loading...

تـــو لَـــــی ( دوست شــنـاســی )

پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.

سندی دیگر بر پیروزی حزب‌الله:   حزب‌الله لبنان نجیب میقاتی را برای پست نخست‌وزیری برگزید      ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

طاهر مهدوی بازدید : 1 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)
.
سندی دیگر بر پیروزی حزب‌الله:
حزب‌الله لبنان نجیب میقاتی را برای پست نخست‌وزیری برگزید
    ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

لحظاتی پس از آغاز رایزنی‌های پارلمانی در لبنان برای تعیین نخست‌وزیر در این کشور، فراکسیون حزب‌الله نامزد مدنظر خود را «نجیب میقاتی» معرفی کرد. در نهایت میقاتی مأمور تشکیل کابینه لبنان شد، او وعده داده کشور را از ورطه فروپاشی نجات دهد.
حدود دو سه سالی است که حملات رسانه‌‎ای رسانه‌های عربی-سعودی منطقه و لبنان متمرکز بر تخریب چهره مقاومت به ویژه حزب‌الله لبنان است و کارزارهای مختلفی از طرف سفارت آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی در جریان است که هدف آنان زدن حزب‌الله است و پول‌های کلانی نیز برای این هدف خرج شده است. با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی لبنان این «بمباران تبلیغاتی دشمن» علیه حزب‌الله شدت فراوان گرفت تا مقدمات شکست این جنبش در انتخابات فراهم شود، اما زیر این بمباران تبلیغاتی شدید، ائتلاف مقاومت بیشترین آراء انتخابات را به خود اختصاص داد تا «پیروزی زیر بمباران دشمن» محقق شود. حالا در حالی که ناامنی و تشویش سرزمین‌های اشغالی را فرا گرفته و هکرها امان اسرائیل را بریده‌اند خبر رسیده، لبنان به سمت و سوی آرامش و تشکیل دولت جدید می‌رود و حزب‌الله، نامزد خود را برای پست نخست‌وزیری معرفی کرده است.
شبکه «المنار»، ظهر پنجشنبه بود که، در خبری فوری گزارش داد فراکسیون «الوفاء للمقاومه» (وابسته به جنبش حزب‌الله لبنان) «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر فعلی این کشور را برای تصدی منصب نخست‌وزیری در لبنان معرفی کرده است. «محمد رعد» به نمایندگی از طرف این فراکسیون اعلام کرد: «ما تصمیم گرفته‌ایم نخست‌وزیر میقاتی را برای ریاست دولت معرفی کنیم.»
«محمد رعد» به نمایندگی از طرف این فراکسیون گفت: «موضع ما سهل و ممتنع است. لبنان نیازمند دولتی است که امور و منافع آن را بتواند مدیریت کند. بحران‌ها مستلزم واقع‌نگری، فراهم کردن تمامی فرصت‌ها و مانع‌زدایی است تا دولتی برای مواجهه با ضرب‌الاجل‌ها و تحولات تشکیل شود.»
در نهایت، پس از پایان این رایزنی‌ها، نجیب میقاتی موفق شد مأمور تشکیل کابینه لبنان شود. به گزارش فارس، وی در جریان این رایزنی‌ها، ۵۴ رأی، «نواف سلام» ۲۵ رأی، «سعد حریری» نخست‌وزیر اسبق لبنان یک رأی و «روعهًْ الحلاب» هم یک رأی کسب کردند.
او روز پنجشنبه پس از اینکه مأمور تشکیل کابینه شد، تأکید کرد که فرصت برای نجات این کشور از فروپاشی همچنان وجود دارد. میقاتی گفت که می‌تواند لبنان را از بحرانها نجات دهد، ولی به شرط اینکه همه گروه‌ها، اختلافات خود را کنار بگذارند.
الاخبار: باز هم حزب‌الله پیروز شد
روزنامه لبنانی الاخبار در همین مورد با ارائه تحلیلی نوشت، نجیب میقاتی با 54 رأی مأمور تشکیل کابینه شد گرچه این تعداد کمترین رأی در میان نخست‌وزیران لبنان در دوره ریاست جمهوری میشل عون است اما نشان دهنده پیروزی حزب‌الله و همپیمانانش، برای معرفی گزینه خود به عنوان نخست‌وزیر جدید است. از سوی دیگر، این مسئله نشانه شکست نیروهای لبنانی (القواهًْ البنانيهًْ) به رهبری «سمیر جعجع»، نمایندگان تغییر، نمایندگان مستقل و احزاب مخالف در زمینه توافق بر سر یک نامزد واحد برای نخست‌وزیری و ناتوانی آنان از حل اختلافات داخلی و تحمیل معادله‌هایشان در لبنان است.
میقاتی کیست؟
اما نجیب میقاتی به عنوان یکی از سیاستمداران لبنانی، مسلمان و اهل سنت است که آذر سال ۱۳۳۴ هجری شمسی در شهر طرابلس لبنان متولد شد. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت و دانشگاه‌هاروارد آمریکا گذراند. او همچنین تاجری ثروتمند است.
وی به صورت کلی، تجربه سه دوره نخست‌وزیری در لبنان را در کارنامه خود دارد. وی زندگی سیاسی خود را در سال ۱۹۸۸ به عنوان وزیر کار و حمل‌ونقل آغاز کرد و تا سال ۲۰۰۴ در این منصب باقی ماند. وی در سال ۲۰۰۰ هم برای نخستین بار به عنوان نماینده طرابلس انتخاب شده بود. وی نخستین تجریه نخست‌وزیری را در سال ۲۰۰۵ دارد و در دوره نخست‌وزیری او، انتخابات دموکراتیکی در این کشور برگزار شد. وی دو بار دیگر در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۸ به عنوان نماینده طرابلس انتخاب شد. دور اول نخست‌وزیری او از‌آوریل ۲۰۰۵ تا جولای همان سال بود که به عنوان نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور سکان را در دست داشت. دومین بار هم در سال ۲۰۱۱ به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد. میقاتی ۱۱ روز پس از استعفای سعد حریری در سال ۲۰۲۱، موفق شد مأمور تشکیل کابینه شود. پس از
نه ماه بن بست سیاسی، میقاتی توانست کابینه تشکیل دهد و برای سومین بار نخست‌وزیر لبنان شود.
نخست‌وزیر انتخاب شده باید هفتاد و هشتمین دولت در تاریخ لبنان و پنجمین دولت در دوره ریاست‌جمهوری «میشل عون» را تشکیل دهد. عون در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ (10 آبان 1395) به عنوان رئیس‌جمهور لبنان انتخاب شد. تا کنون چهار دولت در دوره وی تشکیل شده که نخست‌وزیران آن سعد الحریری (دو دوره)، حسان دیاب و نجیب میقاتی بوده‌اند.

قطار دیپلماسی اقتصادی ایران به ایستگاه بریکس رسید     ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

طاهر مهدوی بازدید : 1 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)
.
قطار دیپلماسی اقتصادی ایران به ایستگاه بریکس رسید
   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

