loading...

تـــو لَـــــی ( دوست شــنـاســی )

. امیرعبداللهیان: ژست‌های دموکراتیک رژیم اسرائیل طنز تلخ تاریخ معاصر است      ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی تفصیلی با

طاهر مهدوی بازدید : 11 پنجشنبه 09 آذر 1402 نظرات (0)
.
امیرعبداللهیان:
ژست‌های دموکراتیک رژیم اسرائیل طنز تلخ تاریخ معاصر است  
   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸
امیرعبداللهیان: ژست‌های دموکراتیک رژیم اسرائیل طنز تلخ تاریخ معاصر است -  ایرنا
«حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی تفصیلی با شبکه خبری المیادین، به بررسی تازه‌ترین تحولات منطقه، جهان و ایران پرداخته است.
وی در این باره که آیا جمهوری اسلامی یکی از طرف‌های مذاکرات منتهی به آتش بس بوده است، عنوان کرد:
طبعا، حماس و مقاومت تصمیم گیرنده‌اند. اما از ساعات اولیه طرح موضوع امکان ایجاد آتش‌بس بشردوستانه ما با دوستانمان در قطر به شکل مستمر در این خصوص گفت‌وگو کردیم و گفتیم از هر تصمیمی که حماس بگیرد حمایت می‌کنیم و آن را محترم می‌شمریم، اما ۴۷ روز جنگ علیه غزه، نشان داد که اسرائیل از طریق جنگ نمی‌تواند اسرایش را آزاد کند. درخصوص وضعیت اسرای فلسطینی و اسرائیلی باید از طریق گفت وگو و دیپلماسی نوعی توافق صورت گیرد. همان طور که امروز شاهدیم آمریکا و اسرائیل قادر نیستند که حماس را در غزه نابود کنند. حماس جنبشی آزادی بخش و مشروع است و در فلسطین هم باقی خواهد ماند. پیروز این جنگ، ملت فلسطین و مقاومت هستند. تا امروز بازنده اصلی این جنگ آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده‌اند.
وزیر امورخارجه ایران در پاسخ به سؤالی درباره تهدید ایران توسط آمریکا عنوان داشت: ما مسئله پوشیده‌ای در این رابطه نداریم. آمریکا از روزهای اول هجوم وحشیانه رژیم صهیونیستی به غزه چندین پیام فرستاد. یکی از موضوعات مورد اهتمام آمریکا، توصیه ایران به خویشتنداری بود. این درخواست اول آمریکا از ایران بود. موضوع دوم این است که آمریکا در پیام‌هایش تأکید می‌کند که ایالات متحده به دنبال توسعه دامنه جنگ نیست. تقریبا در همه این پیام‌ها آمریکا از ایران می‌خواهد که به گروه‌های موجود در عراق و سوریه و یمن و منطقه توصیه کند که دست به اقدامی علیه اسرائیل و پایگاه‌های آمریکایی نزنند. اگر امروز در عراق و سوریه گروه‌هایی هستند که طبق تشخیص و تصمیم خود علیه آمریکا عمل می‌کنند، آنها برای این کار از ما کسب اجازه نمی‌کنند. آنان تحت فرماندهی ایران نیستند. ما به صراحت گفتیم که ایران هیچ گروه یا مجموعه نیابتی در منطقه ندارد. 
