loading...

تـــو لَـــــی ( دوست شــنـاســی )

پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.

طاهر مهدوی بازدید : 13 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)
.
رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم:
 آثار تورمی فعلی در فاصله زمانی کوتاهی از بین خواهد رفت /
 تلاش دولت کنترل قیمت‌ها در بازار است
    ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
 آیت الله رئیسی در ششمین گفتگوی تلویزیونی با مردم: افزایش بدون منطق قیمت ها  به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید با تخلفات برخورد شود / با هر گونه تخلفی از
رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم با بیان اینکه «آثار تورمی فعلی در فاصله زمانی کوتاهی از بین خواهد رفت» تأکید کرد: تلاش دولت کنترل قیمت‌ها در بازار است.

«آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور شب گذشته در ششمین گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم با بیان اینکه «در ابتدای دولت مقدمات و زمینه‌ها برای اصلاحات اقتصادی فراهم نبود» گفت: پس از هفت ماه اصلاحات اقتصادی را آغاز کردیم.
رئیسی با اشاره به این که ارز ترجیحی در قانون بودجه ۱۴۰۱ قرار داده نشده بود، اظهار داشت: از ارز ترجیحی برای سفره مردم استفاده نمی‌شد بخشی از این ارز در رانت، فساد و دلالی‌ها صرف می‌شد.
ادامه تخصیص ارز ترجیحی موجب افزایش فاصله طبقاتی بود ارز ۴۲۰۰ تومانی در سفره مردم قرار نمی‌گرفت
وی خاطرنشان کرد: ادامه تخصیص ارز ترجیحی موجب افزایش فاصله طبقاتی بود، قیمت کالاهایی که با ارز ترجیحی وارد می‌شد ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش ‌یافته بود.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: قاچاق کالاهای اساسی از ایران به کشورهای همسایه به‌گونه‌ای بود که بازارهای این کشورها از کالاهای قاچاق ایران تأمین می‌شد.
رئیسی با تأکید بر این که ما در ابتدا زمینه را برای هدفمندی واقعی یارانه‌ها مناسب نمی‌دیدیم، تصریح کرد: در کشور شرایطی بود که از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده اشتباه می‌شد و در سفره مردم قرار نمی‌گرفت.
جنگ اوکراین امنیت غذایی را تحت‌الشعاع قرار داده است
وی با بیان این که ارز و نقدینگی کشور باید به طرف تولید برود، ادامه داد: حتی کالاهایی که به آنها ارز ترجیحی اختصاص داده شده بود، قیمتشان رشد می‌کرد و معلوم بود تخصیص ارز ترجیحی تأثیری نداشته است.
رئیس‌جمهور گفت: در خرداد و تیر ۱۴۰۰ اعلام شد که ما ۶۵ درصد افزایش قیمت کالاهای اساسی را داشتیم. این مربوط به قبل از جنگ اوکراین است که وضعیت جهانی شرایط خاصی را ایجاد کرده و امنیت غذایی را تحت‌الشعاع قرار داده است.
رئیسی افزود: قاچاق کالا باعث می‌شد بازار کشورهای همسایه پر از کالاهای ایرانی باشد.
برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم
وی با بیان این که برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم، اظهار داشت: ما سعی کردیم کارهای تورمی نکنیم؛ مثلاً از بانک مرکزی استقراض نکنیم و پایه پولی را بالا نبریم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در سه‌ماهه آخر 1400 تورم سیر نزولی پیدا کرد چون دولت منابع و مصارفش را کنترل کرد در سه‌ماهه آخر سال 1400 دولت موفق شد که بازار را ثبات ببخشد.
آنچه از تورم به خاطر اصلاح نظام یارانه ایجاد می‌شود مقطعی و کوتاه‌مدت است
وی تأکید کرد: با اجرای قانون و اصلاح اقتصادی شرایط جدیدی ایجاد شد آنچه از تورم به خاطر اصلاح نظام یارانه ایجاد می‌شود، مقطعی و کوتاه‌مدت است.
رئیس‌جمهور با بیان این که دولت گرفتار آثار استقراض دولت قبل از بانک مرکزی است، تصریح کرد: اما تورمی که به‌واسطه رشد نقدینگی ایجاد می‌شود بلندمدت است تورم فعلی در کوتاه‌مدت رفع می‌شود.
تلاش ما کنترل قیمت‌ها در بازار است
رئیسی ادامه داد: ما کشور را در شرایطی تحویل گرفتیم که تورم ماهانه ۶۰ درصدی و کسری بودجه داشتیم و مواجه با رشد نقدینگی هم بودیم که اگر ادامه می‌یافت، شرایط اقتصادی دشوارتر می‌شد.
وی با اشاره به این که اصلاح اقتصادی را با دو شرط اقناع عمومی و اجماع صاحب‌نظران آغاز کردیم، گفت: اصلاح اقتصادی باید در دولت قبل اتفاق می‌افتاد و اگر یک سال زودتر این انفاق می‌افتاد، هزینه کمتری برای کشور داشت.
رئیس‌جمهور افزود: گر اتحادیه‌ها یا اصناف قصد افزایش قیمت کالاها را داشته باشند باید دلیل گرانی کالاها برای مردم روشن تبیین شود.
مهار کرونا مرهون ایثار و تلاش بی‌وقفه کادر درمان است
رئیسی همچنین صبح دیروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به کاهش آمار ابتلا و فوتی‌های ناشی از شیوع ویروس کووید۱۹، از تلاش‌ها و زحمات کادر درمان در طول دو سال اخیر قدردانی کرد و اقدامات آنها در صیانت از جان مردم را امیدآفرین خواند.
رئیس‌جمهور گفت: اگر امروز شاهد وضعیت متفاوتی به لحاظ شیوع کرونا در کشورمان نسبت به برخی کشورهای دیگر جهان هستیم و در دل مردم از بابت بازگشایی کسب و کارها و مراکز آموزشی امید به وجود آمده، این از لطف خداوند و ثمره ایثار و تلاش بی‌وقفه پزشکان و ‌پرستاران و کادر درمان است.
وی تسریع در پرداخت حقوق و مطالبات بیمارستان‌ها و کادر درمان را جلوه عملی قدردانی از پزشکان و ‌پرستاران زحمتکش کشور دانست و از وزیر بهداشت خواست این موضوع را با جدیت پیگیری کند.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سیر نزولی کاهش ابتلا و خسارات جانی ناشی از کرونا تاکید کرد: اینکه میزان ابتلا به بیماری کاهش یافته و در برخی روزها به لطف خدا حتی یک مورد فوتی هم نداشتیم، نباید سبب عادی‌انگاری نسبت به رعایت اصول بهداشتی شود.
رئیسی بر همین اساس از آحاد مردم خواست که در مراکز درمانی و بهداشتی و اماکن عمومی پرتردد و پر‌ازدحام و همچنین وسایل نقلیه، همچون گذشته دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا وضع موجود تثبیت شود.
وی استمرار اطلاع‌رسانی و آموزش درباره بیماری کرونا و هشدارهای لازم برای پیشگیری از آن را امری ضروری دانست و گفت: آموزش عمومی درباره یک بیماری مسری مثل کرونا، مسئله‌ای مقطعی و محدود به زمان و مکان خاصی نیست.
رئیس‌جمهور گفت: بحمدالله امروز شرایط نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده، اما رسانه ملی و مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت همواره به مسئله آموزش و هشدار به موقع نسبت به شیوع بیماری اهتمام داشته باشند تا زمینه اوج‌گیری مجدد بیماری به وجود نیاید.
ایران از آتش‌بسی که منجر به رفع واقعی محاصره ملت یمن شود حمایت می‌کند
آیت‌الله رئیسی همچنین ظهر دیروز شنبه در پاسخ به تماس تلفنی «مهدی المشاط» رئیس‌شورای‌عالی سیاسی یمن، با ستایش ایستادگی و مقاومت سلحشورانه مردم این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یمن، از آتش‌بسی که منجر به صلح کامل و رفع واقعی محاصره اقتصادی ظالمانه بر ضد این ملت شود، حمایت می‌کند.
رئیس‌جمهور کشورمان اظهار داشت: ایران آماده ارسال کمک‌های بشردوستانه و به ویژه واکسن کرونا برای مردم یمن است.
«مهدی المشاط» رئیس ‌شورای‌عالی سیاسی یمن نیز در این گفت‌وگوی تلفنی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی از ملت مظلوم یمن و رساندن صدای آنان به جهانیان قدردانی کرد و خواستار گسترش روزافزون مناسبات و همکاری‌ها با کشورمان شد.

وزیر اطلاعات: تروریست‌های آلبانی‌نشین از آتش انتقام 12 هزار شهید در امان نخواهند بود  ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)

.

وزیر اطلاعات: تروریست‌های آلبانی‌نشین

از آتش انتقام 12 هزار شهید در امان نخواهند بود 

۱۴۰۱/۰۴/۰۴

وزیر اطلاعات: تروریست‌های آلبانی‌نشین از آتش انتقام 12هزار شهید در امان  نخواهند بود

حجت‌الاسلام سید اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات به مناسبت سالروز به شهادت رساندن آیت‌الله بهشتی توسط گروهک منافقین پیامی صادر و اعلام کرد: تروریست‌های آلبانی‌نشین هیچ‌گاه از آتش انتقام دوازده هزار شهید جنایات آنها در امان نبوده و نخواهند بود.
در بخشی از متن این پیام آمده است: «نام و یاد شهدای والامقام فاجعه جنایت‌کارانه هفتم تیر 1360 که به دستان خون‌چکان منافقین تروریست و با حمایت استعمارگران مدعی حقوق بشر به وقوع پیوست، تا همیشه تاریخ ماندگار خواهد بود.»
این پیام افزوده است: «مطمئناً سربازان گمنام آقا امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف) در سنگر عظیم مبارزه و جهاد به‌عنوان ضابطین قضایی تمام کوشش و همراهی خود را در انجام رسالت خطیر حفظ امنیت این مرزوبوم و احقاق حقوق امّت شهیدپرور به کار خواهند گرفت.»
وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: «تروریست‌های روسیاه آلبانی‌نشین نیز هیچ‌گاه از آتش انتقام دوازده هزار شهید جنایات آنها در امان نبوده و نخواهند بود؛ گرچه هرروز بیش ‌از پیش خود را در اختیار سران تروریسم رسمی و دولتی از قبیل ترامپ و مایک‌پنس و پمپئو قرار دهند. در حالی که همین جانیان، خود هر روز بیش از گذشته در هراس بیشتر از خونخواهان سردار بزرگ اسلام، شهید سپهبد قاسم سلیمانی هستند. این سنت الهی است که جنایت‌کارانی همچون منافقین و کارفرماهایشان، از عذاب الهی در امان نخواهند بود.»