ارتباط تصویری رییس جمهوری با اجلاس سران بریکس پلاس

 
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر دیروز جمعه در نشست ویدئوکنفرانسی سران کشورهای گروه بریکس که به میزبانی چین برگزار شد ضمن تبریک به دولت چین برای برگزاری موفقیت‌آمیز نشست سران بریکس و همچنین قدردانی بابت دعوت از جمهوری اسلامی ایران جهت مشارکت در «بریکس‌پلاس» و «گفت‌وگوهای سطح بالا پیرامون توسعه جهانی» گفت: جهان به‌هم ‌پیوسته‌ کنونی، با چالش‌های جدید و متنوعی رو‌به‌روست که روندِ پیشرفتِ دوستی و صلح جهانی را متأثر می‌سازد. بحران‌های نوظهوری مانند پاندمی کرونا، تغییرات اقلیمی و نیز منازعات منطقه‌ای و بین‌المللی، تعاملات بین کشورها را ضرورتی دو چندان بخشیده است. 
از سوی دیگر شاهد تجربه‌ها و اراده‌های جمعی، جهت غلبه بر مشکلات هستیم که در قالب نهادها و ترتیبات جمعی، تحققِ ابتکارهایِ جمعیِ توسعه و تأمینِ منافعِ مشترکِ جهانی را تسهیل می‌کند. لازم است این بستر جهانی برای نقش‌آفرینی مؤثرِ نهادهای چند جانبه‌ مستقل برای نیل به توسعه همگون و صلح جهانی را تقویت کنیم.
رئیس‌جمهور کشورمان افزود: روندهای متعارض جهانی، یکجانبه‌گرایی، ترجیحات ملی‌گرایانه و چالش‌هایی مانند تحریم و اقداماتِ قهرآمیزِ اقتصادی، اهمیت ایجاد و تقویت نهادهای نوین را در کنار سازمان ملل متحد ضروری می‌کند تا ضمن احترام به حاکمیت و منافع ملی کشورها، گام مهمی برای تحقق «جامعه بشری با آینده مشترک» برداشته شود.
آیت‌الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه «بریکس» به عنوان نهادی پیشرو و متشکل از اقتصادهای بزرگ نوظهور، توانسته است با ارائه الگوها و ابتکارات مناسب، روندهای جدیدی را در جهان شکل دهد، تصریح کرد: اعضای بریکس با اقتصادهای مکمل و تنوع فرهنگی، می‌توانند نیازهای متقابل را تأمین کنند و تجربه‌های ملی و بومی توسعه‌ خود را در جهت تقویت رفاه و صلح جهانی با دیگران به اشتراک بگذارند. ابتکارهای اعضای بریکس از جمله «ابتکار توسعه جهانیِ» رئیس‌جمهور شی‌جین‌پینگ، نمونه ‌موفقی از نگاه جهانی برای رسیدگی به چالش‌های مشترک و جمعی است.
رئیس‌جمهور کشورمان با اشاره به ماهیت مبتکرانه و تاثیرگذار این نهاد در مقطع کنونی و آینده اظهار داشت: نقش‌آفرینی مؤثر بریکس در پیشبرد اهدافی چون توسعه روابط جنوب- جنوب، اصلاحات در نظام مالی بین‌المللی و ارائه ایده‌ها و ابتکارهایی از سوی اعضای آن از جمله ابتکار کمربند-راه، تأسیس بانک توسعه جدید، با هدف ارتقای رفاه عمومی و تقویت صلح و ثبات بین‌المللی، نشانگر ماهیت مبتکرانه و تأثیرگذاری این نهاد در مقطع کنونی و آینده است. 
آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه سیاست‌ها و برنامه‌های بریکس که در بیانیه‌ها و اسناد آن انعکاس یافته، نشان می‌دهد این نهاد قادر است به طیف متنوعی از موضوعاتِ مرتبط با دغدغه‌های جوامع در حال توسعه بپردازد گفت: دستورکارِ اجلاس حاضر نیز نشان‌دهنده پیوند مقوله‌ توسعه با امنیت، صلح، بهداشت، محیط زیست و نوآوری است. پیشنهادهایی همانند «ابتکار امنیتِ جهانی» نیز بستری مناسب برای شکل‌دهی به همکاری‌های سازمان یافته فراهم می‌آورد.
رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران عمیقاً به عدالت جهانی باور دارد و تبدیل شدن این آرمان متعالی به گفتمانی فراگیر در عرصه جهانی را ضرورتی انکارناپذیر می‌داند تاکید کرد: جهان معاصر اگر چه شاهد توسعه در برخی عرصه‌ها بوده است، اما توسعه‌ منهای عدالت، موجب گسترش بحران‌های جهانی نظیر بحران معنویت و اخلاق، گسترش شکاف فقیر و غنی و تلاش برای به حاشیه راندن تنوع فرهنگی غنی موجود در جهان شده است.
آیت‌الله رئیسی افزود: جمهوری اسلامی ایران، به عنوان کشوری با تاریخی پربار از حضور فعال در نهادها و ابتکارات بین‌المللی، برخوردار از ظرفیت‌های گسترده اقتصادی، انسانی و طبیعی و نیز با الهام از الگوهای بومی، توانسته است، به مدد فرهنگ استقلال‌خواهی و حق‌طلبی، در مسیر توسعه‌ ملی خود گام‌های ماندگاری بردارد ما آمادگی داریم همه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود را به‌کار بگیریم.
رئیس‌جمهور کشورمان ادامه داد: از جمله ذخایر کم‌نظیر انرژی جهان، شبکه‌های حمل‌ونقل و ترانزیت کوتاه و ارزان، ثروتِ استثناییِ نیروی انسانیِ آموزش‌دیده و نیز دستاوردهای علمیِ چشمگیر، برای نیل به اهداف بریکس به اشتراک گذاریم. این موقعیت کم‌نظیر جغرافیای سیاسی و اقتصادی، می‌تواند ایران را به شریکی پایدار و قابل اتکاء جهت اتصال بریکس به گلوگاه‌های انرژی و بازارهای بزرگ جهانی مبدل نماید.
آیت‌الله رئیسی در پایان ضمن تشکر از همه اعضای بریکس، آمادگی نمایندگان دولت جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت فعال در سایر نشست‌های بریکس را اعلام کرد.
آشنایی با گروه بریکس
بریکس نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌ است.
بریکس یک ائتلاف فراقاره‌ای به شمار می‌آید که ساختاربندی جدیدی را برای اقتصاد و سیاست جهانی فراهم کرده است. به باور کارشناسان این ائتلاف قدرتمند جهانی بدون مشارکت اروپا و آمریکا تشکیل شده است و این ظرفیت را دارد تا صدایی قوی در مجامع و مباحث مهم اقتصادی و سیاسی بین‌المللی باشد و سیطره نظم مسلط فعلی را به چالش بکشد.
در حال حاضر دو کشور عضو بریکس، عضویت دائم شورای امنیت را دارند و سه کشور دیگر داعیه عضویت دائم در شورای امنیت و اصلاح ساختارهای سیاسی و مالی جهانی را دارند.
به استناد گزارش‌های خبری، آمریکا یکی از مخالفان اجلاس بریکس به شمار می‌آید و همواره کوشیده است با همراهی متحدان غربی خود روند جهانی شدن سایر کشورهای درحال توسعه را به چالش بکشاند.
اکنون اگرچه بیش از ۱۶ سال از تاسیس این بلوک اقتصادی می‌گذرد، تاکنون روابطش با کشورهای غربی و آمریکا رو به رونق نگذاشته و پنج قدرت بازار نوظهور غیرغربی آن کوشیده‌اند روابط خود را افزایش دهند.
شایان ذکر است یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت گروه بریکس که پتانسیل بالایی برای تاثیرگذاری بر اقتصاد جهانی دارد، رشد پرشتاب اقتصادی و نفوذ آن در امور جهانی است که به واسطه دارابودن نیمی از جمعیت جهان و بین ۲۵ تا ۲۸ درصد از ظرفیت اقتصاد جهانی و همچنین منابع انسانی و طبیعی غنی حاصل آمده است. 
یکی از مهم‌ترین رویکردهای اعضای بریکس این است که آنها حامی کشورهای در حال توسعه و کشورهای جنوب و برقرارکننده تعادل و عدالت اقتصادی در مقابله با نظام پولی و بانکی غربی است. بدین ترتیب یکی از دستور کارهای گروه بریکس را می‌توان تقابل با نظام اقتصادی غربی دانست که کل مناسبات جهانی را دربر گرفته است. بریکس نمایانگر نیمی از جمعیت جهان است و ۲۸٪ قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارد. 
سخنرانی رئیسی در بریکس  شکست عملیات روانی غرب‌گرایان
نکته قابل تامل اینکه رئیس‌جمهور کشورمان درحالی به دعوت رئیس‌جمهور چین در این نشست سخنرانی کرد که در روزهای اخیر حامیان دولت قبل به بهانه عدم حضور ایران در نشست سطح وزرا، با تیتر «چین ایران را از نشست بریکس حذف کرد» به پیشبرد خط خبری شرق‌هراسی خود پرداختند. این جریان مدعی بود ریسک بالای همکاری با ایران و ابهام در نتیجه مذاکرات باعث شده تا روسیه و چین ایران را به این نشست دعوت نکنند!
 اتاق بازرگانی نیز مدعی شد ایران علی رغم ادعای همکاری راهبردی با چین به این اجلاس دعوت نشده و این اتفاق را نشان دهنده ترجیح عربستان و امارات بر ایران خواند. جریان غرب‌گرا در سال‌های اخیر مدام تلاش داشته تا همه فعالیت‌های دیپلماتیک و اقتصادی کشور با جهان را مشروط به توافق برجام کند. 
نادرستی این ادعا البته بارها ثابت شده و خود را در موضوعاتی مانند واردات واکسن، عضویت ایران در اجلاس شانگهای، افزایش فروش نفت و افزایش تراز تجاری کشور و همکاری با همسایگان نشان داده است.

 

طاهر مهدوی بازدید : 1 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)
.
خطاب به معاون اول، وزیر اطلاعات و سازمان بازرسی انجام شد
دستور رئیس‌جمهور و رئیس ‌قوه قضائیه برای
 بررسی فوری تخلف احتمالی در واردات نهاده‌های دامی 
   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
دستور رئیس‌جمهور برای بررسی فوری تخلف احتمالی در واردات نهاده‌های دامی -  ایسنا
در پی انتشار اخباری مبنی بر تخلف احتمالی در واردات نهاده‌های دامی، رئیس‌جمهور به معاون اول و وزیر اطلاعات و همچنین رئیس‌قوه قضائیه به سازمان بازرسی ماموریت دادند که به سرعت موضوع را بررسی و نتیجه آن را گزارش کنند.
در پی انتشار اخباری مبنی بر تخلف احتمالی در واردات نهاده‌های دامی، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور به معاون اول و وزیر اطلاعات ماموریت داد به سرعت موضوع را بررسی و نتیجه آن را گزارش کنند.
 حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس‌قوه قضائیه نیز با اشاره به تخلفات در واردات نهاده‌های دامی گفته بود که اینکه یک دستگاه که از متولیان امر واردات کالا به کشور است به صورت رسمی مرتکب چندین تخلف شده باشد موضوعی بسیار مهم و قابل پیگیری است، موارد اینچنینی زمینه‌ساز فسادهای بعدی و متعدد و ایجاد پرونده‌های کثیرالشاکی می‌شود و گرفتاری‌ها و مشکلات بسیار زیادی را هم برای مردم و هم برای دستگاه قضا به وجود می‌آورد.
رئیس‌دستگاه قضا با اشاره به پرداخت پول از سوی مردم و مشتریان برای خرید ۵۰۰ هزار تن نهاده دامی در حالی که این محموله وارد کشور نشده، تصریح کرده بود: یکی از تخلفات آشکار در جریان واردات این محموله بدین شکل بوده که قبل از وارد شدن کالای مورد نظر به بندر نسبت به اخذ شماره کوتاژ اقدام شده است و متعاقب این موضوع، کوتاژ در سامانه بازارگاه به ثبت رسید و در معرض دید مشتریان قرار گرفت و مردم نیز با مشاهده کوتاژ در سامانه، اقدام به خرید کالا کردند.
رئیس‌قوه قضائیه به سازمان بازرسی دستور داد تخلفات یک شرکت در جریان واردات محموله نهاده‌های دامی به کشور را به طور جدی پیگیری کند.

