر ۴۷ روز تجاوز وحشیانه رژیم جنایتکار صهیونیستی به غزه، بر عزم قاطع جمهوری اسلامی ایران برای ادامه حمایت از ملت و مقاومت فلسطین در حوزه‌های سیاسی و بین‌المللی تأکید کرد.
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس نیز با تشکر از حمایت قاطع رهبری، رئیس‌جمهور، دولت و ملت ایران و نیز پشتیبانی دیپلماتیک پرتحرک وزیر امور خارجه از مسأله فلسطین و مردم آن بویژه در جریان جنگ جاری علیه غزه، آخرین وضعیت مقاومت و‌ پایداری در غزه و نیز ابعاد توافق آتش‌بس موقت را تشریح کرد.
هنیه همچنین حمایت‌های جهادی جریان‌های مقاومت در لبنان، یمن، عراق و سوریه از برادران و خواهران خود در غزه را افتخارآمیز و دارای پیامی واضح به رژیم صهیونیستی و آمریکا توصیف کرد. اسماعیل هنیه با تشریح برخی از ابعاد جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه و خاصه جنایت این رژیم علیه بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های خدماتی و شهری غزه، دولت آمریکا را محور اصلی جنگ علیه غزه به دلیل‌ عصبانیت آن از ابعاد و آثار راهبردی عملیات طوفان‌الاقصی خواند و گفت: آمریکا به رغم مخالفت اولیه با آتش‌بس، اما با درک واقعیت‌های میدان نبرد نهایتا مجبور شد در مقابل اراده ملت فلسطین و نیز خواست ملت‌های جهان و رأی مثبت ۱۲۱ کشور به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل، تسلیم شده و با آتش‌بس و توافق با حماس موافقت کند و این نشان می‌دهد که سلطه آمریکا بر نظام بین‌الملل کاهش یافته است.
به گزارش فارس، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با تشکر از تلاش‌ها و حمایت‌های ویژه جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تحقق آتش‌بس موقت، اظهار داشت: این یک پیروزی سیاسی است که بر پایه پیروزی مقاومت در میدان به دست آمده و دشمن در تحقق اهداف خود به جز کشتار زنان و کودکان و شهروندان و ویران کردن خانه‌های آنان ناکام‌ ماند و ما به یاری و نصرت حتمی خداوند در پیروزی کامل بر دشمن صهیونیستی ایمان داریم.

 

طاهر مهدوی بازدید : 2 شنبه 04 آذر 1402 نظرات (0)
.
رئیسی در گفت‌وگوی همزمان با 5 شبکه محور مقاومت درباره فلسطین:
عادی‌‌سازی‌ روابط با رژیم صهیونیستی
کاملا به حاشیه رفته و پرونده آن بسته شده است
۱۴۰۲/۰۹/۰۳

رئیسی: خسارت های رژیم صهیونیستی در غزه بسیار سنگین بوده است - اقتصاد آنلاین  | خبر فارسیMagiran | روزنامه ایران (1402/09/04): آیت الله رئیسی در گفت و گوی همزمان با  پنج شبکه محور مقاومت: نسبت به پیروزی فلسطین تردید نداریم

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در گفت‌وگویی همزمان با 5 شبکه تلویزیونی محور مقاومت، شبکه المنار لبنان، الاتجاه عراق، فلسطین الیوم فلسطین، الاقصی فلسطین و المسیره یمن، به سؤالات خبرنگاران آنها درباره ریشه‌های عملیات طوفان‌الاقصی، ابعاد جنایت‌های رژیم صهیونیستی، نقش آمریکا و دیگر حامیان غربی رژیم صهیونیستی در این جنایات، ابتکارات گروه‌های مقاومت اسلامی و شکل و سیاق روابط آنها با یکدیگر و مکانیزم تصمیم‌گیری و اقدام این گروه‌ها، تاثیرات روشنگرانه خون مطهر شهدای غزه و ارتباط آن با ایجاد نظم نوین عادلانه در جهان، حمایت‌های جهانی از فلسطین و فرجام نبرد غزه پاسخ گفت.