رئیس ‌سازمان انرژی اتمی : طراحی نیروگاه تمام ایرانی برای تولید 10هزار مگاوات برق اتمی ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)
.
رئیس ‌سازمان انرژی اتمی :
 طراحی نیروگاه تمام ایرانی برای تولید 10هزار مگاوات برق اتمی
    ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان انرژی اتمی در جریان بازدید از فعالیت‌های عمرانی و پیشرفت عملیاتی واحدهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر از طراحی نیروگاه تمام ایرانی برای تولید 10 هزارمگاوات برق اتمی خبر داد.

اسلامی در جریان این بازدید درباره بتن‌ریزی واحدهای شماره 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر اظهار داشت: شب گذشته بتن‌ریزی دیواره راکتور واحد شماره 2 آغاز و بخشی از پیشرفت عملیات عمرانی این واحد انجام شد و در این لحظه قرار است تحکیم بستر ساختمان‌های جانبی واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر انجام شود و در مرحله بعد قرار است سپرکوبی با هدف آماده‌‌سازی سایت به‌منظور احداث واحدها و تأسیساتی را که قرار است اجرایی شود انجام دهیم.
وی افزود: موضوع حائز اهمیت این است که از این به بعد و با توجه به اراده‌ای که اکنون در دولت وجود دارد و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تمام بخش‌هایی را که مقرر شده است در پروژه فعال شود به‌صورت همزمان و با همدیگر فعال کنیم تا راندمان و بهره‌وری را در این بخش افزایش و ارتقاء دهیم و تلاش می‌کنیم تأخیری به پروژه تحمیل نشود تا بتوانیم با سرعت بالاتری امور را دنبال کنیم و این طرح را به نتیجه برسانیم.
رئیس‌سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه «امروز شاهدیم که همه به‌صورت فوق‌العاده شتابان برای توسعه نیروگاه‌های اتمی در حال حرکت هستند زیرا با توسعه این نیروگاه‌ها می‌توان برق و انرژی پایدار تولید کرد»، توضیح داد: در نیروگاه شماره یک به‌صورت ثابت حدود 1000 مگاوات برق تولید می‌شود که به‌صورت پیوسته و با فرکانس ثابت این برق تولیدی به شبکه تزریق می‌شود و این مسئله برای وزارت نیروی ایران و همچنین وزارت انرژی کشورهای جهان بسیار کارساز خواهد بود زیرا برق تولیدی می‌تواند به‌صورت همیشگی در شبکه وجود داشته باشد.
اسلامی تصریح کرد: باید توجه داشت سایر نیروگاه‌ها متأثر از شرایط آب‌وهوایی دچار کاهش ظرفیت می‌شوند و راندمان خود را از دست می‌دهند اما نیروگاه‌های اتمی علاوه‌بر نداشتن هیچ آلایندگی؛ دارای عمر بهره‌برداری بالاتر و حداقل 2 برابری نسبت به سایر نیروگاه‌ها هستند. تولید برق در این نیروگاه‌ها پایدار است و نقصانی در روند تولید آن مشاهده نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز تولید برق هسته‌ای مورد استقبال واقع شده است و ما نیز با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و دستورات مکرر ایشان در طول سالیان و همچنین در ماه‌های اخیر؛ تولید 10 هزار مگاوات برق جدید را به‌صورت کمّی هدف‌گذاری کرده‌ایم و این مهم در دستور کار قرار گرفته است و باید توجه داشت این طرح غیر از تولید 2 هزار مگاوات برقی است که اکنون عملیات اجرایی آن در دست اجراست و روند آن قابل مشاهده است و این موارد کمک می‌کند تا گام بزرگی در توسعه این قبیل طرح‌ها و برنامه‌ها برداریم.
اسلامی عنوان کرد: همچنین امسال کار متفاوتی را آغاز کرده‌ایم به‌طوری‌که یک نیروگاه 360 مگاواتی تمام ایرانی را طراحی می‌کنیم که مقرر شده بود برای ساخت آن با کشورهای خارجی همکاری شود و امروز این هدف را به‌صورت قاطعانه تغییر داده‌ایم و با استفاده از ظرفیت ملی، ساخت نیروگاه تمام‌ایرانی را هدف‌گذاری کرده‌ایم تا بتوانیم کشور را در زمره صاحبان این صنعت قرار دهیم.
وی تصریح کرد: از تمام سازندگان، صاحبان صنایع بزرگ و شرکت‌های داخلی دانش‌بنیان دعوت می‌کنم به این پروژه ملحق شوند و کمک کنند تا برگ زرینی را به نام ملت ایران در تاریخ ثبت کنیم زیرا با این کار تراز کشور از نظر تکنولوژی و صنعتی به تراز هسته‌ای تبدیل خواهد شد و در نتیجه می‌توانیم در زمره کشورهای پیشرو و در تراز هسته‌ای قرار بگیریم.
رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران همچنین درباره تولید و تأسیس آب‌شیرین‌کن در نیروگاه‌های اتمی گفت: یکی از مطالبات دیرینه مردم عزیز بوشهر، آب‌شیرین‌کن بوده است و از نیروگاه اتمی این موضوع را مطالبه کرده‌اند و در سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان بوشهر خواهش کردیم که این مسئله حتماً به سازمان انرژی اتمی ایران ابلاغ شود زیرا در سال‌های گذشته این مهم به‌صورت مطالبه مردمی مطرح شده اما در برنامه این سازمان قرار نگرفته بود و باید توجه داشت ما ظرفیت 10 هزار مترمکعبی درون نیروگاه داریم که مصارف داخلی را تأمین می‌کند و اکنون 5 هزار واحد آن فعال است و 5 هزار متر واحد در دست تعمیر و باز‌سازی است.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ظرفیت تولید 70 هزار مترمکعبی از سوی رئیس‌جمهور تأیید شد و این مهم به سازمان انرژی اتمی ایران ابلاغ شده است و ما اقدام به طراحی خواهیم کرد تا عملیات اجرایی این طرح به‌محض تعیین پیمانکار، آغاز شود.
اسلامی بیان کرد: امیدوارم مطالبه دیرینه مردم عزیز استان بوشهر محقق شود و ما بیش از این بدهکار و شرمنده مردم صبور این استان نشویم زیرا معتقدیم این طرح مطالبه به‌حقی است و ان‌شاءالله حتی زودتر از زمان‌بندی 2 ساله در نظر گرفته‌شده این طرح اجرایی شود و به ثمر برسد.

 آیت‌الله جنتی: سعی کنید از مشکلات مردم گره­‌گشایی کنید       ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)
.
در دیدار اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس:
 آیت‌الله جنتی: سعی کنید از مشکلات مردم گره­‌گشایی کنید
     ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
 آیت‌الله جنتی خطاب به نمایندگان مجلس: دلایل مشکلات اقتصادی را به مردم  بگویید/ بنده نگران گرانی‌ها هستم/ کاری کنید که مردم به شما خوش‌بین باشند