 

روزنامه‌های غرب گدای زنجیره‌ای: ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

طاهر مهدوی بازدید : 1 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)
.
روزنامه‌های غرب گدای زنجیره‌ای:
    ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

تحرك و تلاش دولت و به‌خصوص رئیس‌جمهور درخور تحسين است
روزنامه آرمان ملی در مطلبی به نقل از فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: «من به سهم خود دوست داشتم آقاي رئيسي با به‌کارگيري افراد مجرب‌تر جناح خود در کارش كه مربوط به مردم است موفق شود.»
این متن در ادامه افزوده: «اميدوارم با تجديدنظر در انتخاب برخي مديران موفق شود... به نظر من تحرك و تلاش دولت به‌خصوص شخص آقاي رئيسي، درخور تحسين است. اصولاً اگر قرار باشد دولتمردان براي مردم كار كنند نبايد شب و روز بشناسند. اين ويژگي در عمل آقاي رئيسي نمايان است. بي‌ترديد اگر آقاي رئيسي کارها را به افراد باتجربه‌تر و باتدبيرتر جناح خود واگذار مي‌کرد، موفق‌تر بود.»
عصبانیت مدعیان اصلاحات از کنترل تورم توسط دولت
روزنامه مردم‌سالاری در گزارش تیتر یک خود نوشت: «مهار تورم یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که نه تنها سید ابراهیم رئیسی دستورهای زیادی برای آن صادر کرده‌، بلکه دولتمردان گاه و بیگاه درباره موفقیت در این موضوع داد سخن سر می‌دهند و آن را از افتخارات بزرگ خود در عمر 10 ماهه دولت خود می‌دانند. اما همواره در این خصوص اما و اگرهایی وجود داشته است. اما و اگرهایی که حالا با اعلام نرخ تورم خردادماه توسط مرکز آمار می‌توان گفت که دقیق‌تر از اظهارنظرهای دولتی است!»
در ادامه این مطلب آمده است: «نرخ تورم نقطه‌ای در آبان 35.7 درصد و تورم سالیانه 44.4 درصد بود. در بهمن ماه نرخ تورم نقطه‌ای به عدد ٣٥,٤ درصد رسید و تورم سالیانه هم 41.4 درصد شد. در فروردین 1401 تورم نقطه‌ای 35.6 و تورم سالیانه 39.2 درصد شد، در اردیبهشت امسال هم نرخ تورم نقطه‌ای 39.3 درصد و تورم سالیانه 38.7 درصد شد. به این ترتیب اگر نرخ تورم نقطه‌ای و سالیانه را در اردیبهشت امسال نسبت به مردادماه سال گذشته در نظر بگیریم، تورم نقطه‌ای نزدیک به 4 درصد و تورم سالیانه 6.5 درصد کمتر شده بود. در این مدت این موفقیت به نظر دولت بسیار گسترده بود!»
گفتنی است سید احسان خاندوزی هفته گذشته در نشست خبری خود با بیان اینکه «از شهریور تا اسفند تلاش اقتصادی دولت به ثبات اقتصاد کلان معطوف بود» گفت: نرخ رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰ با ۴.۶ درصد به پایان رسید که نرخ رشد بالاتری نسبت به سال ۱۳۹۹ بود.... در شهریورماه طبق اعلام بانک مرکزی با نرخ تورم ۱۲ماهه حدود 59 مواجه بودیم و امروز این عدد به 46 درصد کاهش یافته و نرخ رشد اقتصادی سال 1400 با رشد 4.6 به پایان رساندیم که نرخ رشد بالاتری نسبت به 1399 بود و نرخ بیکاری هم با 9.4 در سال 1400 وضعیت مطلوب‌تری نسبت به سال 99 داشتیم.
اگر دولت روحانی بود می‌توانست با روش‌های علمی تورم را کنترل کند!
روزنامه اعتماد روز پنجشنبه در مطلبی با عنوان «تورم روي نقطه جوش» نوشت: «سياست افزايش قيمت‌ها در دولت سيزدهم، طي مدت زمان كوتاهي و عمدتا تحت‌تاثير 2عامل اقتصادي و غير اقتصادي نمايان شده است. عامل اقتصادي آن همين سياست‌هاي افزايش قيمت‌ها و حذف ارز ترجيحي است كه دولت مسئوليت آن را به عهده گرفت. رويكردي كه مطابق پيشنهاد غلطي كه توسط برخي اقتصاددان‌هاي نزديك به دولت مطرح شده بود، اجرايي شد و مصائب امروز اقتصادي را به بار آورد... اما عامل دوم بروز يك چنين وضعيتي كه به جهش قيمت‌ها كمك كرد، گسترش تنش داخلي و منطقه‌اي است. در حال حاضر تنش انتظاري و انتظارات تورمي در بالاترين سطح خود قرار دارد. هر روز انتشار اخبار منطقه‌اي و بين‌المللي براي توليد‌كنندگان و مصرف‌كنندگان، تنش‌هاي بيشتري به دنبال دارد و تاثير اين شرايط به صورت افزايش تورم انتظاري بروز مي‌كند... عدم نتيجه‌گيري از مذاكرات درخصوص پايان يافتن تحريم‌ها و تلاش دشمنان براي حاشيه‌سازي در كشور باعث شده تا تورم با يك جهش بالا خود را در اقتصاد ايران نمايان كند. در اين شرايط اگر دولتي روي كار بود كه از طريق روش‌هاي علمي و منطقي مي‌توانست فضا را كنترل كند، احتمال بهبود چندان دور از ذهن نبود.»
گفتنی است چنین ادعایی در حالی مطرح می‌شود که اوضاع امروز کشور ماحصل و میراث مدیریت فاجعه‌بار دولت مورد حمایت این جریان است. دولتی که با شعار مذاکره و رفع تحریم‌ها و ایجاد درآمد سرشار برای مردم رای آنها را گرفته بود اما 8 سال بعد علاوه‌بر نابود کردن معیشت مردم، افزایش چند صددرصدی قیمت مسکن، دلار، خودرو، کالاهای اساسی، کاهش چند ده درصدی ارزش پول ملی و... کشور را با 800 تحریم جدید دیگر تحویل داد و رفت.
در واقع دولت نوپای دولت سیزدهم میراث‌دار مدیریتی یکی از ضعیف‌ترین، ناکارآمدترین و بی‌کفایت‌ترین دولت‌های پس از پیروزی انقلاب بود و در شرایطی سکان دولت را به‌دست گرفت که فساد و عملکرد ضعیف دولت قبل انباشتی از نارضایتی‌های عمومی را موجب شده بود و اعتنا نداشتن روحانی و حامیانش برای تغییر نحوه عملکرد و نشنیدن صدای اعتراض مردم، کشور را در شرایط بی‌دولتی و به ‌شدت ملتهب قرار داده بود. شاید بتوان گفت سید ابراهیم رئیسی و کابینه اش در طول مدت یک‌سال گذشته بیشترین توان و ظرفیت خود را صرف اصلاح شیوه‌های مدیریتی غلط و پرچالش دولت تدبیر و امید کرد تا دست کم از فشارهای روحی و روانی بر گرده مردم کم شود.
مغلطه­‌ای به نام «سیاست خارجی درست»
روزنامه شرق در سرمقاله خود به قلم سیدمصطفی‌هاشمی طبا نوشته است: «چند روز قبل روزنامه «شرق» مصاحبه‌ای با جناب آقای دکتر طبیبیان، اقتصاددان مطرح کشور، درخصوص وضع اقتصادی کشور و تأثیر سیاست خارجی بر آن را انجام داده و با عنوان «اقتصاد خوب در گرو سیاست خارجی درست» آن را به چاپ رسانده است.»
در ادامه این متن می‌خوانیم: «هرچند در ابتدا این بیان منطقی و درست به نظر می‌رسد؛ اما اگر دقت کنیم حداقل می‌توان آن را ناکافی دانست و به‌همین‌دلیل بی‌مناسبت نیست بر این بیان نظری داشته باشیم. اول آنکه سیاست خارجی خوب یعنی چه؟... حال «سیاست خارجی خوب» برای کشور ما کدام است؟ حقیقتا تصمیم‌گیری بسیار پیچیده است؛ ولی می‌توانیم از بیان حافظ که می‌گوید «با دوستان مروت، با دشمنان مدارا» ایده بگیریم و سیاست خارجی گذشته و حال خود را نقد کنیم. حال سؤال پیش می‌آید که اگر با دشمن مدارا کنیم و دشمن لجاجت کند چه کنیم. مثل آنکه با 1+5 ازجمله آمریکا معاهده برجام را امضا کردیم و ناگهان آمریکا از برجام خارج شد و رأسا به تحریم کشورمان پرداخت. عملا سیاست خارجی هرچند بر مبنای فرمایش حافظ باشد، نمی‌تواند ثابت باشد؛ بلکه حسب رفتارهای دیگران سیاست خارجی می‌تواند منعطف باشد...»
این سرمقاله می‌افزاید: «پس سیاست خارجی درست چندان مفهوم مشخص و معینی ندارد و معلوم هم نیست که سیاست خارجی درست به معنی سازش با دیگران در اقتصاد کشور پاسخ مثبت دهد و در دنیا نیز اگر نیکو بنگریم، می‌بینیم که کم نیستند کشورهایی که «سیاست درست» به آن معنی را که در مخیله منتقدان داخل ایران است، در پیش گرفته‌اند و در اقتصاد پاسخ نگرفته‌اند و مثال اینها کشورهایی مثل مصر و پاکستان و برخی دیگر از کشورها هستند که شرایط اقتصادی نامناسبی را دنبال می‌کنند. از این گذشته آیا در بسیاری موارد که صرفا عوامل داخلی در اقتصاد تأثیرگذارند، ‌درست عمل کرده‌ایم؟»