بخشی از متن این گفت‌وگوی یک‌ساعته به شرح زیر است؛
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در ابتدا ضمن تشکر از اصحاب رسانه که صدای ملت مظلوم فلسطین هستند درباره فلسطین گفت: بسم‌الله الرحمن الرحیم. در ابتدای سخن از شما اصحاب رسانه که صدای مظلومیت فلسطین مقتدر را به عالم مخابره می‌کنید، تشکر می‌کنم. موضوع فلسطین موضوعی مهم و مهم‌ترین مسئله جهان اسلام است، نه امروز که از بدو پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، امام عظیم‌الشان و راحل ما فرمودند مسئله اول جهان اسلام، مسئله فلسطین و آزادی قدس شریف است و نه فقط فلسطینیان بلکه همه مسلمانان امت اسلامی باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند که بحمدالله دارند.
وی طوفان الاقصی را این‌گونه توصیف کرد: طوفان الاقصی، به لحاظ گستره کار، اهمیت موضوع و سطح شکنندگی که از دشمن به نمایش گذاشت، عملیات بسیار مهمی بود. این عملیات هیمنه رژیم صهیونیستی را شکست و ادعاهای آنها را درباره گنبد آهنین و اینکه جایگاهی نفوذناپذیر دارند، بی‌اعتبار کرد و به طور کلی تمام محاسبات دشمن را به هم ریخت. این عملیات برای رژیم صهیونیستی یک شکست حیثیتی بزرگ و تلخ نظامی، امنیتی و اطلاعاتی بود و حقیقتا هیمنه رژیم صهیونیستی را خرد کرد. به نظرم تحلیل عملیات 7 اکتبر بدون توجه به پیشینه رخدادهای فلسطین خطاست، باید مسئله را درست تحلیل کرد. پاسخ به این سؤال بر می‌گردد به اینکه چه چیز باعث شکل‌گیری این عملیات شد؟
رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: علت این عملیات عبارت است از تداوم اشغال سرزمین فلسطین و جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی در طول 75 سال هر روز مرتکب شد. در کرانه باختری که دیگر سخن از موشک نیست، اما در همین مدت کوتاه 200 نفر فقط در کرانه باختری به شهادت رسیده‌اند.
رئیسی محدودیت‌ها و سختی‌هایی که رژیم موقت اسرائیل به مردم غزه طی 75 سال وارد کرد را این‌گونه عنوان کرد: به شهادت رساندن، زندانی کردن، شکنجه، خراب کردن خانه‌های مردم، تصرف مزارع فلسطینیان، تداوم هر روزه تصرفات و شهرک‌سازی صهیونیست‌ها، وارد شدن و اهانت به مسجدالاقصی، اینها به صورت مدام صورت گرفته، یعنی طاقت فلسطینیان بر اثر این ظلم‌های متعدد طاق شده است.
وی همچنین راجع به مقاومت مردم فلسطین مطرح کرد: موضوع مقاومت برای فلسطین و آزادی قدس شریف موضوعی است مربوط به امت اسلامی و خط مقدم این قضیه فلسطینی‌ها هستند. فلسطینی‌ها 75 سال است که مقاومت می‌کنند، ابتکار عمل در میدان امروز دست مجاهدان فلسطینی است.
رئیس‌جمهور هدف آمریکا و رژیم صهیونیستی را این‌گونه توصیف کرد: دیروز با سرگرم کردن فلسطینیان یا سرگرم کردن کشورهای اسلامی یا سرگرم کردن دنیا به قراردادهای مختلفی مثل قرارداد کمپ دیوید، قرارداد شرم‌الشیخ و قرارداد اسلو، دنبال این بودند که مسئله فلسطین را از اذهان دور کنند و از اولویت بیندازند، اما نتوانستند. تلاش کردند با موضوع جدید عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه و عربی و اسلامی، اهمیت موضوع فلسطین را از بین ببرند تا موضوع آزادی قدس شریف در حاشیه قرار بگیرد و دیگر آزادی قدس مسئله اصلی جهان اسلام نباشد.