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان دیدار کردند. در این دیدار علاوه‌بر اعضای کمیسیون اقتصادی، عباسعلی کدخدایی رئیس‌پژوهشکده و طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان نیز حضور داشتند. در ابتدای این دیدار آیت‌الله جنتی ابراز امیدواری کرد این دیدارها برکت داشته و بتواند گرهی از مشکلات مردم را بگشاید. وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: سعی کنید بیشتر گره‌گشایی کنید و از وقت استفاده بهینه داشته باشید تا نتیجه بهتری هم بگیرید.
دبیر شورای نگهبان با تاکید بر بهبود روابط مجلس و دولت گفت: هر چه می‌توانید روابط دولت و مجلس را بهبود بخشید، مردم هم از شما چنین انتظاراتی دارند. در گذشته دعواهای میان مجلس و دولت فراوان بود و آثار بسیار منفی هم در جامعه گذاشته بود ولی امیدواریم انشاءالله با حسن نیتی‌ که دارید، اقدامات موثری داشته باشید و اختلافات سیاسی کمتر شود.
دبیر شورای نگهبان همچنین توصیه کرد: ارتباط‌تان را با مردم حفظ کنید. شما نماینده مردم هستید، باید مردم شما را ببینند و بتوانند حرف‌هایشان را با شما در میان گذارند. دردهای مردم را بشنوید و راه علاجی برای آن داشته باشید. شما هم در جلسات با مردم، مجلس را به مردم معرفی کنید و هم مردم انتظارات‌شان را از مجلس بیان کنند.
آیت‌الله جنتی اضافه کرد: عمده مشکل مردم، مسئله معیشت است. وضعیت گرانی‌ها برای مردمی که درآمد کمی دارند یا درآمدی ندارند، معضلی است که باید برای آن راه‌حلی جست‌وجو کرد؛ مجلس هم خوشبختانه در این زمینه در حال فعالیت است لذا کاری کنید که مردم به شما خوش‌بین باشند و همان‌طور که با خوش‌بینی به شما رای دادند و شما را قبول کردند، این خوش بینی باید ادامه داشته باشد.
وی با تاکید بر تبیین دلایل گرانی‌ها و برنامه‌های مسئولان برای کنترل تورم افزود: دلایل مشکلات اقتصادی را به مردم بگویید و برنامه‌ها و اقداماتی که برای رفع مشکلات اقتصادی در دستورکار است را تبیین کنید، مردم باید بدانند که شما نسبت به ریشه مشکلات اقتصادی آگاهید و برای رفع آن تلاش می‌کنید. مردم ما نجیب و قانع هستند ولی نگرانند و بنده هم نگران گرانی‌ها هستم و می‌دانم شما هم با مردم هم‌درد هستید؛ مردم اگر بدانند که تدابیر مسئولان حل‌کننده مشکلات است، آرامش پیدا می‌کنند و برای رفع مشکل به کمک دولت و مجلس می‌آیند.
اصلاح قانون بانک مرکزی به زودی در صحن مجلس
در ادامه این جلسه، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه جلسات کمیسیون اقتصادی با دبیر و اعضای شورای نگهبان همانند سنوات گذشته جهت ارائه گزارش مسبوق به سابقه است، گفت: امسال دو سه برنامه ویژه در دستور کار داریم که اصلاح قانون بانک مرکزی یکی از کارهای ما است این طرح که مورد توجه و تاکید شما جهت اصلاح بوده، در شور اول کلیاتش در کمیسیون تصویب شد و در شور دوم هم نهایی شده و گزارش این طرح جهت ارائه در صحن علنی مجلس آماده شده است و تا دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود. ما امیدواریم ظرف دو ماه آینده قانون جدید اصلاح بانک مرکزی به تصویب رسیده و با اصلاح این قانون، مشکلاتی که از بعد نظارتی بر بانک مرکزی داشتیم، ان‌شاءالله برطرف شود.
رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بهبود گزارش‌های نظارتی در کنار اصلاح قوانین در مجلس یازدهم اضافه کرد: بیشترین سهم اقدامات مجلس، نظارت و اصلاح قوانین بوده است.
پور ابراهیمی همچنین بیشترین سهم نظارت را متعلق به کمیسیون اقتصادی دانست و گفت: در دولت قبل بیشترین تخلفات در حوزه قانون در حوزه‌هایی همچون بانک مرکزی، گمرک، بازار سرمایه، مالیات و... داشتیم؛ از طرفی، بیشترین حجم گزارش‌های نظارتی در صحن علنی براساس گزارش معاونت قوانین مجلس سهم کمیسیون اقتصادی بوده است.
وی در ادامه به‌اندازه گیری شاخص‌های اقتصادی در دولت قبل و فعلی پرداخت و گفت: این کمیسیون بعد از پایان ۸ سال دولت آقای روحانی، ۲۵ شاخص اصلی اقتصادی را از سال اول تا پایان دولت قبلی میانگین گرفته است و این گزارش هم با دولت قبل قابل مقایسه است و هم با دولت فعلی. در این ۲۵ شاخص اصلی اقتصادی فقط یک شاخص بود که تاثیر نگرفته بود و بقیه شاخص‌ها در این هشت سال همه منفی و بدتر شده بودند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به شاخصی که در هشت سال دولت قبل منفی نبوده است، گفت: این شاخص تنها بدهی خارجی جمهوری اسلامی بود، آن هم به دلیل این بود که دولت سابق نتوانسته بود وام خارجی را اخذ کند و امکان وام هم میسر نبود.
پور ابراهیمی با اشاره به توفیقات دولت آیت‌الله رئیسی در یک سال اخیر افزود: در دولت آیت‌الله رئیسی از شاخص‌های منفی در حال فاصله گرفتن هستیم و میزان استقراض دولت از بانک مرکزی هم روندی کاهشی داشته است.
وی در ادامه با بیان اینکه همیشه صادرات ما از واردات ما بیشتر و تراز ما مثبت بوده است، تصریح کرد: تراز تجاری میان صادرات و واردات در سه سال پیاپی منفی بود که این بی‌سابقه است اما از نیمه دوم سال ۱۴۰۰، میزان صادرات غیرنفتی ما در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود
۳۰ درصد افزایش یافته و این یعنی گشایش‌ها شروع شده است.

طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)
.
رئیس ‌قوه قضائیه:
 دستگاه قضا برای ارائه هر نوع کمک به تولیدکنندگان
و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان آماده است
   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
رئیس‌قوه قضائیه دیروز (شنبه ۴ تیر) در چهارمین روز از هفته قوه قضائیه با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان دیدار کرد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای دیروز (شنبه ۴ تیر) در چهارمین روز از هفته قوه قضائیه، در نشست با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه، به تبیین و تشریح اقتضائات و ضروریات تقویت بنیه اقتصادی و تولید ملی پرداخت و اظهار کرد: باور دارم که دولت نباید متولی باشد بلکه باید هدایتگر، ناظر و حامی باشد؛ باور دارم که نه امروز بلکه در همه زمان‌ها، مسئله کار، کارآفرینی، خلاقیت و افزایش بهره‌وری به اشکال مختلف، یک ارزش فوق‌العاده دارد.
رئیس‌دستگاه قضا با بیان اینکه برای حفظ و ارتقاء عزت و استقلال کشور باید بر امر تقویت اقتصاد و تولید ملی اهتمام داشته باشیم، تصریح کرد: امروز یکی از مسائل مهم برای استقلال کشور در همه ساحت‌ها، اهتمام ورزیدن به امر تقویت اقتصاد پویا، سالم و تولیدگر است و چنان‌که اقتصاد و تولید قوی نداشته باشیم، برخی امور به ما تحمیل خواهد شد.
رئیس‌عدلیه با اشاره به تأثیر امر تقویت اقتصاد و تولید ملی بر کاهش و زدودن آسیب‌های اجتماعی بیان داشت: با قوی شدن اقتصاد و تولید ملی و به تبع آن افزایش ثروت ملی و توزیع درست و صحیح آن، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مرتفع خواهد شد.
رئیس‌قوه قضائیه در ادامه به موضوع اهمیت حمایت فعالان بخش خصوصی از افراد خلاق و متخصص در امور دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان و صنعتگران و به طور کلی فعالان بخش خصوصی می‌توانند در میدان عمل‌دادن به افراد خلاق و مبتکر، پیش‌قدم و پیشتاز شوند و آنها را در زیر چتر حمایتی خود قرار دهند؛ قطعا تحقق تمام و کمال این مهم، ثمرات بسیاری در وهله نخست برای خود فعالان بخش خصوصی دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان به طرح چند سؤال از آنها پرداخت و گفت: شما فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان آیا تاکنون محاسبه کرده‌اید که زیرمجموعه خودتان و مردمی که مصرف‌کننده محصولات شما هستند، چه میزان از فعالیت شما رضایت دارند؟ آیا محاسبه کرده‌اید که چه میزان از نارضایتی‌ها و ضعف‌ها به نحوه مدیریت خود شما بازمی‌گردد؟ شما فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان برای رفع کاستی‌های مدیریتی خود چه اقداماتی را ترتیب داده‌اید؟
«از نگاه شما فعالان بخش خصوصی و کارآفرینان، مسائل و مشکلات اولویت‌دار کدام است؟» این سؤال دومی بود که رئیس‌دستگاه قضا از فعالان اقتصادی و تولیدی حاضر در جلسه پرسید و خطاب به آنها بر ضرورت اولویت‌بندی مسائل در راستای رفع آنها تاکید کرد و گفت: من به دنبال این هستم تا در این قبیل جلسات، چند مشکل و مسئله اولویت‌دار را شناسایی کنم و در جهت رفع آنها اقدامات مقتضی را انجام دهم.
رئیس‌قوه قضائیه در ادامه از فعالان اقتصادی و تولیدی حاضر در جلسه پرسید که چه میزان از ضعف‌ها و ایرادات صنف خود مطلع هستید؟ رئیس‌عدلیه در همین راستا گفت: باور من این است که اطلاعات و اشراف رؤسا و اعضای اصلی صنوف نسبت به مسائل و مشکلات و ضعف‌های صنف مربوط به خود، در بسیاری اوقات، بیشتر از دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی است.
قاضی‌القضات با اشاره به موضوع فوق‌الذکر به طرح سؤالاتی مهم پرداخت و گفت: رؤسا و اعضای اصلی صنوف چه میزان برای پیشگیری و جلوگیری از وقوع فساد و تقلب و تبانی در صنف خود تلاش کرده‌اند؟ آیا به فردی که در صنف شما مسیر خطا و فساد را پیش گرفته است، در وهله نخست تذکر داده‌اید؟ آیا برای مقابله با این هم‌صنف احیاناً خطاکار و فاسد با بخش‌های ذی‌ربط حکومتی همکاری و مساعدت داشته‌اید؟ آیا شما به عنوان فعالان بخش خصوصی حاضرید برای اصلاح صنف خود هزینه کنید و در مقابل فردی خطاکار و خواهان رشوه در یک بخش حکومتی بایستید؟ شما تولیدکنندگان چه میزان این آمادگی را دارید برای دفاع از اعتبار و حیثیت هم‌صنف خود در محکمه حاضر شوید و یا به جبران خسارت او بپردازید؟
رئیس‌قوه قضائیه در ادامه با اشاره به آمادگی دستگاه قضا برای ارائه هر نوع کمک و مساعدت به تولیدکنندگان و کارآفرینان و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان، بیان داشت: شما رؤسا و اعضای هر صنف می‌توانید افراد امین و دارای حسن شهرت صنف خود را به ما در دستگاه قضایی معرفی کنید تا آنها با همکاری و مساعدت همکاران ما، به بررسی و رفع مسائل اولویت‌دار صنف مربوطه بپردازند.
رئیس‌دستگاه قضا به تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی توصیه کرد که مسائل درونی خود را با تشکیل شوراهایی با عنوان شوراهای حل اختلاف و یا تحت هر عنوان دیگری به صورت درون صنفی حل و فصل کنید و چنان‌که مسائل و پرونده‌هایی از صنف شما به دستگاه قضایی ارجاع شده است می‌توانید با معرفی افراد متدین و امین و دارای حسن‌شهرت به قوه قضائیه، در جهت پیگیری تخصصی و دقیق پرونده‌های مزبور به ما کمک کنید.

 

واکنش حزب‌الله لبنان به طرح ناتوی عربی:«تو خالی است» ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)

.

واکنش حزب‌الله لبنان به طرح ناتوی عربی:«تو خالی است»

   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

پاسخ حزب‌الله لبنان به تلاش برای تشکیل «ناتوی خاورمیانه‌» - قدس آنلاین |  پایگاه خبری - تحلیلی

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در واکنش به تلاش‌ها برای تشکیل «ناتوی خاورمیانه‌»، تهدیدهای آمریکا علیه محور مقاومت را توخالی دانست و قدرت محور مقاومت و آمادگی همیشگی آن را به دشمنان یادآوری کرد.