سکاندار دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی و تهدیدهای وزیر اسرائیلی در مورد حمله به غزه با استفاده از سلاح هسته‌ای عنوان داشت: جامعه جهانی باید به طور ویژه بر دو موضوع متمرکز شود. موضوع اول، خلع سلاح اتمی رژیم جنگ‌طلب صهیونیستی. خصوصا این که این رژیم قصد و اراده استفاده از سلاح اتمی را دارد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید به طور جدی وارد این پرونده شود و رژیم اشغالگر اسرائیل را خلع سلاح اتمی نماید. موضوع دوم که به برقراری امنیت و ثبات در منطقه غرب آسیا کمک می‌کند، این است که دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جنایات جنگی این رژیم و محاکمه افرادی که در طی این جنگ مرتکب جنایات شدند و غیرنظامیان را هدف قرار دادند، تشکیل شود تا درسی برای سایر مجرمین باشد.
یکی از مسئولان غربی به من گفت که نوه‌اش از او پرسیده که «پدربزرگ، چه توضیحی برای آنچه در غزه و اوکراین در حال وقوع است، وجود دارد؟» او گفت که به دلیل تناقض موجود در رفتار ما در غرب درخصوص اوکراین و غزه و استانداردهای دوگانه، از پاسخ دادن به این سؤال درماندم.
وجود بحران‌های جدیدی مثل جنگ در اوکراین هیچ گاه بحران‌های عمیق و تاریخی و زخم‌های قدیمی در جهان را به فراموشی نخواهد سپرد
وی در پاسخ به این سؤال که آیا فکر نمی‌کنید که عملکرد شرکای بین‌المللی شما در جریان این جنگ ناامیدکننده بوده است؟ خاطرنشان کرد: آنچه که در روز ۷ اکتبر اتفاق افتاد، به جهانیان و نظریه پردازان روابط بین‌الملل و علوم سیاسی در جهان ثابت کرد که وجود بحران‌های جدیدی مثل جنگ در اوکراین، هیچ گاه بحران‌های عمیق و تاریخی و زخم‌های قدیمی در جهان را به فراموشی نخواهد سپرد. زخم فلسطین یک زخم تاریخی است که با هیچ طرح آمریکایی تاکنون حل نشده است. چین و روسیه هم تاکنون اساسا هیچ ورود فعال و نتیجه بخشی به پرونده فلسطین نکرده‌اند ما از مواضع چین و روسیه در وتوی قطعنامه‌هایی که با ابتکار آمریکا قرار بود در شورای امنیت به تصویب برسد، قدردانی کردیم. اما مطالبه ما از چین، روسیه و دیگر کنشگران بین‌المللی این است که واقعیات را ببینند و ماهیت و پیامدهای اشغال را بشناسند. ریشه وضع کنونی در منطقه ۷ اکتبر نیست. بلکه ۷۵ سال اشغالگری اسرائیل است.
 اسرائیل در ۷۵ سال گذشته نشان داده است که جز زبان قدرت زبان دیگری را نمی‌فهمد
امیرعبداللهیان در ارتباط با این سؤال که آیا به عنوان نماینده ایران به فلسطینیان توصیه خواهد کرد که به دنبال راه‌حل دوکشوری نباشند و راه‌حل کشور واحد را در پیش گیرند، عنوان داشت: اولا، رژیم اسرائیل سال‌ها و دهه‌ها رؤیای از نیل تا فرات را در سر می‌پروراند و دنبال می‌کرد. در سال‌ها و ماه‌های اخیر بر اساس مدارک موثق موجود اسرائیل ایده کوچ اجباری ساکنان غزه به صحرای سینای مصر و کوچ اجباری ساکنان کرانه- از طریق شهرک سازی‌های گسترده- به بخش‌هایی از اردن و تشکیل دولت واحد فلسطینی در بخش‌هایی از اردن و مصر را دنبال می‌کرد. آقای رئیس‌جمهور السیسی در نشست بین‌المللی قاهره به صراحت با آن مخالفت کرد و گفت که فلسطینی‌ها باید در سرزمین خود بمانند، اما تا این لحظه نیز رژیم اسرائیل به دنبال کوچ اجباری است. همین الان در غزه سیاستی را دنبال می‌کند که گام تکمیلی آن با کوچاندن ساکنان از شمال غزه به جنوب غزه و در گام بعدی از جنوب غزه به داخل صحرای سینای مصر است.