وی در ادامه گفت: معتقدیم امروز روند عادی‌سازی‌ روابط با رژیم صهیونیستی کاملا به حاشیه رفته و پرونده آن بسته شده است. عملیات طوفان الاقصی، مقاومت ملت فلسطین و شهادت هزاران نفر از زنان و کودکان غزه معادلات در جهان اسلام را هم تغییر داده است.
رئیسی در ادامه خاطرنشان کرد: شما در این قضیه دیدید که جریان عادی‌سازی روابط کاملا نقش بر آب شد. امروز در دنیا هیچ کشوری جرأت نمی‌کند از ترس ملت خودش بگوید رابطه ما با رژیم صهیونیستی برقرار یا عادی است، اصلا فضا به حدی ضد‌صهیونیستی، ضد ظلم و پیگیر عدالت‌خواهی و حق‌خواهی شده که جرات نمی‌کنند از این موضوع حرفی بزنند و تازه اگر دستشان برسد، خواهند گفت ما نبودیم که آن روز روابط را عادی‌سازی کردیم و مثل اینکه یکی دیگر بود که این کار را کرد؛ از بس جنایات رژیم صهیونیستی در غزه نفرت ایجاد کرده و معادلات را به‌هم ریخته است.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری اظهار داشت: همچنان که رهبری معظم انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی) چند بار در سخنان خود گفتند، ما پیروز این میدان را مقاومت و ملت فلسطین می‌دانیم و بازنده این میدان را رژیم صهیونیستی و حامیانش؛ این بازندگی اول در وجدان‌ها ایجاد شد و تمام وجدان‌ها آنها را محکوم کردند قبل از اینکه دادگاه کیفری رسمی آنها را محکوم کند. یعنی الان محکوم این میدان آمریکا، کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی هستند و آنها در وجدان‌ها محکوم شده‌اند. یقینا هم ان‌شاءالله خداوند متعال پیروزی را نصیب ملت فلسطین می‌کند و این را من به عنوان یک وعده الهی عرض می‌کنم.
رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که موضع کشورهای اسلامی و پیشاپیش آن جمهوری اسلامی ایران در خصوص این تحولات و صداهایی که از گوشه و کنار جهان بلند می‌شود، چیست؟ بیان داشت: اینها می‌خواستند مقاومت را از بین ببرند و نتوانستند، آن هم مقاومتی که 16 سال محاصره بوده است. امروز غزه به عنوان یک زندان روباز شناخته می‌شود و از سوی دیگر آیا نیروی مقاومت، از نیروی هوائی مشابه آنچه که صهیونیست‌ها برخوردارند، برخوردار است؟‌رژیم صهیونیستی نتوانست با همه ادعاهای خود، در مدت 40 روز، مقاومتی را که می‌خواست نابود کند، شکست دهد؛ در واقع پیروز این میدان تا امروز مقاومت است.
رئیسی در ادامه اظهار داشت: آمریکایی‌ها برای چه جلوی قطعنامه‌ها را می‌گیرند؟ چون احساس می‌کنند هیچ چیزی جز شکست مفتضحانه نصیب رژیم صهیونیستی نشده است. هم شکست اول، هم شکست‌هایی که بعد از این همین‌طور پی‌در‌پی می‌آید. یعنی هر روز که می‌گذرد، چون صهیونیست‌ها به اهدافشان نرسیدند، این برایشان شکست است. ما صداها را می‌شنویم، اینکه می‌گویم خبر است، تحلیل نیست. دارم این اخبار را از درون صهیونیست‌ها به شما می‌گویم.
وی با اشاره به به هم‌ریختگی نیروهای اسرائیلی گفت: ارتش رژیم صهیونیستی روحیه ندارد. اینها با رفتن به درون غزه ضرباتی از مقاومت خوردند که اگر چه آمار دقیق کشته‌ها و خسارت‌های خود را نمی‌گویند، اما خسارت‌ها بسیار سنگین بوده است. تعداد ‌تانک‌های منهدم شده را گاهی می‌گویند، گاهی نمی‌گویند، اما تعداد بسیاری از بین رفتند. برای پذیرش این حجم از خسارت و تلفات آمادگی ندارند، چون نه روحیه دارند و نه ایمان و تحلیل و استنباط آنها این است که ادامه این قضیه می‌تواند به نفع‌شان شود! آنچه امروز دارد در عالم اتفاق می‌افتد قطعا به نفع جریان مقاومت و آزادی فلسطین و قدس رقم خواهد خورد.