 
«خبرهای خوب» سازندگی از افزایش درآمدهای نفتی و کاهش رشد نقدینگی
ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران در گزارشی تأکید کرد درآمدهای نفتی کشور روند افزایش پیدا کرده و همزمان، روند رشد نقدینگی منفی شده است.
روزنامه سازندگی در گزارشی با عنوان «خبرهای خوب نقدینگی» نوشت: سورپرایز ارقـام پولی را باید در اولین ماه بهار ۱۴۰۱ جست وجو کرد که بعد از چندین سال نرخ رشد ماهانه نقدینگی منفی شـد. از مهر ۱۴۰۰ رشد نقطه به نقطه (‌رشد نسبت به ماه مشابه سال قبل) نقدینگی به تدریج کاهش یافت و از ۴۲ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۳۸ درصد در فروردین ۱۴۰۱ رسید. اما واضح است که توجه به رشد نقطه به نقطه کاملا می‌تواند گمراه کننده باشـد (چراکه رشد نقدینگی در پاییز و زمستان ۱۳۹۹ بسیار بالا بود و طبیعی بود که انتظار کاهش این متغیر را باید می‌داشتیم) و به همین دلیل توجه به رشـد ماهانه نیز اهمیت زیادی دارد که در فروردین ۱۴۰۱ منفی شده است. اگرچه معمولا در فروردین رشد نقدینگی اندک است (اثرات فصلی) اما به نظر می‌رسـد سه عامل اساسی باعث شده نرخ رشد نقدینگی منفی اتفاق بیفتد.
منفی شدن نرخ رشد نقدینگی در فروردین، اتخاذ موضع انقباضی در بازار ریپو و جذب حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان از منابع نقد بانکها، افزایش جزئی نرخ ســـود بین بانکی و حداقل نرخ ریپو و در نهایت جدی شـدن محدودیت‌های بانک مرکزی بر رشـد دارایی بانک ها مهمترین مختصات بازار پول بهار ۱۴۰۱ بود که رنگ و بوی انقباضی شدیدی را نشان می‌دهد. اتفاقی که با توجه به داده‌های منتشره توسط بانک‌های بورسی انتظار می رود در اردیبهشت ماه نیز ادامه یابد و با توجه به دسترسی بهتر دولت به منابع نفتی و کنترل نسبـــــی رشد دستمزدها و مصارف بودجه، حجم نقدینگی و انقباض سنگین پولی را بسیار جدی کند. کنترل رشـد مقداری ترازنامه مهم‌ترین برنامه پیشگیری دولت از افزایش مقدار نقدینگی اسـت کـه محوریت آن جلوگیری از تسهیلات دهی بانکها بیشتر از یک سقف مشخص (۲۰ درصد در سال) تعیین شده بود. ظاهرا این برنامه از زمستان ۱۴۰۰ (آذر) به صورت جدی پیگیری شده و طبق آن بانک‌ها بسته به کیفیت ترازنامه خود می‌توانند ارقام کمتر یا بیشتری تسهیلات دهند. داده‌های بانکهای بورسی نیز نشان می‌دهد، رشد ماهانه تسهیلات در اردیبهشت ماه نیز بسیار اندک بوده و بعید نیست که رشد اندک نقدینگی در دومین ماه بهار نیز ادامه یابد. از طرف دیگر ظاهرا فـروش درآمدهای نفتی ایران بهبود مناسبی یافته به نحوی که طی سه ماه اول دولت از تنخواه خود نزد بانک مرکزی استفاده نکرده است. فروش دلارهای نفتی به‌صورت خالص می‌تواند حتی بخشی از رشد نقدینگی در ماههای گذشته را نیز کاهش دهد چراکه منابع ریالی را از واردکننده می‌گیرد و ما به ازای آن دلار به واردکننده می‌دهد. در کنار این عوامل عملکرد مثبت دولت رئیسی در کنترل کسری بودجه را نیز باید مدنظر قرار داد که مهم‌ترین نمود آن را در رشد دستمزد کارکنان دولتی مشاهده می‌کنیم. نتیجه این عوامل باعث شده که نرخ رشد نقدینگی در ماه فروردین منفی شـود و انتظار تـداوم آن در ماههای دیگر بهار را نیز داریم.
 
بایدن برای توافق مورد نیاز باید مطالبات ایران را بپذیرد
مسئول سیاست خارجی اروپا دیشب در حالی تهران آمد که گفته شده که حامل پیام برجامی از سوی آمریکاست.
سفر بورل چند ساعت بعد از دیدار او با رابرت مالی نماینده آمریکا در مذاکرات وین صورت گرفت. پنجشنبه شب، انریکه مورا معاون بورل در توئیتر خود، عکسی از دیدار غیر رسمی خود، جوزپ بورل و رابرت مالی در رستورانی در بروکسل منتشر کرد و گفت که آنها گفت‌وگوهایی درباره برجام و چشم‌انداز آن در منطقه خاورمیانه داشته‌اند
سخنگوی بورل هم گفته است سفر جوزپ بورل به ایران، به عنوان بخشی از تلاش‌های جاری درخصوص بازگرداندن برجام به اجرای کامل است.
سفر بورل به تهران در حالی انجام می‌شود که دو هفته قبل با شیطنت مشترک آمریکا و تروئیکای اروپایی، قطعنامه‌ای ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تصویب رسید؛ اما در مقابل ایران، 27 دوربین آژانس را که نظارت‌های فراپادمانی را بر تاسیسات هسته‌ای انجام می‌داند، خاموش کرد. همچنین آمریکایی‌ها در چند ماه اخیر ضمن افزایش چند مورد تحریم اشخاص و نهادهای ایرانی، مدعی شده‌اند که آخرین فرصت‌ها برای احیای برجام در حال از دست رفتن است.
در واقع به نظر می‌رسد دولت آمریکا همان شگرد لو رفته فشار و تهدید برای چانه‌زنی را در پیش گرفته تا در کنار پاترس کردن‌های سگ زنجیری‌اش اسرائیل، اروپا را به‌عنوان واسطه و پلیس خوب گسیل کند.
هیاهوی تبلیغاتی صهیونیست‌ها در حالی است که روزنامه یدیعوت آحارونوت دیروز فاش کرد: «شمار مسئولان امنیتی اسرائیلی که به صف حامیان امضای توافق هسته‌ای جدید با ایران پیوسته‌اند، رو به افزایش است. مسئولان امنیتی اسرائیل گفته‌اند که توافق برجام در سال ۲۰۱۵، توافق خوبی نبود، اما خروج ترامپ از این توافق، موجب پیشرفت هرچه بیشتر برنامه هسته‌ای ایران شد./ مسئولان اسرائیلی دستیابی به یک توافق بد با ایران را ترجیح می‌دهند، زیرا چنین توافقی زمان کافی برای تهیه یک طرح نظامی علیه ایران در اختیار رژیم صهیونیستی قرار خواهد داد».
این روزنامه صهیونیستی می‌افزاید: از میان مسئولان امنیتی اسرائیل که از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند، می‌توان به «اهارون هلیوی» رئیس‌شعبه اطلاعات نظامی امان، «عمیت ساعر» رئیس‌بخش مطالعات امان، «اورن ستر» رئیس‌تیپ راهبردی و «تال کالمن» رئیس‌بخش امور مربوط به ایران اشاره کرد. کمااینکه مسئولان شعبه امان برآورد کرده‌اند که بنی گانتز وزیر جنگ هم به این نتیجه رسیده که توافق، به مراتب خطرات کمتری را متوجه این رژیم خواهد کرد.
در همین حال، همزمان با انتشار خبر «دو برابر شدن صادرات نفت ایران» ظرف یک ماه اخیر (از ۴۶۱ هزار بشکه به ۹۶۱ هزار بشکه در روز)، روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نوشت: نقش چین در مقاومت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا بسیار مهم و حیاتی است. چین از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، 22 میلیارد دلار نفت خام از ایران خریداری کرده است.
وزیر امور خارجه چین هم در گفت‌وگو با همتای ایرانی خود دکتر امیر عبداللهیان تاکید کرده است: طرف آمریکایی باید با جدیت مسئولیت‌های خود را بشناسد و به خواسته‌های منطقی طرف ایرانی درباره رفع تحریم‌ها پاسخ مثبت دهد.
همزمان، لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی اعلام کرد: تجارت میان ایران و روسیه در سال گذشته، ۸۰ درصد افزایش یافت. در این میان وال استريت ژورنال روش در گزارشی به موفقیت ايران در دور زدن و بی‌اثر ساختن تحريم‌ها پرداخت و نوشت: «ایران یک زیرساخت پیچیده در دور زدن تحریم‌ها ایجاد کرده است. بانک‌ها در چین، خاورمیانه و غرب به بخش‌های تحریم‌شده ایران خدمات ارائه کرده‌اند و این بخشی از تلاش‌های تهران برای مقابله با فشار آمریکا است. ایران از طریق شبکه‌ای از شرکت‌های صوری، صرافی‌ها و واسطه‌ها، حساب‌های بانکی ایجاد کرده که سالانه برای این کشور ده‌ها میلیارد دلار تجارت را امکان‌پذیر می‌کنند.»
همچنین «رابرت آینهورن» (مقام ارشد و اسبق اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه آمریکا) اخیرا تحلیلی که برای ‌اندیشکده بروکینگز به نگارش درآورده، تاکید کرد: «مهار برنامه هسته‌ای ایران بدون اجرای توافق برجام امکان‌پذیر نیست و ایران با وجود تحریم‌ها توانسته صادرات نفت خود را به شکل چشمگیری افزایش دهد.احیای برجام با تمام کاستی‌های آن، تنها گزینه موجود برای آمریکاست. احیای برجام می‌تواند از تبدیل ایران به یک کشور دارای سلاح هسته‌ای حداقل برای هشت سال دیگر جلوگیری کند و چشم‌انداز یک رویارویی نظامی در سطح منطقه را کاهش دهد. در صورت عدم توافق، ایالات متحده نمی‌تواند فشار اقتصادی کافی ایجاد کند تا منابع موجود برای فعالیت‌های هسته‌ای، موشکی و منطقه‌ای ایران را تحت فشار قرار دهد یا تهران را مجبور به پذیرش توافق هسته‌ای محدودتر از برجام کند. کمپین فشار حداکثری شکست خورده است. هرگونه اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران تأثیر چندانی نخواهد داشت و با وجود اقدامات تنبیهی آمریکا علیه چین برای معاملات نفتی با ایران، پکن همچنان برای همکاری‌ها با ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها مصمم است. صادرات نفت ایران به چین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است و تعداد بشکه‌ها به بالای یک میلیون بشکه در روز رسیده است. یعنی بیشترین تعداد از زمانی که آمریکا در دولت ترامپ تحریم‌ها را مجدداً علیه ایران اعمال کرد». 
در شرایطی که دیپلماسی اقتصادی کشور از چین و روسیه و قزاقستان تا ترکمنستان و تاجیکستان و پاکستان و عراق و قطر و ونزوئلا و... رونق گرفته، خبر‌ها از رشد 20 درصدی تجارت خارجی ایران و مثبت شدن تراز تجاری، افزایش 40 درصدی صادرات نفتی و رشد 4 درصدی اقتصاد حکایت می‌کند که مجموعا به معنای غلبه ایران بر چالش تحریم و خروج تدریجی از رکود اقتصادی است. اما در مقابل، آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی، با بحران اقتصادی کم سابقه در چند دهه اخیر و تبعات قیمت نفت 120 دلاری دست و پنجه نرم می‌کنند و به شدت نیاز دارند با افزایش -ولو موقتی- عرضه نفت ایران به بازار جهانی، شوک روانی کاهنده به قیمت‌ها بدهند. دولت بایدن، چند ماه مانده تا انتخابات کنگره و همزمان با تورم کم سابقه، به شدت به یک توافق با ایران برای آرامش دادن به بازار نفت نیاز دارد و با این حال می‌خواهد نیاز خود را در قالب امتیاز بفروشد!
اکنون به نظر می‌رسد دست طرف ایرانی از جهات مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دیپلماتیک پر‌تر از همیشه است و باید با قاطعیت بیشتر، لغو موثر تحریم‌ها و راستی آزمایی و ارائه تضمین معتبر از سوی طرف آمریکایی و غربی را مطالبه کند.
 