اخیراً «عبدالله دوم» شاه اردن در گفت‌وگو با شبکه‌ای آمریکایی از امکان تشکیل یک ائتلاف نظامی در غرب آسیا همانند پیمان ناتو گفت و خاطرنشان کرد که باید چشم‌انداز چنین ائتلافی به شدت واضح باشد. او تصریح کرد که از تشکیل یک ائتلاف نظامی مشابه ناتو در منطقه غرب آسیا حمایت خواهد کرد، مشروط بر اینکه «این کار با [همراهی] کشورهای هم‌فکر انجام شود». «تسفی بارئیل»، تحلیلگر نظامی ارشد روزنامه «هاآرتص» در این باره می‌گوید که چیزی به نام ائتلاف دفاعی «ناتوی منطقه‌ای» وجود ندارد که اسرائیل بخواهد به آن ملحق شود. بلکه سخن بر سر این است که نوعی ائتلاف بین کشورهای عربی به صورت متوازن با اسرائیل ایجاد شود تا دیواری دفاعی مقابل «تهدید مشترک؛ یعنی ایران» ایجاد شود. در واکنش به ادعاها شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان ظهر روز شنبه در کنفرانس ملی عربی اسلامی در لبنان با اشاره به تلاش کشورهای عربی سازشکار با رژیم صهیونیستی برای ایجاد ائتلاف‌های نظامی با این رژیم گفت: «رویکرد کشورهایی که به عادی‌‌سازی روابط [با رژیم صهیونیستی] روی آورده‌اند، ایجاد ائتلاف‌های نظامی با این رژیم اشغالگر است. اسرائیل معتقد است که با این تهدیدها، در محور مقاومت نگرانی ایجاد می‌کند اما من می‌گویم که این تهدیدها توخالی است. با این وجود ما آمادگی کامل داریم و در مانور بزرگ در آماده‌باش کامل بودیم و هر روز آماده هستیم. امروز نیز در قوی‌ترین مراحل خود با متحدانمان در فلسطین و محور مقاومت به سر می‌بریم.»
قاسم افزود: «ما و متحدانمان به قدرت و آمادگی نظامی خود می‌بالیم و به این امر یادآوری می‌کنیم تا مردم ما اطمینان یابند و بدانند که پشت رهبری قدرتمند ایستاده‌اند که آماده دفاع از آنها است و جامعه اسرائیل نیز بداند که پشت یک رهبری ضعیف ایستاده است. دیدیم که چگونه لبنان با ارتش، مردم و مقاومت خود سرزمین خود را آزاد کرد و مقاومت چگونه با تجاوزات تموز (تیرماه) رو‌به‌رو شد و پیروز شد و همچنین دیدیم که چگونه مقاومت فلسطین در نبرد سیف القدس مسیر جدیدی در تاریخ درگیری با اشغالگر ایجاد کرد.» به گزارش فارس از المیادین، معاون دبیرکل حزب‌الله در ادامه بر اقتدار و تلاش محور مقاومت و حمایت بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران از آرمان فلسطین و متحد کردن کشورها در زیر این پرچم تاکید کرد و گفت که این امر به معنای آن است که پیروزی در پیش است. معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد که هدف همه سیاست‌های غرب، تداوم اشغال و ضربه زدن به آرمان فلسطین است. دشمن به عنوان مقدمه‌ای برای تسلط بر اقیانوس تا خلیج‌فارس، از فلسطین آغاز کرده و به دنبال تسلط بر کل منطقه است. این ساده‌لوحی است که دشمن را مشکل فلسطین بدانیم، زیرا اسرائیل مشکل ملت و هر انسان شرافتمندی است. تنها راه‌حل مقابله با اسرائیل، مقاومت است و هر راه‌حل دیگری اتلاف وقت است. تداوم وجود غاصب در منطقه ما، مبتنی بر ایجاد جنگ است. همه تهدیدهای اسرائیلی توخالی است.

طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)
.
با حضور فرمانده کل سپاه و مسئولین جامعه اطلاعاتی کشور:
آیین تکریم و معارفه رئیس‌ سازمان اطلاعات سپاه برگزار شد
  ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

 آیین تکریم و معارفه رئیس‌ سازمان اطلاعات سپاه با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی‌صادقی نماینده ولی‌فقیه در سپاه و جمعی از فرماندهان و مسئولین ستادکل نیروهای مسلح، سپاه و جامعه اطلاعاتی کشور روز شنبه در محل ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد.
در این مراسم سردار سرتیپ پاسدار محمد کاظمی به عنوان «معاون فرمانده کل و رئیس ‌سازمان اطلاعات سپاه» معرفی و از مجاهدت‌های صادقانه و تلاش‌های ارزنده و موفق حجت‌الاسلام والمسلمین حسین طائب در راهبری سازمان اطلاعات طی ۱۳ سال گذشته که موفقیت‌ها و دستاوردهای بزرگی در حوزه امنیت ملی و بازدارندگی اطلاعاتی کشور‌، مقابله نفوذ و جاسوسی و برخورد با مفسدان کلان اقتصادی رقم زده است‌، تجلیل و تقدیر به عمل آمد.
همچنین با حکم سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه حجت‌الاسلام والمسلمین طائب به عنوان «مشاور عالی فرمانده کل سپاه» معرفی شد.

نگاهی به روزنامه‌های غرب گدای زنجیره‌ای   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)

.

نگاهی به روزنامه‌های غرب گدای زنجیره‌ای

  ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

روزنامه های زنجیره ای - مشرق نیوز

استفاده از ظرفیت‌های گروه بریکس هم در گرو تعامل با آمریکاست!