ثانیا، اسرائیل در ۷۵ سال گذشته نشان داده است که جز زبان قدرت، زبان دیگری را نمی‌فهمد. ثالثا، در طول تاریخ، اشغال پدیده پایداری نبوده و نیست. نمی‌توان به یک سرزمین اشغال شده و قدرت اشغالگر مشروعیت بخشید.
دکتر امیر عبداللهیان در ارتباط با دیدگاه ایران به کنشگری نسل جدید در سراسر جهان در ارتباط با محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه عنوان داشت: طبعا امروز بار دیگر مسئله فلسطین تبدیل به یک موضوع بین‌المللی شده است. جنایات و نسل کشی ۴۶ روز گذشته اسرائیل علیه غزه و کرانه و همراهی مستقیم، علنی و آشکار آمریکا با اسرائیل در این جنایات آثار سنگین فراوانی را بر منطقه و بر عرصه بین‌المللی برجای خواهد گذاشت. تردید نکنید که موضوع فلسطین پس از جنایات گسترده اخیر اسرائیل در غزه با قبل از آن تفاوت بسیار زیادی خواهد داشت. این‌گونه نخواهد بود که از فردا بتوان گفت تعداد معدودی از دولت‌ها و ملت‌ها با فلسطین هستند بلکه طیف گسترده‌ای از مردم، نخبگان، افکار عمومی و دولت‌ها نسبت به حمایت از حقوق حقه مردم فلسطین حرکت کردند. کشتن ۶ هزار کودک و چند هزار زن هیچ مفهومی جز نسل کشی ندارد. آثار آن در عرصه بین‌المللی و پرونده فلسطین شدیدا به نفع فلسطین و به ضرر رژیم اسرائیل و حامیان آن است.
آمریکا تا دیر نشده مسیر خود را از این نسل کشی جدا کند و باخت نتانیاهو و جنایات او را بیش از این به پای خود ننویسد
به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان این گفت‌و‌گو با المیادین خاطرنشان کرد: من مایلم از طریق برنامه شما به آمریکا بگویم که تا دیر نشده مسیر خود را از این جنایات و نسل‌کشی جدا کند و باخت نتانیاهو و جنایات او را بیش از این به پای خود ننویسد. بخشی از آنچه در هفتم اکتبر گذشت، نتیجه تندروی‌های دولت افراطی و شخص نتانیاهو است. آن‌ها خود باید تاوان این رفتار را بدهند. اگر آمریکا مایل است تاوان رفتار نتانیاهو را بدهد، این انتخابی است که باید پیامدهای آن را هم بپذیرند. من بار دیگر تأکید می‌کنم آتش بس کنونی یک فرصت سیاسی برای دوری منطقه از جنگ را فراهم کرده است و آمریکا باید بین استمرار این وضعیت و دوری منطقه از جنگ و یا ادامه یک وضعیت بدتر در منطقه دست به انتخاب بزند. اگر آمریکا طبق پیام‌هایی که به ایران داده، به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست، باید گزینه نخست را انتخاب کند، در غیر این صورت چنانچه مسیر حمایت بی‌چون و چرا از ادامه نسل‌کشی اسرائیل را انتخاب کند، باید تبعات سخت آن را هم متحمل شود.
 