همتی، گزارش روزنامه سازندگی را تکذیب کرد
آقای عبدالناصر همتی (رئیس کل اسبق بانک مرکزی) اظهاراتی را که روزنامه سازندگی از قول وی منتشر کرده بود، تکذیب کرد.
ارگان حزب کارگزاران در گزارشی که منتشر کرده بود، اظهارات همتی را مربوط به پیام‌رسان کلاب‌هاوس دانسته بود. اما همتی خبر منتشره درباره بی‌تدبیری‌های اقتصادی انجام گرفته در دولت روحانی را تکذیب کرد.

شهادت سرگرد «محمد یاسمی» مأمور پلیس تهران در راه انجام وظیفه    ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

طاهر مهدوی بازدید : 1 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)

.

شهادت سرگرد «محمد یاسمی»

مأمور پلیس تهران در راه انجام وظیفه 

  ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

شهادت سرگرد «محمد یاسمی» در راه انجام وظیفه | خبرگزاری صدا و سیما

رئیس‌پلیس پیشگیری تهران بزرگ از شهادت مامور کلانتری ۱۰۸ نواب حین اجرای ماموریت در محله نواب خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای بیان داست: روز پنجشنبه خانمی با همراه داشتن حکم جلب همسرش به کلانتری ۱۰۸ نواب مراجعه و در خواست اجرای حکم را داشته که در این رابطه یکی از عوامل کلانتری سرگرد «محمد یاسمی» برای انجام این ماموریت با راهنمایی شاکیه به آدرس مورد نظر اعزام می‌شود.
موقوفه‌ای افزود: در مراجعه مامور به منزل متهم برای تفهیم حکم و انجام دستور مقام قضائی، متهم به محض بیرون آمدن با اسلحه کمری مامور را از ناحیه سینه هدف گلوله قرار داده و بلافاصله به سمت شاکی که همسر خود بوده تیراندازی و وی را مجروح و پس از آن با همان سلاح اقدام به خودکشی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: مامور وظیفه شناس به علت شلیک مستقیم گلوله به قلب وی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
گفتنی است، شهید سرگرد محمد یاسمی متولد سال 63، متاهل و دارای دو فرزند دختر می‌باشد.

ابعاد بین‌المللی بازداشت جاسوسان فرانسوی برای دولت مکرون ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

طاهر مهدوی بازدید : 0 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)

.

ابعاد بین‌المللی بازداشت جاسوسان فرانسوی برای دولت مکرون  

۱۴۰۱/۰۴/۰۳

اظهارات مکرون درباره احتمال ورود موج جدید پناهجویان افغان به فرانسه  واکنش‌هایی را برانگیختجزئیات جدید از دستگیری ۲ جاسوس فرانسوی در ایران +فیلم - مشرق نیوز
به گزارش صداوسیما، خبری موثق حاکی از آن است که عملیات مهم وزارت اطلاعات در ماه گذشته، نه تنها دولت ایران را در موضع بازخواست از دولت مکرون قرار داده است بلکه اعترافات گسترده این دو جاسوس به انجام مأموریت‌های مشابه در چند کشور دیگر و نگرانی فرانسویان از احتمال افشای نام آن کشورها توسط وزارت اطلاعات، چالشی بزرگ پیش روی دولت فرانسه ایجاد کرده است.
یک منبع مطلع به شرط عدم افشای نامش گفت: جاسوس‌های مورد بحث علاوه‌بر سابقه‌ حضور چند باره و هدفمند در ایران، در چندین کشور دیگر نیز حضور داشته و مأموریت آموزش مخالفین دولت‌ها و تحریک آنها به اغتشاش، اعتصاب و ایجاد پیوند بین طیف‌های مختلف اپوزیسیون را به انجام رسانده‌اند. یکی از همسایگانِ غربی ایران هم جزو آن کشورها بوده است.
این منبع مطلع افزود: اظهارات نامتعارف و سخیفِ سفیر فرانسه در تهران علیه جمهوری اسلامی ایران، عملا واکنشی عصبی و ناشیانه نسبت به این دستگیری تاریخی بود. زیرا در صورت افشای اعترافات این دو جاسوس فرانسوی و اطلاع یافتن دیگر کشورهای هدف از مقاصد سوء فرانسویان، این افشاگری را بتوانند به عنوان واکنش دولت ایران به بداخلاقی اخیر فرانسوی‌ها القاء کنند.

 

با حکم سردار سلامی : سردار کاظمی رئیس ‌سازمان اطلاعات و حسین طائب مشاور فرمانده سپاه شدند ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

طاهر مهدوی بازدید : 0 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)
.
با حکم سردار سلامی : 
 سردار کاظمی رئیس ‌سازمان اطلاعات
و حسین طائب مشاور فرمانده سپاه شدند
   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
سردار «محمد کاظمی» رئیس سازمان اطلاعات سپاه شدسردار سرتیپ پاسدار محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه شد
 
سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه اعلام کرد: با حکم سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ پاسدار محمد کاظمی به سمت «رئیس ‌سازمان اطلاعات سپاه» منصوب شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین طائب رئیس ‌سابق سازمان اطلاعات سپاه نیز با حکم سرلشکر 
حسین سلامی به سمت «مشاور فرمانده کل سپاه» منصوب شد.
سردار شریف همچنین یادآور شد: رئیس ‌جدید سازمان اطلاعات سپاه سال‌ها عهده‌دار مسئولیت «ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه» بودند و تجارب فراوانی در امور حفاظتی، امنیتی و اطلاعاتیدارد.
سخنگوی سپاه خاطرنشان کرد: حجت‌الاسلام والمسلمین طائب علاوه‌ بر سال‌ها نقش‌آفرینی‌های مؤثر و ارزشمند در سازمان اطلاعات و معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه، ریاست سازمان بسیج مستضعفین را نیز در کارنامه خود دارد.

 

طاهر مهدوی بازدید : 0 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)
.
در بیست و ششمین سفر استانی در خراسان شمالی :
  رئیسی: هر ماه 12 تا 13 هزارمیلیارد تومان
هزینه‌های دولت گذشته را پرداخت می‌کنیم 
۱۴۰۱/۰۴/۰۲ 

خراسان شمالی میزبان بیست و ششمین سفر استانی ریاست جمهوری » پارتیان امروز |  پارتیان امروزرئیس جمهور در سفر به خراسان شمالی: اولویت ما تکمیل طرح های نیمه تمام است |  خبرگزاری بین المللی شفقنا