روزنامه اعتماد روز گذشته در مطلبی با عنوان «شرق‌گرایی و سیاست تنش صفر؟!» نوشت: «اگر آن‌گونه که در سخنرانی رئیس‌جمهور ایران در اجلاس ویدئوکنفرانسی سران بریکس پلاس آمده «این نهاد قادر است به طیف متنوعی از موضوعاتِ مرتبط با دغدغه‌های جوامع درحال‌توسعه بپردازد و دستورکارِ اجلاس حاضر نیز نشان‌دهنده پیوند مقوله توسعه با امنیت، صلح، بهداشت، محیط‌زیست و نوآوری است» لذا ما حتی برای نگاه شرق‌گرایی خود نیاز به یک سیاست خارجی توسعه محور داریم و نه مقابله محور!» بنابراین دلیلی ندارد ایران با این حجم از بحران‌ها، چالش‌ها و مسائل مبتلابه که براثر سوء مدیریت و بد تعریف کردن گرایش‌های سیاست خارجی‌اش ایجاد شده، غرب و آمریکا را در مقابل خود تعریف کند.»
گفتنی است جریان اصلاحات تنها سیاست خارجی را درخور اهمیت می‌داند که با آمریکا و اروپا مراوده داشته یا اینکه بر مدار سیاست کلی نظام استبداد بین‌المللی بچرخد، در غیر این صورت حتی ارتباط با همسایگان ایران نیز از سوی اصلاح‌طلبان منفی تلقی می‌شود.
نکته قابل‌تأمل اینکه اساساً گروه بریکس به‌عنوان یک ائتلاف قدرتمند جهانی بدون مشارکت اروپا و آمریکا تشکیل شده است تا تعادل و عدالت اقتصادی در مقابله با نظام پولی و بانکی غربی برقرار کند. به‌عبارت‌دیگر این ائتلاف در تقابل با نظام اقتصادی غربی تشکیل شده که کل مناسبات جهانی را دربر گرفته است.
انتقاد کردن یا نکردن از دولت دردی را دوا نمی‌کندباید به دنبال قدرت باشیم
روزنامه آرمان ملی در مطلبی به نقل از فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: «اگر دولت کنونی دارای هر اشکال و ایرادی باشد انتقاد کردن یا نکردن از دولت دردی را دوا نمی‌کند و بلکه آن چیزی که می‌تواند اصلاح‌طلبان را به نتیجه برساند این است که موانع حضور خود در قدرت را موردبررسی قرار بدهند و تلاش کنند موانعی که باعث می‌شود اصلاح‌طلبان در قدرت حضور نداشته باشند را مرتفع کنند. رویکرد اصلاح‌طلبان باید صندوق محوری و جامعه‌محوری باشد تا بتوانند مطالبات جامعه را نمایندگی کند. هیچ جامعه‌ای از اصلاح‌طلبان چنین انتظاری ندارد که اصلاح‌طلبان در قدرت حضور نداشته باشند اما به دنبال مطالبات آنها باشند. اگر اصلاح‌طلبان تنها به دنبال این هستند که سخنان کف جامعه را بگویند و تنها رویکرد شعاری داشته باشند مورد استقبال مردم قرار نخواهند گرفت و جامعه از چنین جریانی بیزار خواهد شد.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه «جریان اصلاحات باید موانعی که باعث شده از قدرت دور باشد را از میان بردارد.» گفت: «شرایط جامعه به شکلی نیست که بتوان با شعارهای روشنفکری مطالبات آنها را نمایندگی کرد. نمایندگی مطالبات مردم نیازمند داشتن برنامه برای حضور در قدرت و تأثیرگذاری در سطح جامعه است.»
اگر برجام به نتیجه نرسد تورم رکورد می‌زند!
آرمان ملی در مطلب دیگری نوشت: «تورم تحت تأثیر عوامل مختلفی در کشور ایجاد می‌شود که مهم‌ترین آن رشد نقدینگی و الزام دولت به استقراض و چاپ پول است.»
در ادامه این مطلب آمده است: «در رأس تمامی این اصلاحات تغییرات سیاست‌های خارجی موضوعی است که سایر شاخصه‌ها را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد درواقع تا زمانی‌که مذاکرات برجامی به نتیجه نرسد و امکان افزایش تعاملات با سایر کشورهای جهان فراهم نباشد هرگونه اصلاحی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و به افزایش مشکلات اقتصادی دامن می‌زند. این در حالی است که بررسی سیاست‌های کشورهایی که با ایران مشکل دارند نشان می‌دهد بیش‌ترین تمرکز خود را برای به ثمر نرسیدن مذاکرات برجامی معطوف کرده‌اند. در این رابطه تأمل در تغییرات اقتصادی در اوایل دهه 80 و دولت اصلاحات نشان می‌دهد در آن زمان کشور با بیش‌ترین تعاملات جهانی مواجه بوده به‌طوری‌که روند رشد اقتصادی و سایر شاخصه‌ها به بیش‌ترین میزان خود رسیده است اما همزمان با تغییر دولت متأسفانه به دلیل تداوم نداشتن تعامل با جهان، اقتصاد ایران با رشد منفی مواجه می‌شود. بنابراین اگر دولت دست به اصلاحات اساسی نزند و مذاکرات برجامی نیز به نتیجه نرسد برخلاف ادعای مدافعان دولت که رکوردزنی تورم را موقتی دانسته و معتقدند در ماه‌های آینده نرخ تورم کاهشی خواهد شد اما قطعاً باید در انتظار تداوم این وضعیت و تکرار رکورد‌زنی‌های پی‌درپی در تورم باشیم.»
مدعیان اصلاحات از 8 سال دولت موردحمایت خود درس نگرفته و سعی می‌کنند بازهم مشکلات کشور را به برجام گره بزنند. این در حالی است که دولت رئیسی توانسته همزمان با اصلاحات اقتصادی و حذف ارز رانت زای 4200 تومانی، موج تورم که میراث دولت قبل بود را بدون استقراض از بانک مرکزی و یا چاپ پول کنترل کند.
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تورم‌زا نبوده است
روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی با عنوان «برداشت نادرست از تورم خردادماه» نوشت: «امروزه برخی افراد مدعی شده‌اند که تورم شدید خردادماه به دلیل اجرای طرح حذف ارز ۴۲۰۰ بوده است و معتقدند که طراحان و طرفداران طرح حذف ارز ۴۲۰۰ یا پیامدهای تورمی آن را نادیده گرفته یا دست‌کم گرفته‌اند. این افراد وقوع تورم خردادماه را نشانه‌ای از آن تلقی می‌کنند که طرح‌های اصلاحات اقتصادی در ایران نه‌تنها لزومی ندارد، بلکه نباید به اجرا درآید. اگر خدای‌نکرده این تحلیل نادرست در ارکان حکمرانی پذیرفته شود، بیم آن می‌رود که باب اصلاحات اقتصادی حتی به شکل نصفه و نیمه موجود نیز بسته شود. بنابراین ضروری است اصل این تحلیل را مبنی بر اینکه تورم خردادماه ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ بوده است، موردنقد قرار داد و سست بودن پایه‌های تحلیلی آن را نشان داد.»
در ادامه این مطلب آمده است: «به باور این‌جانب، تغییر قیمت‌های نسبی که براثر حذف ارز ۴۲۰۰ رخ داده است، نمی‌تواند رشد تورم شدید ایجاد کند؛ اما چهار عامل یادشده [رشد پایه پولی و رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۰، رشد بسیار شدید حقوق، افت شدید امید به حل‌وفصل صلح‌آمیز مناقشه هسته‌ای و قیمت‌های جهانی به دلیل کرونا و جنگ روسیه علیه اوکراین] چون باهم همزمان شده‌اند، رشد شدید قیمتی به وجود آورده‌اند. شوربختانه چون حذف ارز ۴۲۰۰ با رشد تورم خردادماه مقارن شده است، بیشتر افراد عادی به‌اشتباه گمان می‌کنند که این تورم ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ بوده است؛ اما از دانش‌آموختگان انتظار نمی‌رود چنین خطایی را به‌سادگی مرتکب شوند.»
دلسوزی و حمایت روزنامه اصلاح‌طلب از اوباش متجاوز
روزنامه شرق در شماره دیروز خود نوشت: «بازهم برای چندمین بار اخبار و تصاویر اوباش‌گردانی، شبکه‌های اجتماعی را درنوردید و این بار در شهر مرند. آدمی دچار حیرت می‌شود وقتی می‌بیند یک امر خلاف قانون، سال‌های سال است تکرار می‌شود...»
در ادامه این نوشتار آمده: «در قوانین مصوب چنین مجازاتی وجود ندارد. ازنظر حقوق بشری رفتاری نکوهیده است. ازنظر فقهی نیز اگر این مجازات‌ها جزء حدود باشد که در حدود، مطلقاً چنین مجازاتی مقرر نشده است. حدود به مواردی اشاره دارد که شارع، مجازات را دقیقاً مشخص کرده و هیچ‌گاه مجازات مجرم‌گردانی در حدود مقرر نشده است. از سوی دیگر ازنظر حقوقی و فقهی اگر کسی درباره مجرمی که جرمش ثابت شده و حتی محکوم به اعدام است در حد یک کلمه توهین‌آمیز به کار ببرد باید مجازات شود چه رسد به گرداندن در خیابان و ضرب و شتم.»
طیف موسوم به اصلاح‌طلب که سابقه پر و پیمانی در دفاع از مفسدان اقتصادی دارند این بار برای دفاع از چندنفر از اوباش به قلم فرسایی پرداختند. لازم به ذکر است که فقط افرادی را در کوچه و خیابان به این شکل می‌گردانند که در یک محله با قلدری و اوباش‌گری به تجاوز و زورگویی و زورگیری می‌پردازند و با اتکا به این روحیه خود افراد یک محله یا یک بخش را به وحشت می‌اندازند.
در همین موردی هم که باعث ناراحتی و نگرانی و دلسوزی روزنامه شرق شده افرادی به یک خانم به زور تجاوز کرده و اقداماتی دیگر را نیز انجام داده بودند. جنبه مضحک ماجرا آنجاست که طیفی از این قبیل در یک شو مجازی که به نام «می تو» به هواداری از کسانی که می‌پردازند که مدعی هستند مورد تعرض قرار گرفته‌اند اما وقتی دستگاه قضا با مجرمانی که به یک زن تجاوز کرده‌اند برخورد می‌کند ناگاه دلشان برای متجاوز می‌سوزد. این آیا نشان دهنده آن نیست که همه چیز برای این جماعت جنبه شو و نمایش دارد؟!

شورای آتلانتیک: جذابیت مسیر تجاری ایرانتحریم‌های آمریکا را بی‌فروغ می‌کند

اندیشکده شورای آتلانتیک در ارزیابی راهبردی خود تاکید کرد موضوع ترانزیت جنوب- شمال و شرق- غرب، ایران را به‌هاب منطقه تبدیل کرده و فشار تحریم‌های آمریکا را کم فروغ ساخته است.
این‌اندیشکده آمریکایی خاطر نشان کرد: مسیر تازه حمل‌ونقل از امارات متحده عربی آغاز و با گذر از بندر شارجه به بندر عباس ایران می‌رسد و پس از آن به سمت شمال غربی و ترکیه می‌رود تا به دریای مدیترانه برسد. به مدد این مسیر تازه، بازیگران منطقه‌ای می‌توانند روابط تجاری را توسعه و روابط مسالمت‌آمیز را تشویق کنند. 
طبق اعلام سازمان جهانی حمل‌ونقل جاده ای، مسیری که از ایران می‌گذرد، منطقی و مقرون به صرفه است. حرکت از شبه جزیره عربستان و رسیدن به دریای مدیترانه با این مسیر تازه، تنها 6 روز زمان می‌برد که بسیار کمتر از 21 روزی است که لازم بود تا از گذر کانال سوئز از خلیج‌فارس به دریای مدیترانه برسد.
مت اورسمن، یکی از شرکای پیلزبری، یک شرکت حقوقی بین‌المللی متخصص در تحریم‌های بین‌الملل و قوانین تجارت، می‌گوید: بزرگ‌ترین ناهنجاری تاریخی، عدم حضور ایران در نظام تجارت بین‌المللی است حال آن که به لحاظ جغرافیایی و تاریخی کاملا منطقی است که ایران این نقش را بر عهده گیرد. 
بر اساس گزارش دفتر ریاست جمهوری ترکیه، از زمان باز شدن مسیر تجاری ایران، تقریباً یک هزار کامیون بین ترکیه و امارات متحده عربی رفت و آمد داشته‌اند که عمدتاً کالاها را از غرب به شرق حمل می‌کنند. این کالاها شامل کالاهای مصرفی بادوام، مواد غذایی، لوازم آرایشی، ماشین‌آلات، قطعات یدکی با ارزش میلیون‌ها دلار است. 
پاکستان نیز از مسیر تازه‌ای که از ایران به سمت ترکیه می‌رود منتفع می‌شود چرا که طی مسیر کالاها از آسیای جنوبی و اروپا که بالای 40 روز زمان می‌برد به یک هفته کاهش می‌یابد. کشورهای آسیای میانه نیز که نگران تاخیر در رسیدن محموله‌ها از مسیر دریای خزر بودند، به ویژه با توجه به جنگ اوکراین و ترافیک مسیر، حالا چشم به ایران دارند.
از لحاظ تجاری نیز این مسیر، اقتصادی و به‌صرفه است. کمبود شمار کانتینرها، هزینه رفت و آمد دریایی و تهدید دزدی دریایی و تروریسم را افزایش می‌دهد. یک مسیر زمینی به خوبی می‌تواند آسیا را به اروپا وصل کند، هزینه‌ها را کاهش دهد و زنجیره تامین تضعیف شده و کسب و کارها را تقویت کند.
سایر مرزهای زمینی امکان‌پذیری مسیر تازه را ندارند. عراق با موانعی در حمل‌ونقل در درون مرزهایش روبه‌روست و سوریه نیز درگیر جنگ و بی‌ثباتی است. مقامات ترکیه گفته‌اند که در آخرین ماه‌های سال 2021 سیصد کامیون از این مسیر عبور کرده‌اند و شمار آنها در پنج ماهه ابتدایی امسال به هفتصد کامیون رسیده است. 
افزایش روابط اقتصادی کشورها با ایران، تلاش‌های آمریکابرای منزوی ساختن این کشور را تضعیف می‌کند. بخشی از بندر عباس همچنان تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد که پیش‌بینی می‌شود از سوی کشورها نادیده گرفته شود.
مسیر تجاری ایران آن‌قدر جذاب است که یکی از عوامل پشت پرده دیپلماسی منطقه‌ای اخیر به حساب می‌آید.‌اندکی پس از آنکه کریدور حمل‌ونقل احداث شد، محمد بن زاید در نوامبر 2021 به ترکیه رفت تا با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دیدار کند. دو رهبر اختلافات دیرینه خود پیرامون سوریه و لیبی را کنار گذاشتند تا پیرامون تجارت و قراردادهای سرمایه‌گذاری صحبت کنند. چندین منبع نیز مسیر تازه را بهانه آشتی اردوغان با ولیعهد عربستان و همچنین برگزاری گفت وگوهای عربستان و ایران در بغداد اعلام کردند.
هرچند این نظریه که افزایش رفاه و تجارت می‌تواند به دموکراسی بینجامد مدت‌هاست کنار گذاشته شده و دولت‌های برزیل، چین، هند، روسیه و ترکیه نشان داده‌اند که با ثروتمند شدن، بیشتر سرکوبگر و جنگ طلب شده‌اند اما مسیرهای تجاری و وابستگی‌های متقابل اقتصادی دست کم می‌توانند معیاری از عقلانیت و کارآیی ایجاد کنند و شاید انگیزه‌هایی برای صلح بین دشمنان دیرینه باشند.