 
باقری در دیدار با رئیس‌ مجلس ملی سنگال عنوان داشت
ایران و سنگال ظرفیت توسعه روابط سیاسی و اقتصادی را دارند
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران- دکتر علی باقری معاون سیاسی وزارت امور  خارجه: استفاده از سیاست خارجی در بازی‌ سیاسی داخلی جفا به منافع ملی است
علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در ادامه سفر خود به داکار، با آماده مامه جوب رئیس ‌مجلس ملی سنگال دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این ملاقات، معاون وزارت 
امور خارجه اظهار داشت: ابتکار برگزاری نشست دوره‌ای صلح و امنیت آفریقا نشان از اهتمام سنگال به بازیابی هویت آفریقایی و تحکیم استقلال کشورهای آفریقایی دارد.
وی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور و ظرفیت‌های کشورمان در زمینه‌های مختلف، خواستار تداوم و توسعه روابط در تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی شد.
باقری با اشاره به نقش و اهمیت همکاری‌های پارلمانی کشورهای اسلامی خواستار به‌کارگیری این ظرفیت در رابطه با احقاق حقوق مردم فلسطین و توقف جنایات رژیم صهیونیستی در غزه شد.
در این دیدار، معاون وزارت امور خارجه کشورمان، دعوت رئیس ‌مجلس شورای اسلامی از همتای سنگالی خود برای سفر به تهران را به وی ابلاغ کرد.
مامه جوب نیز ضمن تشکر از حضور معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست مجمع صلح و امنیت آفریقا گفت: دو کشور به دلیل مشترکات فرهنگی همواره دارای روابط مناسبی بوده داشته و خواستار توسعه روابط با ایران در زمینه‌های کشاورزی، انرژی، صنایع و معادن هستیم.
سپس وی با اشاره به ریاست سنگال بر کمیته استیفای حقوق فلسطین در سازمان ملل گفت: مواضع داکار بر حمایت از ملت فلسطین ثابت و پایدار است.
به گزارش ایرنا، وی ضمن تشکر از دعوت همتای ایرانی خود ابراز امیدواری کرد، در اولین فرصت به جمهوری اسلامی ایران سفر کند.