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در روز پنج‌شنبه در قالب بیست و ششمین سفر استانی دولت مردمی، با استقبال نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بجنورد، استاندار و جمعی از مسئولین استانی وارد استان خراسان شمالی شد.
دیدار با اقشار مختلف مردم، ایثارگران، جانبازان و خانواده شهدا، برگزاری شورای اداری، بازدید از برخی پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی و خدماتی و برگزاری نشست خبری در پایان سفر از مهم‌ترین برنامه‌های سفر یک‌روزه رئیس‌جمهور به خراسان شمالی بود.
رئیس‌جمهور را در این سفر وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس‌سازمان محیط زیست، معاون اجرایی و رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور همراهی می‌کردند.
رئیسی در بدو ورود به استان خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی مردمان بسیار خون‌گرم و پرتلاشی دارد که حقیقتاً در عرصه‌های مختلف امتحان و آزمون بسیار خوب درخشیدند.
رئیس‌جمهور با اشاره به نوپا بودن استان خراسان شمالی افزود: اگر چه از تشکیل استان سال‌ها گذشته است، اما همچنان به دلیل برخی از محرومیت‌ها شرایط یک استان را ندارد. این موضوع از نکاتی است که همکاران ما پیش از برگزاری سفر در خدمت نماینده مقام معظم رهبری در استان، استاندار، نمایندگان محترم و مدیران، مسئولان و کارشناسان مورد بررسی قرار داده‌اند و باید نسبت به آن توجه خاصی شود.
رئیسی با بیان اینکه برخی مشکلات از جمله وجود تعداد زیادی طرح‌های نیمه تمام در استان‌های مختلف و از جمله این استان مردم را رنج می‌دهد، اظهار داشت: دولت از همین رو در سفرهای استانی نهضت اتمام پروژه‌های نیمه تمام را راه‌انداخته است. در این دولت دنبال کلنگ زدن یا اینکه پروژه جدیدی را شروع کنیم، نیستیم، بلکه به دنبال آن هستیم تا طرح‌های نیمه تمام که مردم را رنج می‌دهد زودتر به سامان برسد.
بازدید رئیس‌جمهور از مجتمع پتروشیمی خراسان شمالی
رئیس‌جمهور سپس با حضور در پتروشیمی خراسان از نزدیک در جریان روند توسعه این واحد تولیدی قرار گرفت و دستورات لازم را برای رفع مشکلات آن صادر کرد.
وی در جریان بازدید از این واحد تولیدی که از سال ۱۳۷۵ مورد بهره‌برداری قرار گرفته، اظهار داشت: توسعه این واحد تولیدی نیازمند کار جهادی و انقلابی است.
آیت‌الله رئیسی در جمع کارگران پتروشیمی خراسان ضمن استماع مشکلات و دغدغه‌های کارکنان این مجتمع تولیدی با ابراز خرسندی از حضور در جمع این عزیزان گفت: تلاش شما کارگران و کارکنان این واحد تولیدی برای کشور قدرت، امنیت و عزت ایجاد می‌کند.
وی افزود: کشوری می‌تواند مستقل و مقاوم باشد که استقلال اقتصادی و تولید عالی داشته و دستش جلوی بیگانگان دراز نباشد و در نتیجه اقتصاد مقاوم در مقابل تکانه‌های اقتصادی داشته باشد.
رئیسی ضمن خدا قوت به تمامی دست‌اندرکاران این مجتمع پتروشیمی، اظهار داشت: گام‌هایی همچون جایگزینی پساب به جای آب شرب که در حال حاضر در این واحد تولیدی استفاده می‌شود، افزایش تولید و اشتغال و حل مشکل مسکن کارگران برای توسعه این واحد تولیدی لازم و ضروری است.
رئیس‌جمهور همچنین بر ضرورت استفاده از نیروی بومی در طرح توسعه پتروشیمی خراسان تاکید کرد.
در هر جایگاهی باید حرمت خون شهدا حفظ شود
آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر خود به استان خراسان شمالی با حضور در منزل یکی از شهدای دفاع مقدس با خانواده تعدادی از شهدای محله جوادیه در حاشیه شهر بجنورد دیدار و گفت‌وگو کرد.
رئیس‌جمهور در این دیدار خانواده شهدا را پرچم برافراشته انقلاب برشمرد و تصریح کرد: خانواده شهدا این پرچم را تا ابد برافراشته نگه خواهند داشت.
وی با تاکید بر جایگاه رفیع خانواده معظم شهدا در جامعه، اظهار داشت: هر کسی در هر جایگاهی که قرار دارد باید حرمت خون شهدا را حفظ کند.
در این دیدار والدین شهید حجی رمضانی و شهید عیسی دلیر از شهدای دفاع مقدس و همسر و فرزندان شهید فیروز حمیدی‌زاده از شهدای مدافع حرم حضور داشتند.
حضور رئیس‌جمهور در شهرک دامپروری «قارلق» بجنورد
رئیس‌جمهور در ادامه با حضور در شهرک دامپروری «قارلق»، ضمن بازدید از چند واحد دامپروری از نزدیک با دامداران و فعالان این حوزه گفت‌وگو کرد و در جریان مشکلات، خواسته‌ها و مسائل آنها قرار گرفت.
رئیسی در این بازدید که سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهادکشاورزی رئیس‌جمهور را همراهی می‌کرد، ضمن شنیدن مشکلات و پیشنهادات دامداران، بر ضرورت بررسی درخواست‌هایی چون نحوه تامین نهاده‌های دامی، خرید تضمینی دام و تسهیل در پرداخت وام‌های کشاورزی در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی که عصر امروز برگزار می‌شود، تاکید کرد.
ضرورت امر به معروف و نهی از منکر با محوریت تذکر به دستگاه‌های اجرایی
رئیس‌جمهور در ادامه ضمن اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد امام خمینی(ره) محله جوادیه در حاشیه شهر بجنورد، در جمع نمازگزاران این مسجد با گرامیداشت ۲۳ ذی العقده روز زیارتی امام رضا‌(ع) ضمن تشکر از تلاش گروههای مردمی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در منطقه جوادیه گفت: مومنین نسبت به آسیب‌های اجتماعی در جامعه دارای احساس مسئولیت و دغدغه‌مندی هستند.
رئیسی با ضروری دانستن انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه با محوریت تذکر به دستگاه‌های اجرایی برای انجام هر چه بهتر وظایف خود، تصریح کرد: فرهنگ غنی دینی ما به آحاد جامعه متذکر شده که در مقابل تخلفات، کوتاهی‌ها و ترک فعل مسئولان و مدیران جامعه نباید بی‌تفاوت باشد و در اصلاح این مسیر مسئولیت دارد.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: هر جا مردم حضور داشتند و کارها به آنان واگذار شده، نتیجه موفقیت‌آمیز بوده است.
بدون ایجاد تعهد جدید برای کشور فروش نفت را افزایش دادیم
آیت‌الله رئیسی همچنین‌، در دیدار جمعی از آحاد مختلف مردم خراسان شمالی، اهالی این استان را همسایگان امام رئوف و مردمانی بسیار با بصیرت، متدین، وفادار، با احساس مسئولیت و خونگرم دانست که در طول هزار سال گذشته روحیه پذیرایی از زائران امام رضا‌(ع) را داشته‌اند.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به آمار حدود ۷۰۰ نفره قربانیان ناشی از شیوع کرونا در ایام شروع به کار دولت مردمی افزود: امروز در حالی آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در کشورمان به شدت کاهش یافته که در برخی کشورها شاهد قربانی شدن روزانه چندصد نفر هستیم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: به لطف خدا و به برکت دعا و همکاری مردم و از همه مهم‌تر به برکت مجاهدت‌های کادر درمانی و‌پرستاری کشور روزهایی را می‌گذرانیم که آمار قربانیان کرونا تک رقمی شده و بعضا صفر است. باید صمیمانه از کادر درمان که مجاهدانه و شبانه‌روزی از جان، زندگی، خانواده و سلامت خودشان گذشتند تا از سلامت مردم صیانت کنند و همچنین از کمک‌های مومنانه مردم سپاسگزاری کنم.
آیت‌الله رئیسی در ادامه به مواجه دولت مردمی در آغاز فعالیت خود با مشکلات مالی و کسری ۴۸۰ هزار میلیاردی بودجه اشاره کرد و اظهار داشت: دولت همه تلاش خود را به کار گرفت تا بدون استقراض از بانک مرکزی یا چاپ پول که خود موجب تورم می‌شود سال ۱۴۰۰ را پشت سر بگذارد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود، هر ماه، علاوه‌بر پرداخت حقوق و دستمزد، بین ۱۰ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان بابت هزینه‌هایی پرداخت می‌کند که در این دولت انجام نشده است.
رئیسی تصریح کرد: امروز به برکت اقتدار و عزتی که شما مردم خلق کردید، بدون اینکه قراردادی امضا کنیم یا تعهد جدیدی برای کشور بپذیریم، فروش نفت را به حد قابل قبولی رساندیم، در حالی که قبلا می‌گفتند امکان فروش نفت نیست. تامین کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی و پرداخت بدهی‌های مربوط به گذشته از محل افزایش درآمدهای ناشی از همین افزایش فروش نفت حاصل شده است.
وی با اشاره به سفرهای خود به استان‌های مختلف گفت: می‌توان در تهران نشست و گزارش‌ها را از استان‌ها دریافت کرد، اما شنیدن کی بود مانند دیدن. حضور در کنار دامدار، کشاورز، استاد، دانشجو، بازاری و کسبه درک متفاوتی به انسان می‌دهد و بنده به این تجربه افتخار می‌کنم. ممکن است برخی که سفرهای استانی دولت را مورد سرزنش قرار می‌دهند، تجربه دیدارها و حضور در جمع مردم را نداشته باشند که به آنان توصیه می‌کنم چنین دیدارها و حضورهایی را تجربه کنند.
رئیس‌جمهور به آمار بانک مرکزی و مرکز آمار مبنی بر افزایش نرخ رشد اقتصادی از ۴ دهم درصد به حدود ۵ درصد در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود: این دستاورد این نوید را می‌دهد که با مراقبت و پیگیری و برنامه‌ریزی می‌توان زمینه رشد اقتصادی و افزایش ارزش پول ملی را در جامعه فراهم کرد.
رئیسی اظهار داشت:‌ اگر پول ملی بی‌ارزش شود، هر چه هم حقوق افراد را افزایش دهیم، باز هم حریف تورم نمی‌شویم. تورم حتما باید مهار شود. دولت مردمی از ابتدای کار خود به دنبال مهار شیوع کرونا، رفع کسری بودجه، تامین مطمئن کالاهای اساسی و مهار تورم بود که این مسائل همچنان در دستور کار قرار دارند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه از وضعیت زندگی مردم عزیزمان در شهر و روستا اطلاع دارم، تصریح کرد: بنده مرتب در میان مردم حضور دارم و واقعاً نه فقط هیچ شبی، بلکه هیچ ساعتی نیست که از زندگی مردم غفلت کنم. شبانه‌روز دنبال این هستیم که هر چه سریع‌تر مشکلات کاهش پیدا کند و مردم شاهد رشد اقتصادی باشند و گشایشی در زندگی و کسب‌وکارها ایجاد شود.
باید نگاه مردم و نخبگان در اداره کشور تأثیر داشته باشد
رئیسی در ادامه و در نشست با جمعی از نخبگان استان خراسان شمالی با اشاره به اهمیت بهره گرفتن از نظرات نخبگان در اداره کشور، خطاب به آنان گفت: شما نخبگان در ارتباط گرفتن با دولت به این نوع جلسات بسنده نکنید و سعی کنید پیشنهادات خود را به دولت منتقل کنید.
رئیس‌جمهور با تأکید به استاندار خراسان شمالی مبنی بر برگزاری مداوم جلسه با نخبگان استانی، خاطرنشان کرد: با بهره‌گیری از نظرات و ایده‌های مطرح شده در این نوع جلسات می‌توان تدابیر خوبی برای حل مسایل و مشکلات استان بکار گرفت. تردیدی ندارم که شما نخبگان خیرخواه کشور هستید و باید به نظرات شما به چشم غنیمت نگاه شود. هر جا مردم در میدان بودند کشور توفیقات زیادی پیدا کرد.
آیت‌الله رئیسی در ادامه تصریح کرد: استان‌های خراسان شمالی و جنوبی همزمان با یکدیگر به استان تبدیل شدند، اما علی‌رغم کارهای خوبی که انجام شده، استان خراسان شمالی کمبودهای زیادی دارد.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه استان خراسان شمالی دارای ظرفیت‌های زیادی در زمینه کشاورزی است، گفت: کشت گیاهان دارویی و توسعه آن در این استان می‌تواند یک ظرفیت اقتصادی بسیار بزرگ در کشور باشد. توسعه کشت گیاهان دارویی نباید در حد حرف باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره تلاش دولت برای رفع مشکلات زنان بدسرپرست و بدون سرپرست، اظهار داشت: موضوع زن و خانواده بسیار مهم است که تنها یکی از مسایل آن مشکلات زنان بدسرپرست است. در این دولت صندوق حمایت از زنان بدسرپرست را تشکیل دادیم و نیاز است دفتر امور زنان و خانواده در استانداری‌ها فعال شوند.
رئیس‌جمهور خطاب به استاندار خراسان شمالی افزود: زمینه ارائه محصولات و صنایع دستی را که در خانه‌ها توسط بانوان ساخته می‌شود، فراهم و ایجاد بازارچه‌های دائمی صنایع دستی، ارائه تسهیلات و خرید این نوع محصولات را در استان پیگیری کنید.
آیت‌الله رئیسی با تشریح اهمیت نقش مالیات در اداره و تقویت اقتصاد کشور و اهمیت مقابله موثر و جدی با فرار مالیاتی، بر لزوم حمایت از اصناف در این زمینه تأکید و خاطر نشان کرد: پیش از این هم به متولیان امور مالیاتی تاکید کردم که در تعامل با اصناف، بنا را بر اعتماد به اصناف بگذارند.
وی افزود: مهم این است که ممیزان مالیاتی از فرار مالیاتی جلوگیری کنند. دلالانی هستند که درآمد زیادی دارند اما مالیات آن را نمی‌دهند.
مردم انتظار ندارند همچنان شاهد کارهای نیمه تمام باشند
آیت‌الله رئیسی همچنین در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی، مردم این استان را مردمی مخلص، متدین و انقلابی توصیف کرد و افزود: دلیل صدق این ادعا تقدیم ۲۶۰۰ شهید و ۷۵۰۰ جانباز و ایثارگر مردم این استان و حضورشان در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی است که مسئولیت ما در برابر آنان را مضاعف می‌کند. خدمتگزاری به این مردم بزرگ‌ترین افتخار برای همه ما است.
وی دلیل بیان مشکلات، تنگناها و اولویت‌ها در جلسه شورای اداری استان را توجه دادن همه مدیران نسبت به وظایف و مسئولیت‌شان در قبال این مسائل و همچنین مصوبات استانی ذکر کرد و گفت: آقای استاندار به‌عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی استان باید اجرای مصوبات و اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام را دنبال کند، مردم ناظر باشند و رسانه‌ها هم پیگیری کنند تا کارها به سرانجام برسد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم انتظار ندارند با این مجلس و دولت در گام دوم انقلاب اسلامی باز شاهد کارهای نیمه تمام باشند، تصریح کرد: این مسئله نگاه تحولی می‌خواهد و اگر مدیران ما روحیه تحول‌خواهانه و تحول‌آفرین داشته باشند کارها خوب پیش می‌رود، اما اگر چنین روحیه‌ای در بین مدیران وجود نداشته باشد و صرفا به‌دنبال رفع تکلیف باشند، این کفایت نمی‌کند.
رئیسی در ادامه وجود مدیر کارآمد، تحول‌خواه و تحول‌آفرین را از شروط موفقیت در اجرای هر برنامه‌ای دانست و افزود: امروز انتظار مردم و رهبری معظم انقلاب اسلامی از مدیران در نظام جمهوری اسلامی این است که در کشور تحول واقعی انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه دولت ما باید دولت حل مسئله باشد نه پاک کردن صورت مسئله، تصریح کرد: به هیچ‌عنوان صورت مسئله نباید پاک شود، باید مسئله در این دولت حل شود، والا اگر مانند قبلی‌ها با یک «عجب» گفتن از کنار پروژه‌ها عبور کنیم، اتفاقی نمی‌افتد. مردم قرار است تغییر و تحول را احساس کنند و این تحول به همکارانی تحول‌گرا نیازمند است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت کنار گذاشتن مدیران خسته و بی‌انگیزه گفت: بارها گفته ام اگر مدیری روحیه تحولی ندارد به جای او از همکارانی استفاده کنید که دارای روحیه جهادی و تحول‌آفرین باشند.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از رویه غلط مصرف آب شرب و کشاورزی در پتروشیمی گفت: آب در کشور هست، اما آنچه که نیاز داریم مدیریت آب است، باید در پتروشیمی از پساب استفاده شود و همه دستگاه‌ها باید شرایط استفاده این مجتمع از پساب را در کمترین زمان ممکن فراهم کنند.
رئیسی همچنین بر ضرورت استفاده از صنایع تبدیلی لبنی در بخشهایی که قطب دامداری است تاکید کرد.
وی در ادامه با ذکر نقل‌قولی از رئیس‌جمهور ترکمنستان مبنی بر اینکه این کشور پس از اعلام استقلال بیشترین حجم از روابط تجاری و اقتصادی را با ایران داشته است، افزود: باید بررسی شود که چرا این حجم از مبادلات تجاری کاهش پیدا کرده و جای ایران و کالای ایرانی در بازار ترکمنستان را چه کشورهایی گرفته‌اند و در این زمینه با یک کار جدی کم‌کاری‌ها جبران شود.
رئیسی ادامه داد: رئیس‌جمهور ترکمنستان در سفر اخیر خود به ایران نیز برتقویت و توسعه جدی تجارت با ایران و تامین نیاز بازار این کشور از کالاهای ایرانی تاکید کرد که تحقق این مسئله نیازمند تلاش و پیگیری است.
رئیس‌جمهور اساس سیاست همسایگی را توسعه تجارت و استفاده از ظرفیت‌های کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: زمینه برای صادرات محصولات ایران بسیار فراهم است و در ملاقات‌هایی که با مقامات کشورهای همجوار داریم تاکید می‌کنند که کالای بیشتری از ایران می‌خواهند و این ایجاب می‌کند که در این زمینه کار را جدی‌تر دنبال کنیم.
مردم ایران در کنار مردم افغانستان خواهند بود
رئیسی شامگاه پنجشنبه در پایان سفر خود به استان خراسان شمالی و در نشست با خبرنگاران رسانه‌های استانی با تسلیت به مناسبت جان باختن شماری از مردم افغانستان در حادثه زلزله، برای خانواده جانباختگان از خداوند متعال صبر طلب کرد.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: استانهای هم‌مرز با افغانستان هرگونه مساعدتی که می‌توانند به مردم افغانستان در جهت کمک به آنها انجام دهند.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت کمک‌های بشردوستانه پیش‌قدم بوده است، تصریح کرد: اگر ناتو و آمریکا مجال می‌دادند مردم افغانستان برای خود خانه‌های مستحکم می‌ساختند. حقیقتا مردم این کشور مظلوم هستند.
رئیس‌جمهور در مورد ظرفیت‌های استان خراسان شمالی، گفت: این استان ظرفیت‌های خوبی در زمینه کشاورزی دارد، اما اشکال کار در این است که زنجیره تولید در این‌جا تکمیل نیست. حتما باید صنایع تبدیلی در این استان ایجاد شود.
آیت‌الله رئیسی در مورد مشکلات پتروشیمی خراسان خاطرنشان کرد: پتروشیمی استان حتما باید توسعه یابد. این مجتمع امکان افزایش ظرفیت اشتغال تا ۳ هزار نفر را هم دارد.
رئیسی در مورد مشکلات آب پتروشیمی خراسان، اظهار داشت: به‌جای آب شرب، باید پساب در این مجتمع استفاده شود و آب شرب در اختیار مردم قرار گیرد.
رئیس‌جمهور ایجاد شرایط مناسب برای عرضه صنایع دستی را در این استان ضروری دانست و گفت: متاسفانه به‌ جای اینکه تولید کنندگان صنایع دستی سود اصلی تولیدات خود را ببرند، دلالان این سود را نصیب خود می‌کنند. استاندار تلاش کند بازار دائمی برای عرضه این محصولات ایجاد شود‌.
آیت‌الله رئیسی به وجود ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان اشاره کرد و گفت: با وجود چنین ظرفیت‌هایی بازارچه‌های مرزی باید فعال شوند.
رئیس‌جمهور به مسکوت ماندن پروژه مهم ریلی گرگان - مشهد اشاره و تصریح کرد: ساخت این پروژه سال‌هاست مطرح است و مقرر شد اجرای این مسیر ریلی دنبال شود.