دولت روحانی در تولید مسکن مرتکب ترک فعل شد

مشاور اسبق وزیر راه و شهرسازی معتقد است در دولت روحانی و دوره وزارت عباس آخوندی، در زمینه مسکن ترک فعل صورت گرفت و حال آنکه می‌شد از طریق تولید مسکن، به ایجاد اشتغال و کاهش تورم دست یافت.
هادی عباسی در گفت‌وگو با روزنامه ایران ضمن بیان این مطلب که در صورت پیگیری جدی می‌توان سالانه دو میلیون واحد مسکونی احداث و 4 میلیون شغل درست کرد، افزود: اصولا ما بدون ساخت مسکن نمی‌توانیم تورم کشور را تک‌رقمی‌ کنیم. اگر تورم تک‌رقمی را همراه با رونق‌، هدف قرار دهیم نیازمند این هستیم که سالانه حداقل ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور احداث شود.
این حرف‌هایی که ما باید به یک جایی برسیم تا بتوانیم ۲ میلیون مسکن بسازیم بـه نظـر مـن اقتصاد ایران به این نقطه رسیده است. اقتصاد ایران برای اینکه بخواهد سالی دو میلیون مسکن یک تا ۵ طبقه بسازد به این سطح از فناوری صنعتی‌‌‌سازی و زیرساخت رسیده است و از این بابت مشکلی ندارد.
وی درباره این ادعا که دوره روحانی که گفته می‌شد «مسکن مهر ساختند بدون متقاضی یا جانمایی بد بوده»، اظهار داشت: آن زمان من عرض کردم که شما یک مسکن مهر تمام شده قابل سکونت آب‌، گاز و برق‌دار بدون متقاضی به ما نشان بدهید! یک بار به ما چنین پروژه‌ای نشان ندادند. اینکه چنین پروژه‌ای را پیگیری نکنیم و نصفـه رهـا کنیم خب مشخص اسـت کـه مـردم نیـز پـول نمی‌دهند. در صورتی که سازمان ملی زمین و مسکن و شهرهای جدید باید طبق مصوبه هیات وزیران از منابع خود‌، پروژه را تکمیل کنند و وقتی پروژه را تکمیل کردند زمان تحویل‌، پولی را که به عنوان تنخواه وارد کردند از پروژه بگیرند.
مسکن مهـر حداقل ۴ میلیون واحد مسکونی بود. از این ۴ میلیون، یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحـد آن در روستاها بـوده است. پس موضوع مکان‌یابی در روستاها اصلا موضوعیت ندارد. فرد خانه داشته و نو‌‌سازی کرده یا در خود روستا یک زمین را ساخته است. از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحـد شـهری حدود یک میلیون واحـد آن خود مالکی بوده است یعنی مردم خود زمین آوردند و تسهیلات ساخت گرفتند. ۳۰۰ هزار واحـد نـیـز تقریباً در بافت‌های فرسوده بـود و باز خود مردم زمین آوردند و فقط وام گرفتند. صرفاً به یک میلیون واحد از این ۴ میلیون زمین اختصاص دادیم. از این یک میلیون واحد نیز در شهرهای کوچک در واقع در خود شهر‌، در شهرهایی مثل کاشان و رشت اینها چسبیده به شهر هستند. در کلانشهرها مثـل تهران‌، مشهد‌، اصفهان و شیراز و شهرهای جدید
قرار داشتند.

8 سال مین‌گذاری اقتصاد و 10 ماه طلبکاری از دولت رئیسی!

کسانی که به مدت 8 سال فقط به چالش‌های اقتصادی افزودند و اقتصادی مین‌گذاری شده را تحویل دادند، هنوز یک سال از عمر دولت سیزدهم نگذشته، این دولت را مسئول کاستی‌هایی می‌دانند که خود، بانی آن بوده‌اند.
به گزارش روزنامه جوان، پروژه تخریب دولت هرچند تا چندی پیش زیرپوستی بود، اما مدتی است که بانیان هزینه فرصت‌های از دست رفته در هشت ‌سال گذشته، به شکل علنی به تخریب دولت مشغول شده‌اند، این اشخاص به شکلی از کاستی‌ها و مشکلات اقتصادی سخن می‌گویند که گویی این مشکلات در هشت ‌سال گذشته اصلاً وجود خارجی نداشته و در همین کمتر از یک‌ سال گذشته ظهور و بروز کرده است.
برخی از تحلیلگران یکی از دلایل تخریب‌های هدفمند دولت را از ناحیه اشخاصی می‌بینند که ذی نفعانی در پست‌های مدیریتی باقیمانده از دولت قبل دارند و معتقدند هر چقدر دوز تخریب دولت را در روز‌های کنونی بالا ببریم، شاید دولت در تغییر و تحول در پست‌های مدیریتی تعلل بیشتری کند و اشخاصی از دولت پیش بتوانند عهده‌دار کرسی‌های مدیریتی مختلف شوند.
برخی دیگر از تحلیلگران بر این باورند که مخالفان دولت می‌خواهند به واسطه افزایش انتقاد‌ها از دولت کنونی دلیل مشکلات اقتصاد را سوء‌مدیریت دولت و تعلل در احیای برجام معرفی کنند.
کارشناسان اقتصادی منصف بر این باورند که دولت یازدهم و دوازدهم در طول هشت ‌سال به جای آنکه در کنار پیگیری موضوع هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها، اصلاحات اقتصادی را کلید بزند، همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد برجام گذاشت و به دلیل طولانی شدن مذاکرات، کسری بودجه کشور را از محل تخریب هرچه بیشتر زیر‌ساخت‌های اقتصادی به ویژه در بخش بودجه و بانکداری و تولید و همچنین انتشار اوراق بدهی و آینده‌فروشی تأمین کردند و دست آخر با تغییر یک رئیس‌جمهور در آمریکا فضایی شکل گرفت که به‌طور مجدد تحریم‌های هسته‌ای احیا شد و فشار شدیدی به اقتصاد ملی ایران وارد آمد.
دولت پیشین از همه ابزار‌های استقراضی و آینده‌فروشی و حتی نوسان‌گیری از بازار‌ها استفاده کرد تا دوره خود را به اتمام برساند.
اگر نگاهی به متغیر‌های حجم نقدینگی، تورم، سرمایه‌گذاری، استقراض از بانک مرکزی، استقراض از صندوق‌های بازنشسستگی، رشد اقتصادی، رشد نرخ ارز و سایر فاکتور‌های اقتصادی بیندازیم، متوجه می‌شویم دولت دوازدهم اقتصادی مین‌گذاری شده را به دولت سیزدهم تحویل داد و تا این اقتصاد به ثبات برسد مدتی زمان می‌برد.
همین که رشد اقتصادی در هشت‌سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم صفر بود و در همین مدت به واسطه استقراض از سیستم مالی ایران ارزش ریال تنزل زیادی پیدا کرد و در این بین بدهی‌های سود‌داری به واسطه نشر اوراق بدهی به یادگار گذاشته شد، می‌توان متوجه شد که دولت سیزدهم میراث‌دار وضعیت اقتصادی بسیاری بدی بود.
به هر ترتیب اگر انصاف را بخواهیم به خرج دهیم عارضه‌های باقیمانده از دولت قبل مانند ارز ترجیحی، بدهی‌های سنگین سوددار، رشد اقتصادی نزدیک به صفر، هزینه‌های جاری افزایش یافته و همچنین رشد تورم در بازار‌های جهانی ایجاب می‌کند که به دولت سیزدهم فرصت دهیم. اگر منتقدان واقعاً دلسوز هستند در بعد نظری به دولت ایده دهند تا چالش‌های اقتصاد ایران یکی پس از دیگری برطرف شود.

امیرعبداللهیان: آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

طاهر مهدوی بازدید : 0 یکشنبه 05 تير 1401 نظرات (0)

.

 امیرعبداللهیان:

آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم

  ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

امیرعبداللهیان: آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم/ به  دنبال این هستیم بن بست برجام را از بین ببریم - تابناک | TABNAK