رئیسی در پاسخ به این سؤال که آنها به دنبال کوچاندن اجباری مردم غزه هستند و از این صحبت می‌کنند که بعد از بیرون کردن مقاومت فلسطین، اداره غزه را به دست بگیرند، به نظر شما این شدنی است، مطرح کرد: کوچاندن مردم غزه امکان ندارد و صهیونیست‌ها موفق نخواهند شد. مردم غزه مردمی مقاوم و استوار هستند، درست است برایشان زحمت زیادی ایجاد شده، اما امکان اینکه صهیونیست‌ها بتوانند غزه را به دست بگیرد وجود ندارد. آنها فکر می‌کردند کرانه باختری به نحوی تحت سیطره خودشان است، اما آیا این‌طور بود؟ شهدایی که این روزها در کرانه باختری می‌بینید، مقاومت و ایستادگی که در کرانه باختری می‌بینید، این مقاومت مردم فلسطین است.
وی درباره اینکه ملت فلسطین باید برای دفاع از خود مسلح شوند اظهار کرد: آنچه من در آن سخنرانی گفتم این بود که اگر قرار باشد آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی همچنان به تجاوزات، بمباران‌ها و کشتن زنان و کودکان ادامه دهند، یا باید کاری کرد که این جنایات پایان یابد و یا در غیر این صورت باید به افرادی که به دفاع در مقابل این تهاجم و جنایت مشغولند، کمک‌ و یاری رساند. راه دیگری وجود ندارد و آنهائی که تماشاگر باشند در کنار ظالم قرار می‌گیرند که این پیشنهاد عقلانی با مخالفت هیچ یک از کشورها نیز مواجه نشد. 
رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که این تحرکات دیپلماتیک گسترده جمهوری اسلامی چه نتایجی می‌تواند داشته باشد؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حامی ملت فلسطین و خواستار احقاق حقوق فلسطینیان بود و به‌رغم چرخش و تزلزل بسیاری از کشورهای اسلامی در این مسیر، طی 45 سال گذشته پای این آرمان خود نیز ایستاد و به دنیا اثبات کرد رژیم صهیونیستی، رژیمی خونخوار و نژادپرست و مظهر همه زشتی‌ها و پلشتی‌هاست که خود را نژاد برتر می‌داند و مقامات این رژیم علنا اعلام می‌کنند مردمان دیگر حیوان‌های انسان‌نما هستند، باید بر سر مردم فلسطین بمب اتم ریخت و مهم نیست بمب‌های ما کجا اصابت می‌کند، مهم آن است که هر قدر که می‌توانیم انسان بکشیم.
رئیسی افزود: مسئله دوم رسوایی آمریکا و کشورهای غربی مدعی حقوق بشر بود که از این زمان به بعد آنها حق به‌کار بردن واژه حقوق بشر را ندارند، چرا که از نظر مردم دنیا ادعاهای آنها شبیه طنز و شوخی است.
وی عنوان کرد: مسئله سوم اثبات ناعادلانه بودن نظم جهانی و ناکارآمدی سازوکارهای بین‌المللی نظیر سازمان ملل، شورای امنیت آن و کمیسیون‌ها و شوراهای مدعی حقوق بشر برای مقابله با ظلم در نزد ملت‌ها بود.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: ما نسبت به پیروزی و موفقیت فلسطینی‌ها و نابودی رژیم صهیونیستی تردید نداریم و معتقدیم که حق و حقانیت همیشه پیروز است چرا که این اراده و سنت الهی است. ما به این سنت باور داریم و کسانی که در این مسیر طرفدار حق باشند حتماً مورد عنایت خدای متعال خواهند بود.