طاهر مهدوی بازدید : 3 جمعه 03 تير 1401 نظرات (0)
.
با حضور هزاران نفر از عاشقان امام زمان(عج):
  اجتماع عظیم «سلام فرمانده»
در مسجد مقدس جمکران برگزار شد
   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
دهه نودی‌ها و نوجوانان در این مراسم با در دست داشتن پرچم‌های مهدوی، پرچم سه رنگ ایران و تصاویری از مقام معظم رهبری و سردار سلیمانی با آرمان‌های حضرت ولی‌عصر(عج) و انقلاب اسلامی تجدید عهد کردند.
حضور پرتعداد و پرشور مردم از ملیت‌های مختلف با در دست داشتن پرچم کشورهای متبوع خود از جلوه‌های ویژه این مراسم معنوی بود.
به گزارش رسا، در حالی که عقربه‌های ساعت 19:40 را نمایش می‌داد و باد پرچم‌ها را به رقص عاشقانه درآورده بود، سرود سلام فرمانده در فضای مسجد طنین‌انداز شد و دهه نودی و هشتادی‌هایی را می‌دیدی که با همه وجود همراهی و همخوانی می‌کنند، صحنه‌های زیبا و به یاد ماندنی گوشه گوشه صحن را پر کرده بود، حتی ناشنوایان نیز با زبان اشاره با امام زمان(عج) تجدید عهد می‌کردند. عصر سه‌شنبه مهدوی این هفته با حضور نوجوانان دهه هشتادی و کودکان دهه نودی، تجدید عهدی با امام زمان و آرمان‌های انقلاب و خاری در چشم دشمنان اسلام و انقلاب شد و به درستی نوشته بودند «انقلاب ما نقطه شروع انقلاب جهانی حضرت مهدی» است. حجت‌الاسلام سیدحسین مومنی با صدایی رسا و دلنشین حال و هوای مسجد را انتظاروار و با استغاثه‌ای زیبا دل‌ها را متوجه نقطه هدف یعنی امام زمان(عج) کرد و کودکانی با بر افراشته کردن پرچم ۳۰ کشور نشان دادند زمینه‌های ظهور حضرت در حال چیده شدن است.
حجت‌الاسلام مومنی هدف از این اجتماع عظیم را اعلام سربازی امام زمان(عج) برشمرد و از همه خواست برای ظهور دعا کنید و در این لحظه ندای «اللهم عجل لولیک الفرج» صحن مسجد و سقف آسمان را لرزاند.
سپس همه مردم، زن و مرد، پیر و جوان همصدا با حجت‌الاسلام مومنی عهد بستند که یا بقیهًْ‌الله با تو عهد می‌بندیم در این انقلاب که زمینه‌ساز ظهور توست، در کنار ولی‌فقیه بمانیم و همچون حاج قاسم در رکاب تو به شهادت برسیم.
اهالی رسانه هر کدام به نوعی در گوشه‌های صحن در حال ثبت این لحظات ناب و سراسر عاشقانه بودند، تقریباً تمامی پشت‌بام‌های منتهی به گنبد را خبرنگاران و عکاسان پر کرده بودند.
از صحنه‌های جالب و غرورانگیز این مراسم برافراشته شدن پرچم سرخ یالثارات الحسین بر گنبد فیروزه‌ای جمکران و پخش سرود حماسی از حاج حسین طاهری بود که نوید و اراده انتقام سخت خون حاج قاسم را از رژیم غاصب اسرائیل و آمریکا می‌داد.
در پایان حجت‌الاسلام نعیمیان، تهیه‌کننده این سرود و ابوذر روحی خواننده این اثر، حکم خادمی خود را از دستان تولیت مسجد مقدس جمکران دریافت کردند.
سه‌شنبه، قم نماینده تمام مسلمانان و شیعیان دنیا بود که بگویند ‌ای صاحب و مولای ما برای آمدنت و سربازی در رکابت لحظه‌شماری می‌کنیم.