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان که دیروز میزبان «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران بود، پس از دیدار و گفت‌وگو با بورل که بیش از سه ساعت و نیم به طول انجامید در جمع خبرنگاران حضور یافت و به تشریح رایزنی‌های انجام‌شده پرداخت.
گفت‌وگوهای طولانی اما مثبتی را داشتیم
وی گفت: گفت‌وگوهای طولانی اما مثبتی را درخصوص همکاری‌های جامع جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا داشتیم. جمهوری اسلامی ایران به دنبال روابط متوازن با جهان است و در یک سیاست خارجی متوازن، قاره اروپا برای ما از جایگاه مهمی برخوردار است. حفظ و گسترش روابط با قاره اروپا به شمول تمام کشورهای این قاره چه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چه کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ازجمله اولویت‌های ما در پیگیری مناسبات با این قاره است. سطح روابط و به‌ویژه مناسبات تجاری ایران و این قاره در تراز ظرفیت‌های موجود بین ایران و یکایک کشورهای اروپایی نیست.
رئیس‌دستگاه دیپلماسی افزود: امیدواریم در پی روابط دوجانبه و گفت‌وگوهای دوجانبه با یکایک کشورهای اروپایی و همچنین در ادامه گفت‌وگوها و توافقاتی که امروز با آقای بورل داشتیم شاهد توسعه و پیشرفت مناسبات باشیم.
وزیر خارجه بیان کرد: ازجمله موضوعاتی که مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادیم، بحث تداوم مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های دیگر برای لغو تحریم‌ها است. آقای جوزپ بورل چندی پیش از من در تماسی تلفنی خواستند که چگونه می‌توانیم بن‌بست و توقفی که بعد از صدور قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاصل‌شده کار را دنبال کنیم و از این بن‌بست خارج شویم. من به ایشان گفتم که جمهوری اسلامی ایران همیشه از مسیر دیپلماسی و مذاکره عزتمند و البته مبتنی بر نتیجه استقبال می‌کند. از شما دعوت می‌کنم به تهران سفر کنید و همه ابعاد مسئله را با حضور تیم‌های مشترک مذاکراتی ما و هماهنگ‌کننده دنبال کنیم. در پی این گفت‌وگو امروز میزبان آقای بورل و مورا و تیم دستیاران آنها در تهران هستیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز گفت‌وگوهای مفصل، عمیق و دقیقی را درباره مطالبات ایران داشتیم و به بورل تأکید کردیم اولاً آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم و ثانیاً آنچه برای ایران مهم است، نفع کامل اقتصادی ایران از توافقی است که در سال ۲۰۱۵ حاصل شده و هر موضوعی که بتواند نفع کامل اقتصادی ما را تحت تأثیر قرار دهد، ازنظر دولت آقای دکتر رئیسی و جمهوری اسلامی ایران قابل‌قبول نخواهد بود.
رئیس ‌دستگاه دیپلماسی گفت: ما سعی می‌کنیم مشکلات و نقاط افتراقی که وجود دارد را در مسیر گفت‌وگوهایی که به‌زودی از سر گرفته خواهد شد، برطرف کنیم. امیدواریم به‌صورت مشخص طرف آمریکایی این بار واقع‌بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق، اقدامات مسئولانه و متعهدانه‌ای را انجام دهد.
بورل: مذاکرات درباره برجام در روزهای آتی از سر گرفته می‌شود
«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران گفت: سفر من یک هدف اصلی دارد، این‌که این بن‌بست را بشکنم. تنش‌ها را درخصوص مذاکرات برجام کم کنم. برای من اهمیت اصلی داشت و این‌که یک انگیزه جدید و فرصت جدیدی ایجاد کنیم برای این‌که برجام و گفت‌وگوهای آن را روی ریل قرار دهیم. می‌خواستم به ایران بیایم و این را به‌صورت عمیق با مقامات جمهوری اسلامی ایران در میان بگذارم.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا ادامه داد: خیلی خوشحالم که قرار است مذاکرات را درباره برجام در روزهای آتی از سر بگیریم. روزهای آتی یعنی این‌که واقعاً روزهای آتی این بن‌بست را بشکنیم.
بورل همچنین گفت: من مذاکرات را پیشنهاد کردم. ما متنی داشتیم و یک‌سری سؤالات کوچکی بود که قرار بود آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها به آن پاسخ دهند چون چین،‌ فرانسه، روسیه، آلمان و انگلیس کارشان را انجام داده بودند و یک‌سری سؤالات در ماه مارس باقیمانده بود که ایران و آمریکا باید به آن پاسخ می‌دادند و قرار نبود این وقفه سه ماه شود. این وقفه باید شکسته شود و سه ماه گذشته و باید کار را تسریع کنیم و امروز خیلی خوشحالم بابت این تصمیم که ایران گرفت که مذاکرات از سر گرفته خواهد شد و این تصمیم در تهران و واشنگتن گرفته شده است.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: قرار است بعد از سفر من مذاکره ادامه یابد و تیم من به‌عنوان تسهیل‌کننده بین ایران و آمریکا خواهند بود تا مسائل باقیمانده را رفع کنیم. رسیدن به توافق بسیار مهم است.
راب مالی:به مسیر «دیپلماسی معنادار» متعهد هستیم
راب مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و انریکه مورا معاون او دیدار کرده است.
مالی در پیام خود نوشت: از جوزپ بورل و انریکه به دلیل ادامه همکاری نزدیکشان با ایالات‌متحده قدردانی می‌کنم. ما با مشورت با شرکای اروپایی خود همچنان به مسیر دیپلماسی معنادار متعهد هستیم.
انریکه مورا نیز جمعه در توئیتی اعلام کرد که با جوزپ بورل و راب مالی یک شام کاری داشته و آنها درباره برجام و موضوعات منطقه‌ای رایزنی کرده‌اند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: مالی به‌طورجدی تأکید کرده که ایالات‌متحده متعهد به بازگشت به این توافق (برجام) است.
نامه بیش از 10 سازمان به بایدن:نگذار سیاست داخلی آمریکا مانع توافق با ایران شود
بیش از 10 سازمان ملی روز جمعه نامه‌ای به جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا ارسال کردند و از او خواستند «مدیریت و شجاعت سیاسی» نشان دهد و توافق هسته‌ای ایران را نجات دهد و همچنین ابراز حیرت کردند که چرا اجازه می‌دهد سیاست داخلی آمریکا مانع از احیای «توافق معقول منع گسترش» شود.
طبق گزارش پایگاه تحلیلی آمریکایی «ریسپانسیبل استیت‌کرفت»، این گروه‌ها- که شامل J Street، Indivisible و Quincy Institute for Responsible Statecraft هستند، افزودند که خود بایدن و بسیاری از مقامات ارشد دولتش قبلاً اعلام کرده‌اند که خروج ترامپ از توافق یک فاجعه بوده است. در ادامه این نامه آمده است: برخی از این مقامات همچنین خاطرنشان کرده‌اند که مخالفان توافق، ترامپ را تحت‌فشار قرار دادند تا قرص‌های سمی سیاسی داخلی ایجاد کند مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست موسوم به «گروه‌های تروریستی»- با این هدف که کار را برای ورود دوباره هر جانشینی به توافق دشوار کند.
آن‌ها افزودند: «به همین دلیل است که بیش‌ازپیش حیرت‌آور است که دولت شما اجازه داده این حرکت سیاسی مانع از تجدید به لحاظ استراتژیک حیاتی برجام شود» و سپس مدعی شدند: همان‌طور که شما و همکاران سابقتان در دولت اوباما به‌درستی تصریح کردید، ایران بازیگر خطرناکی است- اما اگر سلاح اتمی داشته باشد خطرناک‌تر خواهد بود.
این گروه‌ها تأکید کردند «بایدن درنهایت مسئول شکست برجام خواهد بود، زیرا این تنها راه دیگری برای دو برابر کردن استراتژی فشار حداکثری ترامپ است» که آن را «زخم واردشده از طرف خود» خوانند.
روزنامه سعودی: اقتصاد ایران در حال مقاوم شدن در برابر تحریم‌هاست
روزنامه سعودی «عرب‌نیوز» در تحلیلی روز پنجشنبه با اشاره به کاهش تدریجی آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشته تهران در حال ایجاد کردن یک اقتصاد ضدتحریم است.
نسخه انگلیسی عرب‌نیوز در این تحلیل می‌نویسد: «زمانی، تحریم‌ها علیه رژیم ایران به‌شدت اثرگذار بود، اما تحولات اخیر نشان می‌دهند که تحریم‌های واشنگتن موفقیت کمتری در مهار رژیم کسب کرده‌اند.»
مطابق این تحلیل، جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر دارنده دومین بزرگ منابع گازی و چهارمین منابع نفتی در دنیا است و فروش نفت نزدیک به ۶۰ درصد از کل درآمدهای دولت و بیش از ۸۰ درصد از منابع صادراتش را تشکیل می‌دهد.
عرب‌نیوز نوشته ایران برای مغتنم شمردن فرصت انشقاق‌های فعلی در میان قدرت‌های جهانی در حال انعقاد قراردادهای طولانی‌مدت با مشتری‌های نفت خود است.
چنین قراردادهایی-طبق این تحلیل- به ایران اجازه خواهد داد آسان‌تر تحریم‌های آمریکا را دور بزنند، به وجوه خود دسترسی پیدا کند و سیاست‌هایش را در منطقه پیش ببرد.
عرب‌نیوز در پایان تحلیل خود نوشته است: «به‌طور خلاصه، با گذشت زمان تحریم‌های آمریکا علیه ایران اثربخشی کمتری داشته‌اند به این دلیل که رهبران ایران با تقویت ارتباطاتشان با کشورهایی نظیر چین و ونزوئلا و اطمینان از فروش نفتشان در حال ایجاد یک اقتصاد مقاوم در برابر تحریم هستند.»
فرانسه: آماده‌ایم تا توافق با ایران را نهایی کنیم
وزارت خارجه فرانسه با اشاره به سفر جوزپ بورل به تهران، اعلام کرد که آمادگی وجود دارد تا توافق با ایران را نهایی کرده و تهران باید از این فرصت دیپلماتیک نهایت استفاده را ببرد. به گزارش رویترز، پاریس بدون اشاره به اقدام خود و دو کشور دیگر انگلیس و آلمان به همراه آمریکا در ارائه و تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از تهران خواست تا از فرصت سفر «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران استفاده کرده و تلاش کند تا مذاکرات وین را مادامی‌که زمان باقی است، به نتیجه برساند.
وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد: ما آماده‌ایم تا این توافق را به نتیجه برسانیم و از ایران می‌خواهیم که از این فرصت دیپلماتیک استفاده کرده تا این توافق را همچنان‌که امکانش وجود دارد، نهایی کند.

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی خطیب جمعه تهران: خون شهید بهشتی انقلاب را احیا و چهره نفاق را افشا کرد