رئیسی در پایان گفت: بنده در جمع شما عزیزان رسانه‌ای یک‌بار دیگر یاد شهدای خبرنگار و اصحاب رسانه را گرامی می‌دارم و به روح بیش از 60 شهید خبرنگار که خونشان گواه ظلم و تعدی بی‌حد و حصر رژیم صهیونیستی است، درود می‌فرستم. این ظلم پایان خواهد پذیرفت و ان‌شاءالله پیروزی مردم فلسطین حتمی است.
پیام تبریک رئیسی به مناسبت قهرمانی تیم وزنه‌برداری کشورمان در مسابقات جوانان جهان
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در پیامی ضمن تبریک قهرمانی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در مسابقات جوانان جهان 2023 در مکزیک، از همه مربيان و دست‌اندرکاران اين رشته ورزشی و به‌ویژه پولادمردان غیرتمند و باصلابت که با کسب مدال‌های رنگارنگ ارزشمند، اقتدار و توانمندی ایران قهرمان‌پرور را در برابر دیدگان جهانیان به نمایش گذاشتند و مایه فخر و مباهات ملت ایران شدند، سپاسگزاری کرد.
علامه طباطبایی احیاگر حکمت اسلامی در دوران معاصر فیلسوفی فقیه و مفسر عالی‌قدر قرآن بود
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در آئین اختتامیه همایش بین‌المللی علامه سید محمدحسین طباطبایی که به میزبانی دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب کبری (س) و گرامیداشت یاد شهدای فلسطین و همچنین تجلیل از مقام والای علمی و دینی علامه طباطبایی، به نامگذاری سی‌ام آبان به نام روز فلسفه اشاره کرد و گفت: مراکز علمی، تحقیقی و پژوهشی به نقش فلسفه در تعالی و پیشرفت جوامع بشری، گسترش عقلانیت و خداباوری، بپردازند.
وی علامه طباطبایی را احیاگر حکمت اسلامی در دوران معاصر، فیلسوفی فقیه، حکیم، ریاضی‌دان، مفسر عالی‌قدر قرآن کریم و عالمی واصل دانست که با فتح قله‌های علم و اخلاق، انسان‌ها را به صداقت و پاکی و معرفت‌الله، معرفت‌النفس و معرفت‌الحجه دعوت می‌کند.
رئیس‌جمهور توجه به ابعاد شخصیتی علامه طباطبایی را برای پویندگان مسیر حق و حقیقت راهگشا دانست و گفت: سنگ زیربنای اندیشه علامه طباطبایی در مسائل فلسفی، فقهی، عرفانی، کلامی و سیره عملی و شخصی او کاملا برگرفته از نگاه توحیدی، دعوت به خداخواهی و خدا‌پرستی و مبارزه با الحاد است که در اثر ماندگار او یعنی تفسیر 20 جلدی المیزان و آثار دیگری چون «اصول فلسفه و روش رئالیسم» و «الرسائل التوحیدیه» تجلی یافته است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت خودباوری در پژوهش‌های علوم انسانی،‌ به نقش علامه طباطبایی در مواجهه دادن فلسفه الهی با فلسفه غرب اشاره کرد و گفت‌: انسان‌شناسی در تولید علوم انسانی - اسلامی در نگاه علامه طباطبایی در کتاب «الانسان قبل الدنیا و الانسان بعد الدنیا» و همچنین مباحث انسان‌شناسی در تفسیر المیزان متجلی است.
تفکر بسیجی روند مبارزه با رژیم صهیونیستی را متحول کرد
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر پنجشنبه در گردهمایی سراسری مسئولین بسیج دانشجویی و طلاب بسیجی که به مناسبت فرارسیدن سالروز فرمان امام خمینی(ره) برای تشکیل بسیج برگزار می‌شد، ضمن تبریک هفته بسیج و نیز پیروزی رزمندگان عزیز مقاومت فلسطین تصریح کرد: در پیام امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج و رهنمودهای رهبری معظم انقلاب اسلامی این مجموعه با تعابیری همچون لشکر مخلص خدا، مدرسه عشق، مکتب شاهدان و شهیدان و معراج پاک اندیشه اسلامی توصیف شده است.