 

آیت‌الله رئیسی در جلسه هیئت دولت:    قدردان تلاش پزشکان و پرستاران در مقابله با کرونا هستیم     ۱۴۰۱/۰۴/۰۱

طاهر مهدوی بازدید : 0 جمعه 03 تير 1401 نظرات (0)
.
آیت‌الله رئیسی در جلسه هیئت دولت:
  قدردان تلاش پزشکان و پرستاران در مقابله با کرونا هستیم
   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در جلسه دیروز چهارشنبه هیئت دولت، امیدآفرینی در جامعه را از مطالبات مقام معظم رهبری و وظیفه مهم دولت برشمرد و تاکید کرد: حواشی نباید دولت را از متن کار که خدمت به مردم و امیدآفرینی در دل‌هاست، بازدارد.
رئیس‌جمهور ایجاد یأس در دل‌ها را کار شیطان و شیاطین دانست و اظهار داشت: انسان خداجو همواره به امید زنده است و ما به عنوان خادمان ملت، هم باید نسبت به آینده امید داشته باشیم و هم روح امید را در جامعه تزریق کنیم.
رئیسی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و سرلشکر حاج قاسم سلیمانی که با امید و روحیه جهادی از مشکلات و سد «نمی‌شود»ها عبور کردند و با کمترین امکانات کارهای بزرگی را در میدان مبارزه با دشمنان تا بُن دندان مسلح انجام دادند، از آنها به عنوان الگوهای امیدآفرینی یاد کرد.
وی اقدامات و تلاش‌های ‌پزشکان و ‌پرستاران در مواجه با همه‌گیری کرونا را از دیگر مصادیق امیدآفرینی در جامعه دانست و افزود: کادر درمان به‌ویژه شهدای سلامت در شرایط بسیار سخت همه‌گیری کرونا که زندگی همه مردم را تحت‌الشعاع خود قرار داده و نگرانی‌هایی را برای خانواده‌ها به‌وجود آورده بود،‌ با جانفشانی و از خودگذشتگی علی رغم همه کمبودها در عرصه خدمت‌رسانی میدان‌داری کردند و زمینه بازگشت امید و نشاط به جامعه را فراهم کردند.
رئیسی تاکید کرد: وضعیت کنونی که فوتی‌های ناشی از کرونا تک رقمی و در برخی روزها صفر شده و نیز میزان بسیار پایین ابتلا که امکان بازگشایی در صنوف مختلف و ایجاد شور و نشاط در کشور را فراهم کرده، پس از لطف خدا، ‌ثمره همراهی مردم و خصوصا تلاش‌ها و اقدامات جامعه پزشکی و ‌پرستاری است و بنده در ماه‌های گذشته در تهران و برخی شهرها با حضور در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از نزدیک شاهد این مجاهدتها و فداکاری‌ها بوده‌ام و قدردان ایشان هستم.
رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به دیدارهایی که در حاشیه سفر به استان چهارمحال و بختیاری با عشایر داشت، گفت: عشایر عزیز ما در دوران دفاع مقدس ۱۰ هزار شهید دادند و متحمل سختی‌های فراوان شدند و امروز هم با مشکلاتی مواجه هستند اما از روحیه امید و ایستادگی برخوردارند و ذره‌ای یأس و ناامیدی در دل آنها نیست.
رئیسی افزود: برخی رسانه‌های بیگانه خصوصاً شبکه‌های فارسی زبان شبانه‌روز برای ایجاد یأس و ناامیدی در دل مردم تلاش می‌کنند اما همواره با حضور مردم عزیز ما در صحنه شکست خورده‌اند و به هدف‌شان نرسیده‌اند.
وی با بیان اینکه امروز در یک جنگ اقتصادی هستیم، گفت: همه همکاران دولت به ویژه کسانی که مسئول بازار و تأمین سفره مردم هستند، شبانه‌روز برای خدمت‌رسانی و امیدآفرینی در جامعه تلاش می‌کنند و این اقدامات باید تا حصول نتایج نهایی تداوم داشته باشد.
رئیس‌جمهور به معاون اول، معاونت حقوقی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دیگر بخش‌های ذی‌ربط دستور داد که خواسته‌های بازنشستگان عزیز را درباره مستمری‌شان پیگیری نمایند.
فعالیت موسسات مالی با فعالیت ناسالم
باید ساماندهی و تعیین تکلیف شود
در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی نیز که به ریاست آیت‌الله رئیسی برگزار شد، در ادامه پیگیری مطالبه مقام معظم رهبری درخصوص ساماندهی بانک‌ها و موسسات اعتباری، بانک مرکزی گزارشی از سیاست‌ها و برنامه‌های پیشنهادی برای ساماندهی نظام بانکی و ساماندهی موسسات اعتباری با عملکرد ناسالم و غیرسازنده ارائه کرد.
رئیس‌جمهور در این زمینه تاکید کرد که با اتکا به مصوبات قانونی، هر چه سریع‌تر آن دسته از موسسات اعتباری که با عملکرد ناسالم باعث رشد نقدینگی و تورم در کشور می‌شوند، ساماندهی و تعیین تکلیف شوند.
در این جلسه بانک مرکزی همچنین گزارشی از اقدامات تاثیرگذار در مدیریت بازار ارز را که در روزهای اخیر منجر آغاز روند کاهشی نرخ آن شده، ارائه کرد.
این اقدامات با اختیارات مصوب شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه به بانک مرکزی، به منظور کنترل و مدیریت نرخ ارز انجام شده است. در این جلسه مقرر شد بانک مرکزی با همکاری قوه قضائیه و سایر نهادهای ذی‌ربط به تلاش‌های خود برای مدیریت بازار ادامه دهد تا افزیش غیر واقعی نرخ ارز در بازار غیر رسمی کاهش یابد و منطقی‌تر شود.
شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نقش‌آفرینی موثرتری
 در تقویت بنیان‌های آموزشی کشور ایفا کند
رئیس‌جمهور همچنین در جلسه شورای ‌‌عالی انقلاب فرهنگی استفاده بهتر از ظرفیت‌ها و حمایت مؤثر از نخبگان کشور را در جهت سرعت بخشیدن به پیشرفت علمی کشور ضروری دانست و کمک به فراهم کردن زمینه و بسترهای لازم در این بخش را از وظایف و مسئولیت‌های شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برشمرد.
وی با اشاره به تعطیلی طولانی‌مدت مدارس به علت شیوع کرونا در دو سال گذشته، بر ضرورت بررسی راهکارهای مناسب برای تقویت بنیه علمی و ارتقای آموزش‌ها در سطوح مختلف تحصیلی تأکید کرد و گفت: شورای‌عالی انقلاب نقش‌آفرینی موثرتری در تقویت بنیان‌های آموزشی کشور ایفا کند.
در ادامه جلسه، اعضای شورای ‌‌عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم تهیه و ارائه گزارشی تفصیلی درباره وضعیت جامعه نخبگانی و پیشنهاد راهکارهای تقویت جامعه علمی کشور، به منظور حفظ برتری‌های علمی و فناوری کشور در منطقه و جهان در علوم مختلف تاکید کردند.
در این جلسه همچنین گزارش آماری ستاد نقشه جامع علمی کشور و نیز گزارش و توضیحات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره نسبت دندانپزشک به جمعیت و توزیع جغرافیایی دندانپزشکان در سطح کشور ارائه شد.
بر این اساس با توجه به پایین بودن نسبت دانشجویان و متخصصان دندانپزشکی به جمعیت و از سوی دیگر توزیع نامتناسب دندانپزشکان در کشور به ویژه در مناطق محروم و کم‌برخوردار، مقرر شد موضوع مجددا با حضور وزیر بهداشت، رئیس ‌فرهنگستان علوم پزشکی و متخصصین مربوطه، در ستاد نقشه جامع علمی کشور بررسی شده و برای اخذ تصمیم به صحن شورا ارائه شود.
اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در این راستا تاکید کردند که تقویت زیرساخت‌های مربوط به جذب دانشجوی پزشکی، از استاد، تجهیزات و فضا و نیز تحت پوشش بیمه قرار گفتن خدمات دندانپزشکی در گزارش مذکور مدنظر قرار گیرد.
در ادامه جلسه اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت و تاثیر مناسبت‌های ملی و استانی در تقویت هویت دینی و ملی، نشاط اجتماعی، همگرایی ملی، همبستگی استانی و ایجاد حس افتخار ملی و اجتماعی، ثبت این مناسبت‌ها در تقویم و گرامیداشت آنها را موجب ایجاد عدالت فرهنگی، شکوفایی ظرفیت‌های زیست‌بوم، تقویت ارزش‌های انقلاب اسلامی و باعث نوعی رویداد‌سازی فرهنگی و شهری دانستند که حس عضویت در جامعه ملی و استانی را در افراد تقویت می‌کند.
بر این اساس روزهای ۱۴ آبان به عنوان روز مازندران به مناسبت سالروز اولین حضور علوی‌ها در این استان و نیز ۲۵ آبان به عنوان روز اصفهان به مناسبت برگزاری مراسم عظیم تشییع ۳۷۶ شهید دفاع مقدس در یک روز، به مناسبت‌های تقویم ملی کشور افزوده شدند که این روند در جلسات بعدی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ادامه خواهد داشت.

تعداد صفحات : 333

اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