طاهر مهدوی بازدید : 18 شنبه 04 تير 1401 نظرات (0)
.
حجت‌الاسلام کاظم صدیقی خطیب جمعه تهران:
 خون شهید بهشتی انقلاب را احیا و چهره نفاق را افشا کرد
   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
آیت‌الله بهشتی عنصری تحول‌آفرین بود و خون این شهید انقلاب را احیا و بیمه و در شعاع خون جدش امام حسین(ع) و افشاگر نفاق و منافقین بود.
حجت‌الاسلام کاظم صدیقی در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته تهران که در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به هفته قوه‌قضائیه، اظهار کرد: شهید بهشتی نه تنها مظلوم زیست و به شهادت رسید، بلکه یکی از جهات مظلومیت ایشان نیز این است که شناخته نشد و هنوز هم شناخته نشده است. شهید بهشتی در دوران طلبگی و پیش از انقلاب در ابعاد مختلف ما را راهنمایی و کمک‌های مالی و معنوی می‌کرد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه شهید بهشتی یک نیروی تحول‌آفرین بود و هیچ‌گاه روند ایستایی نداشت، گفت: خون شهید بهشتی انقلاب را احیا و بیمه، ایمان مردم را تثبیت کرده و شعاع خون جدش امام حسین و افشاگر نفاق و منافقین بود. طرح مدرسه حقانی از سوی شهید بهشتی مطرح شده بود. ایشان برای خدا کار می‌کرد و از ناملایمت‌ها هراسی نداشت و آزاده و موحد بود.
حجت‌الاسلام صدیقی تصریح کرد: قبل از ترور فیزیکی، شخصیت شهید بهشتی را ترور و منزوی کردند، اما همان‌گونه که مقام معظم رهبری در مورد سردار دل‌ها، شهید سلیمانی فرمودند، اثر سردار سلیمانی و ترس دشمن از شهید سلیمانی انقلاب را بیمه کرد، گویا شعاع جدش حضرت اباعبدالله حسین‌(ع) و خون هدایتگرش، افشاگر نفاق و منافقین بود. شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی نیز معمار دستگاه قضایی و یکی از متفکرین بزرگ تاریخ شیعه و علمای برجسته مجاهد، به‌روز و یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های ایجادکننده سازمان، تشکیلات و عناصر کادرساز است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: شهید بهشتی ظرفیت عظیم مدیریت جهانی داشت، نه مدیریت ایرانی، اما این نعمت را از ما گرفتند. قوه قضائیه نگهبان قانون است، قوه قضائیه از پایمال و کمرنگ شدن قانون جلوگیری می‌کند و پاسدار امنیت مردم قانون‌مدار در مسئله پیشگیری و درمان است، چرا که در قدم اول سعی می‌کند در جامعه فضای امنیت و سلامت به وجود آورند تا مردم مبتلا به هنجارشکنی و ایجاد ناامنی و تعدی و تجاوز نشوند.
حجت‌الاسلام صدیقی تصریح کرد: همه رؤسای قوه قضائیه منتخب نایب امام زمان بودند و رسالت خود را ایفا کردند در این مرحله اخیر که دو شخصیت ممتاز، انقلابی و جهادی که رهبری انتخاب و انتصاب فرمودند تفاوتشان با رؤسای سابق قوه‌قضائیه این است که از درون قوه‌قضائیه بودند و امتحان خود را داده و اشراف و اطلاعات در اختیارشان بود.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب برنامه ۷۰ صفحه‌ای آقای رئیسی را تحسین فرموده و دستور اجرا دادند. رئیس‌جمهور گفت که در قوه‌قضائیه، خودم مطالبه‌گر بودم، اگر رئیس‌جمهور شوم خودم بدهکارم اما اگر بخواهیم ریشه فساد را بزنیم باید ببینیم فساد از کجا ناشی می‌شود؛ آیت‌الله رئیسی با این انگیزه پرچم دستگاه اجرایی را در اختیار گرفت.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: خدا را گواه می‌گیرم طی این یک دهه که ما در جمع شما مومنان هستیم قطعا سراغ ندارید که ما از کسی تعریف کرده باشیم اما من رئیس ‌قوه قضائیه فعلی را از ۵۰ سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم ایشان شخصیتی متین، به معنی واقعی کلمه معتقد، جهادی، مسلط بر قانون و جریان دستگاه قضایی از لحاظ اشراف اطلاعاتی، مصمم، با عزم، بی‌حاشیه و به تمام معنا ولایتمدار و از بن دندان معتقد به ولایت است و در این شرایط جسمی و سنی بیش از یک جوان تازه کار، شتاب در امور دارد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران به کم‌آبی به ویژه در فصل تابستان اشاره و تأکید کرد: مسئله آب جزو مسائل بحران‌آفرین ما و انتظار است مردم در آب و برق صرفه‌جویی لازم را داشته باشند.
بررسی مشکلات مربوط به بورس
حجت‌الاسلام محمد مصدق نخستین سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه دیروز تهران با تبریک و گرامیداشت هفته قوه قضائیه و با اشاره به سابقه قضائی محسنی اژه‌ای گفت: این فرد دارای روحیه جهادی و تحولی است و چهار دهه در قوه قضائیه در سمت‌های مختلف فعال بوده است.
معاون اول قوه قضائیه در ادامه و درخصوص عملکرد قوه قضائیه گفت: برنامه محوری و تحول از اهداف قوه قضائیه است. امروز بیش از هر زمان دیگری برنامه محوری در قوه قضائیه حاکم است. امروز در قوه قضائیه موضوع تحول‌گرایی یک امر جدی است و برنامه‌های قوه قضائیه بر دو محور از جمله موارد شش گانه مندرج در حکم رهبری قرار دارد.
معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه شش محور بسیار راهبردی و اصولی است گفت: توجه به مأموریت‌های قوه قضائیه در قانون اساسی، تسهیل خدمت‌رسانی به مردم، به کارگیری نیروهای فاضل در قوه قضائیه و ارتباط با متن مردم از جمله این موارد است که در حکم انتصاب رهبری
 آمده است‌.
معاون اول قوه قضائیه به ستاد اقتصاد مقاومتی هم اشاره و تصریح کرد: مشکلات مربوط با سازمان بورس در این ستاد بررسی و راهکارها ارائه شد. همچنین موضوع جمع‌آوری اموال تملیکی هم بررسی شد. مردم حق دارند از ما بخواهند که نتیجه رسیدگی‌ها و پرونده‌ها چه می‌شود. مجتمع امور اقتصادی تهران برای رسیدگی به پرونده‌های فساد تشکیل شده به صورت جدی مشغول انجام وظیفه است. شش شعبه با استجازه رهبری در این رابطه مشغول به فعالیت هستند.
خام فروشی مواد معدنی کمتر از یک درصد
سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دیگر سخنران پیش از خطبه‌ها بود که در سخنرانی خود گفت: در حوزه شناسایی ذخایر معدنی عقب هستیم و از مهرماه سال گذشته شناسایی ذخایر معدنی را به دقت در همه نقاط امیدبخش کشور یعنی از خراسان جنوبی تا کردستان، سیستان و بلوچستان و سایر مناطق انجام دادیم، پارسال ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی برداشت کردیم اما کمتر از یک درصد به صورت خام صادر شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سه ماه نخست سال جاری تعداد ۲۴۶ هزار خودرو تحویل داده شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۳۶ درصدی همراه شده است. تعداد خودروهای کف ۱۷۰ هزار دستگاه بود، در پایان خرداد سال جاری ۴۲ هزار دستگاه خودرو شد، نسبت به ۱۴۳ هزار دستگاه خودرو در مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد کاهش داشته است که تولید هم به همین میزان افزایش خوبی 
داشته است.
وی به موضوع تورم و گرانی اشاره کرد و افزود: بخشی از عوامل تورم مربوط به داخل کشور و برخی دیگر وابسته به بیرون کشور است که عوامل جهانی و بیرونی به چهار دسته تقسیم خواهند شد. افزایش قیمت‌های جهانی نخستین عامل بیرونی است. برای مثال روغن از هر تن ۱۴۰۰ دلار 
به ۲ هزار دلار رسید، پنبه از کیلویی دو دلار به بیش از سه دلار افزایش یافت، بر این اساس در ۴-۵ ماه گذشته افزایش شدیدی را در مواد اولیه 
تجربه کردیم.
 
 آیت‌الله محمدرضا ناصری امام جمعه یزد:
 
حق همه ملت ایران است که طعم شیرین عدالت را بچشند 
 
امام جمعه یزد: مسوولان به فکر معیشت مردم باشند - ایرنا
امام جمعه یزد گفت: حق همه ملت ایران است که طعم شیرین عدالت را بچشند و این مهم با فعالیت دستگاه قضا صورت می‌گیرد و ظالمان و متخلفان باید بدانند که نمی‌توانند بی‌محابا دست به هر اقدام غیرقانونی و مجرمانه بزنند.
آیت‌الله محمدرضا ناصری، در دیدار با مدیران و کارکنان دستگاه قضا استان یزد به مناسبت هفته قوه قضائیه، اظهار کرد: در تشکیلات قضایی استان تحول عظیمی به وجود آمده است و امروز قاضی باید نگاهش به تمام ابعاد جامعه باشد.
امام جمعه یزد با بیان اینکه استواری همه مسائل کشور و حاکمیت دست قضات است، عنوان کرد: قاضی و حاکم معادل یکدیگر هستند و به همین دلیل است که قرائت‌هایی که برای حاکم عنوان می‌شود با قرائت‌هایی که برای قاضی وجود دارد برابر است. ناصری عنوان کرد: حکومت عادله باید مسائل و مشکلات جامعه را با قانون حل کند و این وظیفه دستگاه قضاست و چشم امید مردم برای تحقق این مهم به قضات کشور است. وی تصریح کرد: در مسائل اقتصادی به ویژه مبحث ملک و زمین، دستگاه قضا باید بیش از پیش نظارت داشته باشد تا دست دلالانی که بدون وجدان، قیمت ملک و زمین و اجاره‌بها را با توجه به سلایق خود بالا می‌برند، کوتاه شود.
امام جمعه یزد بر توازن قانون و اجرای قانون در جامعه تاکید کرد و گفت: تطبیق حکم بر موضوع، مبحث بسیار بزرگ و سختی است و این وظیفه بر دوش قاضی است.
ناصری افزود: اجرای حکم خدا باید به گونه‌ای باشد که مردم دچار بدبینی نشوند و این به هوش و ذکاوت قاضی بستگی دارد که نسبت به تطبیق حکم بر موضوع و اجرای حکم آن چگونه تصمیم‌گیری و عمل کند.
وی با اشاره به اینکه اگر فردی حق مومن را رعایت نکند، انسانی فاسق تلقی می‌شود، بیان کرد: کاری که شما می‌کنید و مومنین و مظلومین را خوشحال می‌کنید، بسیار حائز اهمیت است و انتظار می‌رود برای گرفتن حق مظلومان تمام تلاش خود را به کار گیرید.
خلع ید از اراضی ملی 
رئیس‌کل دادگستری استان یزد نیز در این دیدار با اشاره به 667 مورد رفع تصرف فوری از اراضی ملی و دولتی، گفت: حدود 738 هکتار و 2 هزار و 998 متر مربع رفع تصرف و خلع یَد صورت گرفته است. غلامعلی دهشیری همچنین با اشاره به محور‌های سند تحول قضایی و اولویت‌های 15گانه آن بیان کرد: از اولویت‌های 15‌گانه که مطرح شده می‌توان به فراهم آوردن و زمینه‌‌سازی شرایطی که منجر به ارائه مطلوب خدمات قضایی به مردم از سوی کارکنان دستگاه قضائی می‌شود، که برای تحقق این مهم سعی و تلاش مطلوبی از سوی کارکنان دستگاه قضا استان صورت گرفته است.

 

تعداد صفحات : 333

اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