 

 

کنعانی خطاب به گروسی: 
 جایگاه مستقل مدیرکل آژانس را زیر سؤال نبرید

ایران در امنیت مرزهای خود با افغانستان اقدام جدی صورت می‌دهد| سفر گروسی به  تهران ادامه مسیر دیپلماسی برای حل و فصل اختلافات بود - پایگاه خبری و تحلیلی  دیار عیار |

 
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی اخیرا در مصاحبه با «فرانس ۲۴» با اذعان بر اینکه ایران تسلیحات اتمی ندارد، گفته بود که «ایران قابلیت‌های هسته‌ای خاصی دارد که مایه نگرانی است».
در همین خصوص ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه هشتم آذرماه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات اخیر رافائل گروسی در مصاحبه‌اش با این شبکه فرانسوی گفت، از مدیرکل آژانس انتظار می‌رود با رعایت بیطرفی و حفظ حرفه‌ای‌گری، در مصاحبه‌های خود به نحوی صحبت کند که بیطرفی وی و جایگاه مستقل مدیرکل آژانس زیر سؤال نرود و به کشورهای مغرض برای سوءاستفاده سیاسی از آژانس فرصت داده نشود.
وی همچنین یادآور شد البته در مورد مطالب مرتبط با اظهارات آقای گروسی، پیش‌تر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد آژانس طی یادداشتی که در این سازمان ثبت و توزیع شده، توضیحات لازم را ارائه کرده است.
به گزارش فارس، نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در پاسخ به گزارش‌ها برجامی و پادمانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایرانی یادداشت توضیحی منتشر کرد. در این یادداشت بار دیگر با اعلام اینکه تمامی مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران به آژانس اعلام و توسط آن راستی‌آزمایی شده، بر انتظار ایران از این سازمان برای ارائه گزارش‌های خود درباره فعالیت‌های راستی‌آزمایی در ایران براساس اصول بیطرفی، حرفه‌ای و به صورت عینی تأکید شده است.
نمایندگی ایران در این یادداشت توضیحی همچنین متذکر شده که گرچه جمهوری اسلامی ایران هیچ تعهدی برای پاسخگویی به سؤالات آژانس بر اساس اسناد ساختگی و غیرمعتبر ندارد، با این حال، به صورت داوطلبانه در راستای همکاری، تمام اطلاعات لازم، اسناد پشتیبان و دسترسی‌های درخواستی آژانس را فراهم کرده است.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی چندی پیش هم در گزارش خود ابراز نگرانی کرده و گفته بود که به نظر می‌رسد ایران اجرای بیانیه مشترک ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) درخصوص نصب مجدد تجهیزات نظارتی آژانس را متوقف کرده است. گروسی در این گزارش فصلی همچنین مدعی شده بود که اقدام ایران در جلوگیری از فعالیت چند بازرس با تجربه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌گونه‌ای انجام شده که در توانایی آژانس برای انجام فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخلال جدی ایجاد می‌کند. 
به گزارش فارس، این اظهارات غیرسازنده گروسی در حالی صورت می‌گیرد که همکاری ایران با آژانس همچنان ادامه دارد و در همین خصوص نیز سخنگوی دستگاه دیپلماسی ناصر کنعانی روز دوشنبه ششم آذرماه نیز در پاسخ به سؤالی به تداوم همکاری ایران با آژانس اشاره و عنوان کرد که همکاری ایران با آژانس تحت‌الشعاع اظهارات غیرسازنده دیگر طرف‌ها قرار نخواهد گرفت.
 