وی با بیان اینکه مکتب انسان‌ساز بسیج عاشقان و دلدادگان راه حق را برای انجام مأموریت خطیر خودسازی و جامعه‌سازی قرآنی پرورش می‌دهد، بر ضرورت معرفی این مکتب برای عصرها و نسل‌های پیش‌رو تأکید کرد.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه بسیج یک سازمان نهاد، رسته و یا یک جریان سیاسی خاص نیست، تصریح کرد: بسیج را باید به گستردگی همه مردم، همه اقشار و همه آنانی که دغدغه‌مند انقلاب اسلامی و شکل‌گیری تمدن انقلاب اسلامی هستند، بلکه به عبارت دقیق‌تر باید به گستردگی همه امت اسلامی ببینیم.
رئیسی با اشاره به اینکه بنیاد بسیج را امام راحل با الهام از آیات قرآن، سنت نبوی و سیره ائمه گذاشت، گفت: گویا امام راحل همان روز که پرچم انقلاب شکوهمند اسلامی را برافراشت و ملتی با اراده و مصمم دور ایشان جمع شدند تا حکومت ستمشاهی و استبداد داخلی و استعمار غربی خارجی را به عنوان موانع تحقق تمدن نوین اسلامی از پیش پا بردارند، این روزها و نیاز به تفکر و گفتمان بسیجی را می‌دید.
وی با اشاره به اینکه بسیج در نگاه امام راحل و در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی یک گفتمان و اندیشه تحول‌آفرین است، اظهار داشت: سازمان‌های آزادیبخش سال‌ها برای رهایی قدس تلاش کردند و در نهایت می‌خواستند دور میزهای مذاکره و با قراردادهای کمپ دیوید، شرم‌الشیخ و اسلو این هدف را پیش ببرند که ناکام ماندند، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تفکر بسیجی موجب یک تحول در مبارزه با رژیم صهیونیستی شد.
رئیس‌جمهور به الهام گرفتن نیروهای مقاومت از آموزه‌های انقلاب اسلامی و مقاومت لبنان اشاره و خاطرنشان کرد: گروه‌های مقاومت فلسطین نیز پس از چند مرحله انتفاضه و انقلاب سنگ حالا جنگ سنگ را تبدیل به جنگ موشک کرده‌اند و به جایی رسیده‌اند که احساس کردند می‌توانند رژیم صهیونیستی را شکست دهند و این اعتماد به نفس آنان در عملیات طوفان‌الاقصی تجلی و هویدا یافت.
رئیسی در ادامه بسیج را یک تفکر و گفتمان و احساس مسئولت نسبت به امروز و آینده داشتن توصیف و تصریح کرد: بسیج آمر به همه خوبی‌ها و ناهی از همه زشتی‌ها و پلشتی‌ها و عامل ایجاد تحول است. هر جا که تفکر بسیجی در هر لباسی از دانشجو تا طلبه تا یک شهروند عادی وارد شد، آنجا متحول شد؛ چه در کار و اقدام جهادی برای آبادانی و سازندگی کشور و چه در کمک‌رسانی مؤمنانه و چه در هنگامه وقوع بلایای طبیعی و چه در دفاع مقدس ورود تفکر بسیجی شرایط را متحول کرد.
وی تاکید کرد: امروز بیش از هر زمان به تفکر بسیجی نیاز داریم و اگر کسی به این خاطر به ما بگوید که نگاه پنجاه و هفتی داریم، با افتخار می‌گوییم که بله نگاه ما پنجاه و هفتی است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه جامعه‌سازی قرآنی و برقراری تمدن نوین اسلامی به همت بسیجیان حتما شدنی و تحقق یافتنی است، گفت: دولت مردمی نیز وظیفه خود می‌داند با اتکا به تفکر و اندیشه بسیجی و با روحیه و انگیزه جهادی و انقلابی کارها را دنبال کند. بارها نیز اعلام کرده‌ایم که اگر کسی از روحیه تحول‌خواهانه بسیجی برخوردار نیست باید از مسیر کنار رفته و راه را برای ایجاد تحول به دست نیروهای باانگیزه و تحول‌خواه برخوردار از اندیشه بسیجی باز کند.

 

تعداد صفحات : 665

اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