ایروانی: 
در هیچ اقدامی علیه نیروهای نظامی آمریکا
در سوریه یا جاهای دیگر دست نداشته‌ایم
سفیر ایران: اعضای شورای امنیت از سوء‌استفاده از تحریم‌ها به عنوان سلاح  خودداری کنند - ایرنا
 
 امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد سه‌شنبه هفتم آذر ماه در سخنانی درباره وضعیت خاورمیانه و سوریه در نشست شورای امنیت سازمان ملل با بیان اینکه بحران انسانی در سوریه همچنان وخیم است، اظهار داشت: مردم سوریه از چالش‌های اقتصادی عمیقی رنج می‌برند.
ایروانی یادآور شد: به‌رغم تلاش‌های سازمان ملل و شرکای بشردوستانه آن برای ارائه کمک‌های ضروری به نیازمندان، تأثیر مستمر تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی به‌ویژه تحریم‌های غیرقانونی توسط ایالات متحده، بار عظیمی را بر دوش مردم سوریه از جمله زنان و کودکان وارد می‌کند.
وی با ذکر این نکته که یک نگرانی قابل توجه تخصیص ناکافی بودجه فعلی برای پاسخ بشردوستانه سوریه است که بسیار کمتر از نیازهای واقعی است، خاطرنشان کرد: این کمبود شدید توانایی سازمان ملل را برای ارائه کمک‌های لازم به نیازمندان به شدت مختل می‌کند. 
این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه کمک‌های بشردوستانه و طرح‌های بازسازی در سوریه نباید به عنوان ابزاری برای اعمال فشار سیاسی بر دولت سوریه مورد استفاده قرار گیرد، یادآور شد: مهم است که اطمینان حاصل شود که ارسال بیطرفانه و غیرسیاسی کمک‌های بشردوستانه به تمام مناطق سوریه اقدامی حیاتی برای حفظ جان انسان‌ها است.
ایروانی همچنین گفت که ایران از تصمیم دولت سوریه در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳ برای تمدید مجوز اعطا شده به سازمان ملل متحد و آژانس‌های تخصصی آن برای استفاده از گذرگاه‌های «باب السلمه» و «الراعی» به مدت سه ماه دیگر استقبال می‌کند و افزود: ایران بر اهمیت حمایت از انتقال کمک از طریق سازوکارهای ارسال کمک تأکید می‌کند که از حمایت کامل دولت سوریه برخوردار است و نشان‌دهنده رویکردی پایدار و سازنده است که می‌تواند به طور قابل توجهی وضعیت انسانی در سوریه را بهبود بخشد. 
سفیر و نماینده دائم ایران با ذکر این نکته که فقدان پاسخ قاطع شورای امنیت، موجب وقاحت رژیم اسرائیل برای ادامه تجاوزات خود به خاک سوریه شده، عنوان کرد: رژیم اسرائیل علاوه‌بر جنایات خود علیه مردم غزه، به اقدامات تروریستی و تجاوزکارانه خود در داخل خاک سوریه ادامه داده و عمداً غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار می‌دهد.
محکومیت حمله به فرودگاه دمشق
وی اضافه کرد: ایران اقدامات شنیع تروریستی رژیم اسرائیل، به ویژه حملات هوائی اخیر به فرودگاه غیرنظامی دمشق در ۲۶ نوامبر را که خسارات شدیدی به تاسیسات ضروری فرودگاه وارد کرد و اختلال قابل توجهی در عملکرد آن ایجاد کرد، به شدت محکوم می‌کند. ما از شورای امنیت می‌خواهیم که نقض فاحش حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توسط اسرائیل را محکوم کند.
وی همچنین گفت که به دلیل وضعیت غزه، آمریکا علی‌رغم ابراز نگرانی از سرریز تنش در سوریه، سعی در سوءاستفاده از این وضعیت و افزایش تنش و بی‌ثباتی سوریه دارد. 
سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل با بیان اینکه همچنان معتقدیم که راه‌حل اساسی برای بحران سوریه باید از راه‌های دیپلماتیک و سیاسی دنبال شود، افزود: در این زمینه، ما بر اهمیت از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی به عنوان یک سازوکار مؤثر برای پیشبرد روند سیاسی تأکید می‌کنیم. وی ادامه فعالیت این کمیته را حیاتی خواند و افزود: نقش سازمان ملل متحد باید حمایتی باشد و کل فرآیند تحت رهبری و مالکیت سوریه باشد.
حمایت از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان
این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت که ایران از فرمان قانونی اخیر رئیس‌جمهوری عربی سوریه که دومین فرمان عفو عمومی در کمتر از یک سال گذشته است، استقبال می‌کند، اظهار داشت: ایران از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان حمایت می‌کند.
ایروانی پرداختن به چالش‌های متعدد پیش روی پناهندگان سوری را مستلزم ایجاد زیرساخت‌های حیاتی خواند و افزود: سازمان ملل متحد، به ویژه کمیساریای عالی پناهندگان، نقشی اساسی در این تلاش ایفا می‌کنند. ما از تعامل و گفت‌وگوی سازنده بین دولت سوریه با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در رسیدگی به این موضوع استقبال و حمایت می‌کنیم.
وی در ادامه بر تعهد تزلزل ناپذیر ایران به ادامه کمک با هدف کاهش رنج مردم سوریه تأکید کرد و افزود: معتقدیم که پرداختن به پیامدهای بحران سوریه نیازمند رویکردی جامع و تعهد سیاسی واقعی است. این تعهد باید مستلزم پایان دادن به تجاوزات مکرر و سیستماتیک اسرائیل، پایان دادن به اشغال خاک سوریه، خروج غیرقانونی نیروهای خارجی از خاک سوریه، لغو سریع و بدون قید و شرط اقدامات قهری یکجانبه و حمایت فعال از روند سیاسی تحت رهبری و مالکیت سوریه باشد.
ایروانی همچنین اتهامات بی‌اساس ایالات متحده علیه ایران در این نشست را قاطعانه رد کرد و این اتهامات بی‌اساس را بخشی از تلاش عمدی ایالات متحده برای منحرف کردن توجه از نقض جدی حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد در جمهوری عربی سوریه خواند و تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیروهای نظامی آمریکا در سوریه یا جاهای دیگر دست نداشته است.
وی با ذکر این نکته که ایران همواره به تعهدات خود برای ارتقای صلح و امنیت در منطقه پایبند بوده است، عنوان کرد: ایالات متحده باید اقدامات غیرقانونی خود در سوریه را متوقف کند، به اشغال غیرقانونی خود پایان دهد و به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که همه کشورهای عضو را ملزم به حمایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌کند، عمل کند.
به گفته ایروانی چنین اقداماتی برای ارتقای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار مهم است.
به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی در پایان قاطعانه ادعاهای غیرمستند مطرح شده توسط نماینده بریتانیا را نیز رد کرد.
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